Beograd

bilosta

Aktivan član
Poruka
1.093
E juce sam bio kod neke drugarice kojoj bili neki gosti iz nemacke (nemci). E sedimo mi tako pricamo o Beogradu i Srbiji i u jednom trenutku pitaju oni mene kako je Beograd dobio ime. Beli-Grad, ja sav zbunjen i posramljen kazem ne znam.

Da li neko moze da mi kaze kako je Beograd dobio ime?
 
pa valjda ti je samo ime logicno
kako neznas????
beo-grad
tvrdjava,koja je tu napravljena,bila je od belog kamena....tj,ne belog belog....vec obicnog ovog kakva se sad moze videti kod astronomskog onog zavoda...na tom potezu
e taj kamen,posto je svetao,iz daljine,kada se gleda sa reke...ko je dolazio rekom...imao je svetlu boju....zato sto je isijavao na belkasto iz daljine...dobio je ime beli grad...beograd
 
ajde, pošto je tema Beograd, da ja vas beograđane, (da ne kažem srbe) pitam:

da li znate da je jedan katolički običaj ustanovljen kao spomen na beograd?

ako želite, napisati ću kratki opis i razlog zašto je to tako
 
ajde, pošto je tema Beograd, da ja vas beograđane, (da ne kažem srbe) pitam:

da li znate da je jedan katolički običaj ustanovljen kao spomen na beograd?

ako želite, napisati ću kratki opis i razlog zašto je to tako

mileni.....beograd je metropola i otvoren grad
nije kasaba kao neki :) gde dominira samo jedan narod i jedna vera;)
z:plez:z:plez:
 
E juce sam bio kod neke drugarice kojoj bili neki gosti iz nemacke (nemci). E sedimo mi tako pricamo o Beogradu i Srbiji i u jednom trenutku pitaju oni mene kako je Beograd dobio ime. Beli-Grad, ja sav zbunjen i posramljen kazem ne znam.

Da li neko moze da mi kaze kako je Beograd dobio ime?

Beli-grad, slovenski naziv. Dali Bugari kada su zavladali gradom i pretvorili ga u svoju pograničnu ispostavu.
 
izgleda da nisam bio dobronamjerno shvaćen, pa ću objašnjenja radi, postaviti o čemu sam mislio:
katolički blagdan Preobraženja, što se slavi 06. kolovoza (06. augusta) ustanovio je papa Kalisto II kao uspomenu na obranu Beograda od osmanlijske vojske, 22. 07. 1456. godine.
Kako je vijest o tome stigla u Rim tek 06.08., papa je oduševljen viješću o toj kršćanskoj pobjedi, odredio da po cijelom katoličkom svijetu zvone zvona ujutro, o podne i navečer, svakoga dana. Tako je od tada do danas svako Anđelovo pozdravljenje uspomena na Beograd.
Osmanlijske Turke je odbila katolička vojske iz europskih država koju je vodio Janko Hunyadi, a duhovni vođa cijelog pothvata je bio fra Ivan Kapistran, koji je nakon bitke teško bolestan prenesen u Ilok i gdje je umro iste godine.

kao potvrda gore rečenome, nevjerni Tome mogu pogledati doljnji link:

http://www.mladicentar.org/node/329


nekada mi je stvarno smiješno gledati kako se svaki post koji nije u duhu koji ovdje proklamira glasna manjina smatra provokacijom
 
izgleda da nisam bio dobronamjerno shvaćen, pa ću objašnjenja radi, postaviti o čemu sam mislio:
katolički blagdan Preobraženja, što se slavi 06. kolovoza (06. augusta) ustanovio je papa Kalisto II kao uspomenu na obranu Beograda od osmanlijske vojske, 22. 07. 1456. godine.
Kako je vijest o tome stigla u Rim tek 06.08., papa je oduševljen viješću o toj kršćanskoj pobjedi, odredio da po cijelom katoličkom svijetu zvone zvona ujutro, o podne i navečer, svakoga dana. Tako je od tada do danas svako Anđelovo pozdravljenje uspomena na Beograd.
Osmanlijske Turke je odbila katolička vojske iz europskih država koju je vodio Janko Hunyadi, a duhovni vođa cijelog pothvata je bio fra Ivan Kapistran, koji je nakon bitke teško bolestan prenesen u Ilok i gdje je umro iste godine.

kao potvrda gore rečenome, nevjerni Tome mogu pogledati doljnji link:

http://www.mladicentar.org/node/329


nekada mi je stvarno smiješno gledati kako se svaki post koji nije u duhu koji ovdje proklamira glasna manjina smatra provokacijom

pa to je povijesna cinjenica....nije nista novo
a,nije smatrano provokacijom......pa ni prag,sofija,bukurest...nisu gradovi gde ima bilo koga drugog osim domicilnog stanovnistva....nije samo zagreb,ako si to mislio
bgd,je bio isto kasaba u tom pogledu,da nije doslo do tog zlosrecnog raspada juge,pa zato sad u njemu ima raznih naroda i narodnosti

aaa,zasto manjine svaki komentar smatraju napadom na njih....z:kiss:
 
beograd je bio i Hrvatski grad,pored bugara i madjara,a najduze turski pasaluk.


+++++
1284.
Srpski kralj Dragutin dobija od ugarske krune Beograd, koji tada prvi put dolazi pod srpsku vlast
1316.
Dragutinov brat Milutin oružano osvaja Beograd
1319.
Ugri oduzimaju kralju Milutinu vlast nad Beogradom
1382.
Protivnici ugarske krune, braća Horvati, osvajaju Beograd

1386.
Ugarska povratila Beograd
1403.
Pod despotom Stefanom Lazarevićem Beograd postaje prestonica srednjovekovne Srbije
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1239

+++++
 
Beograd se prvi put javlja pod tim imenom, 878. godine u jednom pismu pape Jovana VIII bugarskom kanu Borisu, tada već, kao sedište episkopije, episcopatus Belogradensis.
 
beograd je bio i Hrvatski grad,pored bugara i madjara,a najduze turski pasaluk.


+++++
1284.
Srpski kralj Dragutin dobija od ugarske krune Beograd, koji tada prvi put dolazi pod srpsku vlast
1316.
Dragutinov brat Milutin oružano osvaja Beograd
1319.
Ugri oduzimaju kralju Milutinu vlast nad Beogradom
1382.
Protivnici ugarske krune, braća Horvati, osvajaju Beograd

1386.
Ugarska povratila Beograd
1403.
Pod despotom Stefanom Lazarevićem Beograd postaje prestonica srednjovekovne Srbije
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1239

+++++

A koji su to Horvati konkretno bili da li znaš?
 
.......
aaa,zasto manjine svaki komentar smatraju napadom na njih....z:kiss:

a ti misliš da sam ja ovdje manjina??

pa ja baš nisam mislio na te "manjine"

mislio sam na ovdje glasnu manjinu koja nameće svoje mišljenje (koliko god ponekad bilo netočno)
u odnosu na
tihu većinu koja samo čita postove i tek ponekad se javi nekim postom ili komentarom

ali eto, i to što si napisao ide u prilog mom mišljenju
hvala
 
Ma ne... :hahaha: ...daj, budi ozbiljan. z:p

sta ti nije jasno,da je stajalo braca sorbi ili braca raci...ti bi
i ekipa bez problema zakljucili da se radi o "srbima".

valjda terminus HORVATI nije sporan cije se narodno etnicko ime
krije iza njih.i nemoj mi sad samo o nekom "madjarskom"
prezimenu...i dan danas madjari koriste terminus HORVATI
kad tituliraju HRVATE.
 
sta ti nije jasno,da je stajalo braca sorbi ili braca raci...ti bi
i ekipa bez problema zakljucili da se radi o "srbima".

valjda terminus HORVATI nije sporan cije se narodno etnicko ime
krije iza njih.i nemoj mi sad samo o nekom "madjarskom"
prezimenu...i dan danas madjari koriste terminus HORVATI
kad tituliraju HRVATE.

Npr. oni Srbi Horvati po porijeklu iz Makedonije - ime dobili po planini. Sa Hrvatima - veze nemaju.
 
hahahahahaha....jasta, a oni Hrvati-rasani su dobili ime po
drzavi raskoj.


ne budali slavene,to je nivo mrkelja i slicnih cirkusanata.

Ne budalim. Pretraži malo. Tebi izgleda baš ništa nije bitno, samo tražiš spomene hrvatskoga imena, tj. onoga što liči na to - neovisno od konkteksta, ili bilo čeg drugog.

Npr. najsmješniji da kažem je putopis onog pustolova Ćelebije, i tvoje insistiranje na tome, pa čak i komentar kako ostalo, tobože, 'nije vezano za ovu temu'? z:lol:

To te ne vodi apsolutno nigdje. z:p
 
Ne budalim. Pretraži malo. Tebi izgleda baš ništa nije bitno, samo tražiš spomene hrvatskoga imena, tj. onoga što liči na to - neovisno od konkteksta, ili bilo čeg drugog.

Npr. najsmješniji da kažem je putopis onog pustolova Ćelebije, i tvoje insistiranje na tome, pa čak i komentar kako ostalo, tobože, 'nije vezano za ovu temu'? z:lol:

To te ne vodi apsolutno nigdje. z:p

jel to aludiras na onog famoznog "jovana" Horvata koji vodi
jos jednu od 12 456-seoba serbalja...i to ni manje ni
vishe nego u rusiju...jasta bato.

to sve ide pod rubriku,deretic i cirkusanti...i mali i nebitni narodi
i njihovi megalomanski kompleksi.
 
beograd je bio i Hrvatski grad,pored bugara i madjara,a najduze turski pasaluk.


+++++
1284.
Srpski kralj Dragutin dobija od ugarske krune Beograd, koji tada prvi put dolazi pod srpsku vlast
1316.
Dragutinov brat Milutin oružano osvaja Beograd
1319.
Ugri oduzimaju kralju Milutinu vlast nad Beogradom
1382.
Protivnici ugarske krune, braća Horvati, osvajaju Beograd

1386.
Ugarska povratila Beograd
1403.
Pod despotom Stefanom Lazarevićem Beograd postaje prestonica srednjovekovne Srbije
http://www.beograd.rs/cms/view.php?id=1239

+++++

ma hrvati su vladali evropom z:plez:
 
jel to aludiras na onog famoznog "jovana" Horvata koji vodi
jos jednu od 12 456-seoba serbalja...i to ni manje ni
vishe nego u rusiju...jasta bato.

to sve ide pod rubriku,deretic i cirkusanti...i mali i nebitni narodi
i njihovi megalomanski kompleksi.

Ne nego je u Rusiju Srbe vodio srpski grof Miloradovic u vreme Marije terezije . Cak su tamo napravili i drzavu , koja se zvala Nova Srbija .
 

Back
Top