СВЕТИ САВА - СРПСКА СЛАВА, СВЕТОСАВЉЕ

eremita

Zaslužan član
Poruka
117.180
280px-SvetiSavaMileseva-1.jpg


Кажу да је најлепше српско дете Растко Немањић - Свети Сава.
Шта знамо о овом великом нашем светитељу?
Шта је за вас СВЕТОСАВЉЕ ???
 
Sveti Sava, veliki srpski, pre svega političar i diplomata, koji je, poput svoga Oca i svih Nemanjića kasnije, vešto balansirao između Rima i Vizantije, uspevajući da u toj diplomatskoj igri izboksuje kod proteranog carigradskog patrijarha u Nikeji autokefalnost srpskoj Crkvi...Zahvaljujući tome, srpska Crkva je tek tada prelomila dilemu: kome se prikloniti (Rimu ili Carigradu)...
Međutim, sv. Sava je i dalje ostao vrlo tolerantan prema rimskoj Crkvi (kojoj je pripadao njegov najstariji brat Vukan). Ovu njegovu toleranciju odražavaju i njegove izjave: Srbija je zapad istoku i istok zapadu...
 
Zanimljivo je kako je začet i rodjen Sava.Njegovom ocu Nemanji se dopadne jedna mlada devojka u vreme zidanja Studenice gde je Nemanja bio na ''terenskom'' radu i htede da jednu noć provede sa tom devojkom.Da bi to sprečili neki kaludjeri pod hitno pozovu njegovu ženu i učine tako da Nemanja misleći da je to ona mlada devojka sa svojom ženom provede noć do jutra.Kada su se u zoru rastajali žena njegova zatraži od Nemanje zlatan prsten da bi imala uspomenu na prethodnu noć a Nemanja joj ga bez reči dade.Od tada tri godine Nemanja nije išao kući svojoj pa kada je čuo da mu je žena rodila sina,u uverenju da ga je žena sa nekim prevarila šalje joj poruku da ga ne čeka u kući jer će je kada dodje pogubiti zbog neverstva.Medjutim,njegova žena ga je sačekala u kući i lepo mu objasnila da je on otac deteta koje je rodila pokazavši mu prsten koji je od njega dobila.Dete koje je rodjeno kasnije je postalo poznato pod imenom Sveti Sava.

Zaključak je prost.Sveti Sava je rodjen zbog ''grešne želje'' njegovog oca da noć provede sa lepom mladom devojkom.Taj ''slatki greh'' bi Nemanja i učinio da ga kaludjeri u tome nisu sprečili.Ovo nisam ja izmislio.To je jedna od čuvenih anegdota o Svetom Savi.
felix.gif
 
Па не знам, али знам да је Господ Исус ХРистос толико велики да је својим ученицима прао ноге...

Posto se pravis tosa sada cu da ti citiram Pismo!

1.Korincanima 6:9 i 10 :" Zar ne znate da nepravednici nece naslediti Bozje Kraljevstvo? Ne zavaravajte se ! Ni bludnici, ni idolopoklonici (ikonopoklonici takodje), ni preljubnici, ni muskarci koji se upustaju u neprirodne odnose, ni muskarci koji lezu s muskarcima ....itd

Vidis li jasno gde su svrstani idolo i ikono obozavaoci??? Citaj Sunday Christians (Nedeljni hriscani)!

Vidimo se bro!

Ima toga jos hehehehe!
 
Zanimljivo je kako je začet i rodjen Sava.Njegovom ocu Nemanji se dopadne jedna mlada devojka u vreme zidanja Studenice gde je Nemanja bio na ''terenskom'' radu i htede da jednu noć provede sa tom devojkom.Da bi to sprečili neki kaludjeri pod hitno pozovu njegovu ženu i učine tako da Nemanja misleći da je to ona mlada devojka sa svojom ženom provede noć do jutra.Kada su se u zoru rastajali žena njegova zatraži od Nemanje zlatan prsten da bi imala uspomenu na prethodnu noć a Nemanja joj ga bez reči dade.Od tada tri godine Nemanja nije išao kući svojoj pa kada je čuo da mu je žena rodila sina,u uverenju da ga je žena sa nekim prevarila šalje joj poruku da ga ne čeka u kući jer će je kada dodje pogubiti zbog neverstva.Medjutim,njegova žena ga je sačekala u kući i lepo mu objasnila da je on otac deteta koje je rodila pokazavši mu prsten koji je od njega dobila.Dete koje je rodjeno kasnije je postalo poznato pod imenom Sveti Sava.

Zaključak je prost.Sveti Sava je rodjen zbog ''grešne želje'' njegovog oca da noć provede sa lepom mladom devojkom.Taj ''slatki greh'' bi Nemanja i učinio da ga kaludjeri u tome nisu sprečili.Ovo nisam ja izmislio.To je jedna od čuvenih anegdota o Svetom Savi.
felix.gif

A da nema možda tu malo neke LAGENDE? Na primer o Kralju Arturu i sl.z:lol:
 
Posto se pravis tosa sada cu da ti citiram Pismo!

1.Korincanima 6:9 i 10 :" Zar ne znate da nepravednici nece naslediti Bozje Kraljevstvo? Ne zavaravajte se ! Ni bludnici, ni idolopoklonici (ikonopoklonici takodje), ni preljubnici, ni muskarci koji se upustaju u neprirodne odnose, ni muskarci koji lezu s muskarcima ....itd

Vidis li jasno gde su svrstani idolo i ikono obozavaoci??? Citaj Sunday Christians (Nedeljni hriscani)!

Vidimo se bro!

Ima toga jos hehehehe!

Ovi JS se kotu ko zecovi!
2074_animado.gif
 
Posto se pravis tosa sada cu da ti citiram Pismo!

1.Korincanima 6:9 i 10 :" Zar ne znate da nepravednici nece naslediti Bozje Kraljevstvo? Ne zavaravajte se ! Ni bludnici, ni idolopoklonici (ikonopoklonici takodje), ni preljubnici, ni muskarci koji se upustaju u neprirodne odnose, ni muskarci koji lezu s muskarcima ....itd

Vidis li jasno gde su svrstani idolo i ikono obozavaoci??? Citaj Sunday Christians (Nedeljni hriscani)!

Vidimo se bro!

Ima toga jos hehehehe!

Taj način propovjedanja možda pali u Americi, ali ovdje ne...z;)
 
Taj način propovjedanja možda pali u Americi, ali ovdje ne...z;)

Znaci u Srbiji ne priznaju Bibliju, o pa da ja sam zaboravio, komunisti popalili 21% a 79% pravoslavna crkva tako da ljudi nemaju sta da citaju. Slusaju mitu kako tumaci pismo i tebe analiticar!

Ako vam trebe neka Biblija na srpskom samo javni, cirilica ili latinica?? Bice mi zadovoljstvo da posaljem!
 
Znaci u Srbiji ne priznaju Bibliju, o pa da ja sam zaboravio, komunisti popalili 21% a 79% pravoslavna crkva tako da ljudi nemaju sta da citaju. Slusaju mitu kako tumaci pismo i tebe analiticar!

Ako vam trebe neka Biblija na srpskom samo javni, cirilica ili latinica?? Bice mi zadovoljstvo da posaljem!

Tumačenja Svetoga Pisma nikada nisam ja radio, pošto postoje oni koji su za to školovani, a JS to nisu, svakako...z:cry:
 
Posto se pravis tosa sada cu da ti citiram Pismo!

1.Korincanima 6:9 i 10 :" Zar ne znate da nepravednici nece naslediti Bozje Kraljevstvo? Ne zavaravajte se ! Ni bludnici, ni idolopoklonici (ikonopoklonici takodje), ni preljubnici, ni muskarci koji se upustaju u neprirodne odnose, ni muskarci koji lezu s muskarcima ....itd

Vidis li jasno gde su svrstani idolo i ikono obozavaoci??? Citaj Sunday Christians (Nedeljni hriscani)!

Vidimo se bro!

Ima toga jos hehehehe!

Не измишљај и не фалсификуј садржај Светог писма.

Не пада ми на памет да читам неки лист "Недељни хришћани", о, Боже...
 
Не измишљај и не фалсификуј садржај Светог писма.

Не пада ми на памет да читам неки лист "Недељни хришћани", о, Боже...

Kada ti den kaže, ima da čitaš, jesi čuo...z:((
Tolike godine provedoh u USA i znam kako mišljenje tamo imaju o JS...z:cry:
 
Ne izmisljam.Nadji bilo gde u starim spisima da je to rekao i ja postajem pravoslavac...

Колико ја знам те речи је Свети Сава изговорио игуману Иринеју 1221. године - а игуман Иринеј је те речи записао те постоје у старим црквеним списима.
 

Back
Top