Kant - Sinteticki sudovi a priori

Odgovor o tom čudu kako to da ipak komuniciramo je u imaginaciji I lucidnosti-bez njih je to nemoguće!

Da,ali je to negde manje a negde vise izrazeno...
Gde je granica izmedju lucidnosti i onoga sto zovemo normalnim?
Ko je postavio te norme uopste i kako?
Mislim da to sada zalazi u psihologiju...I da ima veze sa autoritetom...
Milgner je to pokusao dobro da nam docara svojim eksperimentima i
rezultati su zapanjujuci,koliko mi sebe nazivamo svesnim bicima a ipak
smo daleko od toga i potpadamo pod uticaj mase i autoriteta i to toliko
da svu odgovornost skidamo sa sebe i pripisujemo je njima smatrajuci
sebe samo kao kariku u lancu koja izvrsava naredbe sa vrha -od alfe...
Tada nasa imaginacija prestaje da deluje i sledimo alfinu jer lakse je
funksionisati po naredjenjima...Problem je sto i nad alfom ima alfa kome
se on podredjuje i barata kako hoce sa njime...
Tako funkcionisu i norme naseg ponasanja kroz imaginaciju,lucidnost i
normalnost,dobijamo ih sa vrha ,kako cemo se izrazavati i izuzetci su
retki jer odmah odstupaju od mase koja ih vuce i osudjuje...
Copori se bore za prevlast i svoj deo banane...

 
Granice se pomeraju.Šta je do danas bila samo puka mašta-sutra je stvarnost,šta su za Šopenhauera bili
transcedentni bezoblici za koje je znao samo šta nisu,danas su notorne naučne činjenice...
Kant nije lose mislio,ali u njegovim shvatanjima nema dinamizma! Čudi jer je još Heraklit rekao da u istu reku ne možeš dvaput zagaziti...
Apriorni sudovi su možda sporija reka,ali I oni se menjaju I teku...
 
Granice se pomeraju.Šta je do danas bila samo puka mašta-sutra je stvarnost,šta su za Šopenhauera bili
transcedentni bezoblici za koje je znao samo šta nisu,danas su notorne naučne činjenice...

Какве научне чињенице? Наука се бави појавним светом. Капираш? Емпирија. Те слике наспрам тебе. То је област бављења науке. Индукцијом извести правила уређења тих слика између себе и на основу тога донети проблематичне судове, претпоставке, зване "природни закони". То је сав посао науке.

Шта је ствар по себи, наука НЕМА БЛАГЕ ВЕЗЕ, јер то питање она не додирује. Сама дефиниција ствари по себи склања исту изван њеног домена. Научни метод бави се стварима за нас, а не стварима по себи.

Али коме је ово причам. Гори сте од Љубе са својим утувљеним фиксираним идејама.

Пази само, наука је открила трансцендентно.

И могу ја сада да ти цртам до бесвести бесмисао тога. Џаба, Љуба понавља "свест са својих седам способонсоти" а ти гледаш бело и понављаш. Наука наука, наука.

...... те наука.
 
Какве научне чињенице? Наука се бави појавним светом. Капираш? Емпирија. Те слике наспрам тебе. То је област бављења науке. Индукцијом извести правила уређења тих слика између себе и на основу тога донети проблематичне судове, претпоставке, зване "природни закони". То је сав посао науке.

Шта је ствар по себи, наука НЕМА БЛАГЕ ВЕЗЕ, јер то питање она не додирује. Сама дефиниција ствари по себи склања исту изван њеног домена. Научни метод бави се стварима за нас, а не стварима по себи.

Али коме је ово причам. Гори сте од Љубе са својим утувљеним фиксираним идејама.

Пази само, наука је открила трансцендентно.

И могу ја сада да ти цртам до бесвести бесмисао тога. Џаба, Љуба понавља "свест са својих седам способонсоти" а ти гледаш бело и понављаш. Наука наука, наука.

...... те наука.
Nauka je vođena filozofijom I nije nasuprot filozofiji,kako ti to,antagonistički,predstavljaš!
Već sam ti pominjao Fenomenologiju I Psihologiju koje se bave tim tvojim "nesaznajnim" JA
tj.onim što Šopenhauer,lose tumačeći Kanta koji nije negirao "spoljni svet"
Hočeš da negiraš sva dostignuća tih nauka?
Možda to tebi priliči,jer po tebi je Zemlja ravna ploča (kako bi aksiom o duži I dve tačke,osnov euklidske
geometrije opstali I tvoje shvatanje ove teme!),a spuštanje na Mesec je bilo u Arizoni za filmsku ekipu...
A ja leteo toliko puta na 10 000 m odakle se lepo vidi zakrivljenost nam naše planete,a I ameri bili čak šest puta
na Mesecu I ganjali rovera-lunocar po nekoliko desetina km I doneli blizu 400 kg materijala-mesečine (:mrgreen:)
A jesi li čuo Ozi za GPS?
Znaš kako funkcioniše?
https://sr.wikipedia.org/sr/Globalni_pozicioni_sistem
E moj Ozi...Ne znaš gde živiš...Ma izaberi na svom telefonu to globalno pozicioniranje-telefon će ti reči!:mrgreen:
 
Hm,profa...Bolje mi zvuči:profa profama nadobudnim...
Mada je to Sizifova rabota (molim imevanog moda da se ne oseti prozvanim-nije on u pitanju) te
sujetne dupeglavce nečem učiti...
Ničeov Zaratustra nije trebao među ljude se vraćati...Ja neću sigurno,bar ne s mudrošću...
 
...S_K,
...nas Ozi je strogo strogi postovalac
svoga misljenja
i,
to je u redu
malo vise bori se sa metodima
sopstvenog porijekla
ali,
i to je u redu...
Ne ljutis se sto sam te profom nazvao
i sam sam to i ako je to postalo
profano...zato sam daleko od katedri
i trasiranosti...
Pozdrav i nema ljutis...
Ozi zna da se ospe i na mene
ali on zna isto da je antika pocela sa Dalekog Istoka
pa,
preko mojeg Misira
i,
u to ne bi trebao da dira...
Pobornik je Lobacevskog, Boljaia
i matematicara F.Gausa...
...sad ulazak S.Houks_a u bilone Kosmosa
dovodi do mimoilazenja svih sa svima,
moramo se drzati Velikog Sredista,
koje propovijeda Bela Hamvas...:bye:
 
Da,ali je to negde manje a negde vise izrazeno...
Gde je granica izmedju lucidnosti i onoga sto zovemo normalnim?
Ko je postavio te norme uopste i kako?
Mislim da to sada zalazi u psihologiju...I da ima veze sa autoritetom...
Milgner je to pokusao dobro da nam docara svojim eksperimentima i
rezultati su zapanjujuci,koliko mi sebe nazivamo svesnim bicima a ipak
smo daleko od toga i potpadamo pod uticaj mase i autoriteta i to toliko
da svu odgovornost skidamo sa sebe i pripisujemo je njima smatrajuci
sebe samo kao kariku u lancu koja izvrsava naredbe sa vrha -od alfe...
Tada nasa imaginacija prestaje da deluje i sledimo alfinu jer lakse je
funksionisati po naredjenjima...Problem je sto i nad alfom ima alfa kome
se on podredjuje i barata kako hoce sa njime...
Tako funkcionisu i norme naseg ponasanja kroz imaginaciju,lucidnost i
normalnost,dobijamo ih sa vrha ,kako cemo se izrazavati i izuzetci su
retki jer odmah odstupaju od mase koja ih vuce i osudjuje...
Copori se bore za prevlast i svoj deo banane...


Boze,napisao sam Milgner umesto Milgram...moja greska...
 
Granice se pomeraju.Šta je do danas bila samo puka mašta-sutra je stvarnost,šta su za Šopenhauera bili
transcedentni bezoblici za koje je znao samo šta nisu,danas su notorne naučne činjenice...
Kant nije lose mislio,ali u njegovim shvatanjima nema dinamizma! Čudi jer je još Heraklit rekao da u istu reku ne možeš dvaput zagaziti...
Apriorni sudovi su možda sporija reka,ali I oni se menjaju I teku...

Naravno da se granice pomeraju jer mi smo njima sebe i ogradili...
Stalno stvaramo nove granice i pomeramo ih,moramo tako da bi
funkcionisali uopste...Medjutim ima i onih koji su sebe ogranicili
namerno i ne idu van tih granica kao Ozi recimo jer se osecaju
sigurno u njihovim okvirima.I to je ok,to je isto jedna krajnost kao
sto je i sredina jedna krajnost...
Ne mozes zvati nesto cinjenicom Dragce jer one ne postoje,sve
su to misljenja subjektivna koja drugi pokusavaju osporiti ili im se
prikloniti,zato sve to i jesu teorije i pretpostavke i ovakvim govornim
i misaonim aparatom tesko da cemo ikada i izaci van njih...
A pogled nas-posmatranje,pa mi ne mozemo uvideti cak ni tu
jednostavnu ideju da je nas Um ovo u cemu se ispoljavamo i
zovemo realnoscu i da je sacinjen od materijalnog i apstraktnog
koje nas zbunjuje,narocito zbog drugih,koji jesu mi i nase izpoljavanje
na drugaciji nacin...
Kao sto rekoh,nesto nam moze biti ispred nosa a da mi to ne uvidjamo
jer pojam ispred nije dovoljno dobro definisan ili pak ima manu da
ispred njega moze biti i iza...
Previse razmisljamo pravolinijski i uskracujemo sebe za siru sliku
zato i nemozemo uvideti da je moguce da postoji kuca cija sva cetiri
zida gledaju na jug,perspektiva nam je kratkovida i zamagljena i to
nasom krivicom...
Sve se menja osim htenja...A ono sto zamisljamo potpada pod neke
okvire-granice koje sutra tu nece stajati jer sebe teramo da ih
prosirujemo i to stalno iznova i iznova i time sebe drzimo i van njih,
to radi masa na celu sa pojedincem i to su ovi copori koji se bore
za prevlast s ciljem za koji svi vec znamo...

- - - - - - - - - -

I sta drugo mozemo osim da se priklonimo jednom od njih,odnosno
da nosimo svoj krst na ovaj ili onaj nacin,ah...
 
Какве научне чињенице? Наука се бави појавним светом. Капираш? Емпирија. Те слике наспрам тебе. То је област бављења науке. Индукцијом извести правила уређења тих слика између себе и на основу тога донети проблематичне судове, претпоставке, зване "природни закони". То је сав посао науке.

Шта је ствар по себи, наука НЕМА БЛАГЕ ВЕЗЕ, јер то питање она не додирује. Сама дефиниција ствари по себи склања исту изван њеног домена. Научни метод бави се стварима за нас, а не стварима по себи.

Али коме је ово причам. Гори сте од Љубе са својим утувљеним фиксираним идејама.

Пази само, наука је открила трансцендентно.

И могу ја сада да ти цртам до бесвести бесмисао тога. Џаба, Љуба понавља "свест са својих седам способонсоти" а ти гледаш бело и понављаш. Наука наука, наука.

...... те наука.

Svasta !

Zar nije posao i sustina nauke ( i filozofije ! ) da bas tu stvar po sebi " pretvara " u stvar za nas ?!

Ortodoksno, prekantovsko, metafizicko misljenje koje ti zastupas ( gola kontemplacija i nista vise, otud ti u tvojoj glavi imas samo slike predstave z:) ) ne moze da vidi da u procesu saznavanja, u samoj praksi i praktickoj delatnosti, stvar po sebi postaje sve vise stvar za nas. To i jeste sustina i odlika naucne delatnosti. Tako svet postaje ljudski, za coveka.
Druga je prica sto nauka, bas naprotiv, cesto u svojim istrazivanjima i saznanjima ostavlja tu stvar po sebi netaknutom, pa i uz pomoc tehnologije, i neljudskom. Valjda i zato sto u toj delatnosti izbacuje pojam etosa, pa se onda postavlja i pitanje smisla tih naucnih aktivnosti. A onda tu nastupaju filozofi sa svojom kritikom ( poput Hajdegerove kritike tehnike npr. ). z:)
 
Korpus nesaznatog daleko nadilazi korpus sveukupnih znanja ljudske civilizacije,ali...U pojedinostima ta masa je na strain
korpusa ljudske civilizacije! Dakle,dok mi o esencijalnom (forme,ideje,senzacije) fenomena znamo veoma mnogo,o supstancijalnom
ne znamo ni koliko ispod nokta!
Međutim!
Supstancijalno,po najnovijim saznanjima I ne postoji! Sve je forma!
I ništa ne smeta što ta famozna supstancija ne postoji!
Postoje sile I forme koje one tvore! A to može da se oblikuje po volji kad se zna kako!
To I radimo!
Metafizika,po tome ,je nepotrebna I nema praktičnog značaja,a ni saznajno ne pruža nešto.
Na naukama je da istražuju sile,njihova izvorišta,modalnosti I upotrebljivosti za kreacije!
 
Korpus nesaznatog daleko nadilazi korpus sveukupnih znanja ljudske civilizacije,ali...U pojedinostima ta masa je na strain
korpusa ljudske civilizacije! Dakle,dok mi o esencijalnom (forme,ideje,senzacije) fenomena znamo veoma mnogo,o supstancijalnom
ne znamo ni koliko ispod nokta!
Međutim!
Supstancijalno,po najnovijim saznanjima I ne postoji! Sve je forma!
I ništa ne smeta što ta famozna supstancija ne postoji!
Postoje sile I forme koje one tvore! A to može da se oblikuje po volji kad se zna kako!
To I radimo!
Metafizika,po tome ,je nepotrebna I nema praktičnog značaja,a ni saznajno ne pruža nešto.
Na naukama je da istražuju sile,njihova izvorišta,modalnosti I upotrebljivosti za kreacije!

нема боже, довољне су законитости, зашкрипа хокинг...
и све у круг у кругу...
а спирала змијска је вечнија.
 
Moj gornji post ne isključuje Božu,čak ukazuje na potrebu istraživanja izvorišta sila...
A što se večnosti tiče,čak ni sećanja nisu večna...:manikir:

Па да. Извориште сила је пројектовани ауторитет на небу.


Трагикомично је заправо да се на теми о Канту спомињу те инфатилне наивне безвезарије. Јер је управо он уклонио сваку спекулативну метафизику, и тиме основу свакој теологији и те бајке сместио тамо где им је место. У наивна инфатилна веровања, а не међу филозофске теме.
Али ништа зато. Милијарде "хомо сапиенса" и даље верује у милог , милостивог им господара на небесима.
 
Па да. Извориште сила је пројектовани ауторитет на небу.


Трагикомично је заправо да се на теми о Канту спомињу те инфатилне наивне безвезарије. Јер је управо он уклонио сваку спекулативну метафизику, и тиме основу свакој теологији и те бајке сместио тамо где им је место. У наивна инфатилна веровања, а не међу филозофске теме.
Али ништа зато. Милијарде "хомо сапиенса" и даље верује у милог , милостивог им господара на небесима.

све више личиш на сизифа...
гомила гузицом стеченог знања.
ако није дедамраз ондак је шопи врховна власт.
 
Трагикомично је заправо да се на теми о Канту спомињу те инфатилне наивне безвезарије. Јер је управо он уклонио сваку спекулативну метафизику, и тиме основу свакој теологији и те бајке сместио тамо где им је место. У наивна инфатилна веровања, а не међу филозофске теме.
Али ништа зато. Милијарде "хомо сапиенса" и даље верује у милог , милостивог им господара на небесима.
Ovo ti je informacija o vanzemama koji znaju za izvore determinirajućih sila iz dubina svemira:
http://civilization-of-light.com/?p=969
I svakako da si u pravu kad se podsmevaš tim primitivnim religijama,samo tebi nije došlo u pamet šta je nagnalo primitivce
da stvaraju takve primitivne kultove I čak čitave religije,
Ti si Ozi poput srednjovekovnih psihijatara koji su shizofreničare vezivali I tukli šibama I motkama da ih izleče s tvojim stavom o religijama.
A vidiš,ja idem u etiologiju nastajanja te bolesti
Svakako I ja smatram religijle bolesnim stanjem uma koji beži u iracionalnost! Međutim,zahvaljujući tome da I sam znam misliti iracionalno,bio sam
slobodan u svojim fantazijama domisliti determinirajući kontinium koji deluje usmerenim silama na naš kontinium!Otud I efekat holograma,a I neki
drugi efekti,pri čemu ne treba smetnuti s uma da materija ne postoji,već samo naš takav doživljaj tih pravilno vrtložnih sila!
Interesantna je naša sklonost kompariranju I imitiranju koja odslikava prirodu determinirajućih sila koje su pogodne za deduciranje I slaganje umom u
nizove...
U svemu tome mi je ipak manje važno šta je kosmološki tačno,a vise mi je važno čemu mi ljudi težimo I čemu treba da težimo!
A treba da težimo OBOŽENJU osvajanjem dugovećnosti,svemoći I sveznanja ,a šta su božanski atributi.
Što se tiče Bajbl,Kurana,Bagavad Gite I sl.,ne retko koristim I ja "tvoj"Star trek video klip...:zelenko3:
Zirni na pdf religija da vidiš kako im poznavalac teologije I filozofije ,povremeno razotkriva taj njihov primitivizam...
 
Poslednja izmena:
E.da...Osim tih saznanja koje koristim u oformljenju kosmoloških shvatanja I dalje sam agnostic panteistički orjentisan...
Verujem da neznanje našim trudom uma pretvaramo u znanje I da poreklo determinizma nije slučajno! Sile su to o
kojima ja tek mogu samo da slutim šta mogu biti,tj. da kao I ti o "stvari po sebi" mislim intuicijom o "Izvoru determinirajućih sila"!
Naravno da je to stvar metafizike,za šta ja izbegavam (po savetu Witgensteina) govorni jezik I koristim sredstva I oruđa matematike I fizike!
I neću da nagađam-hoću da znam.
Svemu ovom ne smeta ni svet kao predstava ni objektivan svet-to su irelevantne stvari za moja shvatanja.
 
све више личиш на сизифа...
гомила гузицом стеченог знања.
ако није дедамраз ондак је шопи врховна власт.
Osim duboko u sebi I u miru svom možeš dosta toga sagledati I iracionalno slutiti s
priličnim pouzdanjem...Ipak ,ne zapostavljaj svoju refleksiju o svojoj okolini!
Svakakva su "čuda Božija" svuda oko nas!
Meni su to draža opažanja koja me znaju oduševljavati,a introspektivna mi lice na silazak u sopstvenu grobnicu!
 
http://civilization-of-light.com/?p=969
Neverovatno! ! !
Na ovom linku je bilo razotkriveno niz poruka vanzemaljske civilizacije i potvrđeno iz
NSA da te radio poruke itekako imaju veze s figurama u žitu!
Čak je u jednoj od tih poruka od kriptografa prevedeno da i ta vanzemaljska civilizacija zna za taj izvor sila
koji mi zovemo Bog i da je u najudaljenijim dubinama svemira!

Ove izmene na ovom linku koji je sada ispražnjen je zataškavanje i sakrivanje dešifrovanih radio poruka!


Takođe ovo potvrđuje mišljenja da su USA pod vlašću fašista!
 
Valja pokušati razumeti Kanta i to njegovu psihu koja je težila da razotkrije sebe kao sopstvenog boga-
tvorca svog sveta.Ne verujem da mu je ambicija bila manja.
Njegovo upinjanje da pokaže kako čovek je kreator apriornih sintetičkih sudova u sistemu u kom postoji
samo on kao središte sveta nije ništa drugo do pokušaj uzvišenja svog bitka do božanskog.
Naravno-nemaj drugih bogova do sebe!:andjeo:
E sad...Etika (koja mu i najvrednije delo!) mu je slabost celog tog sistema jer potrebom etičkih stavova i
funkcija demantuje solipsizam samodovoljnosti...
Krajnja nedoslednost mu je sigurno bila ,takođe,očigledna,ali glupa okolina to i nije tako shvatala,
a ako neće sam sebi oprostiti "greh" nedoslednosti-ko će!?:lol:

Sadašnja saznanja o našoj svesti i njenim fenomenima,nepovratno utvrđuju da nema misli bez spoljnog uticaja-dešavanja!
Ovo je i fenomenološki i psihološki i fiziološki tačno!
Cogito ergo sum! Naučno dokazano i pokazano!:grudvanje3::zimag:
 

Back
Top