УН крије да је Србија озрачена

Teodosije

Domaćin
Banovan
Poruka
4.932
DECA SE IGRALA NA OZRAČENIM TENKOVIMA (3)
Da bi minimizirali nalaze o posledicama koje donosi bačeni uranijum na Srbiju, dozvoljen pristup pogođenim mestima

Nataša Jokić, "Vesti" Frankfurt

NA LISTI ZATROVANIH GRADOVA: Novi Sad tokom bombardovanja

Robert Parsons, američki novinar, imao je brojne neprijatnosti zbog obelodanjivanja izveštaja UN, koji je sakriven od javnosti, a u kome se iznose nepobitne činjenice o stravičnim posledicama bombardovanja Srbije municijom punjenom osiromašenim uranijumom.
Sagovornik ”Vesti„ seća se jedne od neprijatnih scena u hodniku palate UN u Ženevi kada je 8. oktobra 1999. došao u sedište Balkanske radne grupe (BTF), koja je imala zadatak da napravi definitivan izveštaj o ekološkim posledicama bombardovanja. Poslu ove grupe prethodila su šokantna saznanja Senegalca Bakari Kantea do kojih je došao Parsons i objavio ih u švajcarskom listu ”Kurije„.
On je tog 8. oktobra došao u palatu UN u Ženevi kako bi dobio kopiju izveštaja Balkanske radne grupe pre objavljivanja. Lično ga je u hodniku dočekao Robert Bise, portparol i ”desna ruka„ Klausa Topfera, generalnog direktora UNEP-a (Programa UN za zaštitu životne okoline), čije su makaze debelo cenzurisale ovaj izveštaj. Bise je tom prilikom Parsonsu zabranio svaki kontakt sa ekipom Peka Havista, koji je bio na čelu Balkanske radne grupe.

Zabranjena hrana sa Kosova

Robert Parsons kaže da je u leto 1999. godine holandskim trupama stacioniranim na jugozapadu Kosova naređeno da predaju svu odeću, šatore, vozila i drugu opremu. Holandska vlada dala je zvanično objašnjenje po kome je razlog ove operacije zagađenost azbestom.
- Ispostavilo se da su lične stvari i oprema prebačeni sa Kosova u jednu fabriku NATO za nuklearnu dekontaminaciju u mestu Coevordan (lat.). Osim toga komande nemačke i italijanske vojske strogo su naredile svojim trupama da ništa ne jedu što potiče sa Kosova - kaže Parsons.

- Atmosfera je bila napeta među službenicma u kancelarijama Balkanske radne grupe, a to je rezultiralo odlaganjem konferencije za štampu najavljene za 11. oktobar 1999. godine. Umesto u Ženevi susret sa novinarima Havisto je upriličio u NJujorku. Novinari iz Ženeve, upućeni u tajne i javne zaplete vezane za osiromašeni uranijum na Balkanu, na taj način bili lišeni prilike da postavljaju pitanja - kaže Robert Parsons.
”Podobni„ i zvanični izveštaj UNEP-a objavljen je u novembru 1999. godine. Reč je o tekstu za kojeg se u najmanju ruku može reći da je neverovatno konfuzan s obzirom da predstavlja zvanični dokument eksperata UN. U njemu se čak tvrdi da nije izvesno da li je upotrebljeno oružje sa osiromašenim uranijumom tokom rata u SR Jugoslaviji 1999. godine, dok se u cenzurisanom izveštaju Bakari Kantea o tome govorilo kao o činjenici.
”U trenutku pisanja ovog izveštaja Balkanska radna grupa (BTF) nije dobila nijedan zvanični dokument koji bi potvrdio upotrebu OU„, piše u jednom od zaključaka.

Pentagon priznao korišćenje uranijuma

Neobaveštenost autora novog ”podobnog„ izveštaja UNEP-a, odnosno Balkanske radne grupe, koji je naručen da demantuje stravična saznanja Senegalca Bakari Kantea, začuđujuća je ako se zna da je portparol Pentagona general-major Čak Vald zvanično potvrdio upotrebu oružja sa osiromašenim uranijumom još 7. maja 1999, a sve svetske agencije i televizije prenele su potvrdu i generala Jerca 14. maja 1999. jasno izrečenu na redovnoj konferenciji za štampu u sedištu NATO-a u Briselu.

Napisan u stilu ”da, ali...„, ovaj zvanični izveštaj UNEP-a sadrži sasvim suprotne zaključke od onih koji se mogu pročitati u ”zabranjenom„ Kanteovom izveštaju.
”Naši nalazi govore da sukob na Kosovu nije izazvao ekološku katastrofu koja je pogodila oblast Balkana. Ipak, detektovano zagađenje je na nekim odredištima ozbiljno i moglo bi da ugrozi ljudsko zdravlje„.
Navode se Pančevo, Kragujevac, Novi Sad i Bor kao mesta u kojima je utvrđeno zagađenje zbog bombradovanja
Vrhunac konfuzije je preporuka da treba onemogućiti prilaz kontaminiranim mestima posle koje se navodi da kontaminirana mesta nisu mogla da budu identifikovana. Pri tom, misija UNEP-a nije sa terena donela nijedan uzorak tla ili prašine sa tenkova JNA na kojima su se sudeći prema fotografijama zapadnih agencija deca slobodno igrala.”
http://www.balkanmagazin.net/kolumn...deca_se_igrala_na_ozracenim_tenkovima_3.xhtml

Кадија те тужи, кадија ти суди!
 
Ма каква тајна људи...једино што ме '' чуди '' јесте зашто неко од наших красних новинара не оде у неки од онколошких института у Србији да има доктори тамо потанко изнесу цифре о повећању инциденце рака , о новим врстама рака, о леукемијама које су све више у галопирајућој форми'...од '99. године је инциденца скочила за 300% !

Дакле, у нашем народу имају саучеснике за све акције уперене против Срба и Србије.

Е, то је најтужније.
 
Bolje sto su nas zracili. Sad ce da nam izraste jos po jedna glava pa cemo biti pametniji. :D

EVO DOKAZA ! http://forum.krstarica.com/threads/259623

Ауууууу, знаш како живот уме да буде окрутан/праведан према ликовима попут тебе....нећеш се смејати кад тебе буде почела јести нека ракчина.
 
Ауууууу, знаш како живот уме да буде окрутан/праведан према ликовима попут тебе....нећеш се смејати кад тебе буде почела јести нека ракчина.

Ako ce svima vama biti bolja država, bolji standard, bolja radna mesta, vise dece.. evo ja se slažem i da dobijem rak. Neka umrem sutra ili odmah sada al da znam zasto. :D
 
Ма каква тајна људи...једино што ме '' чуди '' јесте зашто неко од наших красних новинара не оде у неки од онколошких института у Србији да има доктори тамо потанко изнесу цифре о повећању инциденце рака , о новим врстама рака, о леукемијама које су све више у галопирајућој форми'...од '99. године је инциденца скочила за 300% !

Дакле, у нашем народу имају саучеснике за све акције уперене против Срба и Србије.

Е, то је најтужније.


Da...samo jos da se prisetimo pravog uzroka - Chernobyl. Nazalost, imao sam prilike da posecujem institut koji pominjes zbog kontrola na koje sam isao posle hirurske intervencije...svaki put kada bih otisao broj ljudi u cekaonici bi bivao sve veci...poslednji put kada sam otisao bilo ih je toliko da nisam mogao da udjem u zgradu...a to je bilo bas pocetkom 1999. Problem je sto je neko iz politickih razloga resio da krije pravi uzrok...
 
Da...samo jos da se prisetimo pravog uzroka - Chernobyl. Nazalost, imao sam prilike da posecujem institut koji pominjes zbog kontrola na koje sam isao posle hirurske intervencije...svaki put kada bih otisao broj ljudi u cekaonici bi bivao sve veci...poslednji put kada sam otisao bilo ih je toliko da nisam mogao da udjem u zgradu...a to je bilo bas pocetkom 1999. Problem je sto je neko iz politickih razloga resio da krije pravi uzrok...
Kažem ja...V.O.A.:)
 
Da...samo jos da se prisetimo pravog uzroka - Chernobyl. Nazalost, imao sam prilike da posecujem institut koji pominjes zbog kontrola na koje sam isao posle hirurske intervencije...svaki put kada bih otisao broj ljudi u cekaonici bi bivao sve veci...poslednji put kada sam otisao bilo ih je toliko da nisam mogao da udjem u zgradu...a to je bilo bas pocetkom 1999. Problem je sto je neko iz politickih razloga resio da krije pravi uzrok...

Chernobyl nema veze sa zatrovanom Srbijom. Kako ti se ne zgadi na samog sebe da lazes toliko?! Po demokratama nato je gadjao Srbiju bombonjerama.
 
Ama,ne sumnjam da pričaš istinu o broju bolesnih i sebi,ali sumnjam da je uzrok Černobil.


Zasto sumnjas...pa proslo je dovoljno vremena da posledice kretanja oblaka radioaktivnih cestica koji se najvise zadrzao nad Srbijom (narocito nad severoistocnim delom, ako se dobro secam) pocnu da se osecaju sredinom i krajem 90-ih godina. Sta mislis, zasto je porast malignih oboljenja zenskih reproduktivnih organa u Srbiji od pocetka 90-ih medju najvecim na svetu (ovo je samo grub primer, secam se da sam ga negde procitao, ima ih verovatno mnogo)?
 
Zasto sumnjas...pa proslo je dovoljno vremena da posledice kretanja oblaka radioaktivnih cestica koji se najvise zadrzao nad Srbijom (narocito nad severoistocnim delom, ako se dobro secam) pocnu da se osecaju sredinom i krajem 90-ih godina. Sta mislis, zasto je porast malignih oboljenja zenskih reproduktivnih organa u Srbiji od pocetka 90-ih medju najvecim na svetu (ovo je samo grub primer, secam se da sam ga negde procitao, ima ih verovatno mnogo)?

Чернобил је највише угрозио Украину и Белорусију. То ти "заборави". Што се тиче обољења рака у Србији и одакле је радиоактивно загађење, немој се бламирати и лагати.
Зашто миш из Боровца има реп сличан веверици
Сазнање о последицама употребе муниције са осиромашеним уранијумом потврдиће зрелост српског друштва и јачање демократских установа Србије
Зашто миш из Боровца има реп сличан веверици

Међународна агенција за атомску енергију (ИАЕА) отвориће истрагу о тврдњама да је Израел користио муницију са осиромашеним уранијумом (ОУ) током офанзиве у Гази. Слободна Европа је у претпрошлу среду јавила да је захтев у име арапских земаља поднела Саудијска Арабија и да га је ИАЕА ,,поделила својим државама чланицама„.

Истовремено је у овдашњим медијима објављено да ће Министарство одбране Италије, на основу пресуде римског суда, платити одштету од пола милиона евра једном италијанском војнику који је после осам месеци учешћа у војној мисији у Сомалији, пре далеких петнаест година, оболео од рака.

Крајем прошле године објављена је у Београду књига Дарови Милосрдног анђела др Мирјане Анђелковић-Лукић, експерта за експлозиве, више деценија запослене у Војнотехничком институту у Београду, пензионисане пре три године.

Већ на корицама књиге наведене су потресне чињенице: њен супруг, пуковник Мирко Лукић, пуковник мр Драган Васиљевић, начелник Ваздухопловног института у Београду, и мр Милош Вујачић, начелник Одсека за пиротехнику Војнотехничког института у Београду, преминули су после обављања заједничког задатка јер су на терену извиђали и процењивали количину и врсту загађења изазваног НАТО бомбардовањем 1999. године. Сва тројица су радила на отклањању последица, поготово оних које су настале употребом муниције са ОУ.

Пуковник Мирко Лукић је доспео на ВМА у лето 2002. с дијагнозом карцинома плућа, а преминуо је 9. априла следеће године. Његова супруга, упркос доживљеној трагедији, смогла је снаге да о свом мужу и његовим пријатељима и сарадницима, тек штуро саопшти наведене податке, баш као што је свој научни и истраживачки резултат изнела без много емоција, поготово оних претераних, пуштајући да говоре сурове чињенице.

Европска и светска јавност одавно су усковитлане расправама о муницији са ОУ. Захваљујући напорима Мирјане Анђелковић-Лукић и њеној узнемирујућој књизи, вероватно ће и у Србији бити покренут талас јавног суочења с тим проблемом.

Најдраматичније, за сада познате, последице ова муниција је изазвала на овдашњим теренима. Зато је проблем именован као ,,балкански синдром”, не само у медијима него и у научним круговима.

Упркос томе што назив звучи локално, проблем је глобални јер је ОУ муниција употребљена први пут у рату у Заливу 1991, у Босни и Херцеговини, односно Републици Српској 1995, у агресији на СР Југославију 1999, у Авганистану 2001, у Ираку 2002. године. Да ли и у Гази, показаће истрага.

Већ крајем 2000. у Италији и у Шпанији формирана су удружења ветерана међународних снага распоређених на КиМ, јер је број припадника тих формација, оболелих од рака и других тешких болести, увелико излазио из статистичких оквира.

Грађанска иницијатива и друге врсте притисака на власт највише плодова су дали, по свему судећи, у Италији.

Јавност је устала на ноге и у другим државама чији су грађани, пре свега као војници, неко време провели на КиМ или у БиХ.

Ауторка упознаје читаоца с нарочито драматичним исказом италијанског хематолога из Националног института за рак у Милану, др Максима Ђанија: ,,Умоболни су војни мозгови који и данас производе муницију са ОУ и наређују њено коришћење, а научнике хуманисте одавно су прогласили за лудаке јер покушавају да их спрече да зараде милионе долара и поробе мале народе„.

Бес др Ђанија је разумљив, јер је у Италији 2007. коначно обелодањено да је од последица тровања ОУ умрло 45 ветерана с КиМ, а да их је још 515 оболело од рака. Нарочито је порастао број оболелих од малигног обољења лимфних жлезда (Хочкин). Сличним су подаци о оболелим ветеранима у Белгији, Шпанији, Португалији, Холандији и другде.

У Србији, нажалост, ни десет година после бомбардовања, није учињена целовита, јавно доступна студија о последицама дејства ОУ на природно окружење, на становништво, на војне и полицијске снаге које су током НАТО агресије ангажоване на КиМ и на југу Србије.

Притисак јавности на власт, на све надлежне установе, да таква анализа коначно изађе на видело, свакако би потврдио демократску зрелост српског друштва и демократских установа Србије.

Онда би јавност знала зашто се у околини Владичиног Хана, удаљеног око 40 километара од Бујановца, стока рађа с дегенеративним променама, зашто су поготово овце анемичне, зашто миш из села Боровца има реп сличан веверици, зашто је у Прешеву царским резом овца ојагњила јагње са осам ногу и два пара ушију, или крава отелила теле с две главе.

О здравственом стању људи боље да не износимо чињенице, да не узнемиравамо јавност. Лекар из Дома здравља у Бујановцу, др Аднан Салиху, чије налазе наводи Мирјана Анђелковић-Лукић, тврди да је од 1999. до 2005. године број нових пацијената оболелих од рака нарастао до 50 одсто.
http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Zashto-mish-iz-Borovca-ima-rep-slichan-veverici.sr.html
 
Чернобил је највише угрозио Украину и Белорусију. То ти "заборави". Што се тиче обољења рака у Србији и одакле је радиоактивно загађење, немој се бламирати и лагати.

Molim te da prestanes sa ovim. Nisi ti bio na operaciji u Pasterovoj 14 nego ja...nisi ti gledao kako se godinama povecava broj onih koji cekaju u hodnicima iste institucije nego ja. Uostalom, potrazi malo po netu podatke o povecanju malignih oboljenja u Srbiji (ili na teritoriji bivse SFRJ ako ti vise odgovara) od pocetka 90-ih godina pa vidi sam. Ne pokusavas valjda da me ubedis kako su svi oboleli (od kojih je veliki broj, nazalost, preminuo) ocekivali da ih NATO zatruje pa su se razboleli unapred? Nisam ja taj koji se blamira vec ti. Drugu rec koju si upotrebio ne zalim da spominjem jer je vredjanje na forumu zabranjeno, i to bi trebalo da znas.
 
Molim te da prestanes sa ovim. Nisi ti bio na operaciji u Pasterovoj 14 nego ja...nisi ti gledao kako se godinama povecava broj onih koji cekaju u hodnicima iste institucije nego ja. Uostalom, potrazi malo po netu podatke o povecanju malignih oboljenja u Srbiji (ili na teritoriji bivse SFRJ ako ti vise odgovara) od pocetka 90-ih godina pa vidi sam. Ne pokusavas valjda da me ubedis kako su svi oboleli (od kojih je veliki broj, nazalost, preminuo) ocekivali da ih NATO zatruje pa su se razboleli unapred? Nisam ja taj koji se blamira vec ti. Drugu rec koju si upotrebio ne zalim da spominjem jer je vredjanje na forumu zabranjeno, i to bi trebalo da znas.

Ја нисам вређао него написао истину. Поставио сам ти подтаке колико је и због чега у Србији оболело од рака. Само ти настави да се бламираш са писањем небулоза како је Чернобил крив за огромне количине уранијума у Србији.

Геноцид који је нато и запад извршио над Србијом је неопростив. Осирумашени уранијум је затровао земљу у Србији и у многим местима у БиХ где срби живе..
 
Ја нисам вређао него написао истину. Поставио сам ти подтаке колико је и због чега у Србији оболело од рака. Само ти настави да се бламираш са писањем небулоза како је Чернобил крив за огромне количине уранијума у Србији.

Геноцид који је нато и запад извршио над Србијом је неопростив. Осирумашени уранијум је затровао земљу у Србији и у многим местима у БиХ где срби живе..



:)

Kakav cirkus...prvi put cujem da u Srbiji postoje ogromne kolicine uranijuma...OK, onda bi eksploatacija trebalo da pocne sto pre :)

Nigde ja nisam napisao da je Cernobil kriv za "ogromne kolicine uranijmja u Srbiji" vec za nagli porast malignih oboljenja kod stanovnistva, sto je cinjenica.

Znas li ti uopste znacenje reci "genocid"? Znas li sta je uopste osiromaseni uranijum, kakve su mu karakteristike, cemu sluzi i da li i kako postaje toksican?
 

Back
Top