Kazi,zagonetni covece

Nina

Zlatna tastatura
Supermoderator
Poruka
334.151
Kazi, zagonetni covece, ko ti je srcu najdrazi?
Otac ili majka? Sestra ili brat?
Ja nemam ni oca, ni majke, ni sestre, ni brata.
A prijatelji?
Smisao te reci jos do dana danasnjeg nisam saznao.
A domovina?
Ne znam u kom se kraju sveta ona nalazi.
Mozda volis lepotu?
Voleo bih je kad bi bila bozanska i besmrtna.
Zlato?
Mrzim ga, bas kao sto vi mrzite Boga.
Pa sta onda volis,cudnovati strance?
Volim oblake, oblake koji putuju..tamo..tamo daleko..one divne oblake
Bodler

Pitanj
a:
Ko je stranac.Osecate li se po nekada kao stranac u ovom rekla bih sve hladnijem svetu.Kao drugaciji.. ako hocete i kao neko ko ne pripada ovde?
 
Pa sta onda volis,cudnovati strance?
Volim oblake, oblake koji putuju..tamo..tamo daleko..one divne oblake
Bodler

Pitanj
a:
Ko je stranac.Osecate li se po nekada kao stranac u ovom rekla bih sve hladnijem svetu.Kao drugaciji.. ako hocete i kao neko ko ne pripada ovde?

Odgovor na pitanje ko je stranac, sadržan je u poslednjem stihu.
Oblaci se stalno kreću, menjaju formu i daleko su od ljudi i Zemlje, odnosno tla po kome hodamo. Sfera nedodirljivog, neuhvatljivog i "uzvišenog".

Usamljenik u umetniku.
 
Pre ili kasnije svako ima po koji period kada se oseti usamljenim i strancem u ovom svetu i da nigde ne pripada. Neki to nazivaju "mračnom noći Duše" - kada se odvije skokoviti i značajniji duhovni progres tj, progres u svesti.
Priča je malo duža.
 
Ne bih rekla bas kao stranac.. jer, to bi znacilo da osecam da pripadam negde druge, nebitno gde.. a nije tako. Mozda pre kao neki dobrovoljni izgnanik.. izgnanik, jer se ne uklapam sa svetom, a dobrovoljni, jer to i ne zelim. Ne sa ovakvim..

Ne znaci da ne bih mogla da se uklopim sa covekom..
 
Odgovor na pitanje ko je stranac, sadržan je u poslednjem stihu.
Oblaci se stalno kreću, menjaju formu i daleko su od ljudi i Zemlje, odnosno tla po kome hodamo. Sfera nedodirljivog, neuhvatljivog i "uzvišenog".

Usamljenik u umetniku.

Covek koji voli,oseca i vidi....sve ono sto drugi ne vide...covek koji neuhvatljivo - hvata,nedostizno - dostize...i tu lepotu daruje onima koji to ne mogu.To je umetnik.To je stvaraoc.
Cena toga jeste nerazumevanje licnosti umetnika,ali razumevanje onog sto stvori.Umetnik i kreacija.Dva sveta,jedna stvarnost.
 
Mislis da je jednostavno uklopiti se sa covekom..

Zapravo, da.. sa onim pravim.. Ali, isto tako mislim da su male sanse da sretnem nekoga ko je slican meni.. a, samo takav moze na pravi nacin da shvati moj mrak.. i da me voli zbog toga.. i da sam mu bas takva potrebna.. da bi i on bio shvacen.. i da me zagrli.. i da znam da me razume.
 
Globalni čovek budućnosti, kako kaze savremeni francuski pisac Frederic Beigbeder, ako uopste preživi, biće usamljenik, sebičan, egocentričan, detinjast, sanjace o tome da postane zvezda i izvršiće samoubistvo u tredeset petoj.. (?)
Sadašnje vreme je vreme, smatra on, iluzije demokracije. Mi, zapravo, živimo u „reklamokratiji“. Pobeđuju oni koji su slavni i imaju lepa lica. Demokratija je vreme pre pojave televizije, demokratija danas nema smisla.Današnje vreme „lepote na televiziji“ je najrasističkije društvo na svetu..Dalje smatra da način na koji sada živimo uništava ljubav, da je ona jednostavno postala nesvrsishodna u ovom vremenu.A seks je, metaforički rečeno, sveden na prezervative s ukusom papaje..Gospodari stvarnhosti od nas traze ne da zivimo prema tome kakvi jesmo nego prema onome kakvi bi trebali da budemo..Po modelima i idolima..
 
Kazi, zagonetni covece, ko ti je srcu najdrazi?
Otac ili majka? Sestra ili brat?
Ja nemam ni oca, ni majke, ni sestre, ni brata.
A prijatelji?
Smisao te reci jos do dana danasnjeg nisam saznao.
A domovina?
Ne znam u kom se kraju sveta ona nalazi.
Mozda volis lepotu?
Voleo bih je kad bi bila bozanska i besmrtna.
Zlato?
Mrzim ga, bas kao sto vi mrzite Boga.
Pa sta onda volis,cudnovati strance?
Volim oblake, oblake koji putuju..tamo..tamo daleko..one divne oblake

Bodler

Pitanj
a:
Ko je stranac.Osecate li se po nekada kao stranac u ovom rekla bih sve hladnijem svetu.Kao drugaciji.. ako hocete i kao neko ko ne pripada ovde?

Gubljenje identiteta...savremeni covjek pogotovo u vecim centrima tipa Nju Jork, London, Pariz, .....gubi na identitetu i biva svjestan svoje malenkosti...svoje zanemarljive zivotne price...
Osjecaju se mnogi stranci....zbog upravo napustenosti i apatije , kao i ravnodusnosti svih oko njega
Upravo kod A.Kami-a Stranac najbolje oslikava savremenog covjeka, covjek kom je zivot toliko bio neispunjen i indiferentnost covjeka na svijet oko njega

Filozofija apsurda A.Kamija:

"Svet je bezosecajan i indiferentan prema pojedincu i njegovoj sudbini"

"Nezadovoljstvo sobom i svetom oko sebe jeste izvor apsurda"
 
Poslednja izmena:
ne, nisam stranac, ne previđam stvari otvorenih očiju, a ne nudim ni formalnu bliskost ljudima...a ni ne povlačim se.. a nisam ni otuđen...

Globalni čovek budućnosti, kako kaze savremeni francuski pisac Frederic Beigbeder, ako uopste preživi, biće usamljenik, sebičan, egocentričan, detinjast, sanjace o tome da postane zvezda i izvršiće samoubistvo u tredeset petoj.. (?)
Sadašnje vreme je vreme, smatra on, iluzije demokracije. Mi, zapravo, živimo u „reklamokratiji“. Pobeđuju oni koji su slavni i imaju lepa lica. Demokratija je vreme pre pojave televizije, demokratija danas nema smisla.Današnje vreme „lepote na televiziji“ je najrasističkije društvo na svetu..Dalje smatra da način na koji sada živimo uništava ljubav, da je ona jednostavno postala nesvrsishodna u ovom vremenu.A seks je, metaforički rečeno, sveden na prezervative s ukusom papaje..Gospodari stvarnhosti od nas traze ne da zivimo prema tome kakvi jesmo nego prema onome kakvi bi trebali da budemo..Po modelima i idolima..

begbede je sav posh....čitala 399.- ??..odličan
 
Globalni čovek budućnosti, kako kaze savremeni francuski pisac Frederic Beigbeder, ako uopste preživi, biće usamljenik, sebičan, egocentričan, detinjast, sanjace o tome da postane zvezda i izvršiće samoubistvo u tredeset petoj.. (?)
Sadašnje vreme je vreme, smatra on, iluzije demokracije. Mi, zapravo, živimo u „reklamokratiji“. Pobeđuju oni koji su slavni i imaju lepa lica. Demokratija je vreme pre pojave televizije, demokratija danas nema smisla.Današnje vreme „lepote na televiziji“ je najrasističkije društvo na svetu..Dalje smatra da način na koji sada živimo uništava ljubav, da je ona jednostavno postala nesvrsishodna u ovom vremenu.A seks je, metaforički rečeno, sveden na prezervative s ukusom papaje..Gospodari stvarnhosti od nas traze ne da zivimo prema tome kakvi jesmo nego prema onome kakvi bi trebali da budemo..Po modelima i idolima..

Dodala bih samo : gospodar je onaj kome to dozvolis da ti bude.Da ljudi se oblikuju da budu sebicni,egocentricni,razmazeni...tako ih je lakse kontrolisati i vladati njima.Vrlo je tesko biti gospodar sam sebi i donositi odluke o svom zivotu.Uvek je lakse kad to neko ucini umesto nas.Onda je i odgovornost na drugome.Ljudi ne vole odgovornost.

Takodje bih zestoko protestvovala protiv postavke stvari: pobednik - gubitnik! To je takva zestoka manipulacija i deformacija stvarnosti!
Sta je to pobednik? I sta je to gubitnik? I sa kim se to takmicimo?Hmm...derivat potrosackog drustva,sa razornim posledicama na pojedinca koji cak i ne zna sa kim ili cim se "takmici".Ja to zovem "primiti jaram na vrat".Postati deo masinerije.
 
u jesenjoj noci na travu leci.
nista ne reci.
sklopiti oci.

cesto sam pisala na forumu ovaj stih, meni neopisivo drag.

a jako , jako dugo sam se osecala kao stranac..kao otpadnik, kao neprilagodjena..omiljeni film kad sam bila klinka mi je bio beti blu, to je dovoljno reci da bi se shvatilo u kakvim crnim ponorima sam bila
onda sam bila u periodu kad sam pokusala da resim usamljenost ljubavlju, i usamljenost zamenila ovisnocu. jer sam bila ovisna o o tome da li me on voli...
ali, godine su prolazile, i svasta se izdesavalo.. i danas, ima trenutaka kad nikne iz mene da davno posadjena izolovanost.
ali retko.
kad sam stala pred ogledalo, i zapitala se kako cu provesti zivot, i kakav covek zelim da budem, odgovor je bio tu.
necu tugovati i zatvarati se jer je tako puno ruznog, i loseg, i prolaznog.
vec cu traziti lepotu svuda oko sebe, i time moja usamljenost nestaje.
jer covek svestan lepote u ljudima i u svetu i u prirodi nikad nije sam.
i da, ti fazoni o gubitnicima i pobednicima, i potrosackom drustvu ..to je rat, do poslednje kapi krvi, koji svi moramo da vodimo. jer ako tu bitku izgubimo, i dozvolimo da nas ustroje svojim budalastinama, izgubljeni smo. beznadezno.
 
Poslednja izmena:
Volim oblake, oblake koji putuju..tamo..tamo daleko..one divne oblake
1. haha...
sam je reko da voli glupoću... čovek koji nema ništa je čovek kome su samo oblaci dragi. (jer su oblaci sami po sebi glupi zar ne, ali su korisniji od njega?)
Čovek koji nema ništa je čovek koji se ne bori.

2. Ljubav je iluzija.
 
Oblaci su simbol..i svakako nisu glupi.. oni su bezbrizni, razigrani, slobodni.. sve sto on nije i ne moze biti..

Ti si bio oblak pa mi znaš. Zanimljiviji je život čoveka nego oblaka, oblaci idu kako dune vetar...

edit: najviše mrzim ljude kojima je pripisano nešto što nisu zaslužili. Bolder je jedan od njih.
 
Poslednja izmena:
mnogo mi se sviđa ova tema ... čovek mora da radi na tome da ono što on sebi ima da kaže uvek bude mnogo važnije od onog što neko drugi ima da mu kaže ( i to ne samo zato što taj neko drugi možda nešto nije dobro razumeo , nego i zato što je on-taj drug možda deo prišlosti koja je i prošlost u smisu onoga što čovek sada više nije , i na taj način smo sposobni da menjamo prošlost... znači možda bi nam i taj drugi čovek rekao to isto što mi sebi pričamo da ga danas sretnemo i da nas razume-taj fazon ,ako sam objasila:))

ako se ima u vidu takav razvoj mehanizama odbrane(mislim, u toku života) ili "duševnosti" , jasno je da čovek ima dilemu tipa " za šta će mi onda neko " .. .za zabavu , za sex , za reprodukciju ...itd..
 
Poslednja izmena:

Back
Top