Ja Lazem

Dobih isti zadatak na času logike....Ako zna neko...

kada postaneš svestan da lažeš tog trenutka laž je iza tebe, u prošlosti.
tada, dakle, govoriš istinu.
laž, kao i svaka druga manifestacija (npr., svesnost da si slagao), može da se manifestuje jedino u sadašnjem trenutku.
 
Poslednja izmena:
kada postaneš svestan da lažeš tog trenutka laž je iza tebe, u prošlosti.
tada, dakle, govoriš istinu.
laž, kao i svaka druga manifestacija (npr., svesnost da si slagao), može da se manifestuje jedino u sadašnjem trenutku.

Аха? Значи људи нису свесни онога што говоре пре него изговоре. А када изговоре, тек онда постану свесни да ли лажу или говоре истину.

О чему ли ти? И то уздигнуто са неких висина као да си нешто паметно рекао.
 
Ta izjava se ne odnosi na tu izjavu već na sve prethodne koje se ne zna da li su istina ili laž jer
je pitanje da li je i ova izjava istinita!O njoj nedostaje bar još jedna izjava...:mrgreen:
(Nije baš tako jednostavno?:lol:)
Uostalom,proverite tablicama istinitosti!
 
Аха? Значи људи нису свесни онога што говоре пре него изговоре. А када изговоре, тек онда постану свесни да ли лажу или говоре истину.

О чему ли ти? И то уздигнуто са неких висина као да си нешто паметно рекао.

tačno tako, kad kaže da je slagao, postane i svestan te svoje laži.
ako svesno laže, onda nema potrebu da priznaje da je slagao.
ljudi koji lažu sebe, to najčešće rade nesvesno.
 
Pa da Bili,ali taj može i da zajebava...:lol:
Mene ne može-ja sam bez obzira na njegove motive rezonovao gore!

može da se zajebava, ali ako laže sebe, tada se ne zajebava jer nije svestan da laže sebe.
nije opasno lagati druge, čak je u nekim situacijama i poželjno, ali kad lažeš sebe, to radiš nesvesno i to je opasno jer te uvlači u sve veće laži.
 
pa opasno je i lagati druge...osim ako ne brines samo za ja.:lol:

opasno može biti jedino ako te uhvate u laži, a fizički su jači od tebe. :mrgreen:
recimo, političari...oni lažu čim zinu, ali su moćniji od onih koje lažu pa im ne može niko ništa.
ali, ako ti, recimo, slažeš policajca, a ovaj te uhvati u laži, tad već postaje opasno.

međutim, to su sve svesne laži, ali kad lažeš sebe to radiš uvek u početku nesvesno, a kasnije novim lažima braniš tu prvu laž ubeđujući sebe da je to istina.
 
Kada kazem:Ja lazem, dal' to znaci da lazem ili da govorim istinu???

Ako uzmemo da je laz "Ja lazem" onda ti govoris istinu, sto nas vraca da je i "Ja lazem" bilo istinito sto nam opet potvrdjuje da ti lazes, a ako uzmemo da je "Ja lazem" istina, onda sam sebe opovrgavas jer govoris istinu da lazes sto nije laz tj ne lazes. Tesko je da mozes dobiti konkretan odgovor na ovo pitanje......
 
Rec je o sofizmu, kako je neko pre mnogo godina, ovde primetio. :)

Naime, " lazljivac " je najpoznatiji sofizam ( pored, " celavog ", " krokodila ", " rogatog ", " Protagore i ucenika "... ).

Gajo Petrovic u svojoj cuvenoj Logici navodi da je to jedan od najzanimljivijih sofizama koji verovatno potice od Megaranina Eubulida, iako se tradicionalno pripisuje Krecaninu Epimenidu.

Postoji prica da je jedan stari grcki logicar i umro pokusavajuci da resi taj problem, pa je navodno ostao natpis na nadgrobnom spomeniku - " Putnice ja sam Philites, ubio me je argument, onaj lazljivi, i duboko nocno razmisljanje ".

Sad da li i neko danas, muceci se da resi problem, moze doci u tu situaciju, ne znam ? Tako da...

Zakljucivanje u sofizmima prividno izgleda tacno, ali je u sutini neistinito, jer se prave logicke greske u odnosu na pravila misljenja, ili, to su pogresni zakljucci, jer je ( kao kod lazljivca ) forma suda u protivurecnosti sa sadrzajem suda.

Danas, modernim jezikom govoreci, su nejcesci " sofizmi " zamena teza i dvosmislena upotreba termina, sto se u praksi da primetiti i na ovom pdf-u, od nekih " majstora " sofizama.:)

Treba imati na umu da su sofizmi namerne obmane, sa ciljem da se sagovornik dovede u zabludu, ili zbuni.

Inace sofizmi su pripisivani mladjoj generaciji sofista, i ne treba ih poistovetiti sa starijom generacijom sofista, Protagorom i Gorgijom, koji su bili prvi koji su sirili moc kritickog i razloznog misljenja, i prvi postavljali antropolosku problematiku ( Protagora - " Covek je merilo svih stvari " ), na ciju je vaznost prvi upozorio Hegel u svojoj Istoriji filozofije ( za razliku od vec, do tada, ustaljenih negativnih ocena o njima koje poticu jos od Platona, Aristotela...).
 

Back
Top