Privatne škole

Kvinsi

Buduća legenda
Poruka
31.120
Mislim da ova tema nije bila, a mogla bi da bude zanimljiva.z:)
Na ovom podforumu ima prosvetnih radnika, kao i roditelja različitog socijalnog statusa i materijalnih mogućnosti, pa bi bilo interesantno pročitati šta mislite na temu privatnih škola u Srbiji, osnovnih i srednjih i da li neko ima iskustva sa njima.
Privatne škole rade po nastavnom planu i programu Ministarstva obrazovanja, a školska godina košta od 4.000 evra pa naviše.
Da li mislite da te škole pružaju isti nivo obrazovanja ili se školarinom "plaća" i uspeh deteta?
Na Zapadu, privatne škole uglavnom podrazumevaju bolje i kvalitetnije obrazovanje, ali čini mi se da se kod nas vlada mišljenje da su te škole rezervisane za "mamine i tatine" sinove, problematičnu bogatašku decu koja ne mogu da završe državnu školu, itd.
Šta vi mislite?
 
I kada bih imala novca ne bih upisala sina u privatnu skolu iz mnogo razloga: obrazovanje koje bi tamo stekao nije bolje nego sto ce ga dobiti u drzavnoj gimnaziji, odnos prema svetu koji bi tamo stekao nije realan (suvise im se udvaraju zbog para), u pitanju je ogroman novac za nase prilike (dakle porodice natprosecno situirane) tako da ta deca uglavnom imaju osecaj da su zbog toga sto su bogata nesto posebno, mnogo pogresnih predstava o svetu u vreme kada se licnost formira.
Zelim da nauci da ovaj svet ne postoji da bi se njemu divio zato sto postoji, vec da svojim kvalitetom mora sam da zasluzi postovanje.
 
Dve moje bliske prijateljice rade u privatnim školama, jedna u Gimnaziji a druga u Internacionalnoj školi, što je na nivou osnovne, valjda... Istina je da deca imućnijih roditelja idu u privatne škole ali ne bih rekla da se uspeh plaća, manje su grupe učenika, profesor je bolje plaćen a samim tim i više motivisan za rad, uslovi za rad su daleko povoljniji nego u državnim školama... Čini mi se da i uspeh deteta ne mora da bude plaćen već zaslužen..
Možda i grešim, samo prenosim iskustvo koje sam čula..

Iskreno, ako se pristup nastavi odnosno obrazovanju dece u najranijem uzrastu ne bude promenio do vremena kada moje dete bude
trebalo da krene u školu, rado ću je upisati u privatnu.

Ne zbog loših nastavnika, da ne budem pogrešno shvaćena, prosvetni radnici su odlični u kakvim uslovima rade, već zbog želje da mi dete u školi
nešto i nauči i da ne bude ometano od onih kojima je obrazovanje poslednja stavka u životu.
 
Mislim da tako nešto ne sme da zaživi u normalnoj zemlji koja bi da stavi znanje ispred novca. Nikada.
Nije to svuda u kontradikciji (znanje i novac) kao kod nas. Skolovanje na najprestiznijim svetskim univerzitetima je veoma skupo, ali je i kvalitet znanja vrhunski. Tamo kvalitet privlaci studente i spremni su da plate toliko za svoje znanje, a ovde nizak kriterijum privlaci studente da plate studije na privatnom fakultetu i prakticno kupe diplomu.
 
Slazem se s Harmony.
Platila bih za privatne studije u inostranstvu, jednog dana, ali ovde u Srbiji je bolje da zivotnu skolu uci u drzavnoj kako osnovnoj tako i srednjoj skoli.
Mislim da treba sama da se izbori za svoje mesto pod suncem svojim kvalitetima, i da zna da mora da se bori.
Jedino znanje koje zaista nauci, koje stekne i ume da primeni ce joj pomoci u zivotu, a i socijalna sredina za druzenje je zdravija u skolama koje nisu etiketirane. Nisu u prvom planu klincima statusni simboli, ili je to bar u manjoj meri nego u privatnim skolama.
 
Nije to svuda u kontradikciji (znanje i novac) kao kod nas. Skolovanje na najprestiznijim svetskim univerzitetima je veoma skupo, ali je i kvalitet znanja vrhunski. Tamo kvalitet privlaci studente i spremni su da plate toliko za svoje znanje, a ovde nizak kriterijum privlaci studente da plate studije na privatnom fakultetu i prakticno kupe diplomu.
Mislim da ne razumeš šta sam htela reći. Meni je lično odvratna ideja da privatne škole budu ili postanu kvalitetnije od državnih, tj. da deca izašla iz takvih škola budu ispred dece sa državnih pred upis na fakultet ili zaposlenje..... ili da, čak!, dobiju i veće znanje u takvim školama, zato što su ga platili, i to papreno.

Deca, čoveče! Gde je sad patetika kad nam treba??
 
Hoću da kažem..... zašto se na ovakvim temama uvek (pri tom mislim i na privatne fakultete i sve one primere kako su oni bože moj u Americi stvar prestiža), ali uvek zanemari priča o diskriminaciji?
 
Onog trenutka kada se ovde prilikom zapošljavanja bude vrednovalo znanje i sposobnosti, samo i isključivo, tada će biti jasna potreba za kvalitetnim obrazovanjem.

Ovako, ako Perin mali nije loš dečko, ali mu slabo ide škola, pa ćemo ga zaposliti negde da nije tatici
na grbači, sasvim je svejedno ko u koju školu ide...
Sjaj i beda tranzicije...
 
Pa, dok 'ne prelezimo decje bolesti' nece to da bude uredjen sistem.

Na zapadu je sama ideja mnogo drugacija. Tamo je skolstvo usmereno na praksu - na pravljenje 'srafova' koji ce se uklopiti u lepo podmazanu masineriju.
Mi smo opet nesto sto lici na 'rusku skolu'. Jaki drzavni univerziteti koji su 'opste namene', koji daju ljude dosta sirokog a ne samo strucnog znanja.

Mana kod nas je da moze da se desi da diplomirani bilo-sta ne ume da se uklopi u neki tim, u praksu... zna teoriju, ali ne zna kako to izgleda uzivo.
Mana kod zapada je sto svataju kako nesto radi - al ne moraju da znaju cemu to i sluzi... Ako je neki neobican slucaj, moguce je da se ne snadju...

Pa sad, ko sta voli - nek izvoli.

Ja sam na Visoj elektrotehnickoj (3. i poslednja godina), na samofinansirajucem smeru - jer nisam mogao da izdrzim matematiku i fiziku Etf-a. Ipak cu dobiti neku diplomu. Oprema sa kojom radimo jeste nova, zgrada je lepo sredjena. Skoro da nemamo nista od obaveznih predmeta, puno vise ima izbornih - sve po bolonji itd... Iskoristio sam mogucnost (i platio) da zamenim neke predmete, posto sam na pocetku lose izabrao... Imam osecaj da jesam stvarno spreman da negde radim, bukvalno odmah po dobijanju diplome.
 
Mislim da ne razumeš šta sam htela reći. Meni je lično odvratna ideja da privatne škole budu ili postanu kvalitetnije od državnih, tj. da deca izašla iz takvih škola budu ispred dece sa državnih pred upis na fakultet ili zaposlenje..... ili da, čak!, dobiju i veće znanje u takvim školama, zato što su ga platili, i to papreno.

Deca, čoveče! Gde je sad patetika kad nam treba??
Mozda gresim, ali meni je to donekle logicno.
Skolovanjem da nekom uglednom univerzitetu stices realan kvalitet, mogucnost dobrog posla i prakticno naplate ulozenog novca. Logicno je u stvari da ono sto vredi i kosta jer mu cenu i odredjuje taj kvalitet. Da se ne dobija sa tom diplomom tako mnogo, ne bi niko davao toliki novac da bi se tamo skolovao.

Znanje je roba. Onaj ko toliko plati skolovanje dobije kvalitet, onaj ko predaje u takvoj ustanovi mora da vredi da bi uopste tu predavao pa je logicno i da skupo naplati svoje znanje. Da bi se nauka razvijala potreban je novac za istrazivanja...

Sve u svemu, meni nije jasno zasto je neko OVDE spreman toliko da plati da bi dobio zvanje sa kojim ne zna sta ce.
 
Ah, znanje je roba. Ali roba koju država treba da obezbedi pojedincu, ne obrnuto. Logika je da ti državi (privatnik - državi...) platiš da te obuči da bi joj nadalje koristila svojim znanjem, a to..... nije logika. Znanje treba da bude dostupno pre svega onima koji ga žele, zatim onima koji imaju potencijal da ga maksimalno iskoriste, najzad, onima koji samo žele da se obezbede u budućnosti. Ne privilegija bogatih (imućnih). Jer se onda opušteno možemo prebaciti na robovlasništvo ponovo. Uopšte ne preterujem, to što je gowance lepo zapakovano ne znači da unutra ne smrdi :)

I sad, na stranu sve ovo, najuobičajeniji odgovor koji dobijem na ovo je - pa ako je tako svuda, što ne bi bilo i kod nas..... a istina je da nije tako svuda i da neke zemlje zaista ulažu veliki napor da svoje građane maksimalno obezbede, ma ko oni bili, kog pola, koje rase, kog materijalnog stanja..... i da im sva prava budu dostupna pre nego i obaveze.
Oduzimanje prava na (jednako kvalitetno) obrazovanje siromašnima od strane države, pa i pojedinca, sasvim se lako može uporediti sa legalizovanjem i podsticanjem šovinizma, bilo koje vrste.
 
Ah, znanje je roba. Ali roba koju država treba da obezbedi pojedincu, ne obrnuto. Logika je da ti državi (privatnik - državi...) platiš da te obuči da bi joj nadalje koristila svojim znanjem, a to..... nije logika. Znanje treba da bude dostupno pre svega onima koji ga žele, zatim onima koji imaju potencijal da ga maksimalno iskoriste, najzad, onima koji samo žele da se obezbede u budućnosti. Ne privilegija bogatih (imućnih). Jer se onda opušteno možemo prebaciti na robovlasništvo ponovo. Uopšte ne preterujem, to što je gowance lepo zapakovano ne znači da unutra ne smrdi :)

I sad, na stranu sve ovo, najuobičajeniji odgovor koji dobijem na ovo je - pa ako je tako svuda, što ne bi bilo i kod nas..... a istina je da nije tako svuda i da neke zemlje zaista ulažu veliki napor da svoje građane maksimalno obezbede, ma ko oni bili, kog pola, koje rase, kog materijalnog stanja..... i da im sva prava budu dostupna pre nego i obaveze.
Oduzimanje prava na (jednako kvalitetno) obrazovanje siromašnima od strane države, pa i pojedinca, sasvim se lako može uporediti sa legalizovanjem i podsticanjem šovinizma, bilo koje vrste.

..imaju besne ustanove i stipendije..
..dodushe, kod nas nemaju..
(..stipendista osnovne shkole.. :lol: )
 
Pa da, tako je za sada... i po pravilu se uvek postavi pitanje kvaliteta privatnih škola, osnovnih, srednjih, pa i fakulteta. Naravno, to im se uzima za zlo, tj. ovde se redovno kritikuju zbog kvaliteta nastave tj. nenormalne prolaznosti i sl.

A mene baš brine - šta ako postanu kvalitetni?
Šta ako privatne srednje škole postanu jače od državnih?

Da im čestitamo..... ili da se zabrinemo?
 
Znanje treba da bude dostupno pre svega onima koji ga žele, zatim onima koji imaju potencijal da ga maksimalno iskoriste, najzad, onima koji samo žele da se obezbede u budućnosti. Ne privilegija bogatih (imućnih). Jer se onda opušteno možemo prebaciti na robovlasništvo ponovo. Uopšte ne preterujem, to što je gowance lepo zapakovano ne znači da unutra ne smrdi :)
Trebalo bi, ali je realnost takva da imanje/nemanje novca utice cak i na kvalitet zdravstvene usluge koju dobijes, a kamo li na kvalitet skolovanja. Vaspitavani smo drugacije, a onda je ispalo da to tako ne funkcionise.

Neko ima privilegiju da je bogat, neko da je mlad, neko da je zdrav, neko da je inteligentan, neko da je lep itd, a neko nema. Nemamo jednake sanse, svidelo nam se to ili ne.
 
Pa da, tako je za sada... i po pravilu se uvek postavi pitanje kvaliteta privatnih škola, osnovnih, srednjih, pa i fakulteta. Naravno, to im se uzima za zlo, tj. ovde se redovno kritikuju zbog kvaliteta nastave tj. nenormalne prolaznosti i sl.

A mene baš brine - šta ako postanu kvalitetni?
Šta ako privatne srednje škole postanu jače od državnih?

Da im čestitamo..... ili da se zabrinemo?
Kamo srece da se popravi kvslitet i jednih i drugih! Nije problem ko je kvalitetniji, ako su i jedni i drugi na visokom nivou. Ovako drzavni imaju bolji kvalitet u odnosu na privatne, ali je i to veoma slabo na vecini fakulteta i niko od toga nema koristi.
 
I sad, na stranu sve ovo, najuobičajeniji odgovor koji dobijem na ovo je - pa ako je tako svuda, što ne bi bilo i kod nas..... a istina je da nije tako svuda i da neke zemlje zaista ulažu veliki napor da svoje građane maksimalno obezbede, ma ko oni bili, kog pola, koje rase, kog materijalnog stanja.....
Mi ovde jos nismo dosli do nivoa da se isplacuje deciji dodatak, da im dovoljno mesta u obdanistima, da se regularno uplacuju doprinosi zaposlenima(...), a dok neko ukapira koliko je znacajno za samu drzavu da stanovnistvo bude obrazovano, da je to investicija a ne trosak, procice vekovi. Tako je nazalost i sa drugim stvarima...
Ipak, istine radi, ko vredi ovde jos uvek moze da se skoluje (ako imaju dovoljno novca da ga hrane roditelji za to vreme)
 
Nije kvalitetnije obrazovanje sve u životu niti je pak jedini, čak ni primarni razlog slanja dece u privatne škole. U redu, neko će imati potencijalno kvalitetnije nastavnike i nastavu, ali će biti uskraćen iskustva sa vršnjacima koji potiču iz različitih slojeva. Uz to bolje startne pozicije ne znače mnogo, u vremenu kada je i sam koncept školovanja na koji smo svikli pod preispitivanjem, jer odavno gubi trku sa napretkom nauka, odnosno saznanja i potrebama za obrazovanim kadrovima.
 
Nije kvalitetnije obrazovanje sve u životu niti je pak jedini, čak ni primarni razlog slanja dece u privatne škole. U redu, neko će imati potencijalno kvalitetnije nastavnike i nastavu, ali će biti uskraćen iskustva sa vršnjacima koji potiču iz različitih slojeva. Uz to bolje startne pozicije ne znače mnogo, u vremenu kada je i sam koncept školovanja na koji smo svikli pod preispitivanjem, jer odavno gubi trku sa napretkom nauka, odnosno saznanja i potrebama za obrazovanim kadrovima.

..neki od roditelja i to svesno placaju..
..da im se dete ne mesha sa kojekakvima..
 
Mislim da ova tema nije bila, a mogla bi da bude zanimljiva.z:)
Na ovom podforumu ima prosvetnih radnika, kao i roditelja različitog socijalnog statusa i materijalnih mogućnosti, pa bi bilo interesantno pročitati šta mislite na temu privatnih škola u Srbiji, osnovnih i srednjih i da li neko ima iskustva sa njima.
Privatne škole rade po nastavnom planu i programu Ministarstva obrazovanja, a školska godina košta od 4.000 evra pa naviše.
Da li mislite da te škole pružaju isti nivo obrazovanja ili se školarinom "plaća" i uspeh deteta?
Na Zapadu, privatne škole uglavnom podrazumevaju bolje i kvalitetnije obrazovanje, ali čini mi se da se kod nas vlada mišljenje da su te škole rezervisane za "mamine i tatine" sinove, problematičnu bogatašku decu koja ne mogu da završe državnu školu, itd.
Šta vi mislite?
ne znam na koje si skole mislila da li na osnovno obrazovanje ili na srednje...ali evo ga moj stav:
S obzirom da moje dobre drugarice deca idu u privatnu osnovnu skolu,prilicno sam upoznata sa ovom tematikom.Skolarina od 1-4 razreda je 5500e,sto ukljucuje sve,ali bas sve potrebno za nastavu..Razvoz dece izmedju ostalog.Program isti kao i u drz.skoli samo sto ih je mnogo manje u razredu pa je obrada/nacin programa drugacija,deci se poklanja vise paznje,sto kada je ma kakva edukacija u pitanju po meni pije vodu.
E sad..osnovno obrazovanje kao opsimenjavanje i kao nesto sto je zakonom obavezno nisam sigurna da treba placati i toliko prasine dizati oko toga...
Od 5-8 razreda i skoalrina je veca,oko 6000e,kvalitet nastave ostaje i ta deca nemaju potrebe za privatnim casovima,niti za pripremom za upis u srednju.Ako pogledamo da 95% dece danas ima privatnu nastavu-opet ovo ima neku svoju prednost.
Meni jedino ta njena deca nekako izgledaju ko pala s Marsa,nekako su prezasticena od svega...imaju kontrolu koja je vrlo po meni vazna doduse...Kaze mi njihova mama da kada se igraju sa decom iz komsiluka a koja idu u da kazem normalnu skolu dolaze kuci sokirane na njihove price i dozivljaje a vezane za drogu,za oralni sex u toaletima,i tako neke stvari.

Za srednju skolu vec smatram da nije lose...ako dete namerava da upise fakultet i da se za isti ozbiljno pripremi...testovi svake nedelje,nema propustenih lekcija,nema nervoznih profesora..
Meni licno smeta misljenje da u privatne skole idu samo deca novokompovanih bogatasa,da su snobovske i da su sve mamini i tatini sinovi i kcerke.
Moje dete ce ici u drzavnu skolu,iz jednog jedinog razloga sto ja u ovom trenutku nisam sigurna da cu moci svih osam godina da placam njeno skolovanje(nisam odvajala novac)a vrlo bi bilo neodgovorno od mene da je upisem pa u trecem razredu shvatim da ne mogu vise to da finansiram...
Da sam u situaciji razmislila bih dobro.
 
Ali sta ce toj deci da ih neko vozi od kuce do skole i nazad? Cemu to.?:neutral:
A sto da ih ne vozi za taj novac?z:mrgreen:
Sa druge strane nisu sva deca koja idu u tu skolu "iz kraja",ima ih iz sasvim drugih delova grada.Osim toga,odvodjenje i dovodjenje dece u i iz skole sada predstavlja problem mnogiim roditeljima...
Ako radis od devet do pet kao vecina,a nastava pocinje u osam...a zavrsava oko jedan najkasnije..ko ce dete od 8 godina da ti dovede kuci npr?
Osnovni problem je sto radno vreme ovo novo da ga tako nazovemo nije prilagodjeno skolskom rasporedu.
 

Back
Top