Spoj.

Oblikolog

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
361
Ne samo na forumu, i ne samo zbog toga sto sam to primetio tu podosta puta: zelim otvoriti temu o fenomenoloskom i psiholoskom razmatranju cinjenice da se u iste osobe mogu naci odredjeni hriscanski i uopste redukcionisticki pogledi!

Redukcionizam = (religiozno) [1] verovanje u to kako je (ljudska) psiha epifenomen materijalnih zbivanja unutar tela coveka.

Hriscanski stavovi = (religiozno ili smisaono) [2] verovanje u:
1. To da covek ima licnost.
2. To da ta licnost moze biti gresna (=> ima slobodu volje)
3. To da ta licnost (posto moze biti gresna) ima slobodu volje (izbora), te moze i biti kriva zbog sopstvenog izbora (volje).
4. To da je coveka nemoguce "dresirati" da bude dobar, mada je svakoga ko slobodom volje to dozvoli moguce dresirati da se ponasa tako. Dresurom je nemoguce promeniti osobine.
5. To da covekova licnost nesto sto nije odredjeno iskustvom i genetikom, vec slobodom volje. (Zbog koje neko cak i moze HTETI i dopustiti da ga iskustvo odredi, ali ne mora)
n. itd.

Dakle, imamo i znamo mnoge ljude koji su (po sopstvenim navodima) i hriscani i redukcionisti. U stvari su samo redukcionisti [3] , ali, kako (dodjavola, i zasto?) dolazi do takvog sklopa suprotnih pogleda?

Voleo bih (posto ne sumljam da ih ima) da mi sami ljudi koji dele i Hriscanski i redukcionisticki stav... tj. koji kazu da je moguce [4] deliti i jedne i druge, objasne kako je to moguce?



[1] Verovanje, posto dokaza za to (naucnog[1.1]) nema! Niko ga nije izveo, i kao neko ko studira psihologiju pitao sam (siguran u to da nije izveden) sve profesore o tome da li je "izveden" dokaz za to (u sta mnogi od njih veruju, ili to bar propagiraju nama kao vrlo verovatno) i da li ga je moguce cuti, ili procitati, na sto su svi rekli da on nije izveden, da ga nema, da je nauka daleko od toga da odgovori na pitanje "monizam vs. dualizam vs. pluralizmi vs. paralelizmi", a vecina je dodala i to da je redukcionizam 'verovatniji' od svega drugog (Redukcionizam je u stvari monizam u opste prihvacenom nacinu komunikacije, mada se definicija pojma monizam i redukcionizam razlikuje). Dakle, ja taj dokaz nisam video, a ako su oni koji govore da ga ima videli isti, neka mi ga obavezno prekopiraju ovde na temu.
[1.1] Redukcionizam je (sudeci po tome sta je istoriji poznato) postao popularan najvise onda kada su americki psihijatri bez imalo argumenta, (dakle) predrasudom zakljucili (ili morali zbog prisile od strane Vlade [1.1.1] ) da C[SUB]20[/SUB]H[SUB]25[/SUB]N[SUB]3O[/SUB] (Popularno: LSD) moze proizvesti privremenu i stvarno shizofreniju. Dakle, da su shizofrenije poremecaji duse izazvani hemijom. Slicnost izmedju LSD tripa i shizofrenije i ne postoji, odnosno postoji (i to nevelika) pri iskljucenju holistickog i hemijskog (i psihickog) pregleda. Naravno, teza da je LSD trip shizofrenija je kasnije i naucno i zvanicno oborena.
[1.1.1] Poznato je da je americka vlada nalaz Alberta Hofmana (Albert Hofmann) (kako ga je on krstio: LSD-25) pomislila da moze da upotrebi da bi "vladala" narodom. CIA itd. su besomucno drogirali vojnike u svrhu ispitivanja, tako da nije ni malo bezrazlozno pomisliti da su ti psihijatri to govorili pod pritiskom vlade.

[2] Smisaona verovanja su verovanja da stvari stoje tako kako ako ne stoje onda zivot nema smisla, pa ni to sto se veruje u pogresno. Osoba se pravda da veruje iz smisla, i to opravdanje je dovoljno racionalno da se ne bi postena i iskrena osoba smela zacuditi naucniku koji ima takva verovanja.

[3] Jer Hriscanin po hriscanskoj teologiji i ne moze biti redukcionista, a covek po redukcionistickoj teoriji i moze biti ubedjen u to da je hriscanin, ali (navodno) mora biti krv i meso.

[4] Moguce je biti uveren da se moze istovremeno imati i jedan i drugi stav, ali imati ... i verovati u to da ih imas nije isto.
 
Poslednja izmena:
Ovo se moze premestiti na religiju. Ionako je svaka moja tema (osim jedne) koju sam postavio tamo u stvari ista ova tema samo drugacije postavljena.
 

Back
Top