Superzena?!

Karamazov

Ističe se
Poruka
2.450
Rašida Dati - "superžena" ili ne?

_45359658_006684510-1.jpg

Rašida Dati - "superžena" ili neprijatelj boraca za ženska prava?

Feministkinjama i organizacijama za prava žena u Francuskoj, ali i drugde u Evropi, u četvrtak je maltene krenula para na uši.

Sve su odreda besne na francusku ministarku pravde Rašidu Dati, koja je 2. januara dobila bebu.
Naime, devojčica je na svet došla carskim rezom; sve je išlo kako treba, i majka i dete su pet dana kasnije izašli iz bolnice.
Međutim, Rašida Dati se potom istog dana vratila na posao - na visokim štiklama i u crnoj suknji i blejzeru otišla je na sastanak vlade u Jelisejskoj palati!
Francuzi sada nisu sigurni da li joj zbog toga treba odati priznanje, ili je kritikovati zato što stvara utisak da porodiljsko odsustvo ženama nije potrebno.

Zašto joj se žuri?

Jedna majka na ulicama Pariza za BBC kaže:
"Izaći iz bolnice i vratiti se na posao samo pet dana kasnije je priličan uspeh, to se mora priznati. Ali Rašidi se žuri. Pošto je reformisala krivični zakonik, sada hoće da reformiše i porodiljsko odsustvo i da ga skrati sa 9 na 6 meseci", kaže ona.
Kolega gospođe Dati, francuski ministar saobraćaja, bio je pun hvale:
"Bio sam prilično iznenadjen, jer je kada sam je video bila u odličnoj formi. Uvek sam se divio Rašidi, kako zbog toga što je majka tako i zbog načina na koji se ponaša u politici".
A poznata voditeljka na francuskom radiju na istu temu je rekla:
"Ne znam otkud joj snaga da se vrati na posao posle svega 5 dana, posebno s obzirom na to da je imala carski rez. U poredjenju sa njom, mi druge žene ćemo izgledati kao potpune lenštine..."

Velika greška

Alison Pirson, britanska kolumnistkinja i autor knjige o problemima sa kojima se suočavaju žene koje rade i podižu decu je uverena da je francuska ministarka pogrešila:

"Prosto mi je žao njene kćerkice. I ja sam imala carski rez, i verujte mi da se posle toga osećate kao da vas je pregazilo nekoliko autobusa. To je vrlo ozbiljna operacija. Videla sam Rašidu Dati na televiziji, i ona zaista izgleda fenomenalno - mora da su je nakljukali lekovima pre nego što je izašla iz bolnice. Ali znate mi smo sisari. Bebe u prvih nekoliko dana života vole miris svoje majke, glas majke im je poznatiji od bilo kod drugog glasa. Mislim da je njoj ovih dana mesto kod kuće", rekla je Alison Pirson.
Predstavnica jedne od organizacija za prava žena u Francuskoj nazvala je potez ministarke "skandaloznim", rekavši da će poslodavci njen primer sada koristiti da vrše pritisak na žene da ne koriste celo porodiljsko odsustvo koje im garantuje zakon.
Polemika se, potom, proširila i na drugu stranu La Manša.

U Britaniji je teže

Francuska publicistkinja Anjes Puarije, međutim, kaže da se u Britaniji oko čitave priče digla daleko veća prašina nego u Francuskoj.
To je, veruje ona, zato što je ženama u Francuskoj daleko lakše da se ubrzo posle porođaja vrate na posao:
"Pre svega, briga o deci u Francuskoj je daleko bolja nego u Britaniji. Ljudi mogu sebi da priušte da plate jaslice i obdaništa, i veliki broj žena se odlučuje za to da se vrati na posao ubrzo posle porođaja prosto zato što one to mogu da urade. Ja lično nemam mišljenje o tome da li je Rašida Dati postupila dobro ili je pogrešila, i rekla bih da i francusku javnost više zanima šta je ona zabrljala od kada se nalazi u Ministarstvu pravde, nego da li je u redu to što se tako brzo vratila na posao".
Puarije, između ostalog, predviđa da će Rašida Dati ubrzo ostati bez posla, odnosno da će biti smenjena u rekonstrukciji vlade koju navodno priprema predsednik Nikola Sarkozi.
Kada se to desi, imaće daleko više vremena za svoju kćerkicu, dodaje BBC-jeva sagovornica.

"Muško ponašanje"

Britanska kolumnistkinja Alison Pirson, međutim, kaže da je ljuti to što se francuska ministarka, možda želeći da izbegne smenu koja joj se sprema, u politici ponaša "kao muškarac".
"Mislim da ona daje veoma loš primer drugim ženama. Posle toga što je uradila, porodiljsko odsustvo deluje kao nepotrebni luksuz, kao nešto što je potrebno samo slabićima. Mislim da to nije uredu. Porodiljsko odsustvo je dragoceno ženama koje rade, i morale smo žestoko da se borimo da bismo dobile pravo na njega", kaže Pirson.
Sama Rašida Dati je na sve ovo reagovala samo kratkim komentarom, rekavši da "trudnoća nije bolest".
Ona, inače, odbija da saopšti ko je otac novorođenčeta.
Na novinarsko pitanje o tome je pre nekoliko meseci samo kratko odgovorila da je "njen privatni život komplikovan".

_____________________________________
Sve se moze kad se hoce z:mrgreen:

http://www.bbc.co.uk/serbian/news/2009/01/090109_france_rashida.shtml
 
E da je zove Tadic i da kaze mars na posao, koliko sutra ujutru. z:lol:

Neće sutra ali će za 2 nedelje. Što da ne? Verovatno zarađuje više od muža pa neka on ide na trudničko za 60% plate ili koliko im već daju. To je totalno racionalna odluka, mislim da tu nema blama i da to ne mora da uradi baš majka nego je svejedno ko će od roditelja ostati sa bebom. A ako imaju bake i deke milina, mogu svi na posao a oni da čuvaju z:mrgreen:
 
Neće sutra ali će za 2 nedelje. Što da ne? Verovatno zarađuje više od muža pa neka on ide na trudničko za 60% plate ili koliko im već daju. To je totalno racionalna odluka, mislim da tu nema blama i da to ne mora da uradi baš majka nego je svejedno ko će od roditelja ostati sa bebom. A ako imaju bake i deke milina, mogu svi na posao a oni da čuvaju z:mrgreen:

Da, to se bas namece kao pravo resenje. z:mrgreen:
 
Svaka joj čast.
Veoma vredna i odgovorna žena.
Eh da je kod nas takvih ... ne samo žena nego i muškaraca ...
sada će ove oštrokondže iz grupe 'tri veverice' da dobiju fras
 
Verovatno ne zivi kao podstanar i ima kome da ostavi dete.Novac joj,sigurno nije problem.Posto u Beogradu o obdanistu mozes da mastas ili da trazis vezu,to nije moguce.Inace,postupak joj je glup,sebican i nema logicno opravdanje.Sad kad je ona stigla nema zime za Francusku,a u vezi sa najnovijom,najstrasnijom i najglobalnijom krizom.
 
Verovatno ne zivi kao podstanar i ima kome da ostavi dete.Novac joj,sigurno nije problem.Posto u Beogradu o obdanistu mozes da mastas ili da trazis vezu,to nije moguce.Inace,postupak joj je glup,sebican i nema logicno opravdanje.Sad kad je ona stigla nema zime za Francusku,a u vezi sa najnovijom,najstrasnijom i najglobalnijom krizom.

E blago nama sa takvim ženama. Posle kukate što vas poslodavci neće jer planirate trudnoću z:D
 
Ja sam muskarac.Moja zena je sporazumno prekinula radni odnos jer dete nema ko da nam cuva.Nisam birao mesto u kom radim.Obdanistu ne mozemo ni blizu da pridjemo.Kako cemo ziveti,to samo ja znam.Izjave,takvih kao ti me ne doticu.Samo mi reci koliko si dece odgajila i u kojim uslovima?Bivsi poslodavac moje zene je bio ok,maximalno.O ranijim iskustvima ne zelim da pricam.Zakleo sam se sebi da cu u buducnosti poslodavce svoje supruge za lose postupanje sa njom fizicki zlostavljati.
 
I sta sad ikog bole qurac sto se ova vratila na posao?? Ako hoce moze,jel moze ko da joj zabrani? zene bar 6 meseci bi trebalo da imaju porodiljskog bolovanja i 70% plate,zvuci fer!
 
Poslednja izmena od moderatora:
Ja sam muskarac.Moja zena je sporazumno prekinula radni odnos jer dete nema ko da nam cuva.Nisam birao mesto u kom radim.Obdanistu ne mozemo ni blizu da pridjemo.Kako cemo ziveti,to samo ja znam.Izjave,takvih kao ti me ne doticu.Samo mi reci koliko si dece odgajila i u kojim uslovima?Bivsi poslodavac moje zene je bio ok,maximalno.O ranijim iskustvima ne zelim da pricam.Zakleo sam se sebi da cu u buducnosti poslodavce svoje supruge za lose postupanje sa njom fizicki zlostavljati.

To je tvoj problem i problem tvoje žene i ne moraš zbog toga da lečiš komplekse na ovoj ženi koja je samohrana majka pa se snašla. Predpostavljam da su bez tvoje supruge na njenom poslu mogli, bez ove na njenom očigledno ne mogu pošto radi daleko odgovorniji posao.
 

Back
Top