greshka u cirilici

prion

Zainteresovan član
Poruka
366
Primetio sam da su i nashi preci meshali slovo I u cirilici i latinici shto se i vidi na ovoj markici ,slovo i levo dole je u stvari slovo n latinicom.....
 

Prilozi

  • lastscan.jpg
    lastscan.jpg
    83,6 KB · Pregleda: 36
Primetio sam da su i nashi preci meshali slovo I u cirilici i latinici shto se i vidi na ovoj markici ,slovo i levo dole je u stvari slovo n latinicom.....

Poštovani Prione, ne znam odakle Vam potiču preci, ali ako su iz oblasti koje su bile pod austro-ugarskom okupacijom, onda ste u pravu. Ove markice su naime iz 1920. godine, izdanje za Sloveniju, ali su korišćene i u oblastima zapadno od Drine u nedostatku drugih pokrajinskih izdanja. Sve markice Države Slovenaca, Hrvata i Srba (koja je sa Kraljevinom Srbijom formirala Kraljevstvo Srba, Hrvata i Slovenaca 1. XII 1918.) izdavane su i važile su do prvog zajedničkog izdanja - 16. januara 1921. Odatle brojne greške i specijaliteti. Za ovu seriju znam da je kompletno izdata sa greškom: "N umesto И" kod vrednosti: 2, 4, 6 i 10 dinara (sa likom kralja Petra I Karađorđevića). Ljudi na tim prostorima retko kad su videli ćirilicu, a kamoli to da su je koristili. Pogotovo, što su baš Slovenci i Austrijanci radili na nacrtima i klišeima ovih maraka, tako da ni Čiča Pera ne liči baš mnogo na sebe.
 
A shta reći za ovu markicu gde je ceo tiraž odštampan /po meni / sa greškom
Tu piše KRAGUJEBAC a ne KRAGUJEVAC ili se ja varam?
Da li je moguće da to niko nije primetio?
 

Prilozi

  • IMG.jpg
    IMG.jpg
    103,3 KB · Pregleda: 21

Back
Top