Akcija "Serijski ubica"

gost 10000

Veoma poznat
Poruka
10.858
Sve članice EU su se uključile u akciju proterivanja duvanskog dima, a Srbija je odlučila da preduzme najrestriktivniji model, od kojeg Nemačka odustaje, a Francuskoj nije palo na pamet da ga uvede.

Prema zvaničnim statistikama, u Srbiji potoji 34% pušača (svaki 3. m i svaka 4. žena). Vlasnici kafana, koji se po prirodi posla bave svojim statistikama, podelili su prostor na pušački i nepušački deo (jedan moj drug ima komentar da je to kao podeliti bazen na pišaćki i nepišaćki deo), i iste te kafedžije, izračunale su da u nepušački deo uđe oko 1% mušterija. Na Zapadu osim po profit kafedžija (gde su zabeleženi i slučajevi samobistva vlasnika kafana), cela akcija se negativno odrazila i na profit države (pdv, razne takse, doprinosi...u Sloveniji, gde je obakav zakon stupio na snagu, u prvoj godini je zabeležen gubitak od 100 miliona €:; u Irskoj se uveliko zatvaraju pabovi, što zbog pušenja, što zbog paralelne saobraćajne akcije za povećanje bezbednosti)

Primetili ste verovatno da je otpočela javna kampanja zabrane pušenja u javnim prostorijama. Njen prvi deo trajaće do avgusta, a drugi polovinu godine obeležiče akcija "Izbaci duvanski dim". To znači da će do kraja godine pušači biti proterani iz svih javnih instuitucija, računajući i ugostiteljske obkjekte, ali se država nada da će akcija preobratiti mnoge nepušače da se ostave poroka uživanja u cigaretama. Kakve su šanse da to kod nas zaživi...??
 
Poslednja izmena:
Slazem se da treba odvojiti pusache od nepusaca niko nije duzan da se truje tudjim dimom ;)
Nisam aktivni pusach zapalim poneku uz kafu sa drugaricama, desi mi se da ne pusim mesecima pa onda mesec dana aktivno i tako u krug ;)
Ali mislim da nema tu sta da zazivi ili ne, ako se donese zakon that's the end :manikir:
 
I ja tvrdim da je 1% samo nepusaca koji traze deo gde se ne pusi..tja..sirovine smo mi da bi postovali nesto sto nam zapad nametne..sve je to besmislena propaganda..niko nam nista ne moze i nista ne trebamo postovati..ni svoje rodjeno dete ne trebamo sklanjati od cigareta
 
imamo mi već zakon o zabrani pušenja u zatvorenom prostorima. iz toga su bili izuzeti striktno ugositeljski objekti, pa su oni imali deo za nepušače..onda je zahtevano u parlametntu da se konačno i to pitanje razmatra do kraja i donese strožiji zakon, ali za godinu dana nije stigao na dnevni red. potom je usledila sada ova kampanja.. odlično je kad se veruje u snagu zakona i što ima sve više sveta koji ne puši, al mislim, meni se x puta dešavalo da me taksista recimo ponudi cigaretom, sve iz peta dimeći- a to je zabranjeno zakonom....i sad mi teško da zamislim da se u kafićima i kafanama posebno, ne puši, nego da pušači stoje napolju ispred neke kante.....
 
Pa ti odeljci za nepusace nisu nicim pregradjeni..i ako su na spratu sve se to lose provetrava..vozaci autobusa i dalje purnjaju..u butik samo udjem i izadjem kad se u sekundi s vrata ugusim..jedino neke 'ozbiljnije' firme imaju odeljke i zabrane ali mi se vise cini kao da samo treniraju strogocu..nego sto je do postovanja zakona
 
видела жаба да се коњ поткива па и она дигла ногу.
као приближавамо се ЕУ, па морамо да ускладимо прописе са њиховим. ал добро, боље то него да уведу неки сулуди пропис који има смисла само на северу европе. као на пример да је обавезно возити са упањеним кратким светлом и дању и ноћу, ко што су нпр. црногорци и босанци увели.
мислим да неће ово заживети... ма убеђен сам 100%
 
a to ne može mile kod nas, mi nemamo zakon o saobraćaju već jedno 3 godine..mislim usvaje se z. o bezbednosti s. toliko.. ( :
što se tiče ovog zakona o pušenju koji se polako napušta na zapadu, kažu da je za oko 2 do 3 % smanjen broj pušača, što nije loše...
 
Zasto mi pusaci smetaju?Pa ja se ne zalim zbog njihovog zdravlja,ko ih je,be kad su budale i uostalom to je njihov izbor,nego zbog svog zdravlja.Najvise mrzim kad u autobusu u onoj guzvari neki pusac je pored mene koji kaslje i ispusta onaj odvratan smrad z:hm: Sva sreca pa niko od mojih ukucana i drugova iz razreda ne pusi :pivce:
 
Karaj ga , bice ti onda miris prijatniji....
Vezi emocionalno uzbudjenje uz dati miris i bice ti sve drugacije....

Jos tu mora da se postrozi zakon, ali ne da se banalizuje vec strategijski , ali posto je sve banalizovano , onda necu ni da pricam sta treba i kako treba.....

Ovako ce jedna linija na podu da resava problem(?), u klubovima ce i dalje biti obavezno pranje odece posle samo jednog izlaska....na koncertima takodje, a pikavaca po gradu ce biti ili isto ili vise...

Medijsko okruzenje ce zato da prlja sve vise i vise....radi price...

Nemam nista protiv da se gradovi podele na pusacke i nepusacke....ili kvartovi ....
 
pa to je već ugrožavanje prava pušača, pravo na slobodno kretanje..osnovna ljudska sloboda.. može i obrnuto: al ti isti pušači ugrožavaju zdravlje nedužnih građana. i tako u krug. mada ja mislim da se radi ovde, kako što neko reče, o strastima. imaćemo na primeru kako propadaju kafane jer je iz njih proterana strast - pušenje, to nije samo zavinsnost. da l sad važi i dalje generalno da izaziva čuđenje pitanje: aaa...piješ kafu, a ne pušiš??... u kafanama se ufek duvanilo..ša sad, kao sve da bude mekdonald i zdravljak...čak i u nekim burekdžinicama sam video, a vi ste primetili..postavili prvo stolove, jer narodu dosadilo da stoji i žvaće...pa onda ima i piksla tu negde.. ( :

kod ovog predloga zabrane pušenja, radi se o proterivanju strasti iz javnih prostora..zarad zdravlja, što je okej sa stanovišta nepušača...sutradan mogu da proteraju nešto drugo....opet zarad zdravlja....
 
Коа, бринемо се јер дувански дим загађује средину...а свако до нас дневно потроши и баци бар 5-6 најлон кесица...а о пластичним флашама и другој неуништивој амбалажи да и не говоримо...па никем ништа...
Нико није забранио продају или ограничио употребу најлон кеса, или пластичне амбалаже... Погледајте само на шта нам личе њиве у околини села...као пејзажи из ''Дан после''...а фурамо се, као, на здраву средину...
 
Sve članice EU su se uključile u akciju proterivanja duvanskog dima, a Srbija je odlučila da preduzme najrestriktivniji model, od kojeg Nemačka odustaje, a Francuskoj nije palo na pamet da ga uvede.

Prema zvaničnim statistikama, u Srbiji potoji 34% pušača (svaki 3. m i svaka 4. žena). Vlasnici kafana, koji se po prirodi posla bave svojim statistikama, podelili su prostor na pušački i nepušački deo (jedan moj drug ima komentar da je to kao podeliti bazen na pišaćki i nepišaćki deo), i iste te kafedžije, izračunale su da u nepušački deo uđe oko 1% mušterija. Na Zapadu osim po profit kafedžija (gde su zabeleženi i slučajevi samobistva vlasnika kafana), cela akcija se negativno odrazila i na profit države (pdv, razne takse, doprinosi...u Sloveniji, gde je obakav zakon stupio na snagu, u prvoj godini je zabeležen gubitak od 100 miliona €:; u Irskoj se uveliko zatvaraju pabovi, što zbog pušenja, što zbog paralelne saobraćajne akcije za povećanje bezbednosti)

Primetili ste verovatno da je otpočela javna kampanja zabrane pušenja u javnim prostorijama. Njen prvi deo trajaće do avgusta, a drugi polovinu godine obeležiče akcija "Izbaci duvanski dim". To znači da će do kraja godine pušači biti proterani iz svih javnih instuitucija, računajući i ugostiteljske obkjekte, ali se država nada da će akcija preobratiti mnoge nepušače da se ostave poroka uživanja u cigaretama. Kakve su šanse da to kod nas zaživi...??
Мале су шансе да ће заживети. Готово никакве.
Ми имамо законе, али се апсолутно не спроводе.

Ако не спроводе законе који се тичу монопола, корупције...а зашто би онда и тај који је везан за никотинске штапиће?!

Тај закон се усваја само зато што је један од услова за улазак у еу.
 
Bilo bi lepo kad bi se svi opametili i batalili ta g.o.v.n.a
Duvanio sam 28 godina, bio strastveni pušač, dve pakle dnevno...
Ostavio sam pre dve godine i sad se pitam koji mi je andrak to njesra ikad trebalo. A kad neko puši ne smeta mi puno, ali kad udjem u prostoriju u kojoj se pušilo, hoću da povraćam od smrada ustajalog dima...
Ne bi po meni trebalo pušenje totalno zabraniti, to bi dovelo do novog biznisa za mafiju, nego povesti jaku kampanju preko medija - svaki dan bombardovati ljude reklamama sa šokantnim slikama obdukcija pluća, ljudi operisanih od raka grla i td.
Restoranima bih zakonom naložio da se odluče, da li su za pušače ili nepušače, a onda bih restorane u kojima je pušenje dozvoljeno vidljivo obeležio pa oporezovao pet puta više. Duvan bih isto nafilovao porezima i akcizama do neba... Pa ko voli nek izvoli!
 
Poslednja izmena:

Back
Top