Problem sa resetovanjem

D

Dexxi

Gost
Poslednje vreme imam problem sa resetovanjem,kada opteretim komjuter on se sam resetuje.Procesor nije overclock-ovan (AthlonXP 2.1).To se dogadja na samom pocetku a nekad posle duzeg vremena,temperatura je oko 75 stepeni (po AsusProbe) dok je temeperatura ploce oko 36-38 stepeni.To mi se desavalo i pre neki mesec tada sam zamenio cooler na procesoru i celo napajanje i izbrisao Divx kodekse(kako sam cuo da moze i oni da prouzrokuju pad sistema).A sada je pocelo prvo da mi kad startujem program da mi se strelica tj. mis na trenutak zalede,zbog toga sam formatirao disk i sve ponovo instalitrao XP ali strelica i dalje ledi a kompjuter je poceo cesce da se sam resetuje.Sta bi to moglo da bude ?
Moja konfiguracija : AMD Athlon XP 2.1
Ploca Asus A7V600
Memorija 768 MB (266 MHz)
2x40 GB Harddisk
 
Mnogo toga, ali si najverovatnije 'sprzio' procesor... tj. procesor se malko rasturio zbog visoke temperature pa su mu verovatno neki tranzistori 'zagoreli'...

A i 75 stepeni je ekstremno visoka temperatura za bilo kakav procesor...
 
90 stepeni je gornji prag na Intel-u (ne znam tacno za AMD) nakon cega obara sebi fekvencu kako bi se rashladio, a pregura li 110 gasi se momentalno... prevencija od crkavanja...

Ali generalno, svaki poluprovodnik ima svoju 'radnu tacku' (ko se mlatio elektronikom zna za to), tj temperaturu pri kojoj se ponasa kako je predvidjeno... Svako odstupanje od iste moze voditi nestabilnosti i/ili trajnom ostecenju komponente...
 
I to je tacno sto kazes,ali za temperaturusam procitao na AMD-ovom sajtu.Zivo me iteresuje koja je optimalna tj. sto Incognito kaze radna temperatura.Sve je bilo dobro dok je radio na staroj ploci Asus A7a266.
 
E vidi ta ploca je veoma problematicna (kao i sve ploce sa VIA KT600) Po mom misljenju imas problema sa kompatibilnoscu memorije jer su ti cipovi veoma izbirljivi mada se time tesko moze objasniti grejanje procesora. Kazes da imas 768 MB rama pitanje je da li je to isa memorija ili se razlikuju (iako je AMD poznat po tome da guta sve memorije razlicita memorija moze biti problem) pogotovo ako si u biosu vrsio neka podesavanja. Ako imas mem. 1X512 i 1X256 probaj da izvadis jednu a u biosu podesi sve na default (loading default setings ili safe ili tako nesto)
 
Athlon (a i Intel) ni u ludilu ne može stabilno da radi pri temperaturi od 90 stepeni, jer je to (kako je Inco već rekao) gornja granica za operativni rad bez oštećenja.

Realna (normalna) operativna temperatura za Athlon XP2100 (palomino core) treba da bude u trenutnim vremenskim uslovima negde oko 40 stepeni, a sa opterećenjem do 45 stepeni. Kod TBred A i B jezgra ta temperatura je i niža za neki stepen. Sve ovo važi pri relativno normalnom hlađenju, znači bez nekih turbina, spojlera i usisnika, već samo procesorski i jedan dodatni 8cm ventilator.

Pomenuta temperatura od 75 stepeni je, slobodno se može reći - pregrevanje. Ili ti kuler ne stoji lepo na procesoru, ili nemaš termalne paste ili i jedno i drugo. Dalje, zaprljana rebra hladnjaka su vrlo često uzrok totalno slabog hlađenja, pa proveri i to. Lako se može desiti da je upravo to razlog za restartovanje. Takođe, neki primerci procesora su sposobni da izdrže više gornje granice operativnog rada, pa se može desiti da jedan model procesora (recimo baš XP2100) može da radi na 70 stepeni potpuno stabilno, a da neki drugi ne može ni na 60. I to se dešava.

U svakom slučaju, čak i ako procesor stabilno i normalno radi na visokoj temperaturi bolje je da se temperatura dovede na neku koliko-toliko normalnu meru, jer vremenom može doći do oštećenja i penzionisanja procesora pre vremena.
 
Evo upravo sam zamenio cooler i stavio Artic Copper Silent 2 TC i temperatura je mnogo bolja.Sad sa opterecenjem drzi 62°C (naravno sa pastom po uputstvu) a bez padne cak na 54°C i nize.Za opterecenje koristim Artifact Tester 5.E sada jos jos jedno pitanje u vezi podesavanja brzine,trenutno je na 12.5x166MHz,sta je bolje da se podesi clock na 133 ili 166 i koja mu je gornja granica ?
 

Back
Top