Recepti od ostataka hrane-ekonomicnost kuhinje

Kod mene većina ostataka završava u kroketima, uštipcima ili pored kontejnera kao klopa za mace, kuce i ptičice. Ne da su dobri kroketi sa izblendiranim ostacima piletine i kačkavalja! :zaljubljena: Na sličan način može da se iskoristi i krompir-pire, super su pancerote. A luk, kad krene da propada, završava u kajgani ili blago propržen u nekoj salatici sa tunom i pasticom pa onako ljubičast ili zelen (uglavnom crveni i praziluk, običan beli je u prahu a običan crni je suviše običan) bude i ukusan i dekorativan. Pokvareno, ustajalo mleko, jogurt i pavlaka su idealni za projaru i gibanicu. Presušeni suvi kolači i keks se mešaju sa čokoladnim mlekom, nekim pudingom... Mada nam se slatkiši skoro nikad ne pokvare, ne potraju toliko. :rumenko:
 
Pa nije bas tako blizu uskrs ali nije ni daleko, blizi je od nove godine, tada ne znamo sta cemo sa svim onim obarenim jajima, a steta je da se baca, pa ja od njih pravim jelo koje se zove "francusksi krompir", obari se krompir, kada se ohladi isece se na kolutove
preko njega se iseku barena jaja na kolutove, a preko njih crni luk, takodje na kolutove, sve ovo se redja u ciniju kao musaka , ponovi se jos koji red, zapece se u rernu i na kraju se prelije sa 1-2 umucena jaja, i jos malkice u rernu.Stvarno je dobro.E a sada ko voli moze i preko onog luka da nasecka i malo kobaje:zstidljivko:, pa nije bas zdravo ali je ukusno i njam, njam...
 
Jaja od Uskrsa idu u salatu - sa barenim krompirom, kiselim krastavčićima + pavlaka i majonez.

Inače, isto - uglavnom neki kroketi, u sve se može ubaciti jaje, brašno, začini i malo praška za pecivo.
Od starog hleba imam gomilu recepata.
Dalje - mogu pite razne, ono u tanke kore, ili još bolje na lisnato testo, pa isto sa malo pavlake, jajetom, parmezanom
 
Pa vi ste svi divniz:girl:, ja sma za decu pravila od baenih jaja male camcice sa jarbolima od kackavalja bas im se dopalo,preseku se jaja uzduz na pola i zumance se pomesa sa pastetom i malo majoneza, oune se belanca sa ovom masom, aod sira izrezem oblik jarbola i zabodem u svaki camcic, deca vole neobicne stvariz:dm3:Pozdrav!
 
Uh, bolje je kad izblendiraš, lepše se vezuje masa. U zavisnosti od količine dodaješ jaja, brašno i prašak za pecivo, to se lepo umuti a konzistencija treba da bude takva da možeš da ih formiraš kašičicama kao knedlice za supu, malo gušće od toga ako ćeš i da ih valjaš u prezlu ili projino brašno i onda pržiš na srednjoj temperaturi sa svake strane dok ne dobije neku zlatnu boju.
 
Ja seckam za krokete.
kad blendiram, onda napravim paštetu; može od mesa, može od povrća; doda se malo sirnog namaza ili izgnječene fete. Može da se začini ljutom paprtikom, belim lukom... može susam...
A mogu i salate neke hladne, recimo kuvano meso i šaragrepa iz supe, isecka se, doda krastavčića, luka, pavlaka, majonez... može i testenina i onda je komplet ručak.

Od pire krompira isto ima gomila stvari.
Od pasulja recimo, ako je čorbast; pa posle dva dana ima još malo, onda nasečem dosta luka, paprike, eventualno dodam još malo zaprške i zapečem u rerni; mislim isto je pasulj, ali bar malo drugačiji ukus ;) Sad sam videla neki recept da se doda i spanać pa se ređa kao musaka valjda; to ću sledeći put da isprobam.

Inače, ni zamrzivač mi nije stran; ništa lepše nego kad u nekoj frci imaš zamrznut ceo ručak :D
 
Od starog hleba, može bilo šta da bude umesto kora i slatko i slano; recimo namakati ga u zaslađeno mleko (sa dodatkom cimeta, vanile, kakaoa...) pa ređati u tepsiju, posuti jabukom, orasima, makom, pudingom..........
Ili šampinjonima, džigericom, slaninom, salamom, kobasicom, ajvarom, sirom, jajima, tikvicama, paprikama, patlidžanom.....; pa još zaliti jajima i mlekom, ili pavlakom.....
 
Pre neki dan smo slavii rodjendan (mom sestricu 1.) i uz razne pitice i saltice smo ispekli svinjski but. Nismo previse omanuli u kolicini ali je ipak ostalo, pre svega onih dronjaka od secenja koje nije bas bilo elegantno izneti....
Sve u svemu danas sam to iseckala i malo proprzila na luku i u to dodala razne zacine (po inspiraciji i onome sto imam u kuci) : soja sos, cili sos, biber, neki zacin za svinjetinu, med, vino, slatku pavlaku i jos neke ljutkaste soseve koje sam imala u frizideru. I uz to skuvala kineske pirincane nudle (a mogu i obicne spagete ili pirinac).
Ovo inace pravim i kada nema ostataka nego namenski kupim meso za to - nekada svinjski but pa ga iseckam pa proprzim, nekad meveno meso a nekada piletinu. Kao sto sam rekla sve zavisi od inspiracije :)
 
U ponedeljak uđem u kuhinju oko 14h, gladna, otvorim frižider, bez ideje šta bismo mogli ručati.
Nađem šampinjone (u ne baš svežem stanju :roll:), u dve kutijice po malo sira, na dnu čaše pavlake, nešto malo kuvane šunke, jedno kuvano jaje.
Odvojim drške od pečurki, strpam ih u "secka" i sa tim napravim čorbu.
Sir (obe vrste), pavlaku, kuvano jaje, uz dodatak još jednog živog jajeta, izmiksam, dobacim začine i napunim one "šeširiće".
Sve lepo u rernu i Gospodin se oduševio "kako lep ručak".
A ono stvarno bilo... il' pojesti odmah il' da se baci! :zcepanje:
 
Bravo za temu:ok: svaka cast!

Ovako posle uskrsa imam kuvanih jaja uvek, jos uz to slavim dva uskrsa. Kada sam prvi put rekla da cu kuvati ovu krem supu bilo je bljak-komentar, pa ko ce to jos jesti i slicno, ali kada smo poceli jesti onda je bilo ;)
3 komada "zdenke" ili nekog drugog slicnog topljenog sira, to je 90 g, istopiti lagano, pa u to uliti 1l mleka sobne temperature i mesati da se lepo sjedini, u to dadati 4-5 kuvanih, rendanih ili blendiranih jaja, 2-3 kisele, zelene, rendane jabuke, jednu rendanu sargarepu, posoliti i kuvati desetak minuta, na kraju dodati malo bibera i malo seckanog persunovog lista.

Kada ostane suhomesnato, sunka, sir, 5-6 gotovih kora za pitu, moze se napraviti rolat. Umutiti 1 zivo jaje, 3 kasike prezli, 1 kasiku brasna, 1dl jogurta (kis.mleko mleko), 1dl kisele vode, 4-5 kasika ulja i na vrh noza praska za pecivo. Ovom smesom mazati svaku koru ( koliko imate,5,6,7), a na poslednju staviti sir, kecap, sunku, ustvari sta imate, uviti u rolat i peci u pouljenom plehu.

Ostatci mesa, przenih dzigerica, mogu se jos jednom isprziti sa lukom, paprikom , paradajzom. Zimi je ovo jako dobro posebno, ako se przi meso sa paprikom iz tursije.

Ostatcima mesa, sira jako je lepo napuniti palacinke, zaliti kis. mlekom (pavlakom) i jajima, pa zapeci.

Ako sam ponovila neki recept, mlogo se izvinjavam:cmok:

Ljubaaccc
 

Back
Top