iskustva sa veterinarima

pocela sam ovu pricu iz prostog razloga :Imala sam setera koji je godinama pogresno lecen kod Klare i LJube iz ordinacije INTERVENT!!!Imao je streptokoknu infekciju na sapi koju su sposobni veterinari operisali tvrdeci da mu raste dlaka ispod koze.O tome da sam ga posle operacije zatekla na terasi u koju bije sunce u julu,necu ni da pricam,ali sapu mu je na kraju izlecila Buba iz Nomoveta i to tabletama(lecila je cetri meseca i izlecila)!A vidim da se Klara i Ljuba reklamiraju na sve starne!Pa oni bi trebali da izgube dozvolu za rad!
 
Nomovet je ok, mada nisam imala priliku da ih "isprobam" za neke vece intervencije. Ali lecenje upale uha, tretiranje polomljenog nokta i redovno secenje noktiju pudli koja ima bas velike zivce i kojoj su svi drugi vetovi redovno kacili zivac zbog cega je krvarila-sasvim su ok.

Sto se tice streptokokne infekcije, da pitam posto imam slican problem sa lutalicom... Da li je pas imao uvek otvorenu ranu? Posto ona zenka je imala streptokoke na sapi, bilo je i gnoja, lecili je antibioticima ali iako sad vise nema rane ona i dalje tesko hoda i tesko se oslanja na tu sapu,,, Pa ne znam jel moguce da streptokokna infekcija postoji iako nema otvorene rane?
 
Nomovet je ok, mada nisam imala priliku da ih "isprobam" za neke vece intervencije. Ali lecenje upale uha, tretiranje polomljenog nokta i redovno secenje noktiju pudli koja ima bas velike zivce i kojoj su svi drugi vetovi redovno kacili zivac zbog cega je krvarila-sasvim su ok.

Sto se tice streptokokne infekcije, da pitam posto imam slican problem sa lutalicom... Da li je pas imao uvek otvorenu ranu? Posto ona zenka je imala streptokoke na sapi, bilo je i gnoja, lecili je antibioticima ali iako sad vise nema rane ona i dalje tesko hoda i tesko se oslanja na tu sapu,,, Pa ne znam jel moguce da streptokokna infekcija postoji iako nema otvorene rane?

Po nekom nasem iskustvu-moze.Aca je imao otvorenu ranu,koja nije gnojila (da ja to vidim na povrsini),ali je okolno tkivo bilo jako oteceno.Buba mu je lecila sapu sa panklavom,pa se prvo skinula povrsinska rana ali se napravio papilom izmedu prstiju.E onda Aca nije mogao da stane na sapu i to je poprilicno potrajalo dok taj papilom nije puko i ogromna kolicina gnoja se icedila.To se ponavljalo vise puta dok jednostavno nije nestao.Imamo utisak kao da je kroz taj papilom doslo i do ciscenja streptokokne infekcije.Treba biti samo jako uporan.
 
Zavisi... Pre koliko je bio, jesi li je ti posle toga hranio kako treba... Može da se desi da joj nije iscedio žlezde kako treba, da ih je iscedio ali ih nije posle očistio, da je ti neadekvatno hraniš... Trenutno mi ta tri razloga padaju na pamet ali interesantno je da, kad se jednom žlezde prepune i veterinar ih iscedi, da posle mora stalno. Pre koliko vremena su joj poslednji put ceđene žlezde?
 
Zavisi... Pre koliko je bio, jesi li je ti posle toga hranio kako treba... Može da se desi da joj nije iscedio žlezde kako treba, da ih je iscedio ali ih nije posle očistio, da je ti neadekvatno hraniš... Trenutno mi ta tri razloga padaju na pamet ali interesantno je da, kad se jednom žlezde prepune i veterinar ih iscedi, da posle mora stalno. Pre koliko vremena su joj poslednji put ceđene žlezde?
Pre oko 2,5 meseca..... Pravilno je hranim dajem joj pedigre granule i hranu iz konzerve...
 
Nismo se razumeli, kažem, ako ih ima i po supermarketima, ne valjaju. A Pedigrea ima ali ako ti misliš da su dobre, samo izvoli, samo nemoj posle da ti bude veterinar kriv kad pas počne da ti se razboljeva od ovoga ili onoga.
 
U naselju imam 4 veterinara. Jedan drugi svim mackama daje iste inekcije i naplacuje papreno a drugi od njih mi je prekjuce pogresnom terapijom otrovao macka Na kraju sam macka odnela kod specijaliste za mace i kuce. Onom nadri vet. koji mi je pogresno lecio macka sam rekla ako mu se slucajno nesto desi bolje da se seli iz naselja jer cu da ga ubijem. Ako je nekome to samo macka, meni je to vise od macke. On je deo porodice i deo mog zivota, koji bi bio pust bez njega. Zato vodite racuna kome poveravte vase poverenje i stavljate zivote vasih ljubimaca u ruke. Nisu strucnjaci svi koji imaju diplomu. Nekada cete bolje savete dobiti do forumasa nego od nadri vet. U mom gradu je problem sto malobrojni imaju dobro opremnjene ordinacije sa rengenom ulatra zvukom i slicno, pa ndrze monopol. Ja jos uvek ne znam gde se i dali se u mom gradu rade analize krvi ili stolice kod kucnih ljubimaca.
 
Staphylococcus aureus, krenule su sa obale Ibra tamo '99. a razmnožile se u azilu i + postale rezistentne na skoro sve antibiotike, mimi's dad je jednoj kerušici koja je u azilu provela svega 3 dana na svakih nedelju dana uzimao bris i slao na antibiogram i svake nedelje je bilo sve manje antibiotika koji su delovali, jedva je izlečio.
 
Meni je sijamac uginuo od FUS-a. Koliko mi je objasnjeno, to je sindrom cest kod sijamaca koji su sterilisani i jedu granule. Blokirala mu se besika i nije mogao da piski pa su mu na kraju stali bubrezi, posle dva dana agonije, kateterzacije, primanja infuzije i grejanja flasama tople vode...
To je bilo pre cetiri godine. Od toga se jos nisam oporavila i nisam uzela novog ljubimca. Ali se i dan-danas pitam da li je bolji veterinar nogao da ga spase i da li je to bilo do njega...
 
Izvinjavam se, ali žljezde NIKADA I DOSLOVCE NIKADA neće prestati da joj se pune. To je sklonost psa i tu pomoći nema. Nije tačno da, ako se jednom iscede i isperu, moraju uvek, jer to nema veze sa tim. Govorim iz ličnog iskustva sa moja tri pekinezera. Prva je živela 17,5 godina, umrla je pre 10, tada nisam ni znala da postoje neke paraanalne žljezde. Odvela sam je kod kućnog prijatelja veterinara i od tada pa do kraja života na svaka 2 - 3 meseca. Onda sam videla kako se to radi i svaki put kada bih videla da je muči svrab, ja bih to odradila, a kod vterinara sam je vodila jednom godišnje, na ispiranje.
Sada imam majku i ćerku koje nisu u srodstvu sa prethodnom, imaju isti problem. Nastavljam sa starom praksom, lakše je tako nego da se češu i grizu do krvi - pa zamisli sebe sa tim problemom. Obzirom da majka ima 10 godina, nisam sigurna da je pametno da je hranim kostima!!! A ni to ne bi pomoglo jer sam videla gomilu lutalica koje sigurno ništa drugo i ne jedu osim kostiju pa su iščešane do krvi, doduše, tu su malo i buve umešale prste.
Postoji mogućnost da se hirurški odstrane, ako ti je to toliki problem.
 
Meni je sijamac uginuo od FUS-a. Koliko mi je objasnjeno, to je sindrom cest kod sijamaca koji su sterilisani i jedu granule. Blokirala mu se besika i nije mogao da piski pa su mu na kraju stali bubrezi, posle dva dana agonije, kateterzacije, primanja infuzije i grejanja flasama tople vode...
To je bilo pre cetiri godine. Od toga se jos nisam oporavila i nisam uzela novog ljubimca. Ali se i dan-danas pitam da li je bolji veterinar nogao da ga spase i da li je to bilo do njega...

Жао ми је што се тек сада јављам, од недавно сам на овом форуму. Када сам видео датум твоје поруке, помислио сам како сада нема смисла ни да одговорим. Међутим, твој случај се догодио пре четири године, па онда ни мој одговор не касни много.
Промени ветеринара, ако већ ниси. Оно што је било неопходно урадити поред катетеризације (мада је у таквим случајевима пунктирање бешике много делотворније, а и мање мучно за мачка) јесте енергично санирање упале која је довела до затварања пролаза за урин. То се ради огромним дозама кортикостероида (у поменутом случају, најбоље инјекциони преднизолон) које износе 4-5 милиграма по килограму телесне масе пацијента, дневно, подељено у две дозе које се дају на по 12 часова. Ово првих пар дана, када мокрење "проради" доза се смањује. Ако ја ово знам, мора да зна и твој ветеринар, или уопште то и није. Једно је ветеринар за мале животиње, поготову мачке, нешто савим шесто је ветеринар за стоку. Једни другима не би ни требало, а ни смели да се мешају у ресор. Нажалост, има ветеринара који себи, зато што поседују диплому, дају за право да се сматрају универзалним. Уосталом, колико знам, код нас и не постоје ветеринари школовани за мале животиње, јер факултет то не подржава.
 
Sad jeste kasno, ali ja sam podelila svoje iskustvo sa svima vama bas iz tog razloga, da cujem da li je veterinar mogao nesto vise da uradi, ali i da bih upozorila sve vas da se takve stvari, nazalost, desavaju.
Moj sijamac je umro u najtezim mukama, dok sam ga drzala za sapu.
Ne mogu recima da opisem koliko mi nedostaje i dan-danas, posle toliko vremena. I svaki put kad pomislim na njega, oci su mi pune suza. Od tafa nisam imala ljubimca, to dovoljno govori.
Hvala na odgovoru, bez obzira na datum. Pozdrav!
 

Back
Top