NIS-Jugopetrol - nema više evrodizela već samo eko3 dizel?

Sigtran

Početnik
Poruka
25
Od nove godine izgleda da na njihovim pumpama nema evrodizela već samo eko3 dizel? A gde je evrodizel? Zna li neko pouzdano zašto?

Pitah na pumpi, prodavac kaže da je eko3 sada istog kvaliteta kao bivši evrodizel, ali mi je to jako sumnjivo jer zašto bi ga onda prodavali kao jeftiniji, eko3 dizel, koji je samo 2-3 din skuplji od D2, a evrodizel je donedavno bio 8-10din skuplji. Da li ovaj eko3 dizel zadovoljava euro4 normu ili ne? U firmi dobijamo bonove za službena vozila (common-rail, kupljena 2007-me i 2008-me), a ona su sva euro4 norme, i ako se ne sipa euro4 gorivo, verujem da će ubrzo doći do problema sa diznama, pumpom sa gorivo i sl.

Molim samo pouzdane odgovore a ne nagađanja.
 
Еко 3 дизел је нешто лошији од досадашњег еуродизела, а то се мења због усклађивања стандарда са ЕУ. Еко 3 дизел је намењен моторима са еуро3 моторима, ускоро би требало да се дозволи слободан увоз и да се појави Еко 4 и Еко 5 дизел. Заправо, Еко 5 дизел се већ појавио на МОЛ пумпама и ја сада саветујем све познанике који имају еуро 4 моторе да сипају тај Еко 5 док не заживи тај слободан увоз и Еко 4 нафта ;)

Прича о овоме је иначе мало дужа, тиче се многих министарстава, обуставе производње Д2, продаје НИС-а итд итд... ;)
 
Ček, ček, zar NIS jugopetrol nije do sada proizvodio i eko3 dizel (euro3) i evrodizel (euro4)?

Ako jeste, kud se sad dede taj eurodizel (euro4)? I lažu li prodavci kad kažu da je eko3 dizel sada ISTO što evrodizel bio do pre neki dan? Da li je on ok za euro4 motore?

BTW, obustava proizvodnje D2? Šta će bre u traktore i starije kamione i autobuse da sipaju? Može li u dizel motor starije generacije pravljen za D2 da se sipa evrodizel bez ikakvih dugoročnih posledica?
 
Poslednja izmena:
НИС је производио Еко3, али је еуродизел увожен. Сада на снагу треба да ступи закон о слободном увозу горива који такође подразумева усклађивање стандарда са ЕУ. У ЕУ се одавно не продаје Д2 (од 2000. или 2001), а Еко3 треба да престане да се производи ове или следеће године (нисам сигуран). Е сад... НИС ради некакву адаптацију производње еуродизела да буде усклађен са стандардима Еко4 дизела који се продаје у Европи па ће сада неко време нудити само Еко3 и Д2 док не крене Еко4. Када крене Еко4 укида се Д2.

Продавци су ситна буранија и они говоре оно што им се каже да говоре... сада говоре да је ЕД (еуродизел) и Еко3 исто, међутим ипак није (пошто јелте ЕД мора да буде за еуро4 моторе што Еко3 никако није). Да ли је Еко3 ок за еуро4 моторе? Не знам. Лично да поседујем мотор са еуро 4 нормом сипао бих овај Еко5 што се нуди на МОЛ пумпама бар док се не појави Еко4.

Што се тиче камиона и трактора... па ево написао сам да се Д2 у Европи не продаје већ 7-8 година... шта мислиш на шта иду они аутомобили који су произведени по еуро2 нормама тј за Д2 :) Лично имам мотор за који је предвиђен Д2, али како је произведен 2001. одувек му је сипан ЕД (пошто је био у Италији), па сам му ја сипао Д2 неких годину и по дана како сам га увезао и сад му опет дајем ЕД и апсолутно никаквих проблема... чак на Д2 ми је умео да пурња и некад слабије да вуче... сада на ЕД иде боље и равномерније ради... а причао сам и са неким мајсторима за пумпе и кажу да још нису радили ниједну пумпу која је била предвиђена за Д2, а цркла због сипања ЕД ;)
 
Dakle, kao što sam i sumnjao, ono što se sada prodaje kao eko3 dizel nije evrodizel i nije preporučljivo za euro4 motore!

Problem je što već godinama u firmi koristimo NIS-Jugopetrol bonove, od kojih se u firmu neće lako odustati - barem ne dok neki od novih automobila ne završi na servisu, a oni garanciju odbiju jer nije sipan potreban euro4 kvalitet goriva... :(

A do skora je NIS iza sebe imao i Mercedes, koji je kontolisao da je evrodizel na NIS-ovim pumpama potpuno zadovoljaći za njih i ima euro4 kvalitet... Kud se sad samo dede taj evrodizel da mi je znati?
http://www.jugopetrol.co.yu/za_potrosace/kvalitet_dizel.html
http://www.ekapija.com/website/sr/page/181238
 
Poslednja izmena:
Знам за тај проблем са НИС-ом и фирмама и то могу да ти кажем да ће бити веома тешка работа променити пумпу... на твом месту покушао бих да добијем неки папир од НИС-а тј. фирма да тражи папир којим они гарантују да је тај Еко3 задовољавајући за еуро4 моторе... дакле папир и печат па онда ако се нешто догоди аутомобилима право у НИС по одштету ;)
 
Ево мало додатних информација за остале учеснике.

Елем, у ЕУ је 01.01.2009. ступило на снагу правило/пропис или како га већ зову да се са ''Еуродизел'' означава гориво за моторе са еуро 5 нормом и које има знатно мању емисију штетног сумпора. Зато је НИС укинуо ознаку ''Еуродизел'' и неће је више враћати док не буде имао тзв. Еко5 дизел. Право је питање зашто се досадашњи Еуродизел који се продавао као гориво за моторе са еуро4 нормом више не продаје макар под именом Еко4. Ствар је у томе да то гориво НИС никада није производио до сада већ увозио, а недавно су покушали да га производе, али нису испунили захтеване стандарде ЕУ (које су мислили да ће испунити), а обуставили су увоз.

Иначе да ствар није наивна ево пар информација о емисији штетног сумпора за поједина горива...

Д2 - до 20 000ппм сумпора
Еко3 - до 350ппм сумпора
Еко4 - до 50ппм сумпора
Еко5 - до 10ппм сумпора
 
Тако некако, заправо највећи проблеми настају у савременим технилогијама и прецизности израде... мотор као нешто механичко ће радити, али ће страдати остале компоненте као што су пумпе за гориво које су са сваким новим моделом све прецизније и осетљивије на нечистоће, затим катализатори итд... Мотору као мотору не би требало ништа посебно да смета да ли му се сипа Д2 или Еко3,4, или 5 ;)
 
Kad smo vec kod nafte i Jugopetrola da ispricam i ja nesto ..

Uglavnom sipam na Jugopetrolu D2 u starog Golfa, nisam sipao nikakve aditive i normalno je palio sve vreme dok su bili ovi minusi. Pre nekoliko dana sam sipao na Lukoilu i sledece jutro da ga upalim ... ni da cuje. Sacekao sam par dana da malo otopli, al nista, nije upalio ni danas. I pre par godina mi ista stvar dogodila.
 
E sad, kad bi euro5 motoru skinuo katalizator (koji bi stradao) i sipao D2 ... ne znam sta bi se dogodilo, i da li bi se ista dogodilo.
Ne, ali poslije x kilometara bi ti i radio kao motor na D2, ako bi i radio (masnoca koja bi unakazila sistem ubrizgavanja novog motora, ventile...klipove z:cry:
Realno, dizel moze bez ikakvih problema da radi i na jestivo ulje iz friteze bilo kog restorana.
ma vjerovatno na sve iole masno i sto gori, ali dokle ;-)))
 
Питање је да ли је до горива.. шта је са акумулатором, грејачима? Када си то мењао? Који су му тачно симптоми? Како неће да упали?
Sve je ispravno ... simptomi su kao da nema goriva. Verovatno se neki cep stvorio u sistemu.

Sad cu da probam da ga upalim ... malo je otoplilo.

Ne, ali poslije x kilometara bi ti i radio kao motor na D2, ako bi i radio (masnoca koja bi unakazila sistem ubrizgavanja novog motora, ventile...klipove z:cry:

ma vjerovatno na sve iole masno i sto gori, ali dokle ;-)))
Citam bas pre neki dan ... u Americi je uhapsen doktor koji je imao kliniku za estestku hirurgiju, a izmedju ostalog je radio i liposukciju, a tu mast koju je vadio zenama sipao je u rezervoar svog dizela i tako vozio godinama, kako kaze bez ikakvih problema.

Al ko ce mu verovati, mozda on i laze, al sustina price je, da su strucnjaci potvrdili da je moguce korisiti cak i ljudsku mast umesto nafte.
 
Ипак мислим да немаш проблем са системом горива јер да имаш не би га упалио никако :) Провери за сваки случај грејаче и акумулатор... грејачи дају врло недефинисане симптоме... ауто вергла сасвим нормално и само му мало фали да се заврти али не може... и тек после дужег верглања тј када већ мотор добије неку већу температуру успе да се заврти ;)
 
BENZIN u Srbiji mogao bi da poskupi već od vikenda i to za sedam do osam dinara, u slučaju da Skupština Srbije ne usvoji povećanje akciza. Ako veće akcize, ipak, "prođu", cenovnik će biti "veći" za oko 11 dinara kod motornih benzina i oko 15 dinara kod dizela - saznaju "Novosti".
Prema informacijama trgovaca naftnim derivatima, u poslednje dve nedelje nafta i kurs dolara su se promenili za oko 29 odsto u odnosu na početak januara. Moguće je da u naredna dva dana dođe do pada cene "crnog zlata" na berzama,
pa automatski i poskupljenje bude blaže. Ipak, poslednju reč o visini poskupljenja daće u četvrtak Ministarstvo energetike.
Dodatno povećanje uslediće ako poslanici usvoje povećanje akciza na benzine, sa 35,91 na 42 dinara i na dizele sa 19,1 na 25 dinara. U varijanti sa starim akcizama, litar motornih koštaće 79 dinara, a "evro" dizela 66, dok bi sa većim akcizama benzini "otišli" na 83, a dizeli na 73 dinara. Prema poslednjoj i najcrnjoj opciji, gorivo bi se vratilo na nivo s kraja novembra.

19.01.2009 Vecernje Novosti
 
Ne moze D2 u novije motore Eko3,4,5 zbog toga sto ima visok nivo sumpora, a sistemi za ubrizgavanje kod Eko3,4,5 imaju uske tolerancije pa bi doslo do zaribavanja istih (nagomilavanja sumpora na delovima). Sistemi za D2 imaju sire tolerancije pa sumpor sluzi za podmazivanje.

Moze u motor za D2 gorivo Euro3,4,5 samo je potrebno sipati ulje (dvotaktol) zbog toga da bi nadiknadilo podmazivanje usled nedostatka sumpora.
 

Back
Top