Zastavino oruzje da ili ne

Malo je čudno ali : Zastavino oružje sa olučenim cevima je poznato i u svetu, pa i vredi !
Ali zato sačmare "ubi bože" vredi samo ako ga dobiješ na poklon ! Pozdrav:sanke:

ZCZ je dobro oružje... Ne znam za nove sačmare, ali ja imam jednu staru... uh... Najbolja je u arsenalu... Jedina mana je što rade samo u orahovini, trebali bi da krenu i na toliko popularnu sintetiku... Izgubiće korak... :/

p.s. što bi bilo čudno to što smo poznati u svetu? Ne razumem čudnovatost...
 
Čudnovatost je u tome što je kvalitet ZCZ sačmara (sra..e), a ta tvoja sigurno ima više od 20 god ! Ovaj noviji čelik je go K.... ! A mehanizam i igle ko sa buvljaka ! I čisto da se zna , ovde se ne radi o patriotizmu nego o kvalitetu .
 
Čudnovatost je u tome što je kvalitet ZCZ sačmara (sra..e), a ta tvoja sigurno ima više od 20 god ! Ovaj noviji čelik je go K.... ! A mehanizam i igle ko sa buvljaka ! I čisto da se zna , ovde se ne radi o patriotizmu nego o kvalitetu .

Zato i rekoh: imam jednu staru.... ;) 1980... I dalje tuče ko top! 12/70 kalibar... Prečokirana i imala još nekih nedostataka pa je bila određena za pretapanje... Matori je platio flašu rakije i kesu voća... :lol:

Što bi on rekao: Eh, to su bili dani... (sa malom suzom u oku...) :mrgreen:
 
Lovim sa ZCZ bokericom od 1985. Vodio me matori ko maloletnika u lov. Uglavnom to je puska sa fenomenalnim posipiom. Odstreljivao sam vise puta lisice na distancama od 70-80 koraka. Padali su bogami i veprovi od nje. Ima tvrdo hromirane cevi sto je odlicno i nece biti neka velika frka ako se zaboravis pa je ne ocistis odmah posle lova. Inace pravi lovci ciste oruzje odmah po povratku iz lova.
Ono sto me je kod nje nerviralo to je bio problem sto se tesko rasklapa pa sam je odneo puskaru da malo sredi stvar. Ona nazalost ima dosta grub finis. Ali ako si pri parama mozes isto tako da je odneses nekom graverui da je sredi da je ne prepoznas.
Inace pre dve godine kupio sam i IZ 153. Da li se ja na nju jos nisam navikao ali stekao sam utisak da moja ZCZ bokerica bolje obara divljac na vecim distancama nego IZ 153. Tako da u ozbiljnije lovove i dalje nosim ZCZ bokericu. Sta je sigurno sigurno je.

Generalno gledano stvar je u tome sta ti zeliz ozbiljnu radnu pusku ili pusku koja je firmirana. Ako zelis radnu pusku toplo ti preporucujem ZCZ. Dobar pogled!
 
Nemožemo da poredimo kvalitet sačmarica ZCZ od 1980 sa današnjim, udarila nemaština ovih godina pa su puška krš, a i te iz tih srećnih godina su bile i jeftinije od ruskih u to vreme. E a sada je ista cena ali je rus za deset puta bolji(da nije malo ovo deset?). Imam kolege koje imaju sve česte dečije bolesti zastavinih bokerica: te pukla igla, te neće ključ da zabravi cevi..., (da se razumemo sve vreme sam pričao o bokericama, položare su ok!). A vidjao sam zastavine položare koje kao da su prošle nekoliko ratova i još rade besprekorno. Što se tiče karabina moja topla preporuka, i ja imam jedan, mada mu fali malo finiša ali nije ništa strašno, svaki dobar puškar to može da sredi.
Dakle ako si za ZCZ samo položara, i naravno karabin!
 
Sto se zastavinog oruzja tice moja iskustva su sledeca:
Imam zastavin karabin stucer cal 30-06 iz 80-ih godina i vrlo sam zadovoljan sa njime.
Lovio sam i nalovio se njime, a i pored toga mu je cev skoro kao nova. Naravno da sam ga svaki put kada se vratim iz lova pazljivo ocistio i redovno ponovo cistio i podmazivao cev sledecih par dana.
Takav tretman je za zastavine karabine "zakon".
Jedino sam zadnjih godina imao problem sa nisanima (godine stigle i prestigle) pa sam mu promenio i preednji i zadnji nisan. Meni to nije bio problem posto se iz hobija bavim puskarstvom zadnjih 30 i vise godina.
Brunir izvana mu je jos uvek u sasvim solidnom stanju i pored toliko godina upotrebe.
Sto se scmarica tice tu mogu da pricam samo na osnovu iskustva sa puskama koje su mi dolazile na popravak, posto ja imam Super Brno sa dva para cevi.
Starije serije su bez sumnje bolje, ali i ove novije mogu da posluze.
Naravno da ima i pucanja igala, a jos vise pucanja listatih opruga (govorim o polozarama) ali to se dogadja i kod mnogo skupljih pusaka.
Ako bih govorio statisticki, s obzirom na brojnost zastavinih sacmarica nisu u vrhu oruzja koje zahteva puskarske intervencije. I jos kada se uzme u obzir cena onda i nisu toliko za podcenjivanje i bezanje od njih.
Sto se zastavinih bokerica tice stvar je drugacija.
Po mom misljenju steta da su losom izradom upropastili tako dobar sistem (kopija Browning-a).
Mogli su sa malo truda da dobiju puno bolju pusku.
Kada sam pre nekoliko godina bio u Zastavi i razgovarao sa njima njihov odgovor na moje pitanje je bio: da smo se potrudili i uradili bolje dobili bi pusku u visem cenovnom razredu, a u njemu je i kopnkurencija jaca.???
Po meni odgovor bez veze. Valjda svi treba da tezimo ka boljem kvalitetu.
Po meni ona bezvezna fraza: koliko para toliko muzike je odavno izasla iz mode.
I za kraj bih pre svakome preporucio da kupi polovnu zastavunu sacmaricu naravno polozaru iz 80 godina pa sve i da nema briljantne cevi iznutra. Dobar puskar to lako sredi. A ako je otisao samo vanjski brunir popgotovu. To i slabiji puskjar treba da uradi dobro i ne mnogo skupo.
Dobar pogled mladim kolegama.
 
Nemožemo da poredimo kvalitet sačmarica ZCZ od 1980 sa današnjim, udarila nemaština ovih godina pa su puška krš, a i te iz tih srećnih godina su bile i jeftinije od ruskih u to vreme. E a sada je ista cena ali je rus za deset puta bolji(da nije malo ovo deset?). Imam kolege koje imaju sve česte dečije bolesti zastavinih bokerica: te pukla igla, te neće ključ da zabravi cevi..., (da se razumemo sve vreme sam pričao o bokericama, položare su ok!). A vidjao sam zastavine položare koje kao da su prošle nekoliko ratova i još rade besprekorno. Što se tiče karabina moja topla preporuka, i ja imam jedan, mada mu fali malo finiša ali nije ništa strašno, svaki dobar puškar to može da sredi.
Dakle ako si za ZCZ samo položara, i naravno karabin!

Hvala na podršci ! Na to sam i ja mislio .A što se tiče mladih kolega lovaca (SVAKA JE PUŠKA UBOJITA ) naravno dok je ispravna ! z:mrgreen: Veliki pozdrav uz DOBAR POLED !!!!
 
Dobio sam bokericu Zastava -Beretta, cal.12/70. Dali neko zna nesto vise oko ove kombinacije?
Oni su ocigledno saradjivali 80tih godina, i interesuje me sta je Zastava, a sta Bereta u njoj?
Koji su cokovi na gornju, a koji na donju cev? Bas me interesuje i kog je kvaliteta?

Hvala unapred
 
Dobio sam bokericu Zastava -Beretta, cal.12/70. Dali neko zna nesto vise oko ove kombinacije?
Oni su ocigledno saradjivali 80tih godina, i interesuje me sta je Zastava, a sta Bereta u njoj?
Koji su cokovi na gornju, a koji na donju cev? Bas me interesuje i kog je kvaliteta?

Hvala unapred

Po nekim čitanjima sa nekih foruma, ta saradnja zastave i berete se svodila na to da bereta sve napravi a da zastava samo sklopi i ako treba upasuje ili nešto doradi. Dakle više Bereta nego zastava, a kažu da je odličnog kvaliteta i ako sam dobro shvatio te postove da je to ustvari bereta 55:per:. Čokovi mislim da su standard 1/1 čok i 1/2 čoka.
 
Pre neki dan sam kupio Remington 799 u .223 kalibru. Pushka je ustvari Zastavina ali vodi se pod imenom Remington Model 799. Cev i zatvarach su Zastavini a navodno Remington ugradjuje svoje kundake (mislim da je ovo diskutabilno). Chak i pishe na njoj Zastava Serbia.
Brunir je prva stvar koja mi je zapala za oko. Izgleda fenomenalno i deluje kvalitetno. Kompletan proizvod je, bar na oko, odlichan! Jedina mana koju sam nashao je obarach. Malo je tvrd, i ima dug hod. Nije neka velika zamerka, vishe stvar navike. Sa tim mogu da se pomirim.
Nashao sam podatke da su vec izbacheni "aftermarket" obarachi koji se shteluju i imaju daleko kraci hod. Nisu skupi i lako se montiraju.
Regularna cena ove pushke u SAD i Kanadi je izmedju $700 i $750 (na Remington sajtu je $648).
Ja sam je dobio za $450 u BASS PRO SHOPS Canada. http://www.basspro.com/webapp/wcs/stores/servlet/CFPageC?storeId=10151&catalogId=10001&langId=-1&appID=94&storeID=11


Interesuje me da li je neko imao iskustva sa ovim karabinom i o kom Zastavinom modelu je rech?
 

Back
Top