Uslovi komunikacije

Tuzni_patak

Elita
Poruka
18.247
Ne cinim ovo , ali moram da pocnem....
Ne cinim jer smatram da 1 na 1 svakome moze da se izgradi slika svakog odnosa i svakog pojma, znaci neki pedagoski pristup mi je snazniji od racionalnog...

Kad pogledam sta ljudi pisu recimo na temi sharm, jednostavno je jasno da ne treba ucestvovati u takvoj komunikaciji....i sto je zanimljivije od izopstavanja sa te teme , pokazuje domet u drugim oblastima vezanim za iracionalno ,podsvesno i utisak kod tih osoba....

Sta je vazno kod razvijanja vaseg sistema i uslova za ukljucivanje u komunikaciju?
Na sta da obratim paznju, sta je potpuno iskljucivo (kad osoba kroz detalj pokaze da je zatvorena za bilo kakvu ideju u tom pravcu) , a sta je samo previd i nesvesnost i neznanje pokazano nekim gestom....
Kako razlikovati nijanse, preko nekih banalnih , jasnih, a opet da ne budemo svi apsolutni, ponekad i moguce pogresnih signala....

Ovde bih iskljucio snobizam i nivo izrazavanja kao uslov, osim ako vam neki detalj nivoa izrazavanja pokazuje nesto drugo od kulture komunikacije i stavove u vezi komunikacije same....
 
Ako pricas o forumu, na neke teme se ne ukljucujem kada vidim ko je temu zapoceo jer znam da ce voditi u bljak smeru. Par necijih zapocetih tema dovoljno je da ocenim da li je tu negde mesto za mene ili ne.
 
Dobro, to je vid stereotipizacije prema licnosti, tj karakteru autora....ili malo prosireno receno svodjenje ljudi na odredjene vec predefinisane tipove ljudi , kojih moze biti 100 i neulazenje u komunikaciju aktivno...aktivno kazem zato sto nigde ne pise da se te teme ne citaju, vec samo da se ne ulazi u temu....


Da , eto to sam zaboravio , komunikacija moze biti jednosmerna i dvosmerna, tj kad samo osluskujete sta se dogadja i komunicira u vasoj blizini i kad ucestvujete u komunikaciji...

Postoje verovatno razdvojeni uslovi i za jedno i za drugo...i za osluskivanje i za ucestvovanje....
 
Zašto reći komplikovano,uvijeno,kad može prosto?
Desilo mi se ovde,na forumu,da sam na jednoj temi napisala samo tri rečenice,posle dva dana,sve isto napisano,ali mnogo više količinski,razvučeeeeeno.I da se razumemo,nije problem u istom sadržaju,da
me se ne shvati pogrešno,meni je to kompliment,čemu toliko pisanije za nešto što se može reći vrlo
prosto?Primer?Prva rečenica mog teksta i svo ovo palamuđenje do sada.
 
Ljudi ne razumeju jednostavno i direktno. Cak i ako razumeju, tesko prihvataju. Valjda neki odbrambeni mehanizam, 'bem li ga.
Ma samo odslusajte intervju neke "estradne umetnice", prepune suvisnih reci i fraza kojima tu nije mesto. Evo ja sam veceras slusao i malo mi je pao iq.
One su uzori mnogim generacijama, i to traje decenijama unazad. Vrh brate.
Uvijeno i komplikovano je ono na sta su u svakodnevnoj komunikaciji navikli.
"Samo malo" se, ne tako davno, izgovaralo "sklonite se da prodjem"... zvuci poznato?
"odredjeni drugovi" - krajnje neodredjeno. otvaranje vatre, vodjenje ljubavi, ...
Zar smo zaboravili jezik nasih predaka?

Sto se uslova komunikacije tice, vecina ne zeli da haba mozak na ovom forumu. Ni bilo gde.
Dokaz su najpopularnije teme, sa hiljadama postova: "koju boju najvise volis", "jelo, pice", "koje su boje tvoje najke"...
Ne bih koristio reci "Nijanse" i "banalno". Svaka tema zavredjuje paznju nekog odredjenog iq-a. Zato su najposecenije teme "koju muziku volite", cvet, soba...
Pitanje mora da bude jasno, toliko jasno da odgovor ne dolazi iz mozga nego direkt iz kicme.
 
Poslednja izmena:
Patak, otvaraju se teme bez stvarnog cilja i svrhe i bez namere da se zadje u suštinu.
Nekolicina prisutnih igra ulogu sveznalaca što kaže da nema svrhe trošiti vreme.
Dobar broj je preisključiv, i forumski-nasilan i netolerantan.
Od prisutnih na Forumu gotovo niko nije zainteresovan da nešto sazna ili konstruktivno iznese svoja saznanja.
 
Zašto reći komplikovano,uvijeno,kad može prosto?
Desilo mi se ovde,na forumu,da sam na jednoj temi napisala samo tri rečenice,posle dva dana,sve isto napisano,ali mnogo više količinski,razvučeeeeeno.I da se razumemo,nije problem u istom sadržaju,da
me se ne shvati pogrešno,meni je to kompliment,čemu toliko pisanije za nešto što se može reći vrlo
prosto?Primer?Prva rečenica mog teksta i svo ovo palamuđenje do sada.
A šta misliš o stilu? Reći komplikovano, ili jednostavno, i reći sa stilom - nije isto. Šta bi postigao Ivo Andrić da nije bio izvanredan stilista?
 
Patak, otvaraju se teme bez stvarnog cilja i svrhe i bez namere da se zadje u suštinu.
Nekolicina prisutnih igra ulogu sveznalaca što kaže da nema svrhe trošiti vreme.
Dobar broj je preisključiv, i forumski-nasilan i netolerantan.
Od prisutnih na Forumu gotovo niko nije zainteresovan da nešto sazna ili konstruktivno iznese svoja saznanja.
A ja mislim da je upravo suprotno! Od kad sam prisutan na Krstarici bilo je tako, a to su i mnogi potvrdili svojim izjavama. Ja takoođe. Foliranti/provokanti/z.jbanti su u manjini.
 
Ja priznajem da sam sada zbunjena.Da li sam ja na forumu na kome obični ljudi razmenjuju misli
ili sam među profesionalcima koji vežbaju?Nisam sigurna šta da mislim i volela bih kada bi mi odgovorili na pitanje.Ukoliko ste vi svi profi,onda osobe kao ja,totalni laici,ovde nemamo šta da tražimo.U tom
slučaju ću se ograničiti na praćenje tema i čitanje komentara.
Neka mi bude dozvoljen ovaj off dok ne dobijem odgovor.
 
Neko dolazi do istine analizirajuci podatke.
Neko dolazi do istine karikirajuci podatke.
Neko dolazi do istine tako sto je cuje od nekoga koga smatra autoritetom.
To su razlicite istine.
Gledajuci statisticki, procentualno, lako se izbedaciti.
Zato cu citirati patkov potpis:
Kad svi lude , dobro je NE-NORMALAN biti
 
Zato sto ima milion ljudi koji svaku izrecenu misao ovde vole da tumace kao glupost, banalnost, i totalno suprotno ako je moguce......da se izvrgne ideja ruglu....
Baš nema! (Samo jedna osoba na Krstarici. Ali to je nešto lično između vas). Uvaženo ti je ovdje sve što si tačno rekao. (Potvrdjuju ti reputacije). Ja nijesam pročitao da je iko izvrtao tvoju misao. A jesi kritikovan (opravdano), kad se imalo drugačije mišljenje od tvog. A ti si često znao na to baš ovako reagovati. Zašto? Zato što misliš da ne možeš biti u krivu. Ili kritiku doživljavaš kao napad na tvoj autoritet?
 
.....Da , eto to sam zaboravio , komunikacija moze biti jednosmerna i dvosmerna, tj kad samo osluskujete sta se dogadja i komunicira u vasoj blizini i kad ucestvujete u komunikaciji... Postoje verovatno razdvojeni uslovi i za jedno i za drugo...i za osluskivanje i za ucestvovanje....

Postoje neki, mozda, mudri ljudi koji ce ti reci da ima situacija kad treba da kupujes, a ne da prodajes... Kako god zvucalo, u praksi se cesto pokaze kao ispravno, sto ne pada lako otvorenim i srdacnim ljudima, ali im kad nadrljaju zbog otvorenog pristupa, mozda bude teze :aha:.
 
O "kvalitetu" nekih tema, 'abanju mozga na takvim temama moglo bi se diskutovati, ali je pitanje ima li svrhe. Kad vidim teme slicne gore navedenima (post 6), nisam sigurna da je utrosak vremena ravan necem naucenom, a znacajnom. Ali to sto se tu ne pronalazim ne znaci da drugi nece. Oni neka uzivaju, a ja cu se vec zabaviti necim van foruma.
 
Poslednja izmena:
Mozda je problem u etici i dve stvari koje nikako ne idu sa etikom....osnovama u etici....

Jedno je uspesnost prikaza miseva koji svojim demagogijama mogu ubediti sve, i one koji misle da su iznad po mudrosti...

Sloba mi je dobar primer sta se sve moze prodati kao tacno svima....
Nekada sam kao srednjoskolac mislio da osobe sa manjkom lucidnosti i logike pribegavaju demagogiji i sufliranju drugima iz tog razloga , svoje manje mogucnosti razlucivanja sustinskog....
Tu ima i karaktera i samoljublja (neka sam i ogroman egoman, samoljublje moze biti dvojako, nekako realno i nekako apsolutno)...

Druga stvar koja nije eticka, a stalno je prisutna kod ljudi , je apsolutna neodvojivost teznje ka eksploataciji drugih....koja moze biti smanjena , ali nikako uklonjena....jer evolutivno shvatanje je da tim pobedjuje i to je iznad shvatanja zabrane eksploatacije ljudi....
Naravno da demagogija uspeva da ukine ovu uzrocnost i da eksploatacija ostane, a tim kao cilj se izgubi....

Tu je i treca , moderna , crkvena relikvija, samilost i simpaticnost slabih, neugrozenost od strane jadnih i kontrol freak sindrom kao nastavak , cak i kad je u blagoj varijanti....

I tacno je da treba cesto kupovati , a ne prodavati, jer prodaja je eksponiranje, a eksponiran je van ovog poslednjeg crkvenog idola otelotvorenom u savremenom coveku kao posebna degenerisanost morala....
I zato i ide sve ovako , zato sto novac ostaje sredstvo eksponiranja , a ne namera , ni ideja....

Raskrinkavanje hriscanske relikviozne etike samilosti je nesto sto mora da se uskoro desi inace ode sve pod voz....naravno ne na nacin demokratske odluke....
Kao zakljucak vec polako izlazi da je komunikacija odraz mogucih prolaza i protocnosti sistema....
Kad se zakljucuje da nam je 50% stanovnistva prakticno nepismeno , edukator odmah zakljucuje da je to normalno jer u srbiji se ne napreduje na osnovu znanja....
Zato smo na poslednjem mestu , mada i to niko ne prihvata , po kreativnom ucenju i primenjivanju znanja....u skolama....
Jer i meni i toj deci je jasno da nemamo nista od svoje kreativne prirode, osim problema...
Silne finansijske injekcije koje vlada upumpava su jasno namenjene politickim podobnicima , a sa druge strane svaku moju inovaciju i nameru da se probijem na trzistu kreativnih proizvoda i gadgeta su sasekli ili kroz ocekivanje dosadasnjih ekonomskih rezultata, ili kroz politicku podobnost, ili preko politickih krugova i ekonomskih krugova kradjom ideja (sreca te ne napisem sve u projektu banci) ili nenormalnim ponudama samih "poslovnih ljudi" (obicno je to neki prelazni dil da se pokupi nacin rada, ili cak i potpuno dizajn uredjaja i logika rada i privlacenja potrosaca, jer nije dovoljno napraviti uredjaj koji radi i ne kvari se ,vec onaj koji privlaci kad se koristi , ne zahteva mozak ni malo)....

U srbiji te prvo ujeda svoj.....pa tek onda tudjin...zato nema konstruktivne komunikacije....
A pre nekoliko godina sam najavio ovde na forumu da dolazi period kad nece smeti da se vise konstruktivno diskutuje o subjektivnim stvarima, i to vise i ne cinim....
Ovaj metod trenutno je neki kompromis izmedju konstruktivne i demagoske rasprave....sto je valjda ocigledno cim toliki demagozi mogu da prodju neoznaceni direktno....
 
U neke ljude "ulaganje" je visegodisnje. Pokusaj da ih razumemo, prihvatimo, pokazemo da ih cenimo, da hocemo da pomognemo, saradjujemo, nadajuci se da ce, i pored raznih iskustava koje svi imamo, pa time i opreznosti, uzvratiti slicno. Nista od toga..:aha:...

Posle komunikacije sa "odabranima" i skoro svakodnevne "terapije", uglavnom izlazim kao da se vracam sa odsluzene kazne koja je podeljena u rate ciji se br tacno ne zna. To su razgovori koji nisu vredni prepricavanja, a domace vaspitanje, poslovnost, kolegijalnost i ko zna sta jos, ne daju bas mnogo prostora za balansiranje u smislu sklanjanja od onog sto nam ne odgovara, a prikljanjanja iskljucivo onome gde se pronalazimo. Mnogo sto sta je u igri u jednom specificnom zacaranom krugu iz kojeg treba izaci, a opet ostati i to diplomatski. Komplikovano, ali i dosta jadno stanje u sustini.

U svakom slucaju, situacija je, za moj pojam, takva da se mnogo toga sto bi trebalo da bude kvalitet, brzo gusi kao zar koji je nehoticno ispao iz uzarene peci gde ostatak ogreva radi vec ustaljenim rezimom.
 
Zavisi o kakvoj se komunikaciji radi.. virtuelnoj.. uzivo.. pa, ukoliko je uzivo.. da li je dobrovoljna ili nametnuta.. da li postoji odnos nadredjenosti i podredjenosti.. da li sam spremna i da malo istrpim da ne bih uvredila nekog treceg.. sve su to razlicite situacije za koje vaze razliciti kriterijumi..i, naravno, za svaku postoji granica ispod koje se ne ide..

Ali, ako se radi o forumu..

Selekciju, pre svega, vrsim po podforumima i temama..Ne toliko po autorima.. iako ima ljudi koji su mi simpaticni i cije teme volim da pogledam, ali i onih drugih cije teme vise uopste ne pregledavam..

One koje su mi zanimljive.. ili pregledavam, a ne ucestvujem, jer ne poznajem dovoljno oblast o kojoj se radi da bih ucestvovala.. (sto ne znaci da sam vrsni strucnjak po pitanju onih na kojima ucestvujem.. prosto je za ucestvovanje na nekim ipak potrebno odredjeno znanje).. ili ucestvujem.. e sad.. tesko me zainteresuje neka tema da na njoj ucestvujem.. i to upravo zbog tipa komunikacije.. i virtuelna i masovna.. hocu da kazem.. ista tema bi mi bila zanimljivija (za ucestvovanje) uzivo i u odnosu 1 na 1.. mozda ne toliko 1 na 1 koliko to uzivo.. bitna mi je ta neverbalna komunikacija.. tj. uskladjenost iste sa verbalnom..

Takodje.. na nekim temama i ne moze da se ucestvuje normalno.. to su one koje funkcionisu po sistemu coporativnog nadvikivanja.. (podforumi politika i zene.. uglavnom)
 
Kada se radi o nedorecenosti.. to jeste, po pravilu, nasa krivica..
Ukoliko hocemo da nas neko shvati.. da sa nekim kvalitetno komuniciramo.. moramo da se potrudimo da budemo jasni..
Pogotovo kada se uzme u obzir da ovde nedostaju mimika, gestovi, intonacija.. a to je jako bitno.. pa kako u rl-u osmeh ili prevrtanje ocima mogu da promene znacenje recenice..
Ovi smajliji mogu da u odredjenom smislu nadomeste te nedostatke.. samo ih neki i ne koriste bas.. a neki uopste.. iz razlicitih razloga..
 
Mislim da kad se radi o nedorecenosti , to nije samo krivica autora....
Nije iz vise razloga...
Prvo zato sto su reci i znacenja i pojmovi uglavnom individualna tumacenja i ne mnogo uskladjena kod svih pojedinaca pojedinacno gledano....
A drugi znacajniji razlog je sam nacin razmisljanja, koji moze biti racionalniji, prirodniji , ali i demagoskiji , zluradiji, prilagodjen sopstvenim singularitetima kao kod shizofrenika (ako se shizofrenik plasi necega, recimo da ce morati da radi, da ima obaveze, onda ce svaku komunikaciju koja mu se ucini da vodi ka takvom zakljucku odmah ili preseci ili transformisati i demagoski obraditi u sekundi)

Srbija je generalno trenutno pod idejnim i intelektualnim vodstvom nasih politicara, pa i floskule i nacine ponasanja i razmisljanja tih istih umnozavaju , u pocetku kao sprdnju ili zabavu, ali na kraju kao rezultat....

Zato su postovi nepotrebno optereceni ogranicenjima da se ne bi totalno zloupotrebili i protumacili banalno, vec ipak ostaje neki deo zastite od banalizma koji vlada ovim prostorima...
Ne interesuje me da sad pokazujem kako se i koliko duboko moze banalizovati i demagoski izvrci ruglu svaki jasan post, samo na osnovu demagoske vrline uocavanja raznolikosti tumacenja pojmova kod ljudi ......

I uopste ne pricam o nedostatku i nedorecenosti , vec o namernoj demagoskoj destrukciji orginalne misli i ideje,radi nekih ciljeva, bili oni prizemni ili licni.....
 
I bez srbije je izrazena demagogija svakog pojedinca....

Pogledajte sta radi prostitutka kad treba da pokaze ljubav i emocije prema muskarcu...
Ona uvodi novi licni kriterijum vrednosti, po kome ono sto je najveca drustvena vrednost, seks i orgazam , za nju mora doci na nizi vrednosni nivo....
Zato uvodi ljubljenje, poljubac, kao njoj licno najveci vrednosni nivo, dok zbog novca prihvata drustveni vrednosni nivo i koristi ga maksimalno ....i njoj samoj bi to bio licni vrednosni nivo , da ne postoji potreba da se prikaze nesto i nekome vrednije od tog najvrednijeg nivoa ....

Zato se uvodi "poljubac zlata vredan" tj nesto sto osoba u sebi pripisuje kao vecu vrednost, cesto lazno , a cesto naivno kao malo dete....nase je da li cemo tu igru prihvatiti i igrati....

Tako je i kod drugih stvari kod ljudi....
Tako i uspevaju da svi ostanu "cistog obraza" , a sve sami prljavi potezi do poteza....
I obicno tu ljudi vise osudjuju onog koji je svestan svojih prljavih poteza, a onog koji se bolje brani svojom naivnoscu oslobadjaju odgovornosti i ucinjenih zala....

I kako onda imati razumljivu komunikaciju sa ljudima koji ovo tumace drugacije....
Jer ocekivanja da ce biti mimike, drugacije logike prijema "nemoralnih odnosa" su vrlo znacajna za tok komunikacije , jer se u procesu komunikacije vrsti stalna korekcija, selekcija i provera , da li , kuda i kako ici dalje sa komunikacijom....

I sad zamislite osobu koja ima razumevanja prema ljudima i njihovim moralnim igricama prema sebi i prema drugima.....
I zamislite kakav ce utisak ostaviti svojom ravnodusnoscu u slucaju nekih vrlo ruznih dogadjanja....
I kako ce to uticati na komunikaciju.....(koja sve vise dobija veze sa licnim osudama, procenama, poistovecivanjima i saradnji ).

I koliko to moze da ojadi, moze da ojadi i neadekvatna reakcija u slucaju da vas neko zloupotrebljava....i dobijete odmah etiketu da ste glupi ili da ste budala ili jadnik ili slabic ili nesto sto po meni utice na nacin i oblik komunikacije osobe sa vama....


Komunikaciju boji misljenje osobe prema cilju komunikacije....

I o nivou razumevanja i o nivou simulacije, i o nivou apstrakcije, i o nivou kulturoloske sintakse u govoru, i o znanjima i o autoritetu koji ima u drustvu , i o podrsci koju ima , bez obzira na autoritet, i o mnogo drugih stvari....
 
Raskrinkavanje hriscanske relikviozne etike samilosti je nesto sto mora da se uskoro desi inace ode sve pod voz.... naravno ne na nacin demokratske odluke....
Kao zakljucak vec polako izlazi da je komunikacija odraz mogucih prolaza i protocnosti sistema....

U srbiji te prvo ujeda svoj.....pa tek onda tudjin...zato nema konstruktivne komunikacije....
Ako može pojašnjenje. (Inače, kontao sam da si se duhovno uzdigao baš zahvaljući hrišćanskoj etici. Ne samilosnoj).

A zašto su Srbi bili toliko vjekova u ropstvu? Tek sada nastavljaju Mrnjavčevići tj. new folk vlastela.
 
Pa otvorio sam ranije temu o tom uticaju , za koji mnogi , a i ja sumnjam da potice iz ocekivanja i tumacenja ljudi , a cega nego hriscanskog kodeksa ponasanja....
E sad , stvarno nije fer da se optuzuje crkva , za nesto sto je opste delo tumacenja i gresenja celog naroda, ali nesto ne bih rekao da je ovde crkva neduzna....

Opsti , sad vec kulturoloski pristup , je da se drugacije vrednuje osoba koja je pokazala sazaljenje, ,kajanje i to je vec obradjivano u posebnoj temi.....

Ne znam da li sam se uzdigao i na osnovu cega sam se uzdigao, i potonuo...
Tacno je da mislim da je impuls da oprobam "okreni drugi obraz" doveo do razvoja pasivnog naoruzavanja i jacanja percepcije, jer sad je od pozicije kad ti neko nesto lose uradi , vrati mu tri puta vise istim oruzjem, nastupila pozicija proceni i razumi osobu i vise nego sto ona sama sebe razume jer ces onda izvrsiti predikciju njenih aktivnosti , cak i kad sama ne zna sta ce tacno uraditi....

Jasno da ovakav pristup nosi ogromno ogranicenje i trosenje mentalnih i resursa napretka, ali unosi i pasivnost (sto je lose) i nije bas prilagodjeno ovom drustvenom sistemu, sto odmah treba staviti naprvo mesto....
 

Back
Top