Napredak IT tehnologije i business

Lady Stardust

Primećen član
Poruka
934
Da li selazete sa mnom,u cega sam se uverila,a verijem i ostali,da napredak tehnologije"jede",odnosno ogranicava,ako ne i dovodi do potunog kraha pojedine delatnosti,koje su vezane za nju.Npr.Fotografija.Ljudi prelaze na digitalne foto aparate,vise manualnih i nema,ko ima dobar stampac moze sam sebi praviti slike,osim ako nisu u pitanju povecanja.Takodje se odnosi i na napredak softwera koji omogucavaju niz performansi koji omogucavaju dizajniranje logoa i ostalih idejnih resenja koje su nekome potrebne.To su cinjenice.Sve se to nece dogoditi sutra,ali pitanje vrmena je kada ce masina u potpunosti zameniti coveka,on i njegovo znanje,ostati sami u svrsi njoj.Koja su vasa razmisljanja i iskustva na ovu temu?
 
Da li selazete sa mnom,u cega sam se uverila,a verijem i ostali,da napredak tehnologije"jede",odnosno ogranicava,ako ne i dovodi do potunog kraha pojedine delatnosti,koje su vezane za nju.Npr.Fotografija.Ljudi prelaze na digitalne foto aparate,vise manualnih i nema,ko ima dobar stampac moze sam sebi praviti slike,osim ako nisu u pitanju povecanja.Takodje se odnosi i na napredak softwera koji omogucavaju niz performansi koji omogucavaju dizajniranje logoa i ostalih idejnih resenja koje su nekome potrebne.To su cinjenice.Sve se to nece dogoditi sutra,ali pitanje vrmena je kada ce masina u potpunosti zameniti coveka,on i njegovo znanje,ostati sami u svrsi njoj.Koja su vasa razmisljanja i iskustva na ovu temu?

Ne bas z:)

Prijatelj mi radi kao profesionalni fotograf i jedina promjena je bila sto je presao na digitalac. Al' i dalje koristi profesionalan fotic sa objektivom od skoro pola metra z:D Isto tako.. digitalac ne moze koristiti za neke strucne stvari kao npr. razvoj crno-bijelih fotografija koje mogu razvijati samo skolovani i daroviti. Dalje.. da bi radio logotipe moras jako dobro poznavati programske pakete tipa CS3. Pa kad se i dodje do nivoa da ces sve vezano uz fotografiju (mislim na obradu, efekte, c-b tehniku i sl.) moci jednako kvalitetno obaviti na racunalu - i tu ces morat' imati darovite strucnjake koji znaju sto rade.

Racunala u neko dogledno vrijeme sigurno nece zamjeniti covjeka nego ce mu samo olaksati posao. Uzmi za primjer tehnicke crtace i arhitekte. Nikada na jednom programu (tus) nije radilo vise od jedne osobe. I danas je tako samo sto arhitekt moze ugodno sjediti u fotelji, vrlo lako ispraviti pogreske, poslati, prenjeti, doraditi odredjeni projekt.

Sigurno da se ide na robotizaciju i uvodjenje IT-a u sve segmente drustva, al' umjesto gubitka radnih mjesta - ljudi ce morati imati visi stupanj obrazovanja.

Naravno da ce se smanjivati potrebe za brojem zaposlenih, al' primjeti da je u vecini razvijenih zemalja prirodni prirastaj sve manji i manji (redovito negativan). Sve to ide nekim svojim evolucijskim putem z;)
 
Razvoj tehnologije gasi neka zanimanja ali u vecini slucajeva jednostavno primorava ljude na konstantno obrazovanje i sirenje znanja. kao primer koji je naveden o fotografiji. Jedva da se koriste stari aparati ali to je primoralo ljude koji i dalje hoce da se bave fotografijom da koriste digitalne aparate.
Sekretarica je nekada morala da zna da pise, kasnije da kuca na masini a sada da koristi racunar. Dakle zanimanje jos postoji samo sto znanja moraju da idu u korak sa tehnologijom.
 
da ali sad ce pretpostavljam mozhda biti sve vishe rada od kuce jer se moze opushteno povezati preko zhice sa sve chatom ili cak video chatom... a neki baja direktor ne mora da palca kancelarije nego eventualno samo neki internet radniku... mislim gde to moze to vec koliko znam duze vremena postoji u programiranju .. tako da ce svet postati manji... ali nemash taj medju kontakt s kolegama ono ajmo na kafu ali recimo ti sedish ovde a kolega saradnik ti je u brazilu i tako... shta znam malo je to sterilno ali poshto svi danas ne vole da se druze onda je to ok. mozda ce bas sad u okviru krize sefovi izracunati da im se tako nesto isplati ali opet shta znam u kancelariji imash mir i tishinu. ipak se neki ruchni rad ne moze zameniti industrijom ali to su skupi unikati itd to ejste opasnost.. mozda je internet kao neki sedativ jer gomila teksta izadje iz ljudi, blog ... a nishta se time konkretno ne uradi i energija se rasipa... ali ko zna zashto je to dobro. da nisam nasla internet mozda bih morala da se socijalizujem i postanem majka sto i nije nezdravo
 
da ali zeznuto je kad naviknesh na tehniku i onda se nesto pokvari i kuku lele... nit znas da prezivish nit... mislim primer nestane struje i cao... ali dokle ce se stici za koju godinu sa tim zaboravljanjem... mozda se covek time malo odvaja od sebe neke svoje prirode... kad ste zadnji put ishli u neku divljinu ja ne pamtim samo se secam davnih divljina... to isto nije ok... anemam potrebe
a masina jos ence zameniti coveka ipak je masina neki algoritam i cak kad razmislja to je neki prosireni algoritam.. amda japanci nesto bunare... kad se to desi, ako se desi, da se napravi neshto tipa HAL onda je to mozda sledeca velika revolucija ali ja bulaznim na ovom ozbiljnom mestu
 
Da li selazete sa mnom,u cega sam se uverila,a verijem i ostali,da napredak tehnologije"jede",odnosno ogranicava,ako ne i dovodi do potunog kraha pojedine delatnosti,koje su vezane za nju.Npr.Fotografija.Ljudi prelaze na digitalne foto aparate,vise manualnih i nema,ko ima dobar stampac moze sam sebi praviti slike,osim ako nisu u pitanju povecanja.Takodje se odnosi i na napredak softwera koji omogucavaju niz performansi koji omogucavaju dizajniranje logoa i ostalih idejnih resenja koje su nekome potrebne.To su cinjenice.Sve se to nece dogoditi sutra,ali pitanje vrmena je kada ce masina u potpunosti zameniti coveka,on i njegovo znanje,ostati sami u svrsi njoj.Koja su vasa razmisljanja i iskustva na ovu temu?

Ne.
Sto se tice fotografije - ako si duduk, ne mozes da napravis dobru fotku ni sa digitalcem ni sa "obicnim" fotoaparatom.....
Sve sto danas imamo su ALATI, ti neces moci da napravis ni logo ni fotku ni 3d model ni bilo sta drugo ako ne poznajes tu materiju.

Inace, digitalni fotoaparat ne znaci da to nije "manuelni"...... :)
 
mozda se covek time malo odvaja od sebe neke svoje prirode...

Ne odvaja se covek od prirode...bilo kakve.
Priroda coveka je da koristi sve sto ima, pa i tehnollgiju, i to je savrseno prirodno.

kad ste zadnji put ishli u neku divljinu ja ne pamtim samo se secam davnih divljina...

Zavisi sta smatras pod divljinom.
Neko pod diljinom smatra setnju po Avali ili Kosmaju.


a masina jos ence zameniti coveka ipak je masina neki algoritam

Slazem se.
Masine ne umeju da grese i da prave te sitne greske koje mi na kraju smatramo umetnostcu, lepim, korisnim itd....zavisi o kojoj oblasti pricamo.
Npr, ako govorimo i nekom reliju kompjuter nikad ne bi mogao da vozi tako dobro kao vozac, zato sto vozac koristi i neke stvari koje nisu savrsene i to uklapa u svoju voznju :)
Isto vazi i sta bilo sta drugo :)
 
Automatski.
Posao vlasnika foto radnji ne zavisi od profesionalnih fotografa,vec upravo od obicnih korisnika foto aparata.A oni ne ulaze u filozofiju dominanti,expozicije etc.Njima je vazno da imaju fotografiju,ako uspomenu.Takodje u obzir dolaze i fotografije za dokumenta.Mozda on na cemu ce se zadrzati je,slikanje proslava,manifestacija,a od toga se skupa masinu,koju mora imati,jer je ima i konkurencija,ne isplacuje
 
Automatski.
Posao vlasnika foto radnji ne zavisi od profesionalnih fotografa,vec upravo od obicnih korisnika foto aparata.A oni ne ulaze u filozofiju dominanti,expozicije etc.Njima je vazno da imaju fotografiju,ako uspomenu.Takodje u obzir dolaze i fotografije za dokumenta.Mozda on na cemu ce se zadrzati je,slikanje proslava,manifestacija,a od toga se skupa masinu,koju mora imati,jer je ima i konkurencija,ne isplacuje

Ove stvari o kojima pricas se mogu slikati najobicnijim kompaktima....danas su digitalni, ranije su se zvali idijoti.
Sto se tice slikanja proslava i manifestacija, za to je pozeljan neki bolji aparat, ali to opet ne spada u profesionalnu fotografiju.
Jednostavno....ako govorimo o tome, klasican film je oduvao svoje :)
 
To svakako.Jos pojavom APS-a,koji se kod nas nije dugo zadrzao,zbog visokog zivotnog standarda:)Treba napraviti razliku izmedju profesionalne fotografije,koja je u manjini,i one potrosne.Terenski rad fotografa zaposlenih u zanatskim,odnosno fotografskim radnjama je na tome.Tu im je vrhunac.Svadbe,novogodisnji paketici,mature,etc.Tu je i zarada najveca.Ostanu li na tome......krah se blizi.Je rsvaki obican korisnik,dobija svoje time sto ima digitalni aparat,ok stampac da stampa slike na fotopapiru,i malo da se poigra u photoshopu da popravi sliku..............
 
da ali zeznuto je kad naviknesh na tehniku i onda se nesto pokvari i kuku lele... nit znas da prezivish nit... mislim primer nestane struje i cao... ali dokle ce se stici za koju godinu sa tim zaboravljanjem... mozda se covek time malo odvaja od sebe neke svoje prirode... kad ste zadnji put ishli u neku divljinu ja ne pamtim samo se secam davnih divljina... to isto nije ok... anemam potrebe

Svako malo.. na vikendice bez vode i struje Bogu iza nogu.. ako oces pit' vodu nosis je sa sobom il' prokuhavas kisnicu z:D Svjetlo na male plinske lampe z;)

Cak bih rekao da bas zbog otudjivanja i stalnog rada za kompjuterom idem cesce u te neke "divljine". Zivotinjski porivi.. 'ko ce ga znat z:mrgreen:
 
Vi volite Sidharta stil.To je ok.
Moze jedna sugestija.Ko preferira ovaj stil,neka ode na Nindjucu.Oni idu na kurseve prezivljavanja.Spavaju u rupama iskopanim u zemlji,pod liscem,etcObavezno nose kojekakve protivotrove ako naidju zmije.To je malo extreme,ali nije daleko od navedenog
 
Ni videoteka više nema, a bile su takav hit. z:)
Na isti način možemo da pričamo i o bilo kojoj drugoj tehnologiji koja je zamenila ljudski rad.
Neka zanimanja su se ugasila, ali zanimanja ima sve više i više, specijalizacija je sve veća, pojavljuju se nove profesije... a ljudi se u skladu sa tim obrazuju i prave investicione poduhvate...
Danas je, čini mi se, ta potreba za konstantnom edukacijom kako bi se išlo ukorak sa novim izazovima i konkurencijom, veća nego ikad...
U tome ne vidim ništa negativno, naprotiv - mislim i da bi bilo loše da stagniramo... i pojedinci, i biznismeni, i društvo... sve teče...
 
Hmmm............Sta bi jos moglo biti,ili smatrati se zrtvom napretka tenologije???

Pa evo, ono sto je zeleznica bila u XIX veku, i sto je putnicki pomorski saobracaj bio od mnogo ranije, to je avijacija bila u XX veku... Pri tom, zeleznica nije propala (osim u Srbiji, za sada), samo je izgubila onu vrstu monopola koji je uzivala. Isto vazi i za pomorski saobracaj. Sta ce biti "avijacija" XXI veka - ko zna...

Poenta je, prilagodi se ili umri. I to je dobro i tako treba.
 

Back
Top