Propisi

Lokalna taksa - firmarina i naknada za građevinsko zemljište
Doprinosi za obavezno osiguranje
Oblasti za otpočinjanje posla

Lokalna komunalna taksa se plaća prema Odluci lokalnih vlasti i razlikuje se od grada do grada i od opštine do opštine. Takođe ova taksa se plaća za niz stvari, u zavisnosti od korišćenja javnog dobra. Međutim ono što je zajedničko za sva pravna lica je da plaćaju taksu za isticanje firme na poslovnom prostoru tzv. firmarinu.
 
Izvod - iz Odluke o lokalnim komunalnim taksama (Beograd) – za šta se sve plaća lokalna komunalna taksa

Komunalna taksa plaća se za:
1. korišćenje prostora na javnim površinama ili ispred poslovnih prostorija u poslovne svrhe, osim radi prodaje štampe, knjiga i drugih publikacija, proizvoda starih i umetničkih zanata i domaće radinosti;
2. držanje sredstava za igru ("zabavne igre");
3. priređivanje muzičkog programa u ugostiteljskim objektima;
4. korišćenje reklamnih panoa;
5. korišćenje prostora za parkiranje drumskih motornih i priključnih vozila na uređenim i obeleženim mestima;
6. korišćenje slobodnih površina za kampove, postavljanje šatora ili druge objekte privremenog korišćenja;
7. korišćenje obale u poslovne i bilo koje druge svrhe;
8. isticanje firme na poslovnom prostoru;
9. isticanje i ispisivanje firme van poslovnog prostora na građevinskim objektima;
10. korišćenje vitrine radi izlaganja robe van poslovnih prostorija;
11. držanje i korišćenje plovnih postrojenja i plovnih naprava i drugih objekata na vodi, osim pristana koji se koriste u pograničnom rečnom saobraćaju;
12. držanje i korišćenje čamaca i splavova na vodi, osim čamaca koje koriste organizacije koje održavaju i obeležavaju plovne puteve;
13. držanje restorana i drugih ugostiteljskih i zabavnih objekata na vodi;
14. držanje motornih drumskih i priključnih vozila, osim poljoprivrednih vozila i mašina;
15. zauzeće javne površine građevinskim materijalom i za izvođenje građevinskih radova.
 
Izvod - iz Odluke o lokalnim komunalnim taksama (Beograd) – koliki je iznos firmarine po pojedinim zonama

1. Za isticanje firme na poslovnom prostoru taksa se utvrđuje godišnje po zonama.


2. Pod firmom, u smislu ove odluke, podrazumeva se svaki istaknuti naziv ili ime na poslovnom prostoru, koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja delatnost u tom prostoru.
3. Obveznici takse iz ovog tarifnog broja su pravna i fizička lica.
Taksa na firmu plaća se za sedište, predstavništvo i za svaku poslovnu jedinicu pravnog lica na teritoriji grada Beograda. Za poslovne jedinice pravnog lica čije je sedište na teritoriji grada Beograda taksa se umanjuje za 20% od iznosa propisanog za odgovarajuću zonu, a umanjeni iznos predstavlja osnovicu u slučaju primene neke od propisanih olakšica.
4. Taksa na firmu umanjuje se:
1. Pravnim licima, koja su prema zakonu kojim se uređuje računovodstvo, razvrstana u:
- srednja pravna lica za 20%.
- mala pravna lica za 40%.
2. Pravnim licima iz oblasti trgovine (Sektor E, oblast 50-52), ugostiteljstva (Sektor Ž, oblast 55, grana 553-555) i ličnih usluga (Sektor M, oblast 93, grana 930, grupa 9301-9302) za 40%.
3. Udruženjima građana, savezima, društvima i ostalim neprofitnim organizacijama taksa se umanjuje za 80%.
4. Radnjama koje nemaju svojstvo pravnog lica i pravnim licima, odnosno njihovim poslovnim jedinicama, koje delatnost obavljaju u kiosku, na tezgama i objektima gde je šalterska prodaja taksa se umanjuje za 80%.
5. Pravnim licima koja se nalaze na seoskom području gradskih opština, bez obzira na lokaciju, taksa se umanjuje za 40%.
6. Takseni obveznik koji ima pravo na umanjenje po više osnova, može koristiti olakšice ili deo olakšice, za koje je potrebno da dostavi odgovarajuće dokaze nadležnom organu za naplatu takse, s tim da ukupno umanjenje ne može biti veće od 80% od iznosa propisanog za odgovarajuću zonu.
5. Komunalna taksa po ovom tarifnom broju plaća se mesečno u visini 1/12 godišnjeg iznosa takse i to do 15. u mesecu za prethodni mesec.

Odlukom o naknadi za korišćenje građevinskog zemljišta određeno je da se naknada plaća za stambeni i za poslovni prostor.

Vrednovanje građevinskog zemljišta za utvrđivanje visine naknade vrši se posebno za grupu stanovanja i posebno za grupe delatnosti: proizvodnja, proizvodne, saobraćajne i druge usluge, trgovina i ugostiteljstvo, zaštićene delatnosti i finansijske, tehničke i poslovne usluge i ostale delatnosti, s tim što u okviru svake grupe, osim grupe stanovanja, postoje dve podgrupe - A, niža i B, viša u koje se raspoređuju korisnici građevinskog zemljišta po šiframa delatnosti koje obavljaju.
 
Poslednja izmena:
iz prakse...
znam da se moj bivši poslodavac žalio na rešenje kojim mu je određena taksa na firmu, s obzirom da nije imao istaknutu firmu na adresi kancelarije, niti bilo kom drugom mestu i da mu je žalba usvojena... on je imao stanovište da je beogradska odluka tako formulisana da se taksa plaća ako je firma istaknuta...
zbog toga sam se raspitivala da li mogu da odjavim tablu unapred...
u opštini je mojoj koleginici rečeno da neka tabla mora da postoji, a u zavisnosti od toga kolika će biti (da li će biti malena pločica na vratima ili velika tabla) zavisi kolika će biti njena visina... dat nam je i neki formular koji se u vezi sa tim popunjava, ali ja ga nisam ni pogledala, a trenutno ga nemam kod sebe...
da li je to opština napravila neke dodatne kriterijume, imajući u vidu da se radi o opštinskoj taksi, ja ne znam...
elem, šta će biti s tablom, videćemo... z:) ako taksa bude velika, ja ću da se žalim pa šta bude. z:)

Ažurirana odluka o lokalnim komunalnim taksama ZA TERITORIJU GRADA BEOGRADA
 
Poslednja izmena:
"Staro za novo" ili "Staro za pare" ili "Staro za ispravno"

Kako da TV servis otkupljuje od gradjana (fizickih lica) televizore?
-Cime da ih plati (ne moze preko racuna jer gradjani nemaju racun, ne moze preko fiskalne jer je jednosmerna, ne moze iz dzepa jer nije privatna stvar)
-kome da prijavi porez?
-koliko?
-kako da napravi ulaz?
-kako da se televizori i delovi legalno pojave na stanju?
Ako pola rashoduje (za delove) a pola proda, kako ce dokumentovati zaradu a kako troskove?

Samo nemojte reci da tv servis treba da registruje otpad. Delova nema u prodavnicama i ovaj vid reciklaze obezbedjuje rezervne delove za nastavak posla.
 
Lokalna taksa - firmarina i naknada za građevinsko zemljište
Doprinosi za obavezno osiguranje
Oblasti za otpočinjanje posla

Lokalna komunalna taksa se plaća prema Odluci lokalnih vlasti i razlikuje se od grada do grada i od opštine do opštine. Takođe ova taksa se plaća za niz stvari, u zavisnosti od korišćenja javnog dobra. Međutim ono što je zajedničko za sva pravna lica je da plaćaju taksu za isticanje firme na poslovnom prostoru tzv. firmarinu.

Sto se tice "firmarine"...Jel ovo vazi i za "udruzenja gradjana"(fudbalski klub npr.)??
 
"Staro za novo" ili "Staro za pare" ili "Staro za ispravno"

Kako da TV servis otkupljuje od gradjana (fizickih lica) televizore?
-Cime da ih plati (ne moze preko racuna jer gradjani nemaju racun, ne moze preko fiskalne jer je jednosmerna, ne moze iz dzepa jer nije privatna stvar)
-kome da prijavi porez?
-koliko?
-kako da napravi ulaz?
-kako da se televizori i delovi legalno pojave na stanju?
Ako pola rashoduje (za delove) a pola proda, kako ce dokumentovati zaradu a kako troskove?

Samo nemojte reci da tv servis treba da registruje otpad. Delova nema u prodavnicama i ovaj vid reciklaze obezbedjuje rezervne delove za nastavak posla.

Pa, televizore otkupljujes isto onako kako to rade prodavnice koje otkupljuju poljopriredne proizvode od privatnih lica, poljoprivrednika(cini mi se preko blokova).
Placas ih kesom privatnicima, a blokom o otkupu pravdas isplatu(podignes pare sa racuna za tu namenu)..
Nisi obveznik poreza na takve televizpre, izuzev poreza na DOBIT od tog televizora.
Ulaz napravis isto kao sto to radi prodavnica, za poljoprivredne proizvode(iz prve recenice).
Za ovo poslednje koje se tice rashoda i prodaje delova, verovatno treba da konsultujes , recimo mesare.....Kako oni otkupljuju recimo pile, a potom prodaju posebno krilca, batake isl.....Sustinska razlika ne postoji .

Mislim da je ovako, bar iz mog iskustva....
 
Zar ta tabla nije zakonski obavezna da se postavi, a pored toga mora da se placa za to sto je postavljena. Cak mislim da mora imati neke svoje dimenzije.
Svaka novootvorena firma placa lokalnu komunalnu taksu za isticanje firme i naknadu za uredjenje zivotne sredine, ili kako vec. Ne moras imati istaknutu firmu, ali platiti moras. Nekada su komunalni inspektori isli u kontrolu isticanja firme, a sada se samo zadovoljavaju da im se plati.
 
Ljudi, meni je hitno poteban standard ISO 9001:2008 za upravljane i održavanje preduzeća. Znam da ovo nije propis, ali isto tako nemam puno vremna da tražim pravo mjesto za ovu temu. Pomagajte-hitno je!:worth:
 
Potreban mi je Pravilnik o vrsti stručne spreme nastavnika i stručnih saradnika u osnovnoj školi, konkretno ažuriran spisak zvanja koja mogu obavljati posao nastavnika tehničkog i informatike, ne znam tačno brojeve, tj isti se često dopunjuje.
 
moze jedno pitanje!imam propise,stavicu link ka rapid-u...zanima me kako isterati pravdu?radim kao strazar u kpz sr mitrovica,vec 3.god se rade karaule,tj spoljno obezbedjenje po smenama 2x1-2x2-2x3 po 8h,cesto bez pauze,higijena katastrofa,oruzje naravno stalno uz vas,losa osvetljenja,nocu znaci 4 smene po 8 jer mrak pada u 16h...u propisima lepo pise da je spoljno max 2h u idealnim uslovima,kako sad to isterati,kome se obratiti???
 

Back
Top