VOLJA - Otkrovenje jednog cuda

кретање не постоји у спољашњем свету већ само у духу као интуиција трајања

Ovo je netačna ili u najboljem slučaju problematična tvrdnja koja zahteva dokazivanje.

Зато не можеш видети гравитацију јер је нигде у спољашњем свету нема.

Gravitacija nije predmet i tretiranje iste kao predmeta nije preporučljivo ako hoćeš da koristiš neurone na način na koji ne ispadaš potpuni idiot.

Materija osim što je konstitutisana u svojoj supstancijalnoj prirodi sadrži i određene karakteristike koje mi nazivamo fundamentalnim silama u koje spada gravitacija, koja je suštinski zakrivljenje prostora, a ne neka tvoja metafizička čarolija duha.
 
Ovo je netačna ili u najboljem slučaju problematična tvrdnja koja zahteva dokazivanje.

To je аподиктичка истина која је примећена и важи још од доба Зенона Елејског.

Gravitacija nije predmet i tretiranje iste kao predmeta nije preporučljivo ako hoćeš da koristiš neurone na način na koji ne ispadaš potpuni idiot.

Управо тако, зато немој ни мисао, вољу и свест третирати као предмет који је негде смештен у простору. Тј у мозгу.

Materija osim što je konstitutisana u svojoj supstancijalnoj prirodi sadrži i određene karakteristike koje mi nazivamo fundamentalnim silama u koje spada gravitacija, koja je suštinski zakrivljenje prostora, a ne neka tvoja metafizička čarolija duha.

Материја може садржавати у себи само другу материју. У лонцу рецимо може бити супа а не нека сила. Сила нема облик самим тим ни просторна одређења самим тим она не може негде бити.

Исто је и са мислима вољи, свешћу. Оне нису негде у простору. А као што ти сам рече пошто нећеш бити поптуни идиот ,,онда немој тврдити да је свест, мисао и воља у мозгу.
 
Ovo je netačna ili u najboljem slučaju problematična tvrdnja koja zahteva dokazivanje.



Gravitacija nije predmet i tretiranje iste kao predmeta nije preporučljivo ako hoćeš da koristiš neurone na način na koji ne ispadaš potpuni idiot.

Materija osim što je konstitutisana u svojoj supstancijalnoj prirodi sadrži i određene karakteristike koje mi nazivamo fundamentalnim silama u koje spada gravitacija, koja je suštinski zakrivljenje prostora, a ne neka tvoja metafizička čarolija duha.

Nisi u pravcu...Lepo ti rekao alijas Ozi...
Vidi Krepto...Kad analiziraš drugom, neurone na neurohirurgiji si u pravu U TVOJOJ PREDSTAVI,
ali kerac u predstavi onog kog analiziraš! ! !
Mislim da bi samo Marlon ovo mogao objasniti na pravi način...
To ti je kad želiš da u jednom frejmu filma istovremeno misle dva režisera-što naravno
nije moguće-viđenje jednog od drugog se razlikuje bar za različitost lokacije...
Šta sam ono teo da kažem...:roll::rumenko::cool:

- - - - - - - - - -

U kom mestu se krece strela kreptomane...tamo gde jeste ili tamo gde nije?

Koji ti je? Pa ovde je luk-strela davno odletela čak u pm...:hahaha::rotf:
 
To je аподиктичка истина која је примећена и важи још од доба Зенона Елејског.

KEREC.

Управо тако, зато немој ни мисао, вољу и свест третирати као предмет који је негде смештен у простору. Тј у мозгу.

Tvoj je problem što želiš to da posmatraš kao predmet a ne možeš pa ga smeštaš u vaniskustveni univerzum, kao Platon kom nije bilo jasno šta se koj q dešava pa je izmislio poseban kosmos za ideje.
Prostije, ti se trudeći da otkineš sve atribute iskustvenog nečemu što doživljavaš u iskustvu - dovodiš sebe do toga da kreneš da lupetaš gluposti tipa da transcendentno u sebi ne može sadržati bilo kakvu dinamiku, odnosno promenu jer je dinamika u iskustvu - zatim praviš paralelu između vaniskustvenog i iskustvenog gde je drugo paralelno prvom pri čemu si primoran da prvo i dalje ostaviš kao prazan pojam jer bi upao u protivrečnost kada bi ga označio bilo čime što srećeš u iskustvu (a ovako misliš da ne upadaš, a problem ostaje očigledan). Apsolutno prestaje biti apsolutno, tvoja perspektiva se otkriva u svojoj pogrešnosti i površnosti. To je samo primer.
Sama činjenica da jedna filozofija mora toliko da se pokida i razvuče da bi stvorila samo privid validnosti ukazuje da nije valjana, a ti si se uhvatio za to kao da ti život zavisi od toga. Priznaj da nisi u pravu, neće ti se niko smejati (možda samo malo ipak hoće), sve je to ljudski.

Материја може садржавати у себи само другу материју. У лонцу рецимо може бити супа а не нека сила. Сила нема облик самим тим ни просторна одређења самим тим она не може негде бити.

Jel si čuo ti za fizičko polje nekada negde, tipa na prvom času fizike u osnovnoj, ili i dalje veruješ da je sve što je materijalno u isto vreme i supstancijalno
 

A to je као аргумент против Зеноновог парадокса. Зененов парадокс у основи јесте софизам али не зато што се не уклапа у твој сирови материјализам него зато што Зенон баш попут вас материјалиста полази од погрешног става да је кретање у простору тј да се оно састоји у телу које се креће.. што је немогуће како је он показао и тако закључио да нема кретања. Тек је Бергсон коначно указао да кретња има али правог кретања које нема везе са телом које се креће из тачке а у тачку б.

Tvoj je problem što želiš to da posmatraš kao predmet a ne možeš pa ga smeštaš u vaniskustveni univerzum, kao Platon kom nije bilo jasno šta se koj q dešava pa je izmislio poseban kosmos za ideje.
Prostije, ti se trudeći da otkineš sve atribute iskustvenog nečemu što doživljavaš u iskustvu - dovodiš sebe do toga da kreneš da lupetaš gluposti tipa da transcendentno u sebi ne može sadržati bilo kakvu dinamiku, odnosno promenu jer je dinamika u iskustvu -

Ништа ниси раузмео. Трансцендентно је сама динамика. Динамике нема у скупу непокретних слика, опажаја које ти зовеш "релан спољашњи свет". Ту нема кретања. Кретање је у духу и до кога долазимо само интуицијом не опажањем не твојим драгим научним методом.

Jel si čuo ti za fizičko polje nekada negde, tipa na prvom času fizike u osnovnoj, ili i dalje veruješ da je sve što je materijalno u isto vreme i supstancijalno

Ти очито у промишљању тог појма ниси отишао даље од првог часа физике у основној.
Једно су дефиниције које ваша религија материјализма утувуљује народу као догме. а друго је те ваше догме промислити.

А ако то учиниш видећеш да се појам "физичко поље" односи на енергију, самим тим на кретање..управо на оно чега нема у спољшњем свету. Магнет је рецимо матерјалан предмет, а простор око магнета није магнетно поље, него управо то.. простор, опажај округлог празног облика или једна врста ствари. Тај облик нема везе са кретањем самим тим ни са основом онога што појам "физичо поље" представља.
 
Kod tebe je nemoguće indukovati pravo promišljanje, ja se trudim zaista ali čovek stablo

Pangla...A tek da shvati da je materijalno od nematerijalnog!? Od ništavila naprimer?
A da ništavilo nije ništa već nekovrsno multidimenziono polje krcato tenzijama i poremećaji
su kao munje-tek ni trilioniti deo tog kontiniuma...O čemu tek kao pioniri -tek počinjemo
ponešto zaista da saznajemo...I ima svoju inteligenciju,toliko da nekima liči na grandiozni
Matrix...
Idealisti su ustvari primitivci za ozbiljne naučnike...Oni bi štapom i kanapom ono što
jedva najsavremeniji hardveri i softveri uspevaju da procesuiraju digitalizujući sve podatke...
Uskoro kad se dokažu i gravitoni-prestaće da uopšte misle...
 
Pangla...A tek da shvati da je materijalno od nematerijalnog!? Od ništavila naprimer?
A da ništavilo nije ništa već nekovrsno multidimenziono polje krcato tenzijama i poremećaji
su kao munje-tek ni trilioniti deo tog kontiniuma...O čemu tek kao pioniri -tek počinjemo
ponešto zaista da saznajemo...I ima svoju inteligenciju,toliko da nekima liči na grandiozni
Matrix...
Idealisti su ustvari primitivci za ozbiljne naučnike...Oni bi štapom i kanapom ono što
jedva najsavremeniji hardveri i softveri uspevaju da procesuiraju digitalizujući sve podatke...
Uskoro kad se dokažu i gravitoni-prestaće da uopšte misle...

Čovječe???

Do juče si, kao coviax 1 tvrdio jedno, kao fisherman si se emancipirao (počeo 'google-ati' o kvantima i zaljubio se u teoriju), danas ko Dragoljub69 si postao vizionar...gdje je tebi kraj? Šta ćemo tek s tobom kad postaneš Radojica mali? Tehnologija je čudo, i ti s tehnološkim saznanjima postaješ...'čudo'... a sutra, kad tehnologija ode još jedan korak od današnjeg... gdje ćeš ti? U staro gvožđe? Upotrebljavaš riječ Matrix ni manje ni više nego kao da je to već prihvaćena stvarnost a ne ideja iz koje je nastao film iz kojega si prvi put i saznao o postojanju nečega izvan ove materije. Do juče si se kleo u materijalno...sada si tobož' propagator nematerijalnog. Tvoj ego će ubrzo da prsne... ali to i jeste poenta... osloboditi se ega, na jedan ili na drugi način. :)
 
Jao zevse udari ga munjom, on je promišljao, kakvo je to promišljanje kad si došao do takvih nebuloza
Tebi je nemoguće objasniti jer si totalno zastranio u tim gomnima

Pa ajde kreptomane...prikazi mi rastojanje a da to sto prikazujes ne bude jedna ravan tj jedan opazaj. Kako dolazis do toga da je prostor praznina ispunjena stvarima? Kazes da su gluposti. Evo pa izvuci materijalizam. Imas priliku.
 
Pa ajde kreptomane...prikazi mi rastojanje a da to sto prikazujes ne bude jedna ravan tj jedan opazaj. Kako dolazis do toga da je prostor praznina ispunjena stvarima? Kazes da su gluposti. Evo pa izvuci materijalizam. Imas priliku.

Moja reakcija na ovaj tvoj post jednaka je tvom avataru
slobodan si da preformulišeš pitanje u neki smisleniji oblik

...

Rekao bih da je težište dokazivanja stvari ovde ipak u tvojoj ravni jer ti i tvoj poglavica insistirate na stvarima metafizičke prirode, stoga je za svaki vaš umni konstrukt koji smestite u to polje ipak NUŽNO da bude potkrepljen na neki način jer u svakom drugom slučaju to nema težinu - s tim da to potkrepljivanje mora funkcionisati na taj način da takav jedan konstrukt ne bude potkrepljen nekim drugim konstruktom koji biste takođe smeštali u transcendentnu oblast bića, a u dokazivanju ga uzimali kao apriornog

Ja uvek ostavljam mogućnost da nisam u pravu i mogućnost da vi iznesete nešto što će mene ubediti da nisam u pravu i kada se to desi ja ću drage volje reći "ja nisam u pravu."

Ako ti hoćeš da pokažeš meni nekom vrstom filozofskog diskursa da je ono što govoriš istina i čak apsolutna istina, takva istina mora prevazilaziti problem perspektive i ne sme se bazirati na aksiomima koji su proizvoljni, a koji se uzimaju kao apodiktičke istine.

Jedan od takvih aksioma je da su prostor i vreme uslovi iskustva i kao takvi čvrsto vezani za aktualizaciju stvari po sebi u iskustvu subjekta, a ne realno postojeće kategorije - postojeće nezavisno od percepcije to jest - tako da ja tebi mogu pružiti priliku da mi elaboriraš na temu Kantovog kopernikanskog obrta i da tako prikažeš da je to što govoriš neoboriva, apsolutna istina koja se pritom neće zasnivati na proizvoljno uzetom sudu da ako su prostor i vreme u iskustvu samim tim oni ne mogu biti van istog, jer za tako nešto ne postoji logički osnov.

Izvoli.
 
Kod tebe je nemoguće indukovati pravo promišljanje, ja se trudim zaista ali čovek stablo

To nije razmisljanje vec samo gledanje i konstatovanje onoga sto se vidi bez imalo promisljanja i ulazenja u dubinu stvari. Za tebe je cinjenica i ispravno razmisljanje da je boja na zidu jer ti to vidis a kada ti se ukaze zbog cega to nije istina ponavljas opet isto oslanjajuci se na stara dobra cula a upravo taj aksiom i dovodimo u pitanje.
 
Moja reakcija na ovaj tvoj post jednaka je tvom avataru
slobodan si da preformulišeš pitanje u neki smisleniji oblik

...

Rekao bih da je težište dokazivanja stvari ovde ipak u tvojoj ravni jer ti i tvoj poglavica insistirate na stvarima metafizičke prirode, stoga je za svaki vaš umni konstrukt koji smestite u to polje ipak NUŽNO da bude potkrepljen na neki način jer u svakom drugom slučaju to nema težinu - s tim da to potkrepljivanje mora funkcionisati na taj način da takav jedan konstrukt ne bude potkrepljen nekim drugim konstruktom koji biste takođe smeštali u transcendentnu oblast bića, a u dokazivanju ga uzimali kao apriornog

Ja uvek ostavljam mogućnost da nisam u pravu i mogućnost da vi iznesete nešto što će mene ubediti da nisam u pravu i kada se to desi ja ću drage volje reći "ja nisam u pravu."

Ako ti hoćeš da pokažeš meni nekom vrstom filozofskog diskursa da je ono što govoriš istina i čak apsolutna istina, takva istina mora prevazilaziti problem perspektive i ne sme se bazirati na aksiomima koji su proizvoljni, a koji se uzimaju kao apodiktičke istine.

Jedan od takvih aksioma je da su prostor i vreme uslovi iskustva i kao takvi čvrsto vezani za aktualizaciju stvari po sebi u iskustvu subjekta, a ne realno postojeće kategorije - postojeće nezavisno od percepcije to jest - tako da ja tebi mogu pružiti priliku da mi elaboriraš na temu Kantovog kopernikanskog obrta i da tako prikažeš da je to što govoriš neoboriva, apsolutna istina koja se pritom neće zasnivati na proizvoljno uzetom sudu da ako su prostor i vreme u iskustvu samim tim oni ne mogu biti van istog, jer za tako nešto ne postoji logički osnov.

Izvoli.

Pre svega moras da razbijes iluziju da je prostor praznina ispunjena stvarima. Pogledas u vrata koja su 2 metra od tebe i reci ces da je izmedju tvog tela i tih vrata prazan prostor. Ali kad to razmisljas uzeces drugu poziciju koja ce OPET BITI SLIKA U JEDNOJ RAVNI a redjanjem tacaka odnosno zamisljanje tacaka koji sezu od tebe do vrata nije demonstracija PROSTORNOSTI vec je to i dalje slika....ti rastojanje nikad ni ne predstavljas sebi intelektualno osim kao simbol, tu iluziju ti daje upravo intuicija trajanja. Osecas proticanje i to automatski prenosis na prostor. Ma koliko redjao tacke neces doci do prostornosti, ma koliko redjao opazajne slike neces predstaviti samu prostornost a samim tim ne moze biti ni kretanja u prostoru. Znaci u osnovi toga je duh, trajanje, volja. Sebi mozes predstaviti samo jednu sliku a dok si se kretao prema vratima nije bilo nikakve nepokretne slike. Skup nepokretnih slika nije kretanje. Nema nikakvog rastojanja izmedju tebe i vrata u spoljnom svetu to je iluzija. Imas samo sopstvenu analizu u svesti i nju pravis tako sto se oslanjas na intuiciju i direktno je prevodis u prostor redjajuci opazaje kojih se secas jedan do drugog.
Tako da sam ti pitanje postavio sasvim ispravno. Samo jedna ravan postoji a ono sto ti smatras prazninom kao nesto sto je svuda nije zamisljanje navedenog nego ponovo ta ista ravan.
Al pitam se kako ces sad izvuci tvoj veliki prasak:think:......ti kao okoreli evolucionista, nezamislivo je da jedan filosof sebi dozvoli da bude vodjen naucnim dogmama i na temelju nauke filosofira a potpuno ne uvidjas da je evolucija kao i stvaranje od 6 dana jedan te isti apsurd.

Al mislim da je to opet onaj sindrom...nauka se bavi cinjenicama a sve sto se ne uklapa u nju je bajka. Jesam pogodio?
 
Poslednja izmena:
http://3.***************/-SXADMH7auvA/TbB64CIJ4XI/AAAAAAAAABg/90G5c7CGNEY/s320/soba+1-2.JPG

Kad razmisljas o rastojanju zamislices jednu liniju izmedju dva kreveta ali ta linija nije rastojanje u smislu proticanja, kretanja, vremena, ona je jedna ravan u tvojoj analizi, tu nema nikakve intuicije i prolazenja kroz bilo sta, cista nepokretna slika. Pravljenjem jedne linije ne zamisljas ti kretanje i tu nema nikakve praznine. Ako se priblizis imaces opet nepokretnu sliku ali ces prizvati i staru sliku a fuzijom te dve slike neces dobiti tvoj dragi prostor ispunjem stvarima, kretanje je nesto drugo...
 

Prilozi

  • soba+1-2.JPG
    soba+1-2.JPG
    19,9 KB · Pregleda: 0
Moja reakcija na ovaj tvoj post jednaka je tvom avataru
slobodan si da preformulišeš pitanje u neki smisleniji oblik

...

Rekao bih da je težište dokazivanja stvari ovde ipak u tvojoj ravni jer ti i tvoj poglavica insistirate na stvarima metafizičke prirode, stoga je za svaki vaš umni konstrukt koji smestite u to polje ipak NUŽNO da bude potkrepljen na neki način jer u svakom drugom slučaju to nema težinu - s tim da to potkrepljivanje mora funkcionisati na taj način da takav jedan konstrukt ne bude potkrepljen nekim drugim konstruktom koji biste takođe smeštali u transcendentnu oblast bića, a u dokazivanju ga uzimali kao apriornog

Ja uvek ostavljam mogućnost da nisam u pravu i mogućnost da vi iznesete nešto što će mene ubediti da nisam u pravu i kada se to desi ja ću drage volje reći "ja nisam u pravu."

Ako ti hoćeš da pokažeš meni nekom vrstom filozofskog diskursa da je ono što govoriš istina i čak apsolutna istina, takva istina mora prevazilaziti problem perspektive i ne sme se bazirati na aksiomima koji su proizvoljni, a koji se uzimaju kao apodiktičke istine.

Jedan od takvih aksioma je da su prostor i vreme uslovi iskustva i kao takvi čvrsto vezani za aktualizaciju stvari po sebi u iskustvu subjekta, a ne realno postojeće kategorije - postojeće nezavisno od percepcije to jest - tako da ja tebi mogu pružiti priliku da mi elaboriraš na temu Kantovog kopernikanskog obrta i da tako prikažeš da je to što govoriš neoboriva, apsolutna istina koja se pritom neće zasnivati na proizvoljno uzetom sudu da ako su prostor i vreme u iskustvu samim tim oni ne mogu biti van istog, jer za tako nešto ne postoji logički osnov.

Izvoli.

Када је Кант дошао до поделе на појаву и ствар по себи, а да би доказао да се појава суштински мора разликовати од ствари по себи а и да би избегао Барклијев идеализам, уместо да се позове на њега извео је своје антиномије. Те антиномије су заправо софизми и не доказују ту сутшинску разлику појаве и ствари по себи.

Ту разлику аподиктички доказује Барклијева корелативност субјекта и објекта. А ја немам други начин да ти исту објасним до да поновим оно што сам већ много пута писао:

VAZNO JE PRVO ZNATI STA SE MISLI POD SUBJEKTOM.

1)Subjekat je jedno kada tu rec uzimamo u logici gde imamo subjekat suda sa svojim predikatima.

2)Subjekat je drugo kada ga uzimamo kao vrsioca radnje u recenici

3)On je trece kada se u uobicajenoj upotrebi za subjekat uzima neka osoba ,tj njeno telo.

"SUBJEKAT"nije nista od ovoga kada ga uzmemo u smislu korelacije sa objektom .Kada ga uzmemo kao ono sto opaza opazaje u svesti a sto je najblize znacenju reci "JA".

Pa sta je to "Ja" ?

Njega niko nikada nije video ,niti ce ga videti, jer bi sam taj dogadjaj bio protivurecnost.. Telo je takodje objekat u svesti subjekta, dok on sam nikada nije bio opazen, bas kao sto oko ne moze samo sebe da vidi.
Da si rodjen u pustinji i da nikada nisi izasao iz nje, da li bi znao koje su boje tvoje oci ?
Ne bi, jer oko ne moze samo sebe da vidi !
Isto tako ako bi neko opazio svoj subjekat ,ono sto bi tako opazio, ne bi bio subjekat vec objekat nekog drugog subjekta koji bi i dalje ostao izvan mogucnosti opazanja.

U jednoj recenici:
Ono sto sve saznaje a ni od koga nije saznato jeste subjekat.

Sada dolazimo do ucenja o korelativnosti:

AUTOBUS

Kada vidis "autobus" vidis ovako nesto:
Ovo je opazaj -slika ispred tebe(. ispred tvog tela ali i telo i autobus su ispeed onoga sto opaza ali sto se ne moze opaziti ili ispred subjekta saznanja... "tacke sintetickog jedinstva apercepcije".)
bus_wrapped.jpg


Sada obrati paznju ! To sto vidis je:
SLIKA -ISPRED - SUBJEKTA.

Sada pretpostavimo da autobus niko ne opaza.

NEMA SUBJEKTA = SLIKA NIJE ISPRED - STVAR NIJE VISE OBJEKAT vec STVAR PO SEBI.

Pusti apstrakcije i obrati paznju na ono sto je davno kod vecine potonulo u mrak. Skreni paznju sa senki na zidu pecine (objekata) i skreni je na unutrasnje sunce (subjekat). Cista praksa. A onda UVIDI da objekat koji nije ispred subjekta nije vise objekat...vec nesto drugo. Stvar po sebi.

COVEK I MONITOR

Nema objekta bez subjekta ili "Subjekat i objekat su korelati" Sopenhauer

Tkz. "univerzum" sa svim svojim tkz. "predmetima" prirodom itd. jeste bukvalno slika , predstava na unutrasnjem platnu posmatrana nasim unutrasnjim culom .

SLIKA, SLIKA, SLIKA... naspram subjekta.

Pogledaj taj monitor ispred tebe. To je slika ispred tebe. Slika koja ima svoje dimenzije, boju. Sada toj slici dodaj jedan zamisljen ram.
Okreni se na drugu stranu. Da li je iza tebe i dalje slika kako si je video pre nego si se okrenuo i kako si je ostavio? Nije. Takodje kada uklonimo tebe i tvoju svest da li ostaje slika onakva kakvu si je video i kakvu si je uramio? Sama za sebe,takva, uoblicena, obojena ? NE!
Zvezde, planete, zivotinje, biljke, ljudi ako nestane subjekta ne ostaju onakve kakve ih vidimo. To nisu vise slike koje egzistiraju same nezavisno od subjekta naspram koga su , jer slika zahteva subjekat kao svoj DEO I USLOV I NEODVOJIVI KORELAT.
Ukloni subjekat i sa njim si uklonio i predstave , kao takve.

Ostaje nesto... tacno! Ali to nesto" nije slika, nije objekat kakvog si ga video.To vise nije "Stvar za nas", ispred nas,objekat, vec stvar za sebe tkz, "Stvar po sebi" a koja je kao takva nedostupna ljudskom saznanju znaci transcendentna.

RODJENJE FILOZOFSKOG RAZBORA

Ono sto vidis ispred sebe jeste slika. To, ta slika ispred tebe ,ta sfera , obojena, jeste objekat ispred tebe(ne ispred tvog tela i ono je deo te sfere kao objekat). Skoncentrisi se na tu sliku kao takvu i UVIDI da ona kao takva, kao nesto ,obrati paznju na ovo, kao nesto ISPRED TEBE u samoj svojoj egzistenciji sustinski zahteva taj odnos BITI ISPRED.
Ako tebe nema taj objekat vise NIJE ISPRED i posto to nije, on nije takav kakvim ga vidimo ispred kada je ispred nas. To je to. Takvo. Apsolutna apodikticka cinjenica.

Dakle skoncentirsi se na ovo i mozda dozivis ono sto je Sopenhauer nazvao "rodjenje filozofskog razbora". To je slicno nekom otkrovenju jer iz osnova menja dotadasnji pogled na svet

Ако у овоме не видиш ништа, значи да немаш филозофског разбора. Да твој духовни склоп једноставно нема снаге да овако нешто контемплира, и мораш се изгледа помирити са тиме.
 
Када је Кант дошао до поделе на појаву и ствар по себи, а да би доказао да се појава суштински мора разликовати од ствари по себи а и да би избегао Барклијев идеализам, уместо да се позове на њега извео је своје антиномије. Те антиномије су заправо софизми и не доказују ту сутшинску разлику појаве и ствари по себи.

Ту разлику аподиктички доказује Барклијева корелативност субјекта и објекта. А ја немам други начин да ти исту објасним до да поновим оно што сам већ много пута писао:

VAZNO JE PRVO ZNATI STA SE MISLI POD SUBJEKTOM.

1)Subjekat je jedno kada tu rec uzimamo u logici gde imamo subjekat suda sa svojim predikatima.

2)Subjekat je drugo kada ga uzimamo kao vrsioca radnje u recenici

3)On je trece kada se u uobicajenoj upotrebi za subjekat uzima neka osoba ,tj njeno telo.

"SUBJEKAT"nije nista od ovoga kada ga uzmemo u smislu korelacije sa objektom .Kada ga uzmemo kao ono sto opaza opazaje u svesti a sto je najblize znacenju reci "JA".

Pa sta je to "Ja" ?

Njega niko nikada nije video ,niti ce ga videti, jer bi sam taj dogadjaj bio protivurecnost.. Telo je takodje objekat u svesti subjekta, dok on sam nikada nije bio opazen, bas kao sto oko ne moze samo sebe da vidi.
Da si rodjen u pustinji i da nikada nisi izasao iz nje, da li bi znao koje su boje tvoje oci ?
Ne bi, jer oko ne moze samo sebe da vidi !
Isto tako ako bi neko opazio svoj subjekat ,ono sto bi tako opazio, ne bi bio subjekat vec objekat nekog drugog subjekta koji bi i dalje ostao izvan mogucnosti opazanja.

U jednoj recenici:


Sada dolazimo do ucenja o korelativnosti:

AUTOBUS

Kada vidis "autobus" vidis ovako nesto:
Ovo je opazaj -slika ispred tebe(. ispred tvog tela ali i telo i autobus su ispeed onoga sto opaza ali sto se ne moze opaziti ili ispred subjekta saznanja... "tacke sintetickog jedinstva apercepcije".)
bus_wrapped.jpg


Sada obrati paznju ! To sto vidis je:
SLIKA -ISPRED - SUBJEKTA.


Sada pretpostavimo da autobus niko ne opaza.

NEMA SUBJEKTA = SLIKA NIJE ISPRED - STVAR NIJE VISE OBJEKAT vec STVAR PO SEBI.


Pusti apstrakcije i obrati paznju na ono sto je davno kod vecine potonulo u mrak. Skreni paznju sa senki na zidu pecine (objekata) i skreni je na unutrasnje sunce (subjekat). Cista praksa. A onda UVIDI da objekat koji nije ispred subjekta nije vise objekat...vec nesto drugo. Stvar po sebi.

COVEK I MONITOR

Nema objekta bez subjekta ili "Subjekat i objekat su korelati" Sopenhauer

Tkz. "univerzum" sa svim svojim tkz. "predmetima" prirodom itd. jeste bukvalno slika , predstava na unutrasnjem platnu posmatrana nasim unutrasnjim culom .

SLIKA, SLIKA, SLIKA... naspram subjekta.

Pogledaj taj monitor ispred tebe. To je slika ispred tebe. Slika koja ima svoje dimenzije, boju. Sada toj slici dodaj jedan zamisljen ram.
Okreni se na drugu stranu. Da li je iza tebe i dalje slika kako si je video pre nego si se okrenuo i kako si je ostavio? Nije. Takodje kada uklonimo tebe i tvoju svest da li ostaje slika onakva kakvu si je video i kakvu si je uramio? Sama za sebe,takva, uoblicena, obojena ? NE!
Zvezde, planete, zivotinje, biljke, ljudi ako nestane subjekta ne ostaju onakve kakve ih vidimo. To nisu vise slike koje egzistiraju same nezavisno od subjekta naspram koga su , jer slika zahteva subjekat kao svoj DEO I USLOV I NEODVOJIVI KORELAT.
Ukloni subjekat i sa njim si uklonio i predstave , kao takve.

Ostaje nesto... tacno! Ali to nesto" nije slika, nije objekat kakvog si ga video.To vise nije "Stvar za nas", ispred nas,objekat, vec stvar za sebe tkz, "Stvar po sebi" a koja je kao takva nedostupna ljudskom saznanju znaci transcendentna.

RODJENJE FILOZOFSKOG RAZBORA

Ono sto vidis ispred sebe jeste slika. To, ta slika ispred tebe ,ta sfera , obojena, jeste objekat ispred tebe(ne ispred tvog tela i ono je deo te sfere kao objekat). Skoncentrisi se na tu sliku kao takvu i UVIDI da ona kao takva, kao nesto ,obrati paznju na ovo, kao nesto ISPRED TEBE u samoj svojoj egzistenciji sustinski zahteva taj odnos BITI ISPRED.
Ako tebe nema taj objekat vise NIJE ISPRED i posto to nije, on nije takav kakvim ga vidimo ispred kada je ispred nas. To je to. Takvo. Apsolutna apodikticka cinjenica.

Dakle skoncentirsi se na ovo i mozda dozivis ono sto je Sopenhauer nazvao "rodjenje filozofskog razbora". To je slicno nekom otkrovenju jer iz osnova menja dotadasnji pogled na svet

Ако у овоме не видиш ништа, значи да немаш филозофског разбора. Да твој духовни склоп једноставно нема снаге да овако нешто контемплира, и мораш се изгледа помирити са тиме.

Ne vredi ni sa sofizmima ni bez njih, ako je zacrtao da je u pravu tu nema pomoci.

Problem je sto on hoce da racionalizuje stvar po sebi, da je prevede u pojavu. On izgleda i dalje ne vidi da stvari po sebi nisu neke pojedinacne stvari koje se ne opazaju vec je to naziv za transcedentno...i dalje se drzi slika, oblika, boje...to secanje ga koci. Seca se sopstvene percepcije, ne moze nikako da uvidi da spoljni svet nije percepcija koja stoji tako sama za sebe a onda eto treba da se zadesimo samo mi i da ta slika osim sto postoji po sebi postoji na isti nacin i za njega.
 
Poslednja izmena:
Cinjenica koju svako mora prihvatiti kada je razume jeste da svoje JA ili subjekat ne mozemo opaziti jer bi u tom slucaju imali posla ne za subjektom vec sa objektom. Opaziti subjekat bila bi kontradikcija.
Dakle iz toga mozemo zakljuciti da nase JA nije objekat, to je nesto potpuno nesaglasno sa objektom a samim tim je i izvan domasaja saznanja koje ima posla samo sa objektima.
Sada sta bi to moglo biti nase JA kada ono nije objekat i kada niti ga mozemo opaziti, niti misliti?

Odgovor se nalazi u onome sto zovemo "Subjekt htenja" . Osim subjekta saznanja u svojoj neposrednoj svesti nalazimo i subjekat htenja jer JA SAZNAJEM ali JA I HOCU a tu se susrecemo sa jednim pravim cudom.
Sopenhauer je to nazvao svojim prvim filozofskim cudjenjem. Jer :


Kruna Sopenhaurove filozofije jeste mozemo reci otkrovenje jednog cuda ."Filozofsko cudjenje"koje je on još u svom prvom delu opisao, a koje govori o identitetu onog JA KOJE SAZNAJE I onog JA KOJE HOCE, i to na nacin koji je kontradikcija u svetu objekata.

Ovim smo se na svojevrstan nacin (koji nije saznanje) priblizili subjektu ,i stvari po sebi uopste, i tako probili granicu Kantovih ogranicenja mogucnosti istog. Iz toga su sledile citave filozofije ,ne vise zasnovane na saznavanju, vec na volji.

Изван појавног света. У трансценденнтом не постоји подела на субјекат и објекат.
Како би онда могли да се приближимо тако нечем када сво наше сазнање претпоставља субјекат и објекат. Сазнато и сазноаваоца?
Одгвор је воља.Јер интуиција воље у себи садржи у исто време како сазнаваоца тако и оно што је сазнато. То је наш једини контакт са стварношћу где не важи подела на субјекат и објекат. Али, то је и дубоко задирање у своју духовност у своју свест а за шта многи нису способни.

Међутим, они који јесу, тиме могу пробити границу коју је поставио Кант а која нас је делила од ствари по себи. На овај начин можемо исту наслутити а оно "апсолутно непознато x" ублажити.
 
The Self, the Knower, the Lord of all, the Real Being, is the cause of all the vision that is in the universe, but it is impossible for Him to see Himself or know Himself, excepting through reflection. You cannot see your own face except in a mirror, and so the Self cannot see Its own nature until It is reflected, and this whole universe therefore is the Self trying to realise Itself.

~ Swami Vivekananda
 
da sam ja švami, izmislio bi si nešto korisnog, na što se može i nasmiješiti.
osim toga, šta bi imao tražiti/prepoznavati sebe.
čemu služe takve psihoinstalacije?
je li on sad nekog zbunio, ili je nekog uputio u bolji život?

i osim toga, dvije rečenice mogla si i prevesti. ovak ne znaš ni kaj si objavila.


dakako razlikujemo stvari, žive od mrtvih - onak teoretski - za to ne treba kanta kant.
jedino, u praksi (zdrav čovjek? - zašto ne?) postupa s jednim kao s drugim. čemu razlikovati? radi sebe samog?
ali postoji jedna priroda, bit, te funkcija i interakcija svake stvari prema svim drugima.
 

Slične teme


Back
Top