Hrišćanstvo i Stari Zavet...

Šakal

Elita
Poruka
17.385
Ok. neshto tu ne shtima...
Stari Zavet je osnova, temelj Biblije a samim tim i celokupnog Hrišćanstva...

A...

Hrišćani veoma često pljuju po Starom Zavetu...

Hrišćani veoma često okreću ledja Starom Zavetu...

Hrišćani izgleda i ne priznaju Stari Zavet...

Zašto?
 
Ok. neshto tu ne shtima...
Stari Zavet je osnova, temelj Biblije a samim tim i celokupnog Hrišćanstva...

A...

Hrišćani veoma često pljuju po Starom Zavetu...

Hrišćani veoma često okreću ledja Starom Zavetu...

Hrišćani izgleda i ne priznaju Stari Zavet...

Zašto?


Hebrejski spisi ili Stari Zavet govori o zakonima za fizicki Izrael koji je sa Kraljevima koji su vladali, bio predstavnik Jehovine vladavine na zemlji. Prorocanski nagovestava dolazak mocnijeg Kralja i Prvosvestenika Isusa Hrista i "Izraela Bozjeg"-Bozjeg Kraljevstva koje je resenje svih problema na zemlji. Ispunjenje prorocanstava potvrdjuju Grcki Spisi ili Novi zavet.

z:poz:
 
Hebrejski spisi ili Stari Zavet govori o zakonima za fizicki Izrael koji je sa Kraljevima koji su vladali, bio predstavnik Jehovine vladavine na zemlji. Prorocanski nagovestava dolazak mocnijeg Kralja i Prvosvestenika Isusa Hrista i "Izraela Bozjeg"-Bozjeg Kraljevstva koje je resenje svih problema na zemlji. Ispunjenje prorocanstava potvrdjuju Grcki Spisi ili Novi zavet.

z:poz:

Opet si omashio temu... ko priča o ovome shto si napisao?
Ajd malo razmisli sledeći put... pre no shto napishesh neshto... stiče se utisak da pišeš samo da bi povećao broj postova i nishta vishe...
 
Ne uklapa im se u pricu o dobrom bogu punom ljubavi, pa bi ga najradije ponistili, ali ako se ponisti stari zavet ponistva se definitivno i postojanje Isusa Hrista, koji je prorokovan u njemu.
SZ je najverovatnije sramota za celo hriscanstvo, ali je on osnova NZ tako da ono puj pike ne vazi ne vredi.
 
Ok. neshto tu ne shtima...
Stari Zavet je osnova, temelj Biblije a samim tim i celokupnog Hrišćanstva...

A...

Hrišćani veoma često pljuju po Starom Zavetu...

Hrišćani veoma često okreću ledja Starom Zavetu...

Hrišćani izgleda i ne priznaju Stari Zavet...

Zašto?

Uh, uh, uh... z:) Vraški dobru temu i pitanje si postavio. :)

Pa znaš kako, ne mislim da svi hrišćani pljuju i odbacuju Stari Zavet. Ali da dobar deo hrišćanstva to radi, il u najmanju ruku ga ne poznaje, to je tačno.

Po mom mišljenju, koreni jednog ovakvog stava prema Starom zavetu počeli su da se rađaju još u ranom II veku, možda već pred kraj I veka.

No samo pre toga da pomenem jednu vrlo bitno činjenicu a uklapa se u ovu prethodnu rečenicu - podela Biblije ili ti sam izraz "Stari zavet" nije bio poznat do, čini mi se, negde 3, 4 veka AD. ;) Za jevreje i prve hrišćane - naš tzv. "stari zavet" je bila njihova Biblija.

I danas imaš mnoge bibličare koji smatraju da je izraz "stari zavet" pogrešan, pa radije koriste "prvi savez" i "drugi savez." Takođe postoje mnoge škole koje stavljaju fokus ako ne na "Starom zavetu," onda bar jednako rangiraju i Stari i Novi zavet (koristiću tu nama poznatu terminologiju). Čuo sam da u Shefildu su jako dobri starozavetni stručnjaci, shvataju malo drugačije jevrejske spise, itd.

E da nastavim priču otkud ta podela unutar hrišćanstva.

Pre svega, ta podela počinje od sukoba između jevreja, odnosno zvaničnoga judaizma i hrišćanstva.

Ova tema je inače veoma, veoma aktuelna i zanimljiva u savremenim trendovima.

Taj razvod il raskol je počeo da kulminira nakon ustanka i pada Jerusalima 70 AD. Znamo šta je onda bilo.

Nakon toga zvanični judaizam i jevreji sve više i više pokušava da se izdvoji i ogradi od hrišćanstva, dok i hrišćani počinju isto. Ima kroz istoriju dovoljno pokazatelja za ovo.

Jevreji uzvraćaju na razne načine (naravno, nisu bili otvoreni ratovi u pitanj), izriču prokletstvo nad minim-a (hrišćani), dok hrišćani pokušavaju na sve načine da se ograde od jevreja, pišu protiv njih, omalovažavaju Mojsija i Toru, i tako polako, ali sigurno, kreće priča i o antisemitizmu, to jest antijudaizmu, i o nerazumevanju Staroga zaveta (a samim tim i odbacivanju), i tako dalje.

Sve zbog toga što hrišćani (koji su, uzgred budi rečeno, bili uglavnom jevreji) odbili da učestvuju u gerilskom ratu protiv Rimljana, pa su pred samo razorenje zapalili verovatno u Pelu i okolinu, što su jevreji smatrali izdajom.

Ovo je neki moj generalan stav, znam da postoje i drugačiji, znam da jevreji baš ne gotive hrišćane i to što im se pripisuju razni epiteti, hrišćani zaista nisu štedeli na tome, u stvari i jedni i drugi su bili takvi, a mi danas imamo to što imamo, i to više niko ne može da promeni. :)

Osim onih koji Bibliju gledaju kao jednu knjigu, božansku objavu, koji ne dele Bibliju na podele koje ni u njoj samoj ne postoje, koji ne smatraju jedan njen deo bitnim, a drugi skroz nebitnim, i koji, u krajnjem slučaju, smatraju da postoji samo Jedan Bog koji je dao tu objavu.

A ja spadam u kategoriju tih ljudi. :)
 
Ok. neshto tu ne shtima...
Stari Zavet je osnova, temelj Biblije a samim tim i celokupnog Hrišćanstva...

A...

Hrišćani veoma često pljuju po Starom Zavetu...

Hrišćani veoma često okreću ledja Starom Zavetu...

Hrišćani izgleda i ne priznaju Stari Zavet...

Zašto?

Knjiga je kurvinjski napisana kako bi se ušlihtali svakom društvenom miljeu.
Stari Zavet opisuje Jevreje.
Novi Zavet ispira mozak ljudima tako dobro da ni Papa ne može da odgovori da li je Isus rodjen na slami u štali ili u uglednoj ali prognanoj porodici?
Bitno je da sad izvadiš 200€ za ovo moje pojanje a pomoćniku može i 50€
 
evo ja kao pripadnik vrste pravoslavaca tvrdim, da spc, ne odbacuje knjige staroga zaveta,
a ni zakone bozije, mozda neke vere odbacuju ali njihov problem,

Sad ču da ti dokažem da grešiš i neču nishta da ti naplatim!z:mrgreen:
Uključi mozak Boky pa da krenemo...
Elem, ja ti postavim pitanje a ti mi bez uvijanja konkretno odgovorish... bez filozofije... kratko i jasno!

1. Da li postoje dva Boga?
2. U Bibliji Bog kaže ''ne imaj drugog Boga''!
3. U Bibliji Bog kaže ''reci ne idolopoklonstvu''!
4. U Bibliji Bog kaže ''ne prinosi žrtve''
5. U Bibliji Bog kaže ''ne gradi bogomolje''
6. Nosish li krst oko vrata?
7. Bog može ili ne može da ima decu?
8. Zashto svi smatrate da je Bog mushko? Shta ako je Božidarka?
9. Ako jeste, tko napravi Isusa?
10. Isus je Božiji sin?
11. Isus je Bog?
12. Isus nije Bog?
13. Shta je Isus?
14. Shto je svetac odsekao uvo rimskom vojniku?
15. Shto je tolka sila apsila Isusa?
16. Shto se kajesh za svoje grehe ako su unapred oproshteni?
17. Koliko je Jovan naplatio Isusu krštenje?
18. El uzeo jaja, slaninu ili pare?
19. Ili nije nishta uzeo?
20. Koliko koshta krštenje u tvojoj parohiji?
21. Shta tvoj popa vozi?
22. Shta ti vozish?
23. Shto je Bog pobio onoliki narod?
24. Zashto Bog uvek mora neshto da dokazuje?

btw. ima josh... z:mrgreen:
 
а твоји пајтоси кад спамују не видох да их упозораваш,
жалићу се супермодератору и администратору да си пристрасан.

Samo navali. Josh jedan spam post i dobijesh červeni.
Btw. mislish istomišljenici' kad sam tu i kad primetim opominjem i njih! A ako meni nesho promakne a ti primetish slobodno me obavesti i ja ću odreagovati!
 
Sad ču da ti dokažem da grešiš i neču nishta da ti naplatim!z:mrgreen:
Uključi mozak Boky pa da krenemo...
Elem, ja ti postavim pitanje a ti mi bez uvijanja konkretno odgovorish... bez filozofije... kratko i jasno!

1. Da li postoje dva Boga?
2. U Bibliji Bog kaže ''ne imaj drugog Boga''!
3. U Bibliji Bog kaže ''reci ne idolopoklonstvu''!
4. U Bibliji Bog kaže ''ne prinosi žrtve''
5. U Bibliji Bog kaže ''ne gradi bogomolje''
6. Nosish li krst oko vrata?
7. Bog može ili ne može da ima decu?
8. Zashto svi smatrate da je Bog mushko? Shta ako je Božidarka?
9. Ako jeste, tko napravi Isusa?
10. Isus je Božiji sin?
11. Isus je Bog?
12. Isus nije Bog?
13. Shta je Isus?
14. Shto je svetac odsekao uvo rimskom vojniku?
15. Shto je tolka sila apsila Isusa?
16. Shto se kajesh za svoje grehe ako su unapred oproshteni?
17. Koliko je Jovan naplatio Isusu krštenje?
18. El uzeo jaja, slaninu ili pare?
19. Ili nije nishta uzeo?
20. Koliko koshta krštenje u tvojoj parohiji?
21. Shta tvoj popa vozi?
22. Shta ti vozish?
23. Shto je Bog pobio onoliki narod?
24. Zashto Bog uvek mora neshto da dokazuje?

btw. ima josh... z:mrgreen:

1. jedan je bog , ali troican po licima , bog otac , bog sin , i bog duh sveti,
recimo u pocetku stvaranja vidimo da bog govori, rec, i ona se ostvaruje, vidimo da duh sveti ucestvuje u tome i lebdi nad vodom, vidimo i kada se stvara covek, da bog se sa nekim dogovara, jer rece da nacinimo coveka po nasem obliciju, ovakvi kakvi smo mi?
ko to mi? vidimo da apostol govori za hrista da je rec, odnosno , u pocetku bese rec , i rec bese u boga i bog bese rec, onda vidimo krstenje isusovo, kada duh silazi na isusa i bog govori ovo je sin moj ljubljeni njega slusajte, itd, itd,,
2. drugoga i nemamo, jer i isus govori ja i otac smo jedno.,,onda odgovara filipu kada ga tera da im pokaze oca, isus mu odgovori, filipe toliko sam vremena sa vama a ti me nisi poznao,,itd,
3.pa i rekosmo ne, jer se ne klanjamo drugim bogovima, niti vojsci nebeskoj zvezdama i planetama,
4.kakve zrtve, isus se prineo jednom za svagda, i nema vise zrtvoprinosenja, zivuljaka
5.gde pise da ne gradis bogomolje, zar nisi citao kako se gradili oltari gde se bogu molilo i prinosile zrtve, zar salamon ne sagradi hram boziji, gde se nalazila, svetinja nad svetinjama?
6. naravno da nosim, sta sa njim?
7. u jednom delu biblije, bog govori zar ja koji vam dajem potomstvo nemogu imati dece.ili tako nesto.8.
8. bog nosi punocu lica , pliromu, razumes
9.isus je rodjen od boga, ne stvoren
10.sta moze od coveka biti, nego covek, tako i od boga samo moze bog.
11, da
12.da
13. istiniti bog, koji seovaplotio u vremenu i postao i istiniti covek
14.zato sto jos ne bese svetac, nego covek, koji se i odrekao hrista tri puta, au tom momentu branio ucitelja.
15, zato sto je za isusom uvek islo mnogo naroda , pa su se bojali.
16., sta zar cu reci, super bog mi sve oprosti , a ja cu raditi sta hocu?
20. koliko ko zeli da da.
21. zastavu 128.
22. za nevaljalstvo njihovo, a vise su izginuli od ljudske ruke.
23. ne mora nista, samo treba malo vere.
 
Osnovni problem je što sve što je sakupljeno i uklopljeno u Bibliju nije došlo od visokih poznavaoca suštine života. Najveći deo je kreiran i prekrajan zarad potreba onih od vlasti.

Čak i onaj deo koji se odnosi na suštinsku istinu ostaje nerazumljiv zato što je izgovoren i prevodjen u duhu jezika koji više nije onakav kakvim danas jeste.

Npr: "Sedi mirno i znaj Ja sam Bog," iz Starog Zaveta ako bi bio u duhu današnjeg izražavanja glasio bi: "Sedi smireno u tišini i upoznaćeš mene Boga." - svakako da ovde treba dodatnog objašnjenja.

Iz Novog Zaveta stih: "Iako nisam sa vama fizički ja sam sa vama u duhu (?)" Danas bi glasio: "Iako fizički nisam uz vas ja sam u svom sveprisutnom duhovnom telu uvek uz vas."
Ovaj drugi stih objašnjava zašto su duhovni velikani uistinu pravi duhovni velikani i učitelji uvek uz svojih učenika ili sledbenika.

Bukvalno prihvatanje pisanog i bukvalno učenje napamet ili citiranje stihova samo zbunjuje pojedinca i ničemu ne služi.

Veličanstveno obraćanje Pavla Korinćanima i kaže da znanje (napamet nabubani stihovi)* bude i prodje a da ljubav (življenje u skladu sa ljubavlju pa makar bio i ateista ili pripadnik bilo koje religije ili potpuno nepismen)* je ono što večno ostaje i što je jedino validno.
( * - moje reči)

Biblija kao ni jedna druga knjiga drugih religija nije da se bukvalno uči i citira već da se razume suština i ista živi aktivno iz sekunda uz sekund.
 
Poslednja izmena:

Back
Top