Opet stao gas

B92 Info Vesti Ekonomija

Ukrajina opet blokirala protok gasa
13. januar 2009. | 00:27 -> 13:05 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Samo nekoliko sati nakon što je Rusija pustila gas, Ukrajina je ponovo blokirala tranzit gasa prema EU, rekao je potpredsednik Gasproma Aleksandar Medvedev.


Evropa očekuje obnavljanje isporuke ruskog gasa (FoNet)
Medvedev je rekao da je o tome obavestio i predstavnike Evropske komisije. Kako navode iz ruskog Gasproma, Kijev nije otvorio magistralu za tranzit jutros obnovljenih isporuke gasa u Evropu. Ukrajinske vlasti priznale su da su blokirale protok ruskog gasa ka Evropi i kažu da su razlog "neprihvatljivi uslovi za tranzit" koje je postavio ruski Gasprom.


Sta im sad OVO znaci?
 
B92 Info Vesti Ekonomija

Ukrajina opet blokirala protok gasa
13. januar 2009. | 00:27 -> 13:05 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Samo nekoliko sati nakon što je Rusija pustila gas, Ukrajina je ponovo blokirala tranzit gasa prema EU, rekao je potpredsednik Gasproma Aleksandar Medvedev.


Evropa očekuje obnavljanje isporuke ruskog gasa (FoNet)
Medvedev je rekao da je o tome obavestio i predstavnike Evropske komisije. Kako navode iz ruskog Gasproma, Kijev nije otvorio magistralu za tranzit jutros obnovljenih isporuke gasa u Evropu. Ukrajinske vlasti priznale su da su blokirale protok ruskog gasa ka Evropi i kažu da su razlog "neprihvatljivi uslovi za tranzit" koje je postavio ruski Gasprom.


Sta im sad OVO znaci?

Zamisli, Rusi im platili unapred do 2011 za tranzit gasa i jos im postavljaju uslove, mislim stvarno, ti Rusi nisu normalni ;) :hahaha:
 
Sta sviras qrcu kad moram tako da kazem. z:p Nisu meni Rusi krivi a priori, ni ja ne razumem ponasanje Ukrajinaca i uopste ih ne branim, samo nema smisla da to ide preko grbace neduznih. z:girl:

Eto, sta sam rek'o, opet ti nije jasno ;) hehe
Nema smisla stvarno, da je jedna zemlja toliko glupa, da ima skladiste za gas koje "prdi" prazno i tako docekuje zimu, da bi za vreme krize kupovala gas od zemalja koje su svoja skladista punili leti (Nemacka/Madjarska) ... ali dobro, proslo je samo 8g od kako su na vlasti, jos se nisu prvikli tj. priucili kako se vodi drzava ;)
 
Eto, sta sam rek'o, opet ti nije jasno ;) hehe
Nema smisla stvarno, da je jedna zemlja toliko glupa, da ima skladiste za gas koje "prdi" prazno i tako docekuje zimu, da bi za vreme krize kupovala gas od zemalja koje su svoja skladista punili leti (Nemacka/Madjarska) ... ali dobro, proslo je samo 8g od kako su na vlasti, jos se nisu prvikli tj. priucili kako se vodi drzava ;)

A. ko je bio gos'n premijer u dva mandata, pametni? z:dm5:
 
Sta sviras qrcu kad moram tako da kazem. z:p Nisu meni Rusi krivi a priori, ni ja ne razumem ponasanje Ukrajinaca i uopste ih ne branim, samo nema smisla da to ide preko grbace neduznih. z:girl:

Sta tu ima da se ne razume....pa Juscenko je americki sluga....zabole njega i za svoj narod a o ostatku Evrope i da ne pricam..on je tu postavljen da radi sta mu gazde kazu i to je to.....pa nisu dzaba Ameri organizovali "narandzastu revoluciju" i nisu dzaba ovi nasi americki vojnici iz Otpora isli u Ukrajinu da pomognu.
 
...ukrajinci kazu da su rusi promenili rutu ...kao gas salju na balkan a ne na zapad pa su zavrnuli slavine...valjda im se ne isplati da uzimaju pare samo za tranzit na balkan a da ih ispale za zapad posto sad na zapad salju preko belorusije...more sta njih briga kome rusi salju taj gas ...nisu normalni
 
spor Moskve i Kijeva oko gasa
08:15 -> 12:11 | Izvor: B92, Beta, Tanjug
Beograd -- Samo nekoliko sati pošto je počela isporuka ruskog gasa, Ukrajina je ponovo blokirala njegov tranzit prema Evropi, kaže potpredsednik Gasproma Medvedev.


"Gasprom je jutros, prema dogovoru, počeo isporuku gasa za evropske potrošače, ali je Ukrajina blokirala tranzit", kazao je Aleksandar Medvedev agenciji Itar-Tas. Medvedev je kazao da je o tome razgovarao sa prestavnicima Evropske komisije koji su naveli da je to "viša sila".

Ukrajinske vlasti priznale su da su blokirale protok ruskog gasa ka Evropi zbog "neprihvatljivih uslova za tranzit" koje je postavila ruska kompanija Gasprom, izjavio je portparol ukrajinskog državnog Naftogasa Valentin Zemljanski.

"Ruski gas namenjen Evropi ne prolazi kroz ukrajinski gasovodni sistem zbog neprihvatljivih uslova tranzita koje je postavio Gasprom", rekao je Zemljanski, ali nije naveo druge detalje.

Istovremeno, savetnik predsednika Ukrajine Bohdan Sokolovski kaže da je Rusija poslala gas za Evropu trasom gasovoda kojom je tranzit tehnički nemoguć kako bi diskreditovala Ukrajinu.

On je naveo da je da ruski gas isporučen trasom koja zahteva da Ukrajina smanji isporuke domaćem tržištu pre nego što isporuči gas Balkanu.

Sokolovski, koji je stručnjak za enegetiku, naveo je da ulazna gasna stanica na ruskoj granici i gasna stanica kod granice sa Rumunijom, preko kojih Gasprom želi da transporutuje gas, nisu povezane izvoznim gasovodom.

"To znači da Ukrajina mora da prekine isporuku gasa industrijskom regionu na istoku da bi pustila tranzitni gas", kazao je on.

Evropska komisija smatra da je novi prekid dotoka gasa neprihvaljiv, te da ta situacija sa transportom ruskog gasa mora hitno rešiti. "Nećemo da prejudiciramo odgovornost,ali ovo je veoma ozbiljna situacija koja mora pod hitno da se popravi", izjavila je portparol EK Pia Hansen.

Ruski gas je prestao danas oko podneva da stiže na teritoriju Ukrajine, zato što Kijev nije otvorio magistralu za tranzit jutros obnovljenih isporuke gasa u Evropu, saopštio je ruski "Gasprom".

U 12 sati i 48 minuta po moskovskom (10 i 48 po srednjoevropskom) vremenu, sa merne stanice "Sudža" na rusko-ukrajinskoj granici gas na teritoriju Ukrajine više ne stiže, javio je Itar-Tass.

Posmatrači nemaju pun pristup

Evropski stručnjaci zaduženi za proveru tranzita ruskog gasa nisu imali puni pristup stanicama u Ukrajini i Rusiji, saopštila je danas Evropska komisija. "Eksperti nisu imali puni pristup gasnim stanicama, i u Ukrajini kao i u Rusiji", kako bi verifikovali tranzit gasa, izjavio je jedan od portparola Komisije, Feran Taradeljas. Misija posmatrača je da provere da li Rusija šalje dovoljno gasa koji je kupila Evropska unija i da li taj gas bez problema prelazi preko teritorije Ukrajine. Taradeljas je kazao i da je počela distribucija "veoma ograničenih" količina gasa ka Ukrajini i to samo preko jednog ulaznog mesta u Rusiji.



"To je u suprotnosti sa svim dogovorima koji su juče potpisani. U takvim uslovima mi nemamo fizički mogućnosti da ostvarujemo tranzit gasa preko teritorije Ukrajine. Odgovornost za to je u potpunosti na ukrajinskoj strani", rekao je Medvedev.

"Za sada ne znamo šta da radimo. To što traži ukrajinska strana, mimo je odredbi utvrđenih u dokumentima. Informisao sam evropske partnere o tome da mi jednostavno nemamo mogućnosti za obnovu isporuka gasa", rekao je Medvedev tokom telefonske konferencije za novinare.

On je optužio SAD da stoje iza poteza Ukrajine. "Izgleda kao da oni igraju na taktove muzike koja je orkestrirana izvan Ukrajine", rekao je Medvedev dodavši da misli na sporazum između SAD i Ukrajine, ali nije precizirao o kakvom se sporazumu radi, javio je Rojters.

"Ako je sistem zatvoren mi ne možemo obezbediti isporuke gasa", rekao je on, dodajući da je ukrajinska strana "cinično saopštila" da je njihov gasno-transportni sistem preorijentisan na unutrašnje potrebe.
 
...ukrajinci kazu da su rusi promenili rutu ...kao gas salju na balkan a ne na zapad pa su zavrnuli slavine...valjda im se ne isplati da uzimaju pare samo za tranzit na balkan a da ih ispale za zapad posto sad na zapad salju preko belorusije...more sta njih briga kome rusi salju taj gas ...nisu normalni

Bilo bas na FOX-u prikazivali nekog iz Gazproma kad su pustali gas...naredio je da se pusti za Balkan i za Moldaviju...ali izgleda USA ne zeli da Balkan ima gas z:lol:
 

Back
Top