SOTONA I DEMONI - kako zavode ljude

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Ovaj primer govori da su prekršena određena moralna načela, ali ne i da ta načela ne postoje . Ti ljudi sigurno nisu mislili da čovek treba da bude ljudožder, ali su zaključili da težina situacije u kojoj su se našli dopušta kršenje određenih etičkih normi.

Što se ljudi tiče, opravdavam zbog težine situacije, ali ako uporedimo njih i one koji to nisu hteli da urade, već su radije odabrali neizvestan put preko Anda da pokušaju da dođu do pomoći,očigledno da su nam ta "moralna" načela drugačije definisana od osobe do osobe.

Isto tako ako se setimo Kamikaza ili sada najnoviji primer samoubica sa pojasom na kome je nekoliko kilograma semteksa, ti ljudi idu svesno u smrt, bez ikakvog pritiska ili prisile i to je činjenica. E sada pitanje je da li ih je zaveo sotona ili neki drugi demon, ili to rade iz tako jakih ubeđenja samo na osnovu nečijih priča ?
 
o da, to mi je palo na pamet malopre
beše neka grupa sportista?
Bili su, ako se ne varam, 3 meseca zarobljeni u Andima a šačica njih je preživela zahvaljujući tome što su jeli poginule putnike

Pa, da li je to moralno? Da li je ove ljude, silom prilika kanibale, zaveo Sotona? :roll:
Koliko su instinkti u sukobu s moralom, i šta je jače: etika ili nagon za preživljavanjem?
Da grupa sportista je bila u pitanju.
Jedna grupa je ostala da čeka pomoć i da preživi usvajajući kanibalizam.
Druga grupa je odabrala put preko Anda da pokuša da nađ pomoć.

Moralno nije, moralnije je umreti.
Ne verujem da je Sotona u pitanju, već labilnost njihovih moralnih načela i nagon za preživljavanjem koji je bio jači od moralnih načela.

Instinkti i nagon za preživljavanjem su jači od etike i morala, ali ne uvek i kod svakoga.
Zavisi od puno faktora, tradicija, religija, okolina, situacija u kojoj se osoba nalazi...itd,
 
o da, to mi je palo na pamet malopre
beše neka grupa sportista?
Bili su, ako se ne varam, 3 meseca zarobljeni u Andima a šačica njih je preživela zahvaljujući tome što su jeli poginule putnike

Pa, da li je to moralno? Da li je ove ljude, silom prilika kanibale, zaveo Sotona? :roll:
Koliko su instinkti u sukobu s moralom, i šta je jače: etika ili nagon za preživljavanjem?

Nagon za prezivljavanjem pripada zivotinjama. Nagon je nesto sto ne moze da se kontrolise tako da to nije deo inteligentnih bica. Covek je bice stvoreno sa osobinama naseg Kreatora i shodno tome moze da kontrolise svoja osecanja i da ima potpunu kontrolu nad sobom.

:kpozdrav:
 
Što se ljudi tiče, opravdavam zbog težine situacije, ali ako uporedimo njih i one koji to nisu hteli da urade, već su radije odabrali neizvestan put preko Anda da pokušaju da dođu do pomoći,očigledno da su nam ta "moralna" načela drugačije definisana od osobe do osobe.

Isto tako ako se setimo Kamikaza ili sada najnoviji primer samoubica sa pojasom na kome je nekoliko kilograma semteksa, ti ljudi idu svesno u smrt, bez ikakvog pritiska ili prisile i to je činjenica. E sada pitanje je da li ih je zaveo sotona ili neki drugi demon, ili to rade iz tako jakih ubeđenja samo na osnovu nečijih priča ?


Pa, ne bih rekao da su drugačije definisana, pre bih rekao da se neko "jače" drži tih načela, a neko "slabije". U svakom slučaju, obema grupama su poznata ta moralna načela. Ovim hoću da kažem da određena etička načela nisu baš toliko relativna kao što se misli.

Što se tiče kamikaza, mislim da ih je najviše zavela njihova verska zatucanost.
 
Ovaj primer govori da su prekršena određena moralna načela, ali ne i da ta načela ne postoje . Ti ljudi sigurno nisu mislili da čovek treba da bude ljudožder, ali su zaključili da težina situacije u kojoj su se našli dopušta kršenje određenih etičkih normi.

Poštovanje, onisifore. :)

Dakle: težina situacije.
Ali, nije li ta "težina situacije" nešto što podleže vrlo individualnom gledanju na stvari, tj. situaciju?
Za nekog je "teška situacija" biti bez novca, pa je za njega u tom kontekstu, opravdano da opljačka prodavnicu, ukrade novac ili, čak, ubije zbog novca. Kako ćemo se usaglasiti oko granica dovoljno teške "težine situacije"?

Ako je etika = princip, i ako je jedno od osnovnih biblijskih načela "ljubi bližnjeg svog", nisu li ti ljudi, pogazivši principe zarad samoodržanja (a šta je sa predavanjem i mirenjem sa sudbinom, negde zapisanom? šta je sa skrnavljenjem ljudskih tela? a šta je sa pričom o Raju, i zašto ti ljudi nisu pohrlili u smrt, tj, Raj nego izabrali da prežive po svaku cenu?) ... nisu li oni onda zavedeni?
 
Nagon za prezivljavanjem pripada zivotinjama. Nagon je nesto sto ne moze da se kontrolise tako da to nije deo inteligentnih bica. Covek je bice stvoreno sa osobinama naseg Kreatora i shodno tome moze da kontrolise svoja osecanja i da ima potpunu kontrolu nad sobom.

:kpozdrav:

Život demantuje tvoju tvrdnju.
Tragedija u Andima nije jedini primer.
Nagon za preživljavanjem najjači je, kako kod životinja, tako i kod ljudi ... samo što ga je čovek lepo upakovao u šareni paket s mašnicom.
 
Život demantuje tvoju tvrdnju.
Tragedija u Andima nije jedini primer.
Nagon za preživljavanjem najjači je, kako kod životinja, tako i kod ljudi ... samo što ga je čovek lepo upakovao u šareni paket s mašnicom.

Ja sam video mnogo tragedija gde je izlaz bio nemoguc, gde su licno akteri dogadjaja svedocili (TV emisija se zove "Trebalo bi da budem mrtav"-veoma je popularna u USA i ima ih nekoliko) i naucno je objasnjeno naizgled cudo koje su doziveli, ipak ljudi su ostali ljudi, ne zivotinje. Prosto je neverovatno do kakvih otkrica dolazi nauka po pitanju ljudskog organizma, jednostavno ne mozemo a da se ne divimo nasem Tvorcu.

Ne poricem, niti imam nameru da demantujem ono sto se dogodilo, samo zelim da naglasim da ima bezbroj slucajeva gde su ljudi nadvladali "nagon za samoodrzanjem" i dokazali da su ljudi a ne zivotinje. Naravno da pred nama uvek i u svakoj situaciji postoji izbor. Povrh svega mi smo inteligentna stvorenja sa slobodnom voljom.

:ok:
 
Što se tiče kamikaza, mislim da ih je najviše zavela njihova verska zatucanost.

Verska zatucanost, vrlo lako moguće, ali onda imamo jednu sasvim interesantnu postavku.
A to je ko je uopšte i pisao svete knjige hrišćanstva i islama ?

Jer u svim tim svetim knjigama i u Kuranu i u Bibliji, postoje delovi koji govore o ratovima, o pohodima protiv neprijatelja i slično.
Koliko je bilo ubica po školama, tržnim centrima koji su se pozivali baš na Bibliju i na neke njene delove, jako puno, nažalost, o ekstremnim islamistima ne treba posebno ni pričati, oni su već odavno poznati po tome.
Pa kada se sve sagleda, da li sotona zavodi ljude i ismeva Boga direktno na taj način da kada urade takve stvari pozivaju se na Bibliju ili na Kuran i tako pravdaju svoje postupke ?
I koliko se sa ljudima globalno može manipulisati pozivajući se na religiju i na njihovu veru u tu određenu religiju?
Da li je religija dovoljno jaka da menja čak i moralna načela ljudi koji je praktikuju?
 
Poštovanje, onisifore. :)

Dakle: težina situacije.
Ali, nije li ta "težina situacije" nešto što podleže vrlo individualnom gledanju na stvari, tj. situaciju?
Za nekog je "teška situacija" biti bez novca, pa je za njega u tom kontekstu, opravdano da opljačka prodavnicu, ukrade novac ili, čak, ubije zbog novca. Kako ćemo se usaglasiti oko granica dovoljno teške "težine situacije"?

Ako je etika = princip, i ako je jedno od osnovnih biblijskih načela "ljubi bližnjeg svog", nisu li ti ljudi, pogazivši principe zarad samoodržanja (a šta je sa predavanjem i mirenjem sa sudbinom, negde zapisanom? šta je sa skrnavljenjem ljudskih tela? a šta je sa pričom o Raju, i zašto ti ljudi nisu pohrlili u smrt, tj, Raj nego izabrali da prežive po svaku cenu?) ... nisu li oni onda zavedeni?


Poštovanje Borčice :)


Težina situacije podleže individualnom gledanju na stvari. Ljudi se razlikuju po moralnoj "čvrstini". Neko će sebi dopustiti da pogazi moralna načela time što će obiti trafiku samo zato što mu se jede čokolada. Neko će radije umreti od gladi nego što će ukrasti. Ono što hoću da kažem je i jedan i drugi znaju da je nemoralno ukrasti, ali će jedan mnogo lakše naći opravdanje za prekršaj tog načela od ovog drugog.

Što se tiče ovog konkretnog primera kanibalizma, i ti ljudi su znali da je ljudožderstvo loše, ali opet jedni su smatrali da imaju opravdanje za kršenje tog moralnog načela, dok su drugi odlučili da ne popuste, pa makar i umrli. Znači, neko je moralno "jači", a neko "slabiji", ali su i jednima i drugima poznati osnovni moralni principi. Što se tiče ovih što su pogazili principe zarad samoodržanja, ne znam da li se za njih može reći da su zavedeni, ja bih pre rekao da su moralno slabiji od ovih drugih (ja, kao hrišćanin, verujem da i sotona vrši pritisak na ljude, ne bi li ih naveo da prekrše određene moralne principe).
 
1. Pa kada se sve sagleda, da li sotona zavodi ljude i ismeva Boga direktno na taj način da kada urade takve stvari pozivaju se na Bibliju ili na Kuran i tako pravdaju svoje postupke ?

2. I koliko se sa ljudima globalno može manipulisati pozivajući se na religiju i na njihovu veru u tu određenu religiju?

3. Da li je religija dovoljno jaka da menja čak i moralna načela ljudi koji je praktikuju?


1. To mu je omiljeno.

2. Jako puno.

3. Da li misliš da li je religija dovoljno jaka da menja moralna načela na bolje ili na gore?
 
Sa ovim se slažem. Malo je ljudi koji će ostati verni načelu čak i kada su životno ugroženi.
Mislim da jedino takvi mogu za sebe da kažu: "Ja sam ČOVEK".

Pa, u tako iskusavajucim situacijama vidi se ko zapravo ima veru a ko ne i kakva je necija vera :)

Pravi vernik nece nikada kompromitovati Bozanska nacela bez obzira sto mu je zivot ugrozen :)
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top