Superzena?!

Karamazov

Ističe se
Poruka
2.450
Rašida Dati - "superžena" ili ne?

_45359658_006684510-1.jpg

Rašida Dati - "superžena" ili neprijatelj boraca za ženska prava?

Feministkinjama i organizacijama za prava žena u Francuskoj, ali i drugde u Evropi, u četvrtak je maltene krenula para na uši.

Sve su odreda besne na francusku ministarku pravde Rašidu Dati, koja je 2. januara dobila bebu.
Naime, devojčica je na svet došla carskim rezom; sve je išlo kako treba, i majka i dete su pet dana kasnije izašli iz bolnice.
Međutim, Rašida Dati se potom istog dana vratila na posao - na visokim štiklama i u crnoj suknji i blejzeru otišla je na sastanak vlade u Jelisejskoj palati!
Francuzi sada nisu sigurni da li joj zbog toga treba odati priznanje, ili je kritikovati zato što stvara utisak da porodiljsko odsustvo ženama nije potrebno.

Zašto joj se žuri?

Jedna majka na ulicama Pariza za BBC kaže:
"Izaći iz bolnice i vratiti se na posao samo pet dana kasnije je priličan uspeh, to se mora priznati. Ali Rašidi se žuri. Pošto je reformisala krivični zakonik, sada hoće da reformiše i porodiljsko odsustvo i da ga skrati sa 9 na 6 meseci", kaže ona.
Kolega gospođe Dati, francuski ministar saobraćaja, bio je pun hvale:
"Bio sam prilično iznenadjen, jer je kada sam je video bila u odličnoj formi. Uvek sam se divio Rašidi, kako zbog toga što je majka tako i zbog načina na koji se ponaša u politici".
A poznata voditeljka na francuskom radiju na istu temu je rekla:
"Ne znam otkud joj snaga da se vrati na posao posle svega 5 dana, posebno s obzirom na to da je imala carski rez. U poredjenju sa njom, mi druge žene ćemo izgledati kao potpune lenštine..."

Velika greška

Alison Pirson, britanska kolumnistkinja i autor knjige o problemima sa kojima se suočavaju žene koje rade i podižu decu je uverena da je francuska ministarka pogrešila:

"Prosto mi je žao njene kćerkice. I ja sam imala carski rez, i verujte mi da se posle toga osećate kao da vas je pregazilo nekoliko autobusa. To je vrlo ozbiljna operacija. Videla sam Rašidu Dati na televiziji, i ona zaista izgleda fenomenalno - mora da su je nakljukali lekovima pre nego što je izašla iz bolnice. Ali znate mi smo sisari. Bebe u prvih nekoliko dana života vole miris svoje majke, glas majke im je poznatiji od bilo kod drugog glasa. Mislim da je njoj ovih dana mesto kod kuće", rekla je Alison Pirson.
Predstavnica jedne od organizacija za prava žena u Francuskoj nazvala je potez ministarke "skandaloznim", rekavši da će poslodavci njen primer sada koristiti da vrše pritisak na žene da ne koriste celo porodiljsko odsustvo koje im garantuje zakon.
Polemika se, potom, proširila i na drugu stranu La Manša.

U Britaniji je teže

Francuska publicistkinja Anjes Puarije, međutim, kaže da se u Britaniji oko čitave priče digla daleko veća prašina nego u Francuskoj.
To je, veruje ona, zato što je ženama u Francuskoj daleko lakše da se ubrzo posle porođaja vrate na posao:
"Pre svega, briga o deci u Francuskoj je daleko bolja nego u Britaniji. Ljudi mogu sebi da priušte da plate jaslice i obdaništa, i veliki broj žena se odlučuje za to da se vrati na posao ubrzo posle porođaja prosto zato što one to mogu da urade. Ja lično nemam mišljenje o tome da li je Rašida Dati postupila dobro ili je pogrešila, i rekla bih da i francusku javnost više zanima šta je ona zabrljala od kada se nalazi u Ministarstvu pravde, nego da li je u redu to što se tako brzo vratila na posao".
Puarije, između ostalog, predviđa da će Rašida Dati ubrzo ostati bez posla, odnosno da će biti smenjena u rekonstrukciji vlade koju navodno priprema predsednik Nikola Sarkozi.
Kada se to desi, imaće daleko više vremena za svoju kćerkicu, dodaje BBC-jeva sagovornica.

"Muško ponašanje"

Britanska kolumnistkinja Alison Pirson, međutim, kaže da je ljuti to što se francuska ministarka, možda želeći da izbegne smenu koja joj se sprema, u politici ponaša "kao muškarac".
"Mislim da ona daje veoma loš primer drugim ženama. Posle toga što je uradila, porodiljsko odsustvo deluje kao nepotrebni luksuz, kao nešto što je potrebno samo slabićima. Mislim da to nije uredu. Porodiljsko odsustvo je dragoceno ženama koje rade, i morale smo žestoko da se borimo da bismo dobile pravo na njega", kaže Pirson.
Sama Rašida Dati je na sve ovo reagovala samo kratkim komentarom, rekavši da "trudnoća nije bolest".
Ona, inače, odbija da saopšti ko je otac novorođenčeta.
Na novinarsko pitanje o tome je pre nekoliko meseci samo kratko odgovorila da je "njen privatni život komplikovan".
_____________________________________
Sve se moze kad se hoce z:mrgreen:
 
Ovde mogu da dodam:
Ja sam imao operaciju preponske kile i prvih nedelju dana sam se sa dušom rastavljao pri svakom napinjanju.
Po nekoj mojoj logici morali su da joj raseku trbušnjake da bi došli do bebe, mogu misliti u kojim je bolovima ... a još ide na štiklama. Pa stvarno je superžena.

@doktorke:zašto neodgovorna budala?
 
Vas dve kao da ste se dogovorile.

Imam prijateljicu koja je se posle porodjaja vratila poslu mnogo brze nego sto bi bilo ocekivano, malisi posle mnogo godina nista ne fali.
 
Ovde mogu da dodam:
Ja sam imao operaciju preponske kile i prvih nedelju dana sam se sa dušom rastavljao pri svakom napinjanju.
Po nekoj mojoj logici morali su da joj raseku trbušnjake da bi došli do bebe, mogu misliti u kojim je bolovima ... a još ide na štiklama. Pa stvarno je superžena.

@doktorke:zašto neodgovorna budala?

Njoj je dobro... a BEBA?????
 
I ja mislim da bebi nista nece faliti neko vreme....nisam za to,ali zasto osudjivati zenu.
Ali,posle c.reza,peti dan na posao...z:cry:...moze doci do raznih komplikacija,ipak je to operacija...da je prirodan porodjaj,u redu,vec sutradan sve funkcionise normalno,ovako...ja sam se oporavljala ceo mesec od reza,uzas.
 
A beba od dva dana zna ko joj je mama?

Zna beba šta je flašica a šta sisa, i kako kuca mamino srce... svaka njoj čast za izdržljivost... samo ja imam neki dojam da bi mi u tim trenucima beba bila važnija od karijere... ništa državi ne bi falilo da je nju neko menjao jedno mesec dana... očigledno je da je ona to uradila iz političkih razloga a ne iz posvećenosti poslu! :roll: E to mi je fuj!
 
S obzirom da se bavi politikom znači da s*re pare. Ako s*re pare može da radi šta oće. Ne brini ti za njenu bebu, njoj je bolje nego meni i tebi zajedno.

A jeste naivni ljudi. I Dr Mr kako komuniciraju.. stvarno.
Ona je prosetala reda radi, vidi se da joj je stomak kao da je trudna jos uvek. Njen posao je placen izmedju ostalog da je slikaju, za kintu i/ili medijsku kampanju.. moze da odseta i proseta par metara kada zeli ako zeli. Zna sta radi, medijska senzacija. Ako neko vidi nesto drugo, onda svasta.
 
Ovde mogu da dodam:
Ja sam imao operaciju preponske kile i prvih nedelju dana sam se sa dušom rastavljao pri svakom napinjanju.
Po nekoj mojoj logici morali su da joj raseku trbušnjake da bi došli do bebe, mogu misliti u kojim je bolovima ... a još ide na štiklama. Pa stvarno je superžena.

@doktorke:zašto neodgovorna budala?

Па, мислим да си сам већ и одговорио на питање. z:hm:


Неће беби бити ништа као мама пар сати није уз њу, али је недоговорно према свом здрављу беспотребно изигравати хероја...
Но, ако је њој ћеиф, нека јој, само нек не скраћује породиљско другим мајкама!
 
..chuj, wasp, i ti si mogao da pet dana posle operacije
uprtish dve gajbe piva i donesesh peshke na sedmi sprat..
..vecina ljudi to ne bi bila u stanju da uradi,
ali sumnjam da bi ti rekli da si heroj, samo da nisi normalan.. :)
 
I ja mislim da bebi nista nece faliti neko vreme....nisam za to,ali zasto osudjivati zenu.
Ali,posle c.reza,peti dan na posao...z:cry:...moze doci do raznih komplikacija,ipak je to operacija...da je prirodan porodjaj,u redu,vec sutradan sve funkcionise normalno,ovako...ja sam se oporavljala ceo mesec od reza,uzas.

Па, ни после природног порођаја не функционише сутрадан све нормално... Материца се скупља и то јако боли, крварење зна данима да буде врло обилно и болно, лактација се успоставља (код мене је то било праћено бројним компликацијама), ако је било епизиотомије онда не можеш нормално да седиш пар недеља, организам је исцрпљен...
 
Па, ни после природног порођаја не функционише сутрадан све нормално... Материца се скупља и то јако боли, крварење зна данима да буде врло обилно и болно, лактација се успоставља (код мене је то било праћено бројним компликацијама), ако је било епизиотомије онда не можеш нормално да седиш пар недеља, организам је исцрпљен...

Jeste,ali ustanes,prosetas,istusiras se...boli...krvarenje traje duze od mesec dana,sedenje samo na stranu :lol:
Ali,posle carskog sam ustala iz kreveta 5-ti dan,da mi skinu konce i bukvalno se vukla,nisam hodala,nisam mogla da se ispravim,imas utisak da ce ti se utroba otvoriti...a sto boli...z:cry:
 
superzena?a posle ke.nja.te protiv karijerstkinja koje stavljau decu u drugi plan
i ja sam otisla na maturskii i kad sam ga polozila 1h kasnije sam se onesvestila od bolova i bila hospitalizovana zbog uzasne upale jajnika ,hodala sam pogrbljena i krvarila 300 na sat,ali sam racunala da mi je maturskii bitan :roll:
ali ja sam tad imala 18,a ova zena je ipak malo zrelija...valjda
 
Poslednja izmena:
Па, мислим да си сам већ и одговорио на питање. z:hm:


Неће беби бити ништа као мама пар сати није уз њу, али је недоговорно према свом здрављу беспотребно изигравати хероја...
Но, ако је њој ћеиф, нека јој, само нек не скраћује породиљско другим мајкама!

Cini mi se da u tom malom grmu lezi zekonja. Sto je sasvim pravedno, ali..
 
katastrofa...
bas me briga za nju i njen carski rez, ali deci je potrebna majka u prvim mesecima zivota 24h dnevno. neophodna.
a i otac...
ne da joj se ne divim, nego mi je odvratna takva zivotna filozofija.
 
A beba od dva dana zna ko joj je mama?
a ti mislis da je ne prepoznaje? da ne treba mama da je doji na svaka 3-4 sata? da je ljulja, dodiruje, presvlaci, kupa, uspavljuje?
po toj logici sve moze neko drugi, umesto roditelja...
sa koliko ce ljubavi i pozrtvovanosti neko drugi to raditi pitanje je...
ako je vazniji posao od majcinstva... i ako je prirodno, normalno, drustveno pozeljno da rodis dete, a da ti ga neko drugi odgaja i vaspitava... ja sam stvarno zgrozena...
 

Back
Top