Kosovo-albanska humanost,još jednom...

gost 23146

Buduća legenda
Poruka
46.396
Problem trovanja olovom, koji pogađa izbegličke centre u blizini rudnika olova Trepča na severu Kosova i Metohije ni danas, deset godina od kraja sukoba, nije rešen a broj obolelih ljudi je sve veći, piše BBC.

"Mala devojčica koja čisti dvorište ispred kuće, svuda u svetu predstavljala bi dirljiv prizor, ali ovde u izbegličkom centru u Česminom lugu na severu Kosova to je tragična scena. Ovde su deca bolesna zbog trovanja olovom", naveo je BBC.
Fabrika olova je zatvorena 2000. godine po naređenju UNMiK-a, ali naslage otpada nikada nisu očišćene.
"Svako dete začeto u ovim centrima biće rođeno sa trajnim oštecenjem mozga", kazao je američki aktivista za ljudska prava koji radi u Nišu, Pol Polanski, i dodao da rešenje problema nije preseljenje ugroženih, već njihovo lečenje.
Polanski tvrdi da je u Česminom lugu i obližnjem mestu Osterode umrlo 77 ljudi, uglavnom usled komplikacija izazvanih trovanjem olovom.
"Ovo je najgore trovanje olovom u Evropi. Radi se o 40 do 50 miligrama po decilitru - pa više od 100 u krvi, što je stvarno mnogo", kazala je šef regionalne kancelarije Svetske zdravstvene organizacije (SZO) za Srbiju Dorit Nican.
SZO je 2004. godine preporučila evakuaciju Česminog Luga i još dva romska izbeglička centra u Kablaru i Žitkovcu.

Sve te centre je UNHCR izgradio kao privremenu meru 1999. godine kada su Albanci spalili Romsku mahalu, koja se nalazila na severnoj strani reke Ibar, poslednjih dana sukoba na Kosovu. Kablar i Žitkovac su zatvoreni 2006. godine, a Romi koji su tu živeli premešteni su u bivšu francusku vojnu bazu Osterode. I ona je bila zagađena, ali pošto je uklonjen gornji sloj zemljišta i uništen beton, SZO je zaključila da je to mesto "bezbednije" nego što je bilo i tu se doselilo oko 600 Roma, među kojima su bili i neki Romi iz Česminog luga. UNHCR je maja 2008. godine prepustio odgovornost za izbegličke centre kosovskim vlastima.

Američka administracija je takođe pokrenula jedan novi projekat preseljenja 50 porodica iz Česminog luga, ali je došlo do komplikacija. Neki Romi u Česminom lugu su rekli da se plaše da napuste sever Kosova, koji se nalazi pod kontrolom Srba, i odu u pretežno albanski južni deo, zato što se boje da bi izgubili socijalnu pomoć koju Beograd još uvek plaća. Ostali su rekli da se, posle onoga što se dogodilo 1999. godine, ne bi osećali bezbedno kada bi ponovo živeli sa Albancima. SZO će krajem janura ponovo obići izbegličke centre kako bi utvrdila činjenice.


http://www.blic.rs/hronika.php?id=74414

Šta su pozitivno uradili šiptarski političari za ove ljude?
 
Šta su pozitivno uradili šiptarski političari za ove ljude?

npr. izgradili nekoliko cetvorospratnih zgrada u cigan-mahali, i tu zive oni koji zele da dodju. i mi kazemo "oni koji nemaju muvu iza uveta", misli se na one koji su sigurni da su "cisti".
ako te tamo cigane niko ne dira, zasto bi bilo ko dirao te druge. imaju i "svoju" mini ambulantu, radnje, neku prostoriju kao klub itd. itd. mogu ti sutra slikati da vidis kako danas izgleda ta mahala. po gradu ih vijdam kao i bilo kojeg mitrovcanca.
znam da im je zabranjeno da prodaju te svoje stanove,a to su radili,i toza male pare,oko 10.000 makara [nisam siguran da li je bio evro u pitanju ili marka], ali sud je ponistio takvu prodaju i sada to ne rade.
 
npr. izgradili nekoliko cetvorospratnih zgrada u cigan-mahali, i tu zive oni koji zele da dodju. i mi kazemo "oni koji nemaju muvu iza uveta", misli se na one koji su sigurni da su "cisti".
ako te tamo cigane niko ne dira, zasto bi bilo ko dirao te druge. imaju i "svoju" mini ambulantu, radnje, neku prostoriju kao klub itd. itd. mogu ti sutra slikati da vidis kako danas izgleda ta mahala. po gradu ih vijdam kao i bilo kojeg mitrovcanca.
znam da im je zabranjeno da prodaju te svoje stanove,a to su radili,i toza male pare,oko 10.000 makara [nisam siguran da li je bio evro u pitanju ili marka], ali sud je ponistio takvu prodaju i sada to ne rade.
Pa ako cigani nisu bili ''čisti'' i korektni prema vama,ko je onda?I što bi živeli i trovali se u toj rupi gde su sada ako su bezbedni u Mitrovici?
 
Misoni@
Tuzno je misko sto ne procitas prvo tekst pa presudjujes.
Naslage olova nikad nisu ociscenje.Nije ti palo na pamet da ranija uprava rudnika nije uopste obracala paznju na zastitu covekove sredine?kakva je situacija u Boru?Svuda po Srbiji su se sirovine crpele, a na ekologiju nije polagao racuna.Bilo im skupo.Sad su Siptari nehumani?Reci to onima po Boru,alles siptari mamu im njihovu
 
Pa ako cigani nisu bili ''čisti'' i korektni prema vama,ko je onda?I što bi živeli i trovali se u toj rupi gde su sada ako su bezbedni u Mitrovici?

isti problem kao i sa vecinom srba. nahebe ni kriv ni duzan jer je neko njegov radio za slobinu stvar.
ali ponovo to je vazilo za recimo 1999 ili mozda i 2000-tu god. danas je vec sasvim drugacije.
kao jedini "opravdan" razlog nalazim tu pomoc koju primaju kao solidarni gradjani republike srbije. kod nas bi dobili mozda do 50-60 e. i to je sve. ili recimo penzija je takodje veoma mala, ako je neko ima. ja ti kazem, uslovi za zivot u mahalisu odlicni, ali se mora i raditi da bi se zaradilo. cak ima i desetak-dvadesetak kuca u kojima zive.
realno mislim da ih tamo ima oko 500, a pre rata ih je bilo mozda i preko 5.000
 
Misoni@
Tuzno je misko sto ne procitas prvo tekst pa presudjujes.
Naslage olova nikad nisu ociscenje.Nije ti palo na pamet da ranija uprava rudnika nije uopste obracala paznju na zastitu covekove sredine?kakva je situacija u Boru?Svuda po Srbiji su se sirovine crpele, a na ekologiju nije polagao racuna.Bilo im skupo.Sad su Siptari nehumani?Reci to onima po Boru,alles siptari mamu im njihovu
Znam.Ali ovi ljudi imaju stanove u koje ne smeju da se vrate.Ljudi u Boru i Majdanpeku mogu slobodno da se kreću po Srbiji i da možda sebi nađu neko drugo mesto za život.
 
Misoni@
Tuzno je misko sto ne procitas prvo tekst pa presudjujes.
Naslage olova nikad nisu ociscenje.Nije ti palo na pamet da ranija uprava rudnika nije uopste obracala paznju na zastitu covekove sredine?kakva je situacija u Boru?Svuda po Srbiji su se sirovine crpele, a na ekologiju nije polagao racuna.Bilo im skupo.Sad su Siptari nehumani?Reci to onima po Boru,alles siptari mamu im njihovu

prvo, mi nemamo nikakve "vlasti" na delu gde cigani zive, ali po meni ne znaci da ne mozemo nesto uraditi da ih privolimo da se vrate svojim kucama.
ako je bilo "koristi" od rata, govorimo mitrovici, to je da trepca vise ne radi. pun je grad ptica, patki, riba po rekama...
 
Znam.Ali ovi ljudi imaju stanove u koje ne smeju da se vrate.Ljudi u Boru i Majdanpeku mogu slobodno da se kreću po Srbiji i da možda sebi nađu neko drugo mesto za život.

Naivan si.Kao sto ljudi rade za mizeriju od plate u iznosu100-150E tako se i nesele iz takvih sredina vec umiru fizicki i psihicki.Mozes ti nekome reci daj otkaz odseli se za Beograd i imaces platu 300E,taj ce i dalje raditi za 100E tu gde je.Depresija i ocaj su cudo.Ima mogucnost,ali se neusudjuje da napravi prvi korak.Stanje duha,sta ces kad je duh u coveku ubijen?
 
Naivan si.Kao sto ljudi rade za mizeriju od plate u iznosu100-150E tako se i nesele iz takvih sredina vec umiru fizicki i psihicki.Mozes ti nekome reci daj otkaz odseli se za Beograd i imaces platu 300E,taj ce i dalje raditi za 100E tu gde je.Depresija i ocaj su cudo.Ima mogucnost,ali se neusudjuje da napravi prvi korak.Stanje duha,sta ces kad je duh u coveku ubijen?
Jedno je kad neko ima slobodu kretanja a drugo kad je nema.Psihološke barijere nisu politički problem,to nijednog političara ne zanima osim kao mogućnost da pribavi korist.
 
npr. izgradili nekoliko cetvorospratnih zgrada u cigan-mahali, i tu zive oni koji zele da dodju. i mi kazemo "oni koji nemaju muvu iza uveta", misli se na one koji su sigurni da su "cisti".
ako te tamo cigane niko ne dira, zasto bi bilo ko dirao te druge. imaju i "svoju" mini ambulantu, radnje, neku prostoriju kao klub itd. itd. mogu ti sutra slikati da vidis kako danas izgleda ta mahala. po gradu ih vijdam kao i bilo kojeg mitrovcanca.
znam da im je zabranjeno da prodaju te svoje stanove,a to su radili,i toza male pare,oko 10.000 makara [nisam siguran da li je bio evro u pitanju ili marka], ali sud je ponistio takvu prodaju i sada to ne rade.

Ma, šta mi reče?

A jel’ se to skupi plemenski savet da mu zavrne uvo i vidi dal’ ima muve ili postoji neki drugi metod da se utvrdi njegova (ne)čista savest?

Ili je dovoljno da neki Osman ko ovaj sa snimka zapeni da je video kako se žena smejala dok su Srbi tovarili Albance u kamion, pa da to bude dovoljan razlog da je masa ubije u martovskim ,,nemirima” 2004?

 
Ma, šta mi reče?

A jel’ se to skupi plemenski savet da mu zavrne uvo i vidi dal’ ima muve ili postoji neki drugi metod da se utvrdi njegova (ne)čista savest?

Ili je dovoljno da neki Osman ko ovaj sa snimka zapeni da je video kako se žena smejala dok su Srbi tovarili Albance u kamion, pa da to bude dovoljan razlog da je masa ubije u martovskim ,,nemirima” 2004?


postoji zakon. i vide ga bas ovi internacionalci. ne secam se da ijedan rom osudjen za nesto.
ali je problem da su veoma cesto morali da rade prljave poslove za neke grupe, kao sto je bacanje leseva u topinocu, kradja i sl. a sve po nalogu nekih patrijota. sve prljave poslove su radili bas oni.
a to sto situacija jeste kakva je, mislim da smo mi ipak najmanje krivi.
ps. ti znas ono sto si citao, ja znam ono sto se desavalo.... barem jedan deo.
 
Jedno je kad neko ima slobodu kretanja a drugo kad je nema.Psihološke barijere nisu politički problem,to nijednog političara ne zanima osim kao mogućnost da pribavi korist.
Oni imaju socijalu od Srbije ,znaci mogu da zapale za Srbiju,ali koji ce moj u Srbiji.Kome ti ljudi trebaju.Da ih nabiju po pedeset u jednu sobu po kolektivnim centrima?Imas temu gde je ona starija zena izbeglica umrla u svinjcu.Jedno je fizicka sloboda kretanja,ali ljudima treba socijalna,lekarska,..pomoc.
Po tebi je fizicka sloboda kretanja odgovor na sve.Shvati, po centralnoj Srbiji ljudi zive u kolektivnim centrima u uslovima nedostojnim coveka.Dotle poslanici i politicari otkupljuju stanove po BG za Dz.Alo,ovom narodu je psiha razjebana,kakva crna sloboda kretanja.Skoro je bila vest kako se neki rom, otac viseclane porodice bacio u okno rudnika jer nije imao para da plati struju.Stvarno ste ograniceni ako taj problem posmatrate kao "Siptari prave njesra".
 
Oni imaju socijalu od Srbije ,znaci mogu da zapale za Srbiju,ali koji ce moj u Srbiji.Kome ti ljudi trebaju.Da ih nabiju po pedeset u jednu sobu po kolektivnim centrima?Imas temu gde je ona starija zena izbeglica umrla u svinjcu.Jedno je fizicka sloboda kretanja,ali ljudima treba socijalna,lekarska,..pomoc.
Po tebi je fizicka sloboda kretanja odgovor na sve.Shvati, po centralnoj Srbiji ljudi zive u kolektivnim centrima u uslovima nedostojnim coveka.Dotle poslanici i politicari otkupljuju stanove po BG za Dz.Alo,ovom narodu je psiha razjebana,kakva crna sloboda kretanja.Skoro je bila vest kako se neki rom, otac viseclane porodice bacio u okno rudnika jer nije imao para da plati struju.Stvarno ste ograniceni ako taj problem posmatrate kao "Siptari prave njesra".
Ti ljudi NE SMEJU da se vrate u SVOJE stanove.z:(
 
postoji zakon. i vide ga bas ovi internacionalci. ne secam se da ijedan rom osudjen za nesto.
ali je problem da su veoma cesto morali da rade prljave poslove za neke grupe, kao sto je bacanje leseva u topinocu, kradja i sl. a sve po nalogu nekih patrijota. sve prljave poslove su radili bas oni.
a to sto situacija jeste kakva je, mislim da smo mi ipak najmanje krivi.
ps. ti znas ono sto si citao, ja znam ono sto se desavalo.... barem jedan deo.

Neki i neciji zakon postoji...

Jes', more, Srbi su univerzalni krivci. Vec smo to naucili.

Znam i ja jedan deo toga sto se je desavalo iz prve ruke. Nisam ziveo na Kosovu, ali sam povremeno boravio. Tako da nema potrebe da meni prodajes...

A to bacanje leseva u topionicu si video, pretpostavljam? Kao i bacanje leseva u Trepcu, jel' tako bese?

Sve sami lesevi, pa se digose iz mrtvih kad stize NATO. More... z:hm:
 

Back
Top