Za borbe pasa kazna 3-5 godina!?

dragosh

Veoma poznat
Poruka
11.827
Борбе паса
Битке до последњег угриза
Мечеви пит бул теријера у Србији се најчешће организују у Београду, Шапцу, Суботици и Панчеву


psi.jpg

Псећи гладијатори са крволочним газдама и раздраганом публиком

Организовање борби паса, клађење и изнајмљивање простора за овакве догађаје ускоро би изменама Кривичног законика требало да буду предвиђени као кривично дело за које је запрећено затворском казном у трајању од три до пет година, сазнаје „Политика”.

Овај предлог прошао је Владу, остало је да се о њему још изјасне посланици републичког парламента. Према важећим прописима у Србији, борбе паса санкционишу се прекршајним пријавама, за чије подношење су надлежни ветеринарски инспектори, и новчаним казнама од неколико хиљада динара. За организовање овог крвавог спорта у Србији до данас нико није био позван на кривичну одговорност.

– Са друге стране, опкладе на борбама паса достижу и неколико хиљада евра, па казне предвиђене Законом о ветеринарству заиста делују смешно. На делу је исмејавање правде. Проблем је што су у организовање борби увек укључени локални полицајци и ветеринари, који би то заправо први морали да пријаве – рекао је за „Политику” Елвир Буразеровић, председник Организације за поштовање и бригу о животињама „Орка” из Београда.

Он је објаснио да прецизна евиденција о борбама паса у Србији не постоји јер се полиција овим проблемом озбиљно ни не бави. По његовим речима, у Србији „цвета” бизнис са борбеним псима, а мечеви се организују неколико пута месечно на различитим локацијама на целој територији државе.

– Конкретне пријаве имамо за Београд, Шабац, Панчево и Суботицу. У питању је затворен круг људи, професионалних одгајивача пит бул теријера, али се организују и борбе питова и шарпланинаца, питова и кавкаских овчара. Треба рећи да ове расе, иако га својом масом далеко надмашују, немају никакве шансе према питу утренираном за борбу – казао је Буразеровић.

„Политика” је контактирала са власником једне од првих озбиљних одгајивачница питова у Србији у којој су поникли шампиони ринга Краљ и Сребрни, о којима „питаџије” испредају легенде.

– Нема више тога као пре. Некада је то био добар посао, долазили су купци из целе Европе, а да не говоримо о нашем окружењу. Данашњи питови у Хрватској, Босни, Бугарској, Црној Гори, то су све наши пси. Српски пит је пас светског гласа, предњачимо чак у односу на Американце – рекао је наш саговорник, објашњавајући да су питови „предодређени за борбу јер им је то у крви”.

За разлику од одгајивача питова, Буразеровић каже да је овај бизнис далеко од опадања. Борбе паса су тренутно присутне на целом Балкану, у БиХ, Црној Гори, на Косову, у Бугарској.

Председник „Орке” објашњава да се одгајивачи питбул теријера данас и не крију, већ се на Интернету јавно оглашавају. На појединим Интернет сајтовима (www.yuarena.co.yu) власници пит бул теријера размењују утиске са одржаних борби, продају штенад, али и опрему за тренинг борбених паса.

Цена штенади креће се од 500 до 2.000 евра, а уколико је у питању млад пас који обећава (ако је „мечован”, односно пуштан у борбе) цена се пење и до 5.000 евра.

Борбе се заказују преко Интернета, али и путем илегалног специјализованог часописа „Срчаност”. Пси морају да буду приближно исте тежине, а осим власника паса, у рингу који је обично величине четири са четири метра присутан је још само судија.

Власници на почетку меча сваки у свом ћошку хушкају псе, а после првог судара наступа борба на живот и смрт. Борбе обично трају дуже од сат времена, а када се пси у току меча заморе, власници их поново, окренути леђима један ка другом, воде у углове ринга на хушкање, илити „скреч”.

Пас који после „скреча” одбије да се бори сматра се да је изгубио, мада то није чест исход борбе јер је познато да је било случајева да питови настављају да нападају противника чак и кад остану без једне предње ноге. Тада пас који остане жив –побеђује. Поражени пси често угину од искрварења, дехидрације или инфекција неколико сати, па чак и недеља после окршаја. Побеђене псе власници често и сами убију како би избегли репутацију да продају штенад лошег борбеног квалитета, или их оставе на улици да угину у страшним мукама.

„Политика” незванично сазнаје да се борбе паса данас организују на много „професионалнији” начин него некада. Нема више хушкања паса на ливадама, питови се „пуштају” у затвореном простору, а у околини Панчева наводно у једном од таквих објеката постоје и трибине за публику.

– Чудан смо ми народ, има примера да мајке доводе децу да посматрају крваве борбе паса – каже Буразеровић.

-----------------------------------------------------------

Тренинг за крвави спорт
Trening.jpg

Тренинг на покретној траци
Пит буловима тренираним за борбе редовно се мери тежина, а уколико се угоје власници их подвргну дијети. За разлику од питова – кућних љубимаца, који су тежине од 25 до 35 килограма, најбољи питови – борци обично су тешки између 14 и 17 килограма.

Дају им се лаксативи и прокинетици за брже пражњење црева, а власници их кљукају и стероидима, аминокиселинама, протеинима и анаболицама.

Покретне траке за трчање на којима питови стичу кондицију коштају од 1.000 до 1.500 евра, а свој чувени угриз ови пси увежбавају на аутомобилским гумама и специјалним џаковима. Неки од власника су брутални па псе навикавају на бол и развијају им агресивност купирајући, односно секући им уши кухињским ножем, пребијајући их палицама и тешко их изгладњујући.

– Са друге стране, знамо да много људи држи питбулове као кућне љубимце, који важе за праве мазе. Познато је да ови пси нису агресивни према људима, али кад су друге животиње у питању, то је друга прича – каже Елвир Буразеровић.

Марко Албуновић
[објављено: 12/01/2009]



http://www.politika.rs/rubrike/tema-dana/Bitke-do-poslednjeg-ugriza.sr.html
 
Nekako sam mislio da su vremenom nestale ove psihopate koje svoje pse toliko mrze da ih koriste u borbama. Sve sam to povezivao sa onim godinama krize devedesetih godina.
Medjutim, nazalost nisam u pravu i dalje se u ovoj zemlji ljudi, zene i deca(kako pise u ovom tekstu iz danasnje "Politike") "zabavljaju" na ovaj krvolocan nacin.
Strasno.z:((
 
I ovde je, kao i kod većine drugih problema u ovoj našoj parodiji od države, problem korumpiranost i lenjost nadležnih organa. Ništa nisu naučili od Bugara kojima je EU ukinula neka sredstva zato što nisu ništa uradili na eliminaciji korupcije... Predviđene kazne su smešno male, prosto predstavljaju uvredu kad se uzme u obzir kolika je patnja životinja tu uključena, da su ti psi skoro 100% nepodobni za resocijalizaciju i udomljavanje, koliku zaradu svi ukljčeni imaju na tome i koji je stepen devijantnosti neophodan da bi neko mogao to da smatra legitimnom zabavom ili izvorom prihoda. Ništa ti jadni psi nemaju od toga što bismo mi njihovim vlasnicima ovo ili ono sve dok se ne uradi nešto konkretno a po svemu sudeći, to se neće uskoro desiti.
 
Al pre zatvora vlasnike pasa prvo u ring, pa nek se oni bore jedno 2 sata kao i psi. Pa kad ostanu bez komada mesa i u lokvi krvi e onda u prljavu celiju!

Ovo sto se trake tice na slici nije strogo vezano za pse koji se spremaju za borbe. Iste trake koriste svi "radni" psi, haskiji, psi koji se koriste u specijanim jedinicama itd..
Imam i ja takvu traku koju koristi moj pas (obozava je), inace pomenuti Pitbull, pa nikad nije bio u borbi, niti ce!
 
Saznala sam da jedan lik organizuje borbe pasa, kome da se obratim?
Šta raditi u takvoj situaciji, zvati policiju? da li ce oni uopšte reagovati na tako nešto?
Pritom taj lik je iz manjeg mesta, i živi u ulici punoj pandura. Kapiram da svi oni znaju za to.

Obavestila sam drugarice koje su u udruženjma za zaštitu životinja
 
Veterinarska inspekcija bi kao nadlezna za sprovodjenje Zakona o dobrobiti zivotinja i Zakona o veterinarstvu morala da reaguje, moglo bi da se kontaktira i tuzilastvo a svakako tipujem, ako ovi zataje, na B92 i na Vericu Barac, ona voli pse, secam se da su je za neki intervju slikali sa njenim kolijem.
 
Da li oni reaguju na teritoriji cele srbije?

Znam jednog lika koji radi kao inspektor u muriji pitala sam ga za savet, ali on na žalost može samo da mi pomogne na teritoriji Beograda.
U svakom slučaju znaću tačno kad će sledeća borba biti održana, a do tada MORAM NEŠTO DA SMISLIM!!
 

Back
Top