Косовски Албанци планирају забрану производа из остатка Србије

BE0GRAD

Obećava
Poruka
75
...зато што Србија ( и братска нам БиХ ) неће да призна ознаке банана-републике Косово.

Оно што ме занима је колико је реално да наши производи заиста буду блокирани. Ипак два-три гранична прелаза нису под ингеренцијом терористичких власти па не видим како би српска роба која туда прође могла да буде заустављена да оде по селом Косову.

...јел се неко разуме у ту проблематику? Ако да ... онда нек да неко своје елаборирано мишљење о томе за нас неуку рају!!! z:)
 
...зато што Србија ( и братска нам БиХ ) неће да призна ознаке банана-републике Косово.

Оно што ме занима је колико је реално да наши производи заиста буду блокирани. Ипак два-три гранична прелаза нису под ингеренцијом терористичких власти па не видим како би српска роба која туда прође могла да буде заустављена да оде по селом Косову.

...јел се неко разуме у ту проблематику? Ако да ... онда нек да неко своје елаборирано мишљење о томе за нас неуку рају!!! z:)

Kad se zabrani ulaz robe, zabrani se obično i prodaja te robe na teritoriji. Ako nekome nađu tu robu u prodavnici, zapleniće je verovatno...
Tako da, čak i ako roba pređe granicu, to ne znači da može slobodno da se prodaje tamo...
 
Kad se zabrani ulaz robe, zabrani se obično i prodaja te robe na teritoriji. Ako nekome nađu tu robu u prodavnici, zapleniće je verovatno...
Tako da, čak i ako roba pređe granicu, to ne znači da može slobodno da se prodaje tamo...

ОК ... то сам предпоставио и ја , али нико не може да заплени робу у српским срединама ... и опет, све ово је под предпоставком да дође до забране робе.

Шта ако буде само повећано таксирање те робе? Како приштинске власти могу да знају да ли је нека српска роба у нпр. призренској продавници таксирана 10 или 0% ?
 
ОК ... то сам предпоставио и ја , али нико не може да заплени робу у српским срединама ... и опет, све ово је под предпоставком да дође до забране робе.

Шта ако буде само повећано таксирање те робе? Како приштинске власти могу да знају да ли је нека српска роба у нпр. призренској продавници таксирана 10 или 0% ?

Verovatno će biti potpuno zabranjeno, a ne uz povećane carine. Kako bi znali? Pa, postoje carinska dokumenta koja to potvrđuju. Ipak, u praksi je sve to komplikovanije...
U srpske sredine će roba možda i moći na različite načine da dopre i, verovatno, neće biti problema sa njenom prodajom tamo...
 
...зато што Србија ( и братска нам БиХ ) неће да призна ознаке банана-републике Косово.

Оно што ме занима је колико је реално да наши производи заиста буду блокирани. Ипак два-три гранична прелаза нису под ингеренцијом терористичких власти па не видим како би српска роба која туда прође могла да буде заустављена да оде по селом Косову.

...јел се неко разуме у ту проблематику? Ако да ... онда нек да неко своје елаборирано мишљење о томе за нас неуку рају!!! z:)

Ovo je covece smejurija....neka ih...da vidimo koliko ce to da potraje....
 
Ipak bez blokade robe iz Srbije?

12. januar 2009. | 17:52 | Izvor: Tanjug
Priština, Beograd -- Rukovodioci Ministarstva trgovine i industrije Kosova obelodanili su da kosovska vlada ipak neće uvoditi blokadu uvoza robe iz Srbije, piše Koha ditore.

Kako navodi ovaj list, kosovska vlada očekuje rešenje ovog problema na međunarodnom nivou. Nedavno je Vlada Kosova najavila blokadu uvoza iz Srbije Bosne i Hercegovine, jer su ove zemlje početkom decembra blokirale uvoz i tranzit roba sa Kosova zbog izvoznih dokumenata sa pečatima Carine Kosova a ne carine UNMIK-a.

Privredna komora Kosova zatražila je od privrednih komora Srbije i Bosne i Hercegovine da utiču na institucije u ovim zemljama da se onemogući blokada uvoza sa Kosova kao i tranzita robe sa Kosova kroz Srbiju i Bosnu i Hercegovinu.

U Privrednoj komori Kosova ističu da će najveće štete od primene ove odluke imati preduzetnici i preduzeća u Srbiji i Bosni i Hercegovini jer Priština najavljuje da će na ovaj embargo odgovoriti kontra-embargom na uvoz roba iz ove dve zemlje na Kosovo.

Srbija na Kosovo izvozi robu u vrednosti od oko 260 miliona evra, dok uvoz uvozi robu vrednu oko 2,2 miliona evra.

Uvoz Kosova iz Bosne i Hercegovine iznosi oko 40 miliona evra, dok je izvoz vredan samo nekoliko miliona evra.

Na novinarsko pitanje da komentariše mogucnost kosovskog embarga na uvoz iz Srbije i Bosne i Hercegovine, premijer Hašim Tači danas nije dao konkretan odgovor.

"Mi ne zelimo da gradimo izolovanu zemlju ili region. Mi želimo da naša zemlja i region budu otvoreni, integrisani i da napreduju kroz razmenu roba u cilju zajedničkih interesa naših naroda. Radićemo u tom pravcu, zajedno sa međunarodnom zajednicom, da bi smo pronašli najbolje resenje za sve", rekao je Tači.

Inače, u okviru priprema za primenu embarga na uvoz robe iz Srbije i Bosne i Hercegovine, Privredna komora Kosova je potpisala u petak sporazume sa privrednim komorama Albanije i severozapadne Makedonije, kojima ove komore preuzimaju na sebe obavezu obezbeđivanja roba koje je Kosovo do sada uvozilo iz Srbije i Bosne i Hercegovine.

Nema nista od toga.
 
Nema nista od toga.

Ја сам у Политици прочитао да Албанци неће увести ембарго јер немају подршку међународне заједнице. То ваљда значи да ми мошемо да наставимо да их подј&&&вамо без последица z:)

Изем ти ја ту ''државу'' z:mrgreen:
 
...зато што Србија ( и братска нам БиХ ) неће да призна ознаке банана-републике Косово.

Оно што ме занима је колико је реално да наши производи заиста буду блокирани. Ипак два-три гранична прелаза нису под ингеренцијом терористичких власти па не видим како би српска роба која туда прође могла да буде заустављена да оде по селом Косову.

...јел се неко разуме у ту проблематику? Ако да ... онда нек да неко своје елаборирано мишљење о томе за нас неуку рају!!! z:)

Pa kljucno je da ce oni satro da zabrane proizvode, pa da ih uvoze svercerskim kanalima. :sanke:
 

Back
Top