Nedoumica oko tudjeg deteta

Earring

Elita
Banovan
Poruka
21.131
Dragi forumasi i forumasice,

imam jednu nedoumicu a tice se jedne Mindjusicine drugarice iz razreda.
Mala je plakala pred Mindjusicom i jos dve devojcice kako ce je mama tuci sto nije zavrsila domaci u skoli i sto je nesto izgresila i jadala se da je mama kaznjava i za najsitnije greske tako sto joj kaze: Uberi sama prut, svlaci pantalone i pola sata je siba po guzici braneci maloj da place.
Poznajem dete i mislim da ne laze, tj. da nije lagala svoje drugarice kada je to pricala. Takodje mislim da oko toga deca ne umeju da lazu u tom uzrastu (9 godina).
Majku sam videla samo jednom kad mi je muz pokazao (posto on ide na roditeljske i tako to), i ako sudim na osnovu prvog utiska, ta zena nije bila prikladno obucena za setnju po gradu. Ali se to mene ne tice.
Poenta je da mi je zao deteta i pitam Vas - sta ciniti? Mislim da su rositelji razvedeni.
Ne volim da se mesam, ali me nesto silno kopka i ne da mi mira.
Da kazem uciteljici?
Ne znam.
Imate li kakav komentar?
Najverovatnije necu nista preduzeti, ali mi je tesko sto to znam i zao mi je deteta.
Sta vi mislite da je pametno uraditi? Ipak one idu zajedno i na kraju treba ja da budem krivac ako u krajnjem ishodu to dete ode u dom.
Ne znam, bas tesko....z:cry:
 
Ovde je zapravo pitanje da li je bolje da dete raste u domu, ili pored poremecene majke...
Ako je zaista tako kao sto devojcica kaze, onda pored takve majke nema leba. Ali sta je s ocem? Ako je razveden, nije mrtav, i ako nije gori od majke, ne mora dom da bude jedina opcija.
 
Немој да прећутиш и пређеш преко тога, молим те. Разговарај са учитељицом и замоли је да кроз причу покуша да извуче од те малецке шта је по среди и да реагује ако за то има потребе.
 
Dakle hoces da pomognes, u redu bi bilo da razgovaras sa uciteljicom za pocetak. Da li je ta malecka ikad pokazala drugaricama masnice od tog pruta, posto ako je siba ko sto devojcica kaze, sigurna sam da moraju ostati tragovi. Trebalo bi da budes sigurna u tu pricu pre nego sto bilo sta pokrenes, jer zamisli da prica nije osnovana ili da je prenaduvana? Posledice mogu biti velike i dovesti do toga da malu smeste u dom i odvoje je od majke. A sto ne bi pokusala da tvoja cerka pozove nekad drugaricu kod vas pa da eto onako izokola i ti porazgovaras sa njom, cisto da bi bila iole sigurna da mala govori istinu. Znas, nije to bas sve tako jednostavno, naravno da nam je prva reakcija da hocemo da pomognemo i prijavimo majku zlostavljaca, ali prica mora biti osnovana. I nemoj biti tako sigurna da deca u tom uzrastu ne znaju da lazu, znaju i te kako.
 
U svakom slucaju, ako se odlucis nesto da uradis, pod uslovom da je prica tacna ili se spremi za nista ili za haos.
Moguce je da je tacno, deca u tim godinama znaju da lazu, ali tesko je izmisliti i suze u tim godinama i to pred drugaricama.
 
Деца на том узрасту још како умеју да и лажу и да преувеличавају. Не мора да значи да ова двојчица лаже, него то кажем тек да им не треба увек све веровати здраво за готово.
Они често желе да скрену пажњу на себе таквим причама, па некад један једини догађај преувеличају и представе као редовну појаву.
(Моја ћерка има у разреду једну другарицу која је пар година причала лаж како је усвојена.)

С друге стране - да, има много таквих родитеља који редовно батинају децу. И ја их знам доста и многи родитељи су ми то и у разговору признали. Најбоље је да кажеш учитељици па ће она у сарадњи са педагогом-психологом већ видети шта ће даље.
 
Hvala svima na odgovorima. Reci cu uciteljici sta sam cula od deteta i reci joj da ona ipak bolje poznaje tu devojcicu od mene (kao sto i jeste, dete znam ipak povrsno), pa da proceni sta je najbolje preduzeti.
Hvala vam mnogo! Sad mi je lakse!
 
Situacija u porodici moze biti mnogo slozenija nego sto se na prvi pogled cini. Da devojcica laze o tome-ne verujem i da je to sto majka radi izivljavanje-jeste. Medjutim, sumnjam da tu moze neko nepoznat bilo sta da uradi.
Evo i zasto. U zgradu povremeno dolazi devojcica od 12 godina, kod ujaka. Ima brata po majci koji ima 5 godina, zive zajedno sa majkom i njegovim ocem tj njenim ocuhom. Taj ocuh malog svakodnevno tuce, za bilo sta sto uradi ili kaze. Zato i ne ide u vrtic. Jednom je prebio i devojcicu medjutim njen otac mu je pripretio tako da nju ne dira. Devojcica ne zeli da predje kod oca jer kaze ne sme da ostavi brata posto nekad uspe da ga odbrani. Iz istog razloga ne zove onaj telefon za nasilje u porodici jer kaze napravice samo goru situaciju. Mali je dobio batine jednom jer je trazio cokoladicu a posto se devojcica bavi manekenstvom i zaradjuje kroz suze mi je rekla da ce od sledece "plate" da mu kupi brdo cokoladica i na to dodala-"ako dobijem pare jer mi mama sve uzme". Majku po svemu sudeci sve to prilicno ne interesuje.

Zato, ne mesaj se direktno jer mala moze da dobije batine i zato sto je rekla drugaricama... Pokusaj da kazes uciteljici ali joj reci da ne kaze otkud joj informacija, za dobro devojcice.
 
Da, u pravu ste sve, reci cu da mi je moje dete reklo, ali je zamoliti da ona porazgovara prvo sa devojcicom, proceni situaciju, i ako bude razgovarala s majkom ne kaze izvor odakle je potekla informacija.
Najmanje od svega sto zelim je da toj devojcici bude gore.
 
Budi pazljiva, dete stvarno moze da nagrabusi mnogo gore nego sto je vec do sada. Kazi uciteljici ako u nju imas poverenja da nece napraviti vise stete nego koristi. Mislim da nasa drzava nije spremna na svrsishodnu intervenciju u toj oblasti i da moze biti samo gore nego sto jeste. Jao, kako se potresem kad cujem ovakve price!
 
A pazi, stvarno mislim da devojcica ne laze, nekako je prostodusna, sta znam.
I plakala je. Bas mi dodje zao, a ne bih da bude jos gore.
Uciteljica je ok zena, ali se bojim da, i ako nesto bude rekla majci, da to nece imati efekta.
Mislim da dalje od toga nece ici, jer mislim da uciteljica nece na sebe preuzeti odgovornost za to dete.
Zao mi je sto to pisem, ali tako mislim.
Nekako mi se cini da ce se na tome zavrsiti, a da maloj uopste necemo pomoci.
 
ti reci učiteljici šta si čula...ne znam kako je to na času fizičkog,da li se oni u nižim razredima presvlače na fizičko?...stvarno ne znam...ako da,onda će učiteljici biti lako da virne bez toga da devojčica primeti i proveri da li ima nekih znakova batinjanja...ali najbolje da učiteljica sa stručnim timom tipa pedagog-psiholog preuzme ovaj problem,i proba ga rešiti...
 
A pazi, stvarno mislim da devojcica ne laze, nekako je prostodusna, sta znam.
I plakala je. Bas mi dodje zao, a ne bih da bude jos gore.
Uciteljica je ok zena, ali se bojim da, i ako nesto bude rekla majci, da to nece imati efekta.
Mislim da dalje od toga nece ici, jer mislim da uciteljica nece na sebe preuzeti odgovornost za to dete.
Zao mi je sto to pisem, ali tako mislim.
Nekako mi se cini da ce se na tome zavrsiti, a da maloj uopste necemo pomoci.

Tvoje je da uradiš ono što je ''u tvojoj nadležnosti'' (kao savesne građanke :) ), učitaljica i stručni tim u školi imaju neku svoju nadležnost, milicija i centar za soc. rad - svoju... Ti pokreni priču, pa ćeš videti šta se dalje dešava...
 
Da, ako mislis da ce prvo popricati sa psihologom ili pedagogom, pa onda preduzeti korake - zvati majku na razgovor ili sta vec, popricaj sa njom. Uh. Strasno. Ni ja ne bih mogla mirno da cutim, a znam mnoge ljude koji bi ti savetovali da se ne mesas.
 
Pitam se da li se ponasanje te majke moze popraviti, ako je tacno to sto dete kaze?
Iskreno se plasim da budem okidac tudje patnje jer svaki sledeci korak vuce mnogo bola za sve aktere, a s druge strane nemo cutati nad detetom koje je maltretirano.... ne ne mogu
 
Pitam se da li se ponasanje te majke moze popraviti, ako je tacno to sto dete kaze?
Iskreno se plasim da budem okidac tudje patnje jer svaki sledeci korak vuce mnogo bola za sve aktere, a s druge strane nemo cutati nad detetom koje je maltretirano.... ne ne mogu

Čije patnje? Nemoj da si tako isključiva i da već zamišljaš dete u domu tipa ''Specijalno vaspitanje'' itd. Imaš premalo informacija da bi mogla da zaključiš da će tu biti neke patnje... ti budi inicijator i nagovesti učiteljici... a šta će na kraju od svega toga ispasti - vreme će pokazati!
 
Uciteljica je ok zena, ali se bojim da, i ako nesto bude rekla majci, da to nece imati efekta.
Mislim da dalje od toga nece ici, jer mislim da uciteljica nece na sebe preuzeti odgovornost za to dete.
Zao mi je sto to pisem, ali tako mislim.
Nekako mi se cini da ce se na tome zavrsiti, a da maloj uopste necemo pomoci.
I meni je to bila prva pomisao, uciteljica ce se naci u istoj situaciji kao i ti, zelece da pomogne, ali sve sto moze je da prosledi problem psihologu-pedagogu, ili da razgovara s majkom, sto ce, bojim se, samo izazvati haos. Zbog toga sam pomenula oca...
Mozda bi najbolja varijanta bila da psiholog iz razgovora sa devojcicom skonta kakvi su odnosi u porodici i da li se moze otac ukljuciti u celu pricu, pa valjda je on taj koji prvi treba da reaguje.
Ali da bi se to desilo, ocigledno ti moras da pokrenes stvar.
 
Poslednja izmena:
Pitam se da li se ponasanje te majke moze popraviti, ako je tacno to sto dete kaze?
Iskreno se plasim da budem okidac tudje patnje jer svaki sledeci korak vuce mnogo bola za sve aktere, a s druge strane nemo cutati nad detetom koje je maltretirano.... ne ne mogu

..kako mislish da cesh biti okidach patnje?
..chak i da je sve shto je dete reklo istina, nece mu biti gore ako se za sve to sazna..
..nece sutra neko da dodje i da dete odvede u dom..
..uchiteljica ce obavestiti PP sluzbu, oni ce porazgovarati sa detetom,
ukoliko procene da je potrebno pozvati majku i onda ce se dugorochno i chesto vidjati i zajedno
raditi na njihovom odnosu i nachinima za pravazilazenje ovog problema..
..majka ce verovatno dobro reagovati na sve to..
..najveci broj roditelja tuche decu iz nemoci i neznanja kako da reshe problem drugachije..
..ja smatram da je velika verovatnoca da se sve to dobro zavrshi..
..a ti, kao sluchajni svedok toga, treba da reagujesh tako shto cesh skrenuti uchiteljici paznju
i nikako drugachije..

..inache, deca tog uzrasta i te kako umeju da izmishljaju ili preuvelichavaju..
..razlozi su mnogobrojni, a uverljivost ogromna..
..moja cerka je u drugom razredu, na gradjanskom, na temu "nepravda"
izmislila tako srceparajucu prichu o nashem porodichnom zivotu,
i isprichala je sa sve suzicom u uglu oka i drhtanjem brade... :cry2:
..uchiteljica mi je prenela to na sledecim otvorenim vratima,
poluizvinjavajuci se unapred,
a na moje negiranje i pitanje cerki shta joj bi da to ispricha
malecka je zbunjeno odgovorila: "..pa svi su prichali tuzne priche.." :(
 
@ jau LJubavVerujem

Imala sam susret sa problemom.Znam da je problem kompleksan ali ja sam ga resila direktno.Iz nekih svojih razloga usled nedostatka posla odlucila sam da cuvam decu.Sve mi je bilo potaman i blizina i dva decaka jedan od 4,5 i jedan od dve ipo god.I otac i majka dece su zaposleni.Deca (koju inace obozavam),odmah su me prihvatila.I da ne duzim odmah sam shvatila da sam u problemu.I jedno i drugo dete nose pelene.Normalno moram ih skinuti i promrniti pamperse i sokiram se toliko da sam poludela.Na onoj decijoj kozi modrice katastrofa.Upitam ga pa sta je to ljubavi a on mi odgovori"ubila me majka,zvao sam je a ona drzi slusalice i samo na kompjuteru igra igrice-iznervirala se i posle me je tata zatvorio u kupatilo za kaznu.Tamo je mrak"Slog me udario i normalni cim su dosli sa posla onako prepodobljeni srucila sam im sve i zapretila da ako se desi da jos jednom vidim modrice da cu ih prijaviti..Nije im bilo pravo.Jos godinu dana sam ih cuvala i vise se to nije dogadjalo.Strogo sam kontrolisala i posmatralasvakog dana.A i deca su vrlo brzo u roku dva meseca prestala da nose pelene i postala vesela deca.Srecemo se i kada me vide rasire ruke od srece.Nikada necu zaoraviti taj dan kada sam videla i to kakve oziljke.Bas samvas udavila ,ali ja bih s majkom razgovarala.
 
Poslednja izmena:
I meni je to bila prva pomisao, uciteljica ce se naci u istoj situaciji kao i ti, zelece da pomogne, ali sve sto moze je da prosledi problem psihologu-pedagogu, ili da razgovara s majkom, sto ce, bojim se, samo izazvati haos. Zbog toga sam pomenula oca...
Mozda bi najbolja varijanta bila da psiholog iz razgovora sa devojcicom skonta kakvi su odnosi u porodici i da li se moze otac ukljuciti u celu pricu, pa valjda je on taj koji prvi treba da reaguje.
Ali da bi se to desilo, ocigledno ti moras da pokrenes stvar.

Da, ali učiteljica je tu službeno lice, neko ko je DUŽAN da reaguje u slučaju zlostavljanja.
 
Da, ali učiteljica je tu službeno lice, neko ko je DUŽAN da reaguje u slučaju zlostavljanja.

Da, ali koja su njena ovlascenja i mogucnosti? Ona nije ni policajac ni socijalni radnik da bi mogla da proveri verodostojnost price i da preuzme korake, znaci samo moze problem proslediti dalje. Ja uciteljicu u celoj prici vidim samo kao stepenik do onih koji bi trebalo da rese problem, ona licno ne moze doprineti njegovom resenju vise od postavljacice teme, osim ako ne zeli licno da se zauzme za dete, sto bi bilo prilicno nerealno za ocekivati.
 
Mislim da deca u tom uzrastu mogu da preuvelicaju situacije, pogotovo one u kojima se osecaju krivim (nije uradila domaci pa ce izmisliti pricu kako je mama tuce).
"Uberi sama prut" mi je bas onako decja predstava kako batine izgledaju a ne kako stvarno izgledaju.
Mozda joj je mama samo pripretila a to se u njenoj masti pretvorilo u...zlostavljanje.

Ne znam, obrati malo paznju mada mislim da zlostavljanje daje odredjene simptome koje verovatno bolje moze da proceni strucnjak. Nisam sigurna da je to bas tako, u smislu "dete reklo - znaci, tako je".
A i vidim da ti se mama ne svidja od pocetka i pre te price. Zato ipak razmisli da li i to dete preuvelicava a i ti, jer vec imas misljenje o toj mami. Plus, tvoje dete koje je opet mozda preuvelicalo pricu dok je to doslo do tebe.
 

Back
Top