3DSMax vs MAYA

Autodesk Maya 2009 ja radim u njoj.
U Maxu, XSI, Lightwave i Cinema 4D nisam radio tako da ne znam.
Maya je po meni veoma laka za učenje, imaš mnogo tutoriala vezanih za modelovanje, Texture, Rigg, Animaciju, Render, itd...
Šta te najviše zanima to i uči, savladaćeš ako si uporan.

Pixar, Dreamworks, Blizzard, ILM, itd... koriste Mayu (naravno i jos neke druge 2D i 3D pakete).
Gledao si sigurno Shrek, Madagascar, Kung Fu Panda, Cars, Rateitall, itd...
I da naravno Transformers film kao i mnogi drugi. :)
 
Poslednja izmena:
paaaa...Maya
nije sto ja radim u Mayi vec JEST bolja; tj. pouzdanija, fleksibinija itd. :)))
naravno, teze ces "uci" u Mayu nego u Max, ali se kasnije isplati...

ps nije ni XSI los, al me mrzilo da "prelazim" kad je bio kao..."naj"
sad vise nema potrebe... :lol:
 
Autodesk Maya 2009 ja radim u njoj.
U Maxu, XSI, Lightwave i Cinema 4D nisam radio tako da ne znam.
Maya je po meni veoma laka za učenje, imaš mnogo tutoriala vezanih za modelovanje, Texture, Rigg, Animaciju, Render, itd...
Šta te najviše zanima to i uči, savladaćeš ako si uporan.

Pixar, Dreamworks, Blizzard, ILM, itd... koriste Mayu (naravno i jos neke druge 2D i 3D pakete).
Gledao si sigurno Shrek, Madagascar, Kung Fu Panda, Cars, Rateitall, itd...
I da naravno Transformers film kao i mnogi drugi. :)

Hvala puno na informacijama.
Uvideo sam da mnogi koriste Mayu pre nego MAX.Samo sam se pitao da li je lakša za uhodavanje.
Kod maxa mi smeta što je nepregledan i ima dosta nakaradno smeštenih opcija tako da se lako zbuniš ili zaboraviš gdeje šta.
 
Tako nešto se šalje preko PP.
Moja tip - zaobidji kupovinu knjiga i .pdf file slobodno, apsolutno nepotrebno koristi isključivo VIDEO tutoriale.
Brže i lakše ćeš naučiti.
Digital Tutors & Gnomon stoji za tutoriale naravno.
 
Moja tip - zaobidji kupovinu knjiga i .pdf file slobodno, apsolutno nepotrebno koristi isključivo VIDEO tutoriale.
Brže i lakše ćeš naučiti.
Digital Tutors & Gnomon stoji za tutoriale naravno.


e, moram: :hahaha::hahaha::hahaha:

mislim, mozda tebe ne smara

kad od sat i pol predavanja
na samopromociju "predavaca" ode pola sata

+ premotavas kad oces neki postupak da
ponovis

+ neki ljudi nisu u stanju pratiti predavanje engleskog govornika normalno...iz takve materije...

+ knjige, znas, imaju Sadrzaj na kraju/pocetku pa ne moras ni citati ono sto te trenutno ne zanima... ;)
 
Smej se ti koliko hoćeš napomenuo sam to dečku jer sam ja išao tim putem (nisam tada imao NET pa nisam mogao doći do video tutoriala).
I bio sam početnik nisam znao nikog ko se bavi 3D pa da pitam kako da nabavim vežbe za Mayu.
"Samopromociju" do sada ni u jednom video tutorialu nisam video duže od par min.
I to uvek pred kraj tipa posetite naš sajt za nove tutoriale, itd...
Što je i logično i treba da rade jer bez credits jednostavno ne može, zar ne znaš da i sama knjiga ima credits?
"+ premotavas" (ne jedan već dva ++ dajem za ovo).
Ti koji nisu u stanju pratiti tutorial neka odmah odustanu, i ako ne shvata šta priča ima sliku pa neka gleda kao što i knjiga ima sliku ali nema zvuk. z;)
Tako da... :bye:
 
Poslednja izmena:
Ehem!Da se i ja umešam.
Video tutoriali su zaista korisna stvar iz mnogo razloga.Jeste da moraš da "premotavaš" ali sto tako moraš da tumaraš po knjizi za nekim pojmom koji si zaboravio.
Isto tako kada čuješ neki pojam lakše ti "uđe u uši" nego kada pogledom pređeš preko stranice.
Tako...
Ja sam hteo da pitam još jednu stvar- "Na dohvat" ruke mi je Maya5 a druge verzije ne mogu da nađem trenutno.Da li da je uzmem?
 
Smej se ti koliko hoćeš napomenuo sam to dečku jer sam ja išao tim putem (nisam tada imao NET pa nisam mogao doći do video tutoriala).
I bio sam početnik nisam znao nikog ko se bavi 3D pa da pitam kako da nabavim vežbe za Mayu.
"Samopromociju" do sada ni u jednom video tutorialu nisam video duže od par min.
I to uvek pred kraj tipa posetite naš sajt za nove tutoriale, itd...
Što je i logično i treba da rade jer bez credits jednostavno ne može, zar ne znaš da i sama knjiga ima credits?
"+ premotavas" (ne jedan već dva ++ dajem za ovo).
Ti koji nisu u stanju pratiti tutorial neka odmah odustanu, i ako ne shvata šta priča ima sliku pa neka gleda kao što i knjiga ima sliku ali nema zvuk. z;)
Tako da... :bye:

odlican ti je put...

ne kazemja da video tutorijali nisu UOPCE upotrebljivi (npr. gnomoni jesu...uglavnom, Schleiferovi DVDji o rigu...itd), ali tesko da mogu biti osnova za bilo sta ozbiljnije...
prosto zato sto ce se pocetnik na banalne stvari vise puta vracati
za to je knjiga daleko prakticnija, kao i HTML tutorijal...
kasnije; kad vec nesto znas i video tutorijali imaju puno vise smisla...

covjeku koji jedva nabada po interfejsu video tutorijal o partiklima znaci...nista, a interfejs moze savladati i samo citajuci Mayin help...
u kojem, otprilike, ima sve sto mu moze zatrebati... + lessons

sto se mene tice; a vi, gospodo bazjete putem kojim hocete...
vazda je tako bilo; neki su citali lektiru/literaturu, drugi su isli u videoteku...z:lol:

ps sto se samopromocije i "posalica" u video tutorijalima tice; mi uzeli pa mjerili na nekom DVDju (nesto o crtanju neke budalastine...)
na to njesra otislo gotovo 1/4 materijala...
 
Poslednja izmena:
Ehem!Da se i ja umešam.
Video tutoriali su zaista korisna stvar iz mnogo razloga.Jeste da moraš da "premotavaš" ali sto tako moraš da tumaraš po knjizi za nekim pojmom koji si zaboravio.
Isto tako kada čuješ neki pojam lakše ti "uđe u uši" nego kada pogledom pređeš preko stranice.
Tako...
Ja sam hteo da pitam još jednu stvar- "Na dohvat" ruke mi je Maya5 a druge verzije ne mogu da nađem trenutno.Da li da je uzmem?

pa sad....isti ti je to *****
mislim, ima promjena koliko volis od 5 do 2009, ali za savladavanje samog softvera bit ce ti i to ok
 
Imas knjigu Maya bible na srpskom ,po meni je moras preci i nauciti osnove ,a posle samo video tutorijale .Za pocetnika video tutorijali su u neku ruku i uciti napamet i taj ne moze nista drugo uraditi u Mayi do onog sto je naucio iz video tutorijala jer je mnogo toga izostavljeno jer se tu ne uce osnove vec princip i laksi pristup pri modelovanju i animaciji.
Ako si ti iz video tutorijala naucio da modelujes robota,auto,namestaj ti ces znati samo da modelujes tog robota,auto,namestaj jer ces znati 0.1% programa.Tesko ces modelovati neki drugi auto,fotelju is svog stana i td. tj. nesto sto sam zelis da uradis,mucenje.
 
Imas knjigu Maya bible na srpskom ,po meni je moras preci i nauciti osnove ,a posle samo video tutorijale .Za pocetnika video tutorijali su u neku ruku i uciti napamet i taj ne moze nista drugo uraditi u Mayi do onog sto je naucio iz video tutorijala jer je mnogo toga izostavljeno jer se tu ne uce osnove vec princip i laksi pristup pri modelovanju i animaciji.
Ako si ti iz video tutorijala naucio da modelujes robota,auto,namestaj ti ces znati samo da modelujes tog robota,auto,namestaj jer ces znati 0.1% programa.Tesko ces modelovati neki drugi auto,fotelju is svog stana i td. tj. nesto sto sam zelis da uradis,mucenje.

ma nije fora u tome
kad covjek skapira sta zapravo radi;
elem, sta je poligon, a sta NURBs surface, sub d...
onda ce lako izmodelirati bilo sta...
isto vrijedi za sve ostalo...

+ mora nauciti elementarno kretanje po interfejsu (circa 3 - 4 sata ako PROCITA
Help...)
+ shorcutove (defaultne pa nek ih poslije sebi prilagodjava kako oce...)

ostalo....ide polako, jbga...
segment po segment

na kraju; bitno je i sta zeli raditi
modeliranje?
animaciju?
nitko ne radi sve...tj. radi, ako mora... z:)
 

Back
Top