Mešanje države u pitanje roditeljstva

SlatkaSestra

Aktivan član
Poruka
1.057
Da li ste za da se donese neki zakon koji bi nekim ljudima zabranio da imaju decu s obzirom na njihovo psihičko stanje (ono ako je baš loše), ili više od 1 deteta s obzirom na njihovu materijalnu situaciju... ili štagod ,ali jednostavno dati moć državi da se bavi i tim intimnim pitanjima čoveka ?
 
Mislim da bi pre stupanja u brak ili kad zena zatrudni, bilo uputno obaviti psihijatrijski pregled roditelja i pogledati im medicinske kartone. Da neka komisija pogleda ima li necega zbog cega ne bi bilo dobro da isti imaju decu.

Pitanje je koji bi kriterijumi bili objektivni i sta ukoliko se ustanovi da oni nisu za roditelje?

I da li bi to bilo jos jedno orudje u rukama drzava za kontrolu njenih podanika?
I ne bi li neko mocan ko te mrzi, mogao da potplati psihijatra da ti napise da ti se ne odobrava da budes roditelj.
I da li bi ti time neko pretio?
Ukoliko bi ideja podrazumevala neki dobar mehanizam kontrole protiv zloupotrebe, bio bih za.
 
Da li ste za da se donese neki zakon koji bi nekim ljudima zabranio da imaju decu s obzirom na njihovo psihičko stanje (ono ako je baš loše), ili više od 1 deteta s obzirom na njihovu materijalnu situaciju... ili štagod ,ali jednostavno dati moć državi da se bavi i tim intimnim pitanjima čoveka ?

Postojao je taj zakon. Kad je kapitulirala Nemacka ukinuli ga!
 
Ja često pomislim (onako u afektu) kako bi nekim ljudima zabranila da prave decu .. ali ti na koje se to odnosi niti su ludi niti siromašni.

Kad god potrosim pravo na reput. iskrsne ovako pametna izjava.
Zakon moze oduzeti vec rodjeno dete ali zabraniti zacece deteta...Kao da se unapred moze znati ko ce biti dobar a ko los roditelj i kao da deca iz siromasnih kuca ne mogu biti srecnija od one iz imucnih.
Teski bolesnici ( dusevni) retko i imaju decu iz nekih logicnih razloga sve drugo se ne moze unapred znati.
Za oduzimanje sam zlostavljane ili cak zanemarene dece. Smatram to obavezom drzave.
 
1. recimo da bi država imala neki dobar mehanizam protiv zloupotrebe
...što se tiče ovog "kako unapred da se zna.." ... pa recimo ako neka porodica sa dvoje ili troje (nije bitno) dece živi na ivici siromaštva i već prima neku socijanu pomoć , koja jeste mizerna u odnosu na potrebe,a hoće da ima još jedno ili više dece ...
 
1. recimo da bi država imala neki dobar mehanizam protiv zloupotrebe
...što se tiče ovog "kako unapred da se zna.." ... pa recimo ako neka porodica sa dvoje ili troje (nije bitno) dece živi na ivici siromaštva i već prima neku socijanu pomoć , koja jeste mizerna u odnosu na potrebe,a hoće da ima još jedno ili više dece ...

Da...i onda neko od njih dobije bolji posao ili nasledstvo ili sta vec i stanje se poboljsa?
A sta ces sa onima koji super zive i u nekom momentu izgube posao, naprave pogresne poslovne poteze, bankrotiraju i ostanu bez icega??

Mislim, tesko je tako postavljati norme.
 
Da li ste za da se donese neki zakon koji bi nekim ljudima zabranio da imaju decu s obzirom na njihovo psihičko stanje (ono ako je baš loše), ili više od 1 deteta s obzirom na njihovu materijalnu situaciju... ili štagod ,ali jednostavno dati moć državi da se bavi i tim intimnim pitanjima čoveka ?

Mislim da bi se rijetko sprovodilo na pravi nacin,i u te svrhe....cesce bi se zakon zloupotrebio ...ali opet sve je to malo dublje.....nije to tako jednostavno...zakon bi morao imati puuuuno pod-teza.....
 
Da li ste za da se donese neki zakon koji bi nekim ljudima zabranio da imaju decu s obzirom na njihovo psihičko stanje (ono ako je baš loše), ili više od 1 deteta s obzirom na njihovu materijalnu situaciju... ili štagod ,ali jednostavno dati moć državi da se bavi i tim intimnim pitanjima čoveka ?

Nikako. Previše mogućnosti zloupotrebe.
 
Da li ste za da se donese neki zakon koji bi nekim ljudima zabranio da imaju decu s obzirom na njihovo psihičko stanje (ono ako je baš loše), ili više od 1 deteta s obzirom na njihovu materijalnu situaciju... ili štagod ,ali jednostavno dati moć državi da se bavi i tim intimnim pitanjima čoveka ?

Ovo je sjajno...siromasni moraju da idu u vojsku..bogati ne,siromasni nemaju pravo na lecenje ..bogati imaju.....siromasni nemaju pravo da imaju dete ...a bogati imaju....
 
Poslednja izmena od moderatora:
A posebno ova drzava Srbija koja svojim stanovnicima generalno a ni zenama i deci ne daje nista...samo otima a nista ne daje ...ona nema nikakvo pravo da se mesa u niciji privatan zivot a posebno u to da li ce neko imati 0 ili 10-oro dece..posto ista ta drzava majkama te dece i samoj deci ne daje skoro nista.
 
Torrente..

Ne verujem da je mislila bas tako.

Pretpostavljam da je pre svega mislila ne porodice koje imaju po sedmoro dece, a nemaju jednostavno dovoljno para da ih podizu.. Da bi to trebalo nekako ograniciti. Ne samo zbog dece, nego i zbog tih roditelja.. Ne moze im biti dobro, kada su, u velikom broju, socijalni slucajevi. Ne radi se o tome da oni nisu dobri ljudi, da su manje vredni ili nesto slicno.. Prosto, koliko god to bilo surovo, za decu treba dosta para.. I to samo za jedno. Hrana, pelene, odeca, obuca, kasnije knjige i sve sto treba da bi se odskolovala.. a to je samo minimum..

Situacija je stvarno uzasna i meni je zao sto je tako, jer volim decu i plasim se kako cu i ja sutra.. iako sam svesna da sam u boljoj poziciji nego mnogi.

Ali, slazem se sa tobom da ovo nikako nije nacin.
 

Back
Top