Коју врсту горива за грејање

Добро дошли

Buduća legenda
Poruka
27.854
Сваке зиме запитамо се, која је врста горива најповољнија за грејање. Сада, када су издаци за грејање још у свежем сећању, добро би било да се стручно позабавимо,како се определити за следећу грејну сезону.

Врста горива Количина Једин.цена Износ

1. Дрво
2. Угаљ
3. Ел.енергија
4. Плин
5. Лож уље
Услови:
- простор за грејање: 100 м[SUP]2[/SUP](240 м[SUP]3)[/SUP]
- сведено на једномесечну потрошњу горива,
- процена изолованости грејаног простора: врло добра
- без амортизације инсталације за грејање( котао,радијатори,пратећа арма-
тура,...),
- котао за ЦГ 20 kW,
- темп. просторија 20-22 С,
- темп. воде 70/60 С
- без грејања техн.воде,

Подаци се могу исказати парцијално, нпр. само за Угаљ или дрво,....
Ево мог примера за: Угаљ,

2. Угаљ(Сушени Вреоци) О,5 t/mes. x 9.200 din/t = 4.600 din/mes.
 
Poslednja izmena:
нисам рачунао шта ми је повољније, пошто имам централно грејање.
претпостављам да је најповољније грејање на дрва, још ако поседујеш неки луг у близини, милина.
Ма слажем се ја тако:паушално. Али за опредељење ипак треба нека проста рачуница,зар не?
 
Сваке зиме запитамо се, која је врста горива најповољнија за грејање. Сада, када су издаци за грејање још у свежем сећању, добро би било да се стручно позабавимо,како се определити за следећу грејну сезону.

Врста горива Количина Једин.цена Износ

1. Дрво
2. Угаљ
3. Ел.енергија
4. Плин
5. Лож уље
Услови:
- простор за грејање: 100 м[SUP]2[/SUP](240 м[SUP]3)[/SUP]
- сведено на једномесечну потрошњу горива,
- процена изолованости грејаног простора: врло добра
- без амортизације инсталације за грејање( котао,радијатори,пратећа арма-
тура,...),
- котао за ЦГ 20 kW,
- темп. просторија 20-22 С,
- темп. воде 70/60 С
- без грејања техн.воде,

Подаци се могу исказати парцијално, нпр. само за Угаљ или дрво,....

Ево мог примера за: Угаљ,
2. Угаљ(Сушени Вреоци) О,5 t/mes. x 9.200 din/t = 4.600 din/mes.

Очекивао сам веће интересовање за ову тему тим пре што је сваке јесени актуелна. Не треба бити технички поткован да се срачуна колико кошта месечно/годишње грејање,за коју површину (м[SUP]2[/SUP]) стана/куће и која врста горива. То ради сваки домаћин када планира кућни буџет.
Добро, доћи ће нова јесен па ћемо тему поновити. А дотле бележите издатке за огрев!
 
lepo je ovo sracunato ali zaboravio si da uzmes u obzir kvalitet goriva koje koristis. Da li je bolje ulje ili drvo a gde je tu ugalj.Nije sve u ceni.

Па квалитет горива је садржан у цени и количини утрошеног. Квалитетнији угаљ (високо калоричнији) је скупљи али иде мања количина па се своди скоро на исто.
А дали је боље:дрво,угаљ,плин,лож-уље... е, ту је суштина питања. Колики су месечни или годишњи издаци за грејање 100 м[SUP]2[/SUP] за разне врсте горива?
 
TA peć & jeftina struja.

Ма може и та комбинација. Али добро би било да се од једномесечног износа рачуна (у kWh или динарима) одбије нека просечна летња потрошња и тако остане само трошак за грејање. Да видимо, колико пара иде за ту комбинацију. Хајде покушајте то да урадите!
 
Kolega na poslu gledao emisiju o coveku koji se greje na baliranu slamu, centralno grejenje je u pitanju 300 м2. Za grejnu sezonu mu je potrebno oko 2000 bala slame. Kod nas je ove sezone bala slame kostala 20 din. 2000x20=40000din.
Kasnije smo culi da jedan radnik u firmi ima isti sistem grejanja, ali ne koristi samo slamu nego kombinuje slama+drva+ugalj+tuluzina+sve sto moze da gori. I on kaze, do sad je potrosio 3 metra drva, 1T uglja i oko 4 bale slame dnevno, da ne bude zabnune, samo je slama izrazena za dnevnu potrosnju, ostalo je za celokupan period grejanja. Greje oko 230 м2. Imao je svoje zito pa mu je slama izasla skoro pa dzabe. Racunica kaze da je grejanje ovakvim sistemom i vise nego isplativo. Ali postoje i problemi. Potreban je dosta veliki prostor za kotao, natkriven prostor za skladistenje slame...
 
U medjuvremenu svi proizvodjaci nosaca energije ( ugalj, nafta, drvo, plin ) preracunavaju u energiju u kilovatcasovima i tako obracunavaju svoje proizvode. Mozete ustedeti kroz to sto vucete ugalj iz podruma i slicno. Jedino kroz toplotnu pumpu mozete znacajno da ustedite. To se radi tako (ovo je za neobavestene ) sto se toplota pumpa iz spoljasnjeg vazduha (ili vode, zmlje) pomocu elektricne struje. Kroz taj postupak se moze postici usteda do cak 70%.

Vukic
 
Ja koristim plin za grejanje. Ali posto nemam gasovod koristim boce od 35L. Mesecno odu 4 boce.

То је издатак око 7.500 - 8.000 дин./месечно. Ниси навео колико м[SUP]2[/SUP] се греје на овај начин.
Ако се греје више од 100 м[SUP]2[/SUP], мислим да је подношљиво.
 
ne znam samo kako se grejesh sa 16 kg uglja dnevno , ja ima kucu od 120 m2 i trosim znatno vishe, mozda 25, ne znam , nisam tachno merio ali mozda chak i 35 kad je veliki minus napolju

@slob у праву си и моје извињење за непрецизност. Узео сам само податак о купљеном угљу за грејну сезону 2007/2008 г. а нисам урачунао остатак угља од око 200 - 300кг. из предходне сезоне и дрва која користим за потпалу и као додатак када у депонији наиђем на угљену прашину.

Али зато имам прецизне податке за грејну сезону 2008/2009г.:
Утрошено:
1 Угаљ-oпрана коцка
- ,,Лубница'' 3.5 t х 7.600дин = 26.600 дин.
2. Дрва за потпалу и
као додатак уз угаљ 2 м[SUP]3[/SUP] х 2.500 = 5.000 дин.
УКУПНО: 4.2 t[SUP]*[/SUP] или 31.600 дин.
( [SUP]*[/SUP] за 5.000дин.дата за дрва може се купити 0.657 t угља које је додато основној количини и отуд је цифра 4,2t).
3. Број грејних дана:
Грејање започето: 9 Октобра 2008г.
Грејање завршено: 18.Априла 2009г.
УКУПНО грејних дана: 191

4. Резиме:
4.1. Количина утрошка угља: 4.200 кг : 191 = 22 кг/дан.
4.2. Месечни издатак: 31.600дин. : (191/30=6.36) = 4.968 дин/месечно.
5. Величина грејаног објекта, термичка изолација и остварена температура у просторијама:
5.1. Спратни објекат 7,50 х 7.50 м у основи.
5.2. Грејана површина: 6.90 х 6,90 + 12[SUP]*[/SUP]= 107 м[SUP]2[/SUP]
( [SUP]*[/SUP]+12 м[SUP]2[/SUP] је простор - мали хол који повезује партер и спрат у коме је смештен котао - КРЕКА ВЕСО са котлом 14 или 16 KW)
5.3. Спољна обрада: Перлитни малтер а са западне и источне стране делимично наслоњен на суседне објекте.
5.4. Температуре у просторијама у време грејања:
а.Дневни и трпезаријску део(25м[SUP]2[/SUP]): t = 20 - 23 [SUP]o[/SUP]C
б.Кухиња (10м[SUP]2)[/SUP] t = 18 - 20 [SUP]o[/SUP]C ,
в.2 х купатила t = 20 - 25 C,
г.3 х спаваће собе t = 17 - 20 [SUP]o[/SUP]C

За ову грејну сезону (2009/2010г.) обезбедио сам 4 t угља oпрана коцка ,,Лубница'' и 2 м[SUP]3[/SUP] дрва и видећу како ћу проћи.
 
Poslednja izmena:
Сваке зиме запитамо се, која је врста горива најповољнија за грејање. Сада, када су издаци за грејање још у свежем сећању, добро би било да се стручно позабавимо,како се определити за следећу грејну сезону.

Врста горива Количина Једин.цена Износ

1. Дрво
2. Угаљ
3. Ел.енергија
4. Плин
5. Лож уље
Услови:
- простор за грејање: 100 м[SUP]2[/SUP](240 м[SUP]3)[/SUP]
- сведено на једномесечну потрошњу горива,
- процена изолованости грејаног простора: врло добра
- без амортизације инсталације за грејање( котао,радијатори,пратећа арма-
тура,...),
- котао за ЦГ 20 kW,
- темп. просторија 20-22 С,
- темп. воде 70/60 С
- без грејања техн.воде,

Подаци се могу исказати парцијално, нпр. само за Угаљ или дрво,....
Ево мог примера за: Угаљ,

2. Угаљ(Сушени Вреоци) О,5 t/mes. x 9.200 din/t = 4.600 din/mes.

Solarno :)
 

Зими некако слабо стојимо са сунцем. Али као идеја није лоша али само као испомоћ некој врсти грејања или прелазни период.Ослонити се само на СОЛАРНО, било би то Ескимско грејање.
Мислим и да је то скупа инвестиција у старту па ако је и као допунско грејање.
 
bukvaxxl ti si bash temeljan :) , ja prolazim malte ne isto kao i ti u toj 08/09 sezoni, a ove smo uzeli malo drugachiji ugalj, cini mi se sushena kolubara...3t (oko 7-8h din.), a shto se tiche dnevne potrosnje , tu je negde na tvom nivou, s tim da je moja kuca malo veca 5x11m(2x) ali nam je prosechna temp u kuci neshto niza... i mi imamo nekih drva za potpalu ali u manjoj meri, ne kupujemo nego obichno to bude od jesenjeg orezivanja...
kuca je mestimichno izolovana i se jedne druze strane se naslanja na komshiju i tavan je dobro izolovan, kotao mi je neke nepoznate marke ali jako ekonomichan, tj ima visok stepen iskorishtenja goriva.
, naravno moram dodati da se mestimichno dogrevamo na struju, kada je extremno hladno napolju ili u kupatili...
poz
 
bukvaxxl ti si bash temeljan :) , ja prolazim malte ne isto kao i ti u toj 08/09 sezoni, a ove smo uzeli malo drugachiji ugalj, cini mi se sushena kolubara...3t (oko 7-8h din.), a shto se tiche dnevne potrosnje , tu je negde na tvom nivou, s tim da je moja kuca malo veca 5x11m(2x) ali nam je prosechna temp u kuci neshto niza... i mi imamo nekih drva za potpalu ali u manjoj meri, ne kupujemo nego obichno to bude od jesenjeg orezivanja...
kuca je mestimichno izolovana i se jedne druze strane se naslanja na komshiju i tavan je dobro izolovan, kotao mi je neke nepoznate marke ali jako ekonomichan, tj ima visok stepen iskorishtenja goriva.
, naravno moram dodati da se mestimichno dogrevamo na struju, kada je extremno hladno napolju ili u kupatili...
poz

Најпре да те исправим: ја сам žirica а не bukvaxxI.
Добро си приметио да сам брижљиво прикупио податке. Водио сам рачуна о почетку и крају грејног периода. То сам урадио да би тема имала смисла а уједно служиће као репер људима у избору врсте грејања. Нарочито је важно за кориснике централног грејања јер ако је њихова цена грејања једнако или веће од ове, онда такво грејање нема сврхе.Сигурно је у такву цену уграђено нешто што нема везе са грејањем.
Добро би било када би неко исто урадио са неком другом врстом грејања, нпр.:гасом или струјом.
 
http://arhiva.elitesecurity.org/t339610-Tabela-uporednih-cena-grejanja
На овом сајту пронашао сам интересантну упоредну табелу за разне врсте горива, цене горива и годишње издатке за стан од 60 м2.
Пронађите се како ћете се грејати ове зиме.
 

Back
Top