J.J.Zmaj - za odrasle...

kalis

Buduća legenda
Poruka
31.397
J.J.Zmaj - za odrasle...



Hoćeš mi se ikad vratit,
Da te bolje čuvam tade
Misli moja...ili željo...
Il' spomene...Šta l' bijade.
J.J.Zmaj


Misleć na te,kad mi duša
Grli,ljubi sveta oba,-
Mila ružo,duše dušo?
Šta ti misliš u to doba?
J.J.Zmaj






Kakvi tebe,srce,
tajni jadi lome,
te me često moliš:
pokloni me kome!
J.J.Zmaj



Oj devojko,željo živa,
Što si tako žalostiva?
''Ja sam snila malo prije
Da u tebi srca nije!''
Kad si snila,zoro bela,
Tad si ga odnela. J.J.Zmaj
 
Odrastao sam na njegovim pesmicama, ali...
Dotični umetnik (Zmaj) mi se "smučio" kad sam saznao da je napisao kako Srbi kradu i otimaju, dok Hrvati samo brane svoje.
Uopšte ga ne razlikujem od ostalih bačvanskih doopeuvlakačkih umetnika tipa Đorđe Balašević (koji je rekao da Srbi govore iskvarenim hrvatskim).

Mi Srbi jesmo možda odvratan narod što izdajnike tipa JJ Zmaj dižemo u visine, a zanemarujemo Uroša Predića, Dositeja Obradovića, Đuru Jakšića...
 
Poslednja izmena:
Poslednja izmena:
Nemam nameru da se prepirem, samo sam izneo svoj komentar i to je to.
Ćao.

Уз сво поштовање, погледај мало боље и шта је Змај рекао и шта је Балашевић рекао. Балашевића по страни, а о тим Змајевим стиховима имаш читаву расправу на Историји, не мора на овој теми.

@Тема: Ево једне која се можда неоправдано сврстава у дечије:

ДЕД И УНУК

Уз’о деда свог унука,
Метн’о га на крило,
Па уз гусле певао му
Што је негда било.

Певао му српску славу —
И српске јунаке —
Певао му љуте битке —
Муке свакојаке.

Деди око заблистало,
Па сузу пролива,
И унуку своме рече
Да гусле целива.

Дете гусле целивало,
П’ онда пита живо:
„Је ли, деда, зашто сам ја
Те гусле целив’о?“

„Ти не схваташ, Српче мало!
Ми старији знамо!
Кад дорастеш, кад размислиш,
Каз’ће ти се само!“
 
СИРОЧЕ

Малена сам... и тица је мала,
Што се небом у зрак завитлала;
Лако ј’ тици, тица има крила,
Аој крила, — кад би моја била!
Па да прнем по српскоме свету,
— Не по роси и мирисном цвету,
Већ по земљам’ што се српске звале;
Где год нађем Српкињице мале,
Да им паднем на те груди беле,
Да им кажем: Благо теби, селе,
Благо теби која имаш мајку,
Имаш мајку, имаш и бабајку!

Малена сам... и цвеће је мало,
Што је својом душом мирисало;
Лако ј’ цвећу кад мирисат’ знаде
Па излије са срдашца јаде.
Да сам цветак, као што сам мала,
Ја бих српском свету мирисала;
Па би дошле Српкињице миле,
Мноме би се лепо окитиле,
Мет’ле би ме за те груди беле —
А мирис би говорио: Селе,
Благо теби која имаш мајку,
Имаш мајку, имаш и бабајку!

Малена сам... и звезда је мала,
Што се тамо горе засијала;
Лако ј’ звезди, има свога сјаја,
А ја имам само уздисаја.
Да сам звезда, као што сам мала,
На српском бих небу засијала,
Изишле би Српкињице мале,
Па би звезду жељно погледале;
А звезда би говорила сјајем,
Дичним сјајем — српским уздисајем:
Благо теби која имаш мајку,
Имаш мајку, имаш и бабајку!

Ал’ сироче, црне моје среће,
Нит’ сам звезда, ни тица, ни цвеће,
Српкиња сам с дична Србобрана,
С дична града оних дичних дана!
Кад се сетим где сам се родила,
Кад се сетим — тад ми ничу крила;
Кад се сетим, не треба ми више,
Тад ми срце као цвет мирише;
Кад погледам милу Србадију,
Тад се дижем више звезда свију,
Више звезда, до Бога милога;
Па га молим, а рад Српства свога,
Да га чува, весела му мајка, —
Српство ј’ мени мајка и бабајка!


(Песма посвећена маленој и талентованој Србобранки Милици Николић 1863. године, инспирисана њеном судбином)
 
ЉУБИМ ЛИ ТЕ...

Љубим ли те... ил’ ме санак вара,
Што те удиљ
* уза ме дочара?
Љубим ли те... ил’ ме душа вара,
Што се удиљ с тобом разговара?

Љубим ли те... ил’ ме безум гања;
Немам вида, чула, осећања;
Љубим ли те... ил’ љубави није —
Што се грли, то су саме змије;

Љубим ли те... или мене нема,
Или тебе — нас обоје нема;
Љубим ли те... или нема света,
Нема сунца, ни росе, ни цвета,

Већ све тмина, што је пак’о меси, —
А по тмини витлају се беси,
А међ’ њима прабесина спава —
Моју љубав у сну измишљава!

*удиљ, непрестано
 
За ову песму "Сироче" кажу да је цела публика проплакала... а да је млада рецитаторка, којој је песма и била посвећена, успела да је одрецитује а да јој ни глас није задрхтао. :)
 
ČUDNOVATO

" Pesnicom udri,brate,
Udaraj makar kuda,-
Rekla mi jedna luda.

Jer gde god vidiš koga,
Svi su ti na zlo bzi,
Svako te bratski mrzi."

A ja sam ludu gledo
Čelo mu bilo bledo,
Vrh njega inje sedo.

Kad veliš da je tako,
I kad mi kažeš brate,
Jurnuću prvo na te.

Udarih silno,snažno...
Ruka mi sva u krvi.,
Ogledalo mi se smrvi.

Ha,nesta lude! -ali
Ko mi se smeje,ko?
- Gle ja se smejem to !
 
Odrastao sam na njegovim pesmicama, ali...
Dotični umetnik (Zmaj) mi se "smučio" kad sam saznao da je napisao kako Srbi kradu i otimaju, dok Hrvati samo brane svoje.
Uopšte ga ne razlikujem od ostalih bačvanskih doopeuvlakačkih umetnika tipa Đorđe Balašević (koji je rekao da Srbi govore iskvarenim hrvatskim).

Mi Srbi jesmo možda odvratan narod što izdajnike tipa JJ Zmaj dižemo u visine, a zanemarujemo Uroša Predića, Dositeja Obradovića, Đuru Jakšića...

Nema razloga da mrzis Zmaja, on sasvim sigurno nije mislio to sto mu ti pripisujes... Znas kako, Jovan Jovanovic je ipak pisac 19. veka, a i za njegovu epohu je karakteristican takozvani Omladinski pokret, mladih umetnika, pisaca, slikara, naucnika, koji su velicali slovenstvo, i smatrali da su Srbi, Hrvati, Makedonci braca. Cuvena pesma Branka Radicevica (koji je preteca Omladinaca) iz Djackog rastanka hvali i Hrvacane, i Crnogorce i Srbe i sve ostale narodnosti sa prostora ex Jugoslavije. U isto vreme, Omladinci su jako isticali i nacionalne ideje, Srpce, Srpkinjica, Srpstvo to su bile svete reci, i Zmaj je ostavio nekoliko pesama u kojima idealizuje Srbe. Procitaj jos malo njegovih pesama, mrzi me da prekucavam ovde po forumu... Taj njegov uzdah i glorifikacija Hrvata je rezultat kritickog pristupa tadasnjim dinastijskim prepucavanjima, i opstem stanju u Srbiji...Nemoj da imas iluzija da je Jaksic bio manje oshtar i da je vise od Zmaja idealizovao svoj narod, naprotiv, mislim da je ponekad bio i mnogo stroziji od njega, procitaj malo vise i njegov opis. Dositej Obradovic je opet, poznat po tome sto se dodvoravao Evropi i evropskoj pismenosti, i svojim bogatim mecenama, ali je realno mnogo uradio za svoj narod. Uros Predic je slikar, otkud on ovde u knjizevnosti, mada mislim da je i on pripadao Omladincima. Uopste gledano, svi veliki srpski pisci su bili kriticki nastrojeni prema svom narodu, jer su ga voleli i zeleli da bude bolji i da se uzdigne iznad neprosvecenosti, lose politike, siromastva, nepismenosti, ratovanja, i svega ostalog... Pozzz ;)
 
Kad se setim

Kad se setim, mila dušo,
rumenila lica tvoga,
tad ne pijem drugog vina,
nego samo crvenoga.

Al' kada mi na um dođu,
dođu tvoje crne oči,
onda krčmar ništ' ne radi,
samo crno vino toči.

A ja pijem, pevam, plačem
od žalosti, od milina,
pa kad pođem, ja posrnem
od ljubavi i - od vina.

A s prozora tvoja majka
gleda pa se osmehiva, -
Ne smejte se, draga gospo,
tom je vaša ćerka kriva.
 
LIX

"Vidis onu zvezdu gore",
Astronom mi jedan reko,
"Mozak stane kad pomislis
Kako j' zvezda ta daleko."

"Daleko je, visoko je,-
Sto godina dugih prode,
Dokle njena svetla zraka
Do nasega oka dode."

"Mi vidimo zvezdu ovu,
Vidimo je kako trepti,
A nje mozda davno nije.
Verujes li?"- Verujem ti!

Jer s' i meni kasto cini,
Usred noci sam stojeci,
Ko da cujem slatke glase,
Ko da cujem mile reci.

Cini mi se ko da vidim
Svetlo lice zvezde svoje:
Ja je vidim, ja je vidim,
- A nje davno nestalo je....
 
Mislec na te, kad mi dusa
Grli, ljubi sveta oba,-
Mila ruzo, duse duso,
Sta ti mislis u to doba?

-- -- --

Od suza se more dize,
Mi plovimo po talasu-
Mila ruzo, duse duso,
Sta ti mislis u tom casu?

Mislec na te, mislec na te,
Kad samoca srce strelja,
A iz srca razbiju se
Puna jata raznih zelja,
A zlatne su- ti ih zlatis,
Tebi lete- ti ih vratis,
Divlje ti se tice cine,
Ne poznajes jadi njine,
Sklapas od njih oci svoje
- Moje srece do dva vrutka-
Mila ruzo, duse duso,
Sta ti zelis tog trenutka?
 
Jovan Jovanović Zmaj je bio jedan od najvećih liričara srpskog romantizma. Po zanimanju bio je lekar, a tokom celog svog života bavio se uređivanjem i izdavanjem književnih, političkih i dečjih časopisa. Najznačajnije Zmajeve zbirke pesama su Đulići i Đulići uveoci, prva o srećnom porodičnom životu, a druga o bolu za najmilijima. Pored lirskih pesama, Jovan Jovanović pisao je satirične i političke pesme, a prvi je pisac u srpskoj književnosti koji je pisao poeziju za decu. Sremska Kamenica je nekada nosila ime Zmajeva Kamenica, u čast Jovana Jovanovića Zmaja. Osnovnu školu pohađao je u Novom Sadu, a gimnaziju u Novom Sadu, Halašu i Požunu. Posle završene gimnazije upisao je studije prava u Pešti, a studirao još i u Pragu i Beču. Za njegovo književno i političko obrazovanje od posebnog značaja je boravak u Beču, gde je upoznao Branka Radičevića, koji je bio njegov najveći pesnički uzor. Takođe u Beču Jovan Jovanović se upoznao i sa Svetozarem Miletićem i Đurom Jakšićem. Posle završenih studija prava, Jovan Jovanović Zmaj se 1860. vratio u Novi Sad i kao jedan od najbližih Miletićevih saradnika postao službenik u novosadskom magistratu. Tu se upoznao sa svojom budućom suprugom Ružom Ličanin. Ljubav i srećan porodičan život nadahnuli su Zmaja da napiše ciklus (zbirku) pesama Đulići (od turske reči Gül, što znači ruža). Ipak, služba u magistratu nije mu odgovarala, pa ju je napustio i posvetio se književnom radu. Tada je pokrenuo književni časopis Javor i satirični list Komarac. Godine 1863. Jovan Jovanović Zmaj preselio se u Peštu, gde je radio u Matici srpskoj i kao nadzornik Tekelijanuma. Godine 1864. pokrenuo je satirični list Zmaj (igra rečima, pošto je 3. maj po julijanskom kalendaru bio dan održavanja Majske skupštine 1848), čiji će naziv postati sastavni deo njegovog imena. Pored ovog, Zmaj je imao još 398 pseudonima, od kojih su mnogi bili likovi iz njegovih dela, ali i imena časopisa koje je objavljivao. Godine 1870. Zmaj je završio studije medicine, vratio se u Novi Sad, gde je započeo svoju lekarsku praksu. Ovde ga je ubrzo zadesila porodična tragedija: umrla su mu deca, a potom i žena. Iz ove porodične tragedije proizišao je niz elegičnih pesama objavljene pod zajedničkim nazivom Đulići uveoci. Jovan Jovanović Zmaj preminuo je 14. juna 1904. u Sremskoj Kamenici. Zmaj je i prevodio, naročito iz mađarske književnosti. Najbolji su mu prevodi mađarskog pesnika Šandora Petefija. Pored ostalih pesama, od njega je preveo spev „Vitez Jovan“. Iz nemačke poezije prevodio je Getea („Herman i Doroteja“, „Ifigenija u Tavridi“) i s uspehom podražavao Hajneovu ljubavnu liriku i epigram i orijentalsku poeziju Fridriha Bodenšteta („Pesme Mirca Shafije“). Od ostalih prevoda iz strane književnosti najpoznatiji su „Demon“ od Ljermontova i „Enoh Arden“ od engleskog pesnika Tenisona. Pored Zmaja, uređivao je satirične listove Žižu i Starmali. Od 1880. pa do smrti izdavao je dečji list Neven, najbolji srpski dečji list tog vremena. Jedan od velikih ljubitelja Zmajeve poezije bio je i veliki srpski naučnik Nikola Tesla. Tesla je preveo desetak Zmajevih pesama na engleski jezik, smatrajući ga najvećim srpskim pesnikom. Teslini prevodi pesama objavljeni su u čuvenom časopisu „Vek” (The Century Magazine). U istom je magazinu izašao i Teslin tekst posvećen Zmaju, u kome je Tesla američkim čitaocima doneo detaljnu biografiju velikog pesnika i otkrio do tada neke nepoznate detalje vezane za početke Zmajevog književnog rada. Zahvaljujući Nikoli Tesli, Zmaj je postao prvi srpski književnik koji je preveden i objavljen u SAD.

 
Moji Mrtvi
Sve što dalje vreme hiti, sve se većma prošlost grli, sve se većma moji mrtvi meni čine neumrli. Sve ih veća svetlost hvata, i rajske ih zrake ljube; Nestaje im senke s lica s oblika se crte gube. Sve što dublje u njih gledim, primajuć’ im svetlost u se, sve to većma, sve to jače, duše njine slivaju se. Mahom dođe mom pogledu, pa ne mogu razaznati koje li je moja ljuba, koje li je moja mati! Tražim sliku oca svoga, — jest, ona je, — al’ je nova — propletena j’ slikom mojih prijatelja i drugova. Tražim lica svoje dece, što su rano u grob pala, — spojila se, —- a kroza njih smeši s’ sestra moja mala.
 
Ljubim Li Te
Đulići XIV
Ljubim li te... il' me sanak vara, što te udilj uza me dočara; ljubim li te... il' me duša vara, što se udilj s tobom razgovara; Ljubim li te... il' me bezum ganja, nemam vida, nemam osećanja; ljubim li te... il' ljubavi nije - što se grli, to su same zmije; Ljubim li te... ili mene nema, ili tebe, - nas ni jedno nema; ljubim li te... ili nema sveta, nema sunca, ni rose, ni cveta, Već sve tmina što je pak'o mesi, a po tmini vitlaju se besi, a međ njima prabesina spava - moju ljubav u snu izmišljava.
 
Melem
Daj mi ruku, da je vidim... Ova ruka, ova mila, kol’ko je već krasna cveća u moj život posadila. Daj mi ruku, da j’ osetim... Jer kad umor čelo smuti, pod ovom je rukom duši najmilije odahnuti. Daj mi ruku, da je stisnem... Jer kad stegne smrtna muka, kad zatišti ljuta rana, melem biće ova ruka.
 
Logo Srpske književne zadruge nacrtao je Jovan Jovanović Zmaj.
10945640_477400875746718_1598503038758023509_n.jpg
 
Đulići uveoci XXVIII

Blago onom koji ume
Da bez reči bol izrazi,
Bilo skladom glasovirnim,
Bilo vrule meki glasi;

Il’ prevlakom preko strune
Uzdisajne one sile,
Il’ trepetom harfe svete,
Il’ jecanjem kitre mile.

Taj je sinak višeg duha,
Kome reči dao nije,
Samo zvuke, samo sklade,
Samo čiste melodije.

Muzika je čista suza,
Koju nose krila rajska
A reči su zdravo zemske,
Kad je tuga nadzemaljska.
 

Back
Top