Sanjao sam da sam leptir

Razmisljam uvek o snovima. Moji snovi su obicno orjentisani na faze koje momentalno prolazim. Tako je to i sa onim snom gde sam se kao bednicu videla. Taj san intepretiram kao strah u egzistenciji ... strah od neuspeha(poslovnog) i propada... Ponekad mi cak uspe da i snovima upravljam. Na primer, desavalo mi se kada sam nesto lose sanjala da sam jednostavno san prekinula jer mi se nije svidjao: Dosta, sada - znam da sanjas - sanjaj nesto lepse. Ali, nastaviti nesto lepse sanjati, mislim da mi to nije bas uspevalo - ne secam se dobro - mozda i jeste... ali jedno znam a to je, da nisam nastavila sa istim losim snom. Desilo se nekoliko puta kada sam shvatila da sanjam, da sam mogla da upravljam desavanjima kao na nekoj kompjuterskoj igrici ali sada se ne secam sta je to bilo!
:)
Ako jednom ,nakon mnogo meditacija i izvlačenja sadržaja iz podsvesnog (zaguranog u zaborav!)ovladaš i drugom stranom mozga-
moći ćeš kontrolisati svoje snove koji će biti vođeni tvojom oslobođenom imaginacijom...Moji snovi su takvi i čak i u ovim godinama
u snovima letim i činim neverovatna čuda i kreacije...A nisam na nečemu...:mrgreen:
 
" Роберт Фалер" nije "neki"! Robert Pfaller je neko. A ko si ti?Tvoju aroganciju sam davno primetila ali uvek sam joj se samo smeskala, nikada mi nije bila tako antipaticna kao sada. Imam strasan prezir prema ljudima koji se ni malo ne ustrucavaju degradirati nekog (i jos njima nepoznatog)coveka. O ovom filozofu, koji poseduje internacionalnu paznju, ti nista ne znas - nikad nisi za njega cuo - toliko si arogantan, cak ti je nebitno da mu ime tacno prepises.

А ко би требао да будем па да у твојим очима постанем "неко"? И шта заправо то значи? Ова особа је "неко" а ова друга "нико"?
То што тај Роберт има интернационалну пажњу, можемо окачити мачку о реп.Ти се можеш томе дивити али не захтевај то и од других. Не занима ме да ли га је маса људи прогласила за неког или никог (тај суд је ништаван) већ ме занимају његове мисли....а на основу њих, на основу саме те једне мисли о сновима, могу и да увидим границе његове "величине".

Ok. Peace ... ajd' dobro - ja sam spremna da pustim dobrog andjela kroz prostor i to cu i uraditi Pogledajte prilog 277398 - ali da bi ovaj andjeo osta u prostoru, zamolila bih te da prema meni reduciras aroganciju(u slucaju da mi se iznova obratis).:zelenko3:

Ти си у мом посту видела ароганцију , које тамо нема, и тиме ослободила, пројектовала своју.
 
Poslednja izmena:
Јасно је да је она функција духа која ствара боје, мирисе, укусе и остале дражи у опажајној представи будног стања, иста она која ствара те исте боје и дражи у сновима. И да је грађа опажајног света истоветна грађи сна. Дакле, ради се о једном истом. О једном истом продукту свести.

Можемо ту једино поставити питање шта се онда показује у тој грађи. Шта изазива боје у опажајном свету, а шта у сновима?

И ту је одговор идентичан. Ствар по себи. Она делује на свест без престанка и свест је интрепретира својим осећајима и опажајним формама простора и времена.

То се дешава и у сновима. И ту ствар по себи делује на свест али другим путевима него што је чулност а свест са својим формама сазанња мора то да преведе на свој језик слика и симбола, простора и времена Тако добијамо сан. И у том смилсу појава која нам се прикаузује као сан заправо је ближа ствари по себи . Снове можемо не само сматрати од исте врсте, већ у метафизичком смсилу они су ближи правој реалносТи ствари по себи, од овога будног сна који нам је скоро потпуно заклања.

Живот и снови само су појава , представа, а не права сушастевност ствари по себи која је воља..
 
Poslednja izmena:
Јасно је да је она функција духа која ствара боје, мирисе, укусе и остале дражи у опажајној представи будног стања, иста она која ствара те исте боје и дражи у сновима. И да је грађа опажајног света истоветна грађи сна. Дакле, ради се о једном истом. О једном истом продукту свести.

Можемо ту једино поставити питање шта се онда показује у тој грађи. Шта изазива боје у опажајном свету, а шта у сновима?

И ту је одговор идентичан. Ствар по себи. Она делује на свест без престанка и свест је интрепретира својим осећајима и опажајним формама простора и времена.

То се дешава и у сновима. И ту ствар по себи делује на свест али другим путевима него што је чулност а свест са својим формама сазанња мора то да преведе на свој језик слика и симбола, простора и времена Тако добијамо сан. И у том смилсу појава која нам се прикаузује као сан заправо је ближа ствари по себи . Снове можемо не само сматрати од исте врсте, већ у метафизичком смсилу они су ближи правој реалносТи ствари по себи, од овога будног сна који нам је скоро потпуно заклања.

Живот и снови само су појава , представа, а не права сушастевност ствари по себи која је воља..



Snovi su dodatna dimenzija trećoj dimenziji. U dodatnoj dimenziji se manifestuju one mogućnosti koje po zakonitostima kontiniuma treće 'budne' dimenzije ne mogu da nađu opravdanje, ne mogu da se nastave na kontinium.
Snovi su realnost, iste vrijednosti kao što je i realnost kontiniuma. Razlika je u dakle samo u kontiniumu predstave. Za razliku od realnosti kontiniuma realnost snova je oslobođena upravo od kontiniuma. Jedini kontinuitet sadržaja predstave u snovima jeste povezanost radnje u trajanju manifestacije date mogućnosti. Ta mogućnost se ne mora vezati i najčešće se ne vezuje za ostatak snova, niti pak za kontinium 'budne' realnosti iz kojega crpi inspiraciju za sopstveno postajanje. Ono što kreira dodatne mogućnosti koje se jedino u snovima mogu realizovati jeste pod-svjesni razum jedinke. Kao fabrika mogućnosti, pod-svjesni razum obrađuje i priprema mnoštvo mogućnosti kao reakcije na jednu akciju koja se odvija u sada. Svaka misao koja se u momentu odvijanja akcije pojavi u 'svjesnom razumu' jedinke, postaje motivator pod-svjesnom razumu da stvara mogućnost baziranu na istoj. Samo ona mogućnost koja u potpunosti odgovara usmjerenju akcije u jednom sada bit' će mogućnost koja će se manifestovati kao dio kontiniuma, dok ostale mogućnosti bivaju potisnute izvan fokusa interesovanja duha (bića-koje-jesmo) ali ipak ostaju u memoriji pod-svjesnog razuma. U zavisnosti od snage njihove privlačnosti duh biva motivisan da ih projektuje tokom sna kao 'kratke priče', kao 'fragmentiranu realnost' koja ne podliježe zakonitostima kontiniuma 'budnog stanja'.

То се дешава и у сновима. И ту ствар по себи делује на свест али другим путевима него што је чулност а свест са својим формама сазанња мора то да преведе на свој језик слика и симбола, простора и времена Тако добијамо сан. И у том смилсу појава која нам се прикаузује као сан заправо је ближа ствари по себи . Снове можемо не само сматрати од исте врсте, већ у метафизичком смсилу они су ближи правој реалносТи ствари по себи, од овога будног сна који нам је скоро потпуно заклања.

Kao i u 'budnom' stanju duha realnost snova se projektuije istovjetno; ČULIMA. Dakle, snovi su takođe čulna projekcija a tijelo koje duh koristi u snu je projekcija istog razuma kojeg koristimo i u 'budnom' stanju. Razlika između sna i 'budnog' stanja duha jeste u zakonitostima koje je duh sam Sebi stvorio prije projekcije u treću dimenziju. Dakle, tijelo koje duh koristi u snu takođe posjeduje čula. Razlog tome jeste razum koji je isti, razum koji je projektor i jednoj i drugoj realnosti. U razumu je Znanje-o-tijelu, u razumu je Znanje-o-projekcijama, u razumu su čula. 'Tijelo' je već projektovana predstava tih Znanja. Duh, oslobođen od stvaranja zakonitosti tokom manifestacije projekcije koristi ono što je prije ulaska u dimenziju već odredio kao uslov doživljaju, dakle koristi unaprijed određene zakonitosti. Zato, kada se nađe u dimenziji duh može da se koncentriše izričito na doživljaj koji se odvija u sada kao manifestacija njegove namjere (duše) kroz razum-tijelo mehanizam.

Čula su dakle u razumu te se u projekciji 'tijela' već podrazumijeva postojanje istih. Naravno, u snu duh može da isključi neka od čula po želji, tj. u svrsishodno manifestaciji mogućnosti koju projektuje.
 
Razmišljanje Čuang Cea je bazirano na mislima koje potiču od reči...
Savremena psihologija ne uzima u razmatranje takve spekulacije-bavi se isključivo ponašanjem tj.akcijama...
San je ,naravno,većim delom nesvesna funkcija i ima svoju ulogu u relaksiranju
psihosomatskog sistema čoveka...Pridavati relaksirajućim funkcijama bi bilo ravno pridavanju seksualnoj aktivnosti
intelektualnih ostvarenja...:mrgreen:
Biheviorizam je jasan:ponašanje pokazuje sve osobine čoveka pa i drugih bića...

Tebi ni papagaj nije ravan. Ono što si jednom apsorbovao to vrtiš i prevrćeš po glavi ali i ovde na forumu do besvesti. Tu tvoju psihologiju danas znaju i seoske babe...
 
Mislim, necu da kvarim temu, ali ja bih bila presrecna da sanjam da sam leptir (negde sam procitala da je leptir ustvari simbol duse, sto ne znaci da ja nemam dusu), ono sto ja najcesce sanjam, to ni Hickok ne bi mogao rezirati:(

U svakom slucaju, mislim da leptir predstavlja teznju coveka za slobodom, za letom negde gde je bolje, a ako cemo pravo, sve to pocinje u ljudskom umu, podsvesti pa i svesti, i kao takvo se moze tumaciti na nacin na koji sam napisala. Na konkretno pitanje nemam odgovor, osim ako se prethodno napisano ne uzme kao jedan od nacina da se "enigma" resi...

Ima dosta simbola koji će se u jednom ili drugom stadijumu duhovnog razvitka uzimati da bi snevaču objasnili neke detalje u ličnom procesu. Evo nekih od simbola; Golub, leptir, orao, beli vuk, beli konj, beli futuristički auto... Tih simbola ima i koji će biti upotrebljen zavisi od snevača - nisu svi simboli identični kod svakog snevača... Tako se simbol goluba uzima za još neiskusnu i neprobudjenu Dušu koja je još u raljama iluzije nižih svetova. Leptir će biti uzet za simbol Duše koja je započela fazu svesne transformacije - budući da se ona transformiše iz gusenice u prekrasnog leptira koji slobodno leti gde hoće. Praktično to biva i sa nama Dušama, sa budjenjem prema našem cilju i svesnim radom na ekspanziji svesti dosežemo transformaciju i punu duhovnu slobodu kada možemo putovati u svim svetovima Boga i to svesno. Orao se uzima za simbol Duše koja je ovladala duhovnom slobodom i vlada duhovnim visinama tj. višim svetovima. Beli vuk, konj i futuristički auto biće iskorišćeni da snevaču kažu o njegovom trenutno dosegnutom stanju duhovnog razvitka, koje je sasvim sigurno odmaklo....
No, bez svesnog rada na sebi u duhovnom pravcu ništa se samo po sebi ne odvija... I najgori i najlepši snovi uvek govore o nama samim. Ipak teški snovi ne znači da ne nose dobru poruku niti lagani i lepi snovi ne znače da nose optimističku poruku za snevača... San se ne posmatra kao skup simbola već kao celina koja daje jasnu poruku. Pojedini detalji, tj simboli samo će usmeriti da znamo o čemu govore.. I još nešto, snovi osobe koja svesno radi na svom duhovnom razvitku (ekspanziji svesti) i osobe koja na tome ne radi jesu neuporedivi...
Dodao bih i to da sanjanje orla uvek ne znači isto niti sanjanje leptira i ostalih simbola koje navedoh. Kolorit celog sna govori pravo značenje... Jedno je sanjati o orlu a drugo sanjati da ste orao koji klikće i leti gledajući dole...
 
Poslednja izmena:
Razmisljam uvek o snovima. Moji snovi su obicno orjentisani na faze koje momentalno prolazim. Tako je to i sa onim snom gde sam se kao bednicu videla. Taj san intepretiram kao strah u egzistenciji ... strah od neuspeha(poslovnog) i propada... Ponekad mi cak uspe da i snovima upravljam. Na primer, desavalo mi se kada sam nesto lose sanjala da sam jednostavno san prekinula jer mi se nije svidjao: Dosta, sada - znam da sanjas - sanjaj nesto lepse. Ali, nastaviti nesto lepse sanjati, mislim da mi to nije bas uspevalo - ne secam se dobro - mozda i jeste... ali jedno znam a to je, da nisam nastavila sa istim losim snom. Desilo se nekoliko puta kada sam shvatila da sanjam, da sam mogla da upravljam desavanjima kao na nekoj kompjuterskoj igrici ali sada se ne secam sta je to bilo!
:)
JO, za mene su snovi put do najviših saznanja o životu i do naše najviše duhovne realizacije... ali to ne treba da i drugi tako prihvate. Samo da napomenem da su moji komentari u skladu sa tim mojim prihvatanjem i vidjenjem.
Ljudi koji, iako toga nisu svesni, jesu došli ovde u ovaj život kao Duše da bi načinili značajan duhovni pomak i napredak susretaće se sa obiljem životnih izazova i strahova te obiljem prepreka... Jednostavno to je način našeg duhovnog izrastanja. Da ne širim priču, onaj koga zanima eksperimentisanje može oprobati jednu od duhovnih vežbi; Posle budjenja kada se imao težak i neprijatan san može se sesti u krevetu ili na stolici i posle nekoliko dubokih udisaja i recimo pevušenja reči koja samoj osobi ima visoko (sveto) značenje nastaviti sa rekreiranjem ili redizajniranjem proteklog sna. Npr. naći se ponovo pred ogledalom ali u kojem sebe vidimo u lepom odelu sa otmenim izgledom i punim samopouzdanja te na kraju vidimo pozitivan ishod situacija kojih se plašimo... sa znanjem da smo mi kreator svake naše situacije, stanja, grešaka i korekcija...
Evo jedne duhovne vežbe sa FB; "Duhovna vežba Nedelje - Pozovi Mastera Snova"
By Eckankar

"Master Snova, koji je Mahanta, Živi ECK Master, neće raditi sa snevačem osim ako na izvestan način nije pozvan. Pre odlaska na spavanje, u sebi daj dozvolu Masteru Snova da bude sa tobom. Zamisli kako se rasterećuješ, dajući svoje probleme njemu, dozvoljavajući svom umu da se oslobodi svojih briga. Zamoli Mastera Snova da ti pomogne da očistiš karmičke ostatke koji stoje na putu tvog duhovnog rasta. Onda idi na spavanje, svestan-na da se opustaš u pažnji Mastera Snova koji radi za tvoj najbolji interes."
—Sri Harold Klemp
The Spiritual Exercises of ECK
 
Zhuangzi-Butterfly-Dream.jpg


Osnovno idealisticko shvatanje do koga je dosla Zapadna filozofija ,kao realno najvece dostignuce covecje misli uopste, bilo je davno sadrzano ,kao intuicija, u kineskoj filozofiji.

Dakle pitanje glasi:

Da li ste covek ,koji je nocas sanjao leptira, ili ste leptir koji sanja da je covek ....i jos uvek sanja ?

Ni jedno smo ni drugo.
DUH, ili Biće smo koje Sebe projektuje u jedno ili drugo iskustvo, pomijerajući svoju pažnju sa Svjesnosti-o-Sebi-'čovjeku' na Svjesnost-o-Sebi-'leptiru', poistovjećujući se pri tom sa onom Svjesnošću u čijoj realnosti je njegova pažnja
centrirana. Odatle je jasno zašto se Duh doživljava 'jednim' ili 'drugim' iskustvom ('bićem') imajući 'misli i želje' jednog ili drugog.
 
Ni jedno smo ni drugo.
DUH, ili Biće smo koje Sebe projektuje u jedno ili drugo iskustvo, pomijerajući svoju pažnju sa Svjesnosti-o-Sebi-'čovjeku' na Svjesnost-o-Sebi-'leptiru', poistovjećujući se pri tom sa onom Svjesnošću u čijoj realnosti je njegova pažnja
centrirana. Odatle je jasno zašto se Duh doživljava 'jednim' ili 'drugim' iskustvom ('bićem') imajući 'misli i želje' jednog ili drugog.
O K,ali ko je tu koga svestan.Čovek leptira ili leptir čoveka...
Čekaj...A kakve veze imaju čovek i leptir inače u prirodi? Ko kome sleti na nos?:(:sad2:
 
O K,ali ko je tu koga svestan.Čovek leptira ili leptir čoveka...


U 'čovjeku', duh je svjestan Sebe-'čovjeka' i svih 'misli i želja' što ih kao 'čovjek' ima.
Takođe, dok se doživljava (poistovjećuje sa) 'čovjekom' duh je svjestan leptira kao 'nečeka' izvan Sebe-čovjeka i obrnuto, kad je leptir...


Čekaj...A kakve veze imaju čovek i leptir inače u prirodi? Ko kome sleti na nos?:(:sad2:

Kakvo ti je to pitanje???, mislim, inače...
 
" Šta je život ? " .....često na početku teme , ponavljano pitanje ....
...pre neki dan, to pitanje postavilo mi predškolsko dete...vrpoljio sam se satima... palo mi napamet ono pokazno lukavstvo , kojim može se reći sve a nemora da se kaže pak ništa ... stoga pokažem detetu prazan džep...ono reče , nema ništa samo mrak....ja zavučem ruku u džep i izvadim stegnutu šaku ...vidiš , velim ; puna mi šaka mraka....dete kaže : otvorije da vidim...neću , otićiće mrak... a život je kao mrak u prepunoj stegnutoj šaci ( kad se otvori šaka, njega nema...nestane u svetlosti dana )...

 
"That which the dream shows is the shadow of such wisdom as exists in man, even if during his waking state he may know nothing about it... We do not know it because we are fooling away our time with outward and perishing things, and are asleep in regard to that which is real within ourself."

The Dream Game — Paracelsus
 
Ja, Čuang-cu, sanjao sam da sam leptir, leptir koji leprša ovamo i onamo, sa željama i mislima što ih ima leptir. Znao sam samo to da sledim običaje koje sledi leptir i bio sam posve nesvestan svoje ljudske prirode. Odjednom sam se probudio i ležao u krevetu JA SAM. I sada više ne znam jesam li bio čovek koji je sanjao da je leptir, ili sam sada leptir koji sanja da je čovek.

Čuang-cu (369?-286? pre n.e.) kineski filozof

Zhuangzi-Butterfly-Dream.jpg


Osnovno idealisticko shvatanje do koga je dosla Zapadna filozofija ,kao realno najvece dostignuce covecje misli uopste, bilo je davno sadrzano ,kao intuicija, u kineskoj filozofiji.

Dakle pitanje glasi:

Da li ste covek ,koji je nocas sanjao leptira, ili ste leptir koji sanja da je covek ....i jos uvek sanja ?

Чуанг Цу није поставио исправно питање. Не ради се о лептиру који сања да је човек, или човеку који сања да је лептир, већ се ради о метафизичком бићу које сања и једно и друго.

Шта хоћу рећи, можемо појаснити уз помоћ ових Ничеових речи:

Uistinu Arhiloh je samo usplamteli čovek sto voli i mrzi, samo vizija genija koji više nije Arhiloh, vec genije sveta.
Mi kao saznavaoci nismo jedno i istovetno sa bićem koje, kao jedini tvorac i gledalac komedije umetnosti , priredjuje sebi večito uživanje.
Niče iz Rodjenja tragedije.

Дакле, право питање треба да гласи:

"Ко сам истински ЈА, који је сањао да је лептир, а сада сања да је човек".
 
Ja, Čuang-cu, sanjao sam da sam leptir, leptir koji leprša ovamo i onamo, sa željama i mislima što ih ima leptir. Znao sam samo to da sledim običaje koje sledi leptir i bio sam posve nesvestan svoje ljudske prirode. Odjednom sam se probudio i ležao u krevetu JA SAM. I sada više ne znam jesam li bio čovek koji je sanjao da je leptir, ili sam sada leptir koji sanja da je čovek.

Čuang-cu (369?-286? pre n.e.) kineski filozof


Osnovno idealisticko shvatanje do koga je dosla Zapadna filozofija ,kao realno najvece dostignuce covecje misli uopste, bilo je davno sadrzano ,kao intuicija, u kineskoj filozofiji.

Dakle pitanje glasi:

Da li ste covek ,koji je nocas sanjao leptira, ili ste leptir koji sanja da je covek ....i jos uvek sanja ?


ovo će pre biti nadrealistički pogled na život
e sad, dal je baš najveće dostignuće čovekove misli, ne znam

ovde se radi o nekoj permutaciji ličnog identiteta gde je taj isti prenet sa čoveka na leptira, tj. posmatrač sada analizira samog sebe sa stanovišta druge(drugih) persona

inače, ovo mi je omijena 'tehnika' kada želim da analiziram sebe zbog nekih svojih postupaka
 
Људи се обично идентификују са телом које виде, које додирију, које сматрају својим и зову ЈА.
А заправо је то тело ништа друго до ментална слика. Цртеж настао на менталном платну, део представе.

Сада, када неко каже да ће ноћас нешто сањати. Грешка. Та менталана слика коју зовеш "тело" ништа неће сањати. Него ће сањати ОНО што сада сања ту менталну слику коју зовеш тело, а што ће такође сањати и неко друго тело у сну.

Снови и реалност саздани су од исте грађе.

Исти осети боја које сада доживљаваш, јаваљају се и у сну. Исти осети мириса, додира, све су то осети који изграђују и снове баш као и представу коју зовеш "реалност".

Mi smo građa od koje se prave
Snovi, i naš mali život nam je snom
Zaokružen.

Šekspir
 

Back
Top