parenje kod macaka koliko traje?

zdravo,

mene takodje interesuje nesto o parenju macaka...
imam persijsku macu i dobila je teranje pre neki dan. drugi dan teranja, odveli smo je kod macora, i devojka koja je vlasnica, kaze da su vise puta uhvaceni na delu :rumenko:, inace bila je 3 dana kod njega :heart:...
da li je moguce da ipak nije ostala skotna :think:, jer kad smo je doveli kuci, i dalje je pokazivala znake teranja, doduse, slabije izrazene...?

hvala na odgovoru :hvala:!
 
zdravo,

mene takodje interesuje nesto o parenju macaka...
imam persijsku macu i dobila je teranje pre neki dan. drugi dan teranja, odveli smo je kod macora, i devojka koja je vlasnica, kaze da su vise puta uhvaceni na delu :rumenko:, inace bila je 3 dana kod njega :heart:...
da li je moguce da ipak nije ostala skotna :think:, jer kad smo je doveli kuci, i dalje je pokazivala znake teranja, doduse, slabije izrazene...?

hvala na odgovoru :hvala:!

Koliko se meni čini neće teranje odmah prestati i ako je došlo do oplodnje...
 
E ovako, treba mi pomoc. Imam macu staru 8 mjeseci i vec tri dana glasno i promuklo mjauce, valja se po podu, cese o namjestaj, tako da je vjerovatno tjeranje u pitanju. Nije sterilisana, prosto se ne mogu odluciti na taj korak, jer zelim da ona jednog dana postane mama. E sad, posto zivimo u stanu, znaci odlucila sam da maca bude iskljucivo kucni ljubimac, stalno sjedi ispred vrata, a ja nemam namjeru da je pustim, jer se ne bi snasla vani, nikad nije izlazila, a i veliki je rizik izmedju ostalog pustiti je. Pa, da li da cekam da ovo samo prodje, mada znam da se mora pojaviti opet, ili da je nosim vetu, i da joj da neku inekciju ili sta vec? I kakvo je dejstvo injekcija i da li su stetne?
 
Pa nista, samo cekas da prodje, hormonske injekcije su previse rizicne jer macke su jako sklone tumorima reproduktivnih organa. (Rizik od dobijanja tih tumora skoro nestaje kad se macka sterilise pre prvog teranja, a znatno se smanjuje kad se sterilise pre drugog teranja, tako da ako zelis da zastitis svoju ljubimicu jos nije kasno za sterilizaciju.) Kod nekih macaka su teranja tako cesta da su vise u teranju nego sto nisu, ali dobro cinis sto je ne pustas napolje jer rizik je preveliki, a ako hoces da se pari neka to bude kontrolisano, sa zdravim mackom da ne bi zakacila neku bolest (FIV, macja leukemija...) Samo naravno ne bar jos 4 meseca, a idealno bi bilo da sacekas do godinu i po - dve. I neka se ne pari cesce od jednom godisnje, a idealno bi bilo jednom u dve godine, i to samo dok ne napuni 6 godina, posle toga moras da je sterilises. A opet s druge strane, ako je cesto u teranju a ne pari se povecava se rizik gnojne upale materice pa ces onda morati da je sterilises htela-ne htela, a tada ce sterilizacija biti daleko rizicnija nego sad dok je materica zdrava. Pa jos na to dodaj i gomilu macica koji ce se poceti da se radjaju za koji mesec a nece moci da nadju dom, i skapavace na ulici od gladi, bolesti, biti rastrgnuti od strane pasa... zar ti ne bi bilo draze da ti nesrecni macici dodju u domove u koje bi ti inace poslala macice svoje macke, kada se okoti? Spasila bi zivote... misli o tome. A maci sterilizacija ionako ne gine, sada ili za 6 godina, ako zelis da maksimalno zastitis njeno zdravlje. Nemoj da mislis da ona masta o tome da postane mama, macke ne funkcionisu na taj nacin.
 
Nisam znala da se mora sterilisati nakon seste godine. A kad bi najbolje bilo obaviti sterilizaciju? Jer bojim se gnojne upale, a i u pravu si, ne znam kud bih s macicima. Ne bih imala srca da ih ostavim na ulici, a i stvarno ne znam kud bih s njima. Nema sanse da zadrzim i jedno, jer imam jos jednu malu macu od 2 mjeseca.
 
Pa najbolje bi bilo odmah kad joj prodje ovo teranje, jer sto manje teranja ima to je manji rizik da ce kasnije dobiti rak mlecne zlezde. Dok je u teranju ipak je bolje ne raditi nista, posto je operacija tada rizicnija. Ne brini za macu, ona je u pravom uzrastu za sterilizaciju jer po pravilu se bolje i brze oporavljaju kad su mladje. Evo moja je operisana prekjuce a veceras se vec igra i juri svoj rep :)
 
Kada je sterilises nakon sto udje u pubertet, desava se da se teranje javi zato sto je u organizmu ostalo jos hormona zbog ranijeg rada jajnika, pre nego sto su izvadjeni, ali njihov nivo ubrzo padne i teranje se vise ne ponavlja. Redovna teranja se ponavljaju samo ako deo jajnika slucajno ostane u trbusnoj duplji, ali ako je hirurg pazljiv sanse za to su minimalne.

Ja na to ovako gledam - komplikacije su moguce i bez sterilizacije, rak, tezak porodjaj, upala materice... tako da mada je rizicno i jedno i drugo, sterilizacija je ipak rutinska operacija koja nosi manji rizik od svega ostalog.
 
Poslednja izmena:
Ja mislim da nju mozes vec sa 5 i po meseci, najkasnije 6. Moja ima 6 meseci ali zamalo da udje u teranje, zato sam pozelela da sam to ranije uradila. Kada se sterilise pre prvog teranja najvise se smanjuje rizik od raka mlecne zlezde, a i tada nema potrebe vaditi matericu nego samo jajnike, pa su operacija i oporavak brzi i bezbolniji. Inace, to zavisi od duzine dana, sada mackama pocinje teranje zato sto dani postaju duzi i ta sezona ce trajati sve do jeseni. Sada i macica za udomljavanje ima malo, ali od marta pa do novembra-decembra postaje pakleno tesko naci im dom.
 
Evo ja sam usred serije sterilizacija, danas je isla druga tura i upravo su na intenzivnoj nezi (to je kupatilo :P) Ako povracaju onda im ne dajes da jedu i piju dok im se stomak ne smiri a to obicno znaci do sledeceg jutra. Ako ne povracaju onda im mozes dati malo hrane i vode nekih 8 sati posle sterilizacije. Hrana treba da bude nemasna i idealno bi bilo ne suva (da stolica ne bi bila tvrda), ja sam mojima davala Royal Canin Recovery konzerve, to je kao neka mekana vodnjikava pasteta bogata hranljivim sastojcima koji im trebaju za oporavak. Ako to ne vole i nece da jedu, onda im das ono sto vole, glavno je da ne budu gladni. Recimo jedna moja macka to nije htela ali inace voli da jede granule potopljene u vodu pa sam joj to davala prvih par dana. Kasnije se samo treba pridrzavati uputstava koliko je hraniti, posto sterilisanim mackama treba oko 25% manje kalorija nego nesterilisanim, a ako im dozvolis da jedu sta hoce i koliko hoce lako ce se ugojiti.
Zato nije lose uzeti hranu za sterilisane macke jer ona ima manje kalorija, recimo Royal Canin Neutered Young Female ili Male (ja licno ne znam zasto su jednu formulu napravili za zenke a drugu za muzjake, ova druga mi ionako izgleda kvalitetnije).

Duzina oporavka je izrazito individualna, ali uglavnom za dva-tri dana ponovo trce i igraju se, za 7 do 10 dana se skidaju spoljasnji konci, a unutrasnji rez zarasta dosta sporije pa ne bi trebalo da se napreze i mnogo skace bar nekih 14 dana. Rana treba da bude suva sve to vreme, znaci ako je bas dosta lize mora da joj se stavi plasticna kragna.
 
Bas dosta informacija. Hvala puno. (: mislim da oko hrane nece biti problema jer i moje vole granule potopljene u vodu, a tu hranu za sterilisane macke nabavljam obavezno. Javicu kako je prosla sterilizacija, preksjutra ide najvjerovatnije, ako prestane tjeranje, jer traje vec 5 dana pa kontam da ce do sjutra prestati. A tvojim macama zelim brz oporavak. (: i da, jos ovo, je li tacno da maca ne treba da jede nista 24 h prije operacije?
 
Hvala, nekako se borimo svi zajedno :) Bice u transporterima dok ne pocnu da hodaju normalno bez teturanja, pa ih zato obilazim svaki cas da proverim hoce li da izadju da piske, ili su to obavile u transporteru pa da im promenim peskir da ne leze na mokrom. Ja im nisam davala hranu 12 sati pre operacije (sklonila sam i saksiju sa njihovom travom) a vodu 3 sata pre operacije. Mnogo je da ne jedu 24 sata, ni posle operacije mozda nece hteti da jedu 12 ili vise sati, a ipak treba da imaju koliko-toliko snage za oporavak. Neki standard je da se ne hrane 12 sati, a da im se voda ostavi sve vreme, ali ja sam ipak sklonila i vodu da im se ne bi piskilo pred samu operaciju a nemaju tamo gde to da obave.
 

Back
Top