Napokon zabrana LSV?

Podrzavam zabranu LSV

  • Da

  • Ne


Rezultati ankete su vidlјivi nakon glasanja.

RoccoS

Veoma poznat
Poruka
11.405
00150150505055055.jpg


Veleizdaja
LSV prijateljima stranke Novu godinu čestitao kalendarom na kome je, uz natpis „Vojvodina republika“, odštampana i 160 godina stara mapa Vojvodine, kojoj pripada i Šabac!



BEOGRAD - Liga socijaldemokrata Vojvodine čestitala je prijateljima stranke i medijima dolazak Nove godine poklanjanjem kalendara s natpisom „Vojvodina republika“! Najnoviji separatistički ispad Čankovih „ligaša“ žestoko je uzburkao političku scenu Srbije. Dok lider SPS i ministar policije Ivica Dačić kaže da bi ovo moglo ozbiljno da naruši odnose u vladajućoj koaliciji, bivši sudija Ustavnog suda Srbije Zoran Ivošević tvrdi da, iako nema osnova za krivično gonjenje Nenada Čanka, ovaj slučaj može dovesti i do zabrane LSV.
„Čestitka“ koja je u redakciju Kurira stigla od LSV, osim parole „Vojvodina republika“, sadrži i mapu severne srpske pokrajine na kojoj je kao deo Vojvodine ucrtan i Šabac?! Ivica Dačić u izjavi za Kurir kaže da je najnoviji Čankov „incident“ za SPS potpuno neprihvatljiv.

- Da ne govorim o tome da je protivustavan. Ne bih da se izjašnjavam da li ima prostora za krivično gonjenje Čanka i njegove stranke, niti da li je to poziv na rušenje države, iz prostog razloga što je i sam Čanak na poslednjem kongresu LSV jasno stavio do znanja da se odustalo od te retrogradne ideje. Nema Vojvodine republike, niti će je ikada biti, i to je jasno i Čanku - ističe Dačić.


Zoran Ivošević, bivši sudija Ustavnog suda Srbije, smatra da u ovom slučaju nema elemenata za krivično gonjenje, ali da takvi stavovi zaslužuju osudu.
- Štampanje takvog materijala je još uvek u domenu političkog delovanja, gde postoji izvesna sloboda u odnosu na pravo. Smatram da su takve ideje protivustavne i antidržavne, jer se tu govori o nečemu na šta Vojvodina kao autonomna pokrajina nema nikakva prva, a to je prekrajanje granica. Takvo istupanje zaslužuje kako političku osudu, tako i osudu javnosti. Mislim da bi bilo razumno da se program LSV nađe pred opservacijom Ustavnog suda, kako bi se utvrdilo da li u programu te stranke postoji osnov za ovakvo delovanje. To bi onda bio sasvim drugi slučaj , i tada je moguće zabraniti političku stranku koja u svom programu sadrži protivustavne elemente - smatra Ivošević.


Potpredsednik SNS Aleksandar Vučić kaže da bi ovakve izjave, da nisu opasne, jer dolaze iz stranke koja je članica vladajuće koalicije, bile smešne.

- Čanak može da pravi kakve god hoće mape, to su bili i ostaće njegovi pusti snovi. O Vojvodini republici u ovom trenutku razmišlja verovatno jedan odsto stanovništva Srbije, pa možda ni toliko. Srbi, Mađari i ostali u Vojvodini žele da žive dobro, a ne da se zamlaćuju političkim projektima koji su na granici naučne fantastike - kaže Vučić.
Potpredsednik SRS Milorad Mirčić u ovom potezu vidi Čankove poslednje trzaje pred političku smrt njegovih autonomaških ideja.

- Štampanje mape nekakve republike Vojvodine predstavlja očajnički pokušaj da se skrene pažnja javnosti na separatističke ideje koje Čanak zastupa godinama. Sad im je odzvonilo, ovo je Čankova labudova pesma. Njegovu autonomašku politiku preuzeo je DS kroz izradu Statuta Vojvodine i tu za LSV više nema mesta. Svima je konačno jasno da dolaskom krupnog ruskog kapitala u Vojvodinu priča o njenom odvajanju postaje apsurdna. To je moja politička ocena, a ustavnošću takvih dela neka se bave nadležni organi - objašnjava Mirčić.
Objavljivanje mape republike Vojvodine za potpredsednika DSS Borka Ilića takođe je dokaz da se Čanak nije odrekao separatizma.

- On se deklarativno odrekao takvih ideja, ali je ovim pokazao da u njegovoj glavi i dalje postoji želja da se Srbija rasparčava. Čanak godinama radi protiv Srbije i protiv Vojvodine. Najbolji način borbe protiv takvih pojedinaca jeste da ostanu na margini političke scene, gde im je i mesto. Srećom, većina građana je protiv njegovih ideja - ocenjuje Ilić. On smatra da elemenata za krivično gonjenje nema, dok god Čanak ne primenjuje nasilne metode.
- Možda bi trebalo pokrenuti krivičnu istragu zbog nekih drugih stvari u vezi s liderom LSV - predlaže Ilić, ne objasnivši na šta misli.

S druge strane, u DS nisu bili previše raspoloženi da govore na ovu temu. Predrag Grgić, član Izvršnog veća AP Vojvodine iz redova Demokratske stranke, nije želeo da komentariše činjenicu da LSV deli kalendar na kome je Vojvodina predstavljena kao republika, uz kratku opasku da je to čista glupost! Takođe, predsednik Pokrajinskog odbora DS Dušan Elezović, poput svog stranačkog kolege, nije se upuštao u dublju analizu značenja kalendara koji je stigao u našu redakciju.
- Uopšte ne želim i ne mogu da komentarišem stavove drugih stranaka i njihov propagandni materijal, naročito ako ga nisam video - kratko nam je rekao ovaj vojvođanski demokrata.

„Ligašima“ nije prvi put da pokušajima da Vojvodini daju državnost provociraju građane Srbije. Poslednji takav Čankov izlet desio se u septembru 2007, kada je podmladak LSV štampao vojvođanske pasoše. Interesantno je da je Čankovo objašnjenje i tada bilo da je reč o šali njegovog podmlatka.

ČANAK: KLINCI SE MALO ZANELI...
Lider „ligaša“ Nenad Čanak kaže za Kurir da je štampanje pomenutog kalendara s mapom na kojoj je u sastavu Vojvodine i Šabac - najobičnija greška?!
- Klinci su se malo zaneli, šta da vam kažem... Omladina LSV je odgovorna za tu glupost i za to će neki od njih snositi posledice. U programu naše stranke jasno piše da se LSV zalaže za autonomiju Vojvodine u sastavu Srbije. Dakle, nismo separatisti i nismo za odvajanje Vojvodine od Srbije, niti za Vojvodinu republiku, već za njenu autonomiju - kategoričan je Čanak. Na konstataciju da je štampanje kalendara daleko od „igre klinaca“, predsednik LSV daje dodatno pojašnjenje.
- U pitanju je mapa odštampana povodom 160 godina Vojvodstva srpskog i Tamiškog Banata. Na toj mapi Šabac jeste u sastavu Vojvodine. Mapa je odštampana u čast 160 godina Vojvodine kao političkog subjektiviteta, želeli smo samo da podsetimo ljude šta je Vojvodina bila. Šta će biti u ovoj godini, videćemo, ali Vojvodina republika nije opcija - zaključuje Čanak.


TADIĆ I CVETKOVIĆ BEZ KOMENTARA
U kabinetu predsednika Srbije nisu želeli da komentarišu Čankovu novogodišnju čestitku.
- Nismo imali prilike da vidimo taj kalendar, pa zasad ne možemo ni da ga komentarišemo - poručili su nam u Predsedništvu.
Ni u kabinetu premijera Mirka Cvetkovića ovim povodom juče se nisu oglašavali.
 
ČANAK: KLINCI SE MALO ZANELI...
Lider „ligaša“ Nenad Čanak kaže za Kurir da je štampanje pomenutog kalendara s mapom na kojoj je u sastavu Vojvodine i Šabac - najobičnija greška?!
- Klinci su se malo zaneli, šta da vam kažem... Omladina LSV je odgovorna za tu glupost i za to će neki od njih snositi posledice. U programu naše stranke jasno piše da se LSV zalaže za autonomiju Vojvodine u sastavu Srbije. Dakle, nismo separatisti i nismo za odvajanje Vojvodine od Srbije, niti za Vojvodinu republiku, već za njenu autonomiju - kategoričan je Čanak. Na konstataciju da je štampanje kalendara daleko od „igre klinaca“, predsednik LSV daje dodatno pojašnjenje.
- U pitanju je mapa odštampana povodom 160 godina Vojvodstva srpskog i Tamiškog Banata. Na toj mapi Šabac jeste u sastavu Vojvodine. Mapa je odštampana u čast 160 godina Vojvodine kao političkog subjektiviteta, želeli smo samo da podsetimo ljude šta je Vojvodina bila. Šta će biti u ovoj godini, videćemo, ali Vojvodina republika nije opcija - zaključuje Čanak.
 
i gde je tu zabrana LSVa ?

Evo ti ovde, a ti sledeci put ili procitaj tekst ili cuti i setaj.

Zoran Ivošević, bivši sudija Ustavnog suda Srbije, smatra da u ovom slučaju nema elemenata za krivično gonjenje, ali da takvi stavovi zaslužuju osudu.
- Štampanje takvog materijala je još uvek u domenu političkog delovanja, gde postoji izvesna sloboda u odnosu na pravo. Smatram da su takve ideje protivustavne i antidržavne, jer se tu govori o nečemu na šta Vojvodina kao autonomna pokrajina nema nikakva prva, a to je prekrajanje granica. Takvo istupanje zaslužuje kako političku osudu, tako i osudu javnosti. Mislim da bi bilo razumno da se program LSV nađe pred opservacijom Ustavnog suda, kako bi se utvrdilo da li u programu te stranke postoji osnov za ovakvo delovanje. To bi onda bio sasvim drugi slučaj , i tada je moguće zabraniti političku stranku koja u svom programu sadrži protivustavne elemente - smatra Ivošević.
 
A sto ne bi Vojvodina bila republika? Pa valjda Vojvodjanski narod ima prava sam da odluci da li ce da živi sa ili bez Srbijanaca??? Ne vidim sto je to nejasno???

Naravno da nema prava jer jedna drzava tako ne moze da funkcionise. Sto bi ostatak drzave ucestvovao u raznim projektima u jednom regionu te iste drzave - ako on koliko vec sutra moze da se otcepi? Dakle za razvoj jedne drzave neophodna je stabilnost i sigurnost - a Canak svojim akcijama to na svaki nacin podriva.

os da se kladimo da od te zabrane nece biti nista ?

Vrlo je moguce da i nece biti, otud i znak pitanja u naslovu.
 
A sto ne bi Vojvodina bila republika? Pa valjda Vojvodjanski narod ima prava sam da odluci da li ce da živi sa ili bez Srbijanaca??? Ne vidim sto je to nejasno???


Ima pravo, naravno.

Ali ja ne vidim masovne proteste sirom Vojvodine gde ljudi traze nezavisnost. Ja samo vidim jednog vepra koji koristeci trenutnu situaciju manipulise svescu Vojvodjana a u principu jedino mu je stalo da postane Vojvoda drzave Vojvodine.

Vecinu stanovnistva u Vojvodini cine Srbi. Vojvodjanin je geografski pojam, kao Sumadinac. To je bar jasno.
Canak ih bezobrazno pali da su oni "Vojvodjani", ali njegovi ciljevi(naravno) nisu u skladu sa poboljsanjem kvaliteta zivota "Vojvodjana", medjutim vidi se da brizno radi na propagandi tako da ko zna sta ce se izroditi iz toga.
 
dobro i SRS se zalagao za promenu granica drzave, a ne pokrajne punih 17-18 godina pa nikom nista , oni to i otvoreno kazu za razliku od Canka koji kaze da je to sprdacina mislim ne kazem ja da mu je za verovati al ovo drugi onda jos otvorenije antiustavno deluju
 
dobro i SRS se zalagao za promenu granica drzave, a ne pokrajne punih 17-18 godina pa nikom nista , oni to i otvoreno kazu za razliku od Canka koji kaze da je to sprdacina mislim ne kazem ja da mu je za verovati al ovo drugi onda jos otvorenije antiustavno deluju

WTF? Pa ovo je previse retardirano cak i za tvoje standarde. Znaci isto je zalagati se za uvecanje i umanjenje sopstvene drzave? z:dm3:
 
Omogućili smo da Srbiji uputimo pomoć od jednog do dva miliona kubnih metara gasa Srbiji. Ova količina će pomoći da se u dane Božića niko ne smrzava u Vojvodini, u Srbiji", rekao je mađarski premijer.

Vidi se da Vojvodina ima mnogo veci ugled u EU od Srbije.
 
WTF? Pa ovo je previse retardirano cak i za tvoje standarde. Znaci isto je zalagati se za uvecanje i umanjenje sopstvene drzave? z:dm3:

sa aspekta ustavnog prava je poptuno isto ,jer je i jedno i drugo zalaganje za promenu granica Srbije , te je samim tim i delovanje protiv ustava u kome je jasno sasvim definisano sta je drzava Srbija i njene granice , ni manje ni vise
 
A sto ne bi Vojvodina bila republika? Pa valjda Vojvodjanski narod ima prava sam da odluci da li ce da živi sa ili bez Srbijanaca??? Ne vidim sto je to nejasno???

Pa na primer zato, što je moj deda iz njegovog rodnog sela iza sedam brda, na silu mobilisan i poslat da "oslobađa" tu Vojvodinu, pa je u Sremu bio dva puta ranjen i jedva je preteko živ.... Inače, iz tog brdskog sela, od njih 27 omladinaca, koji su bili mobilisani i poslati na sremski front, vratili su se samo njih trojica.... Ostalima orete kosti pre setve..... Da biste mogli posejete žito za celu Srbiju...

Dakle, imaće pravo vojvođanski narod sam da odluči, ali samo oko "oslobodi" Vojvodinu...
 
Pa na primer zato, što je moj deda iz njegovog rodnog sela iza sedam brda, na silu mobilisan i poslat da "oslobađa" tu Vojvodinu, pa je u Sremu bio dva puta ranjen i jedva je preteko živ.... Inače, iz tog brdskog sela, od njih 27 omladinaca, koji su bili mobilisani i poslati na sremski front, vratili su se samo njih trojica.... Ostalima orete kosti pre setve..... Da biste mogli posejete žito za celu Srbiju...

Dakle, imaće pravo vojvođanski narod sam da odluči, ali samo oko "oslobodi" Vojvodinu...


To sam bas hteo da kazem.
Gde ce biti granica ?
Hocete opet sremski front ?

e ******, Srbima nikad dosta ratovanja.
 
Ovo nije pdf istorija ali pricca je fina, mada svi smo je vec culi u "nasoj verziji"

Legend of Svatopluk's twigs

The legend of Svatopluk's twigs appeared in a fairy tale by the enlightened Byzantine emperor Constantine Porphyrogenitos around the 10th century.

It says that the powerful Great Moravian king Svatopluk asked his sons to come to him before his death. He gave a twig to each of them and asked them to break it. The young noblemen could easily do it. Then he asked them to tie together three twigs and asked the sons again to break them. This task appeared to be more difficult. Thus the king demonstrated how it is necessary to be united. That only the strength of a united kingdom guarantees the country its power and prosperity.

Great Moravia was divided among the three brothers in 894 in spite of their father's warning. The country, weakened by wars, was destroyed in 907 by a Hungarian attack.


"...rekao je madjarski premijer" ....doobro.
 
izgleda da je jugoslavija svima napravila jake nacionalne drzave ,svima osim srbiji.
svi su se otcepili od jugoslavije ,svi osim srbije.
a jugoslavija bi da i dalje federalizuje srbiju .
krajnje je vreme da se mi iz srbije probudimo iz visedecenijskog medvedjeg sna i da bar za pocetak vidimo sta nam se dogadja i dobijemo odgovor zasto niko /cast izuzecima/ ne stiti interese srbije?
 
Pa na primer zato, što je moj deda iz njegovog rodnog sela iza sedam brda, na silu mobilisan i poslat da "oslobađa" tu Vojvodinu, pa je u Sremu bio dva puta ranjen i jedva je preteko živ.... Inače, iz tog brdskog sela, od njih 27 omladinaca, koji su bili mobilisani i poslati na sremski front, vratili su se samo njih trojica.... Ostalima orete kosti pre setve..... Da biste mogli posejete žito za celu Srbiju...

Dakle, imaće pravo vojvođanski narod sam da odluči, ali samo oko "oslobodi" Vojvodinu...
bez veze je pricati ko je sta oslobodio , ucestvovali su Srbi iz Vojvodine u
oslobadjanju Srbije od Turaka i kasnije u Balkanskim ratovima , sto kao dobrovoljci , sto novcano saljuci ogromnu pomoc u zlatu i oruziju , dzebani , ili su pomagali da se izgradi i opismeni drzava kao na primer Dositej ili Jugovic,Sremac ,Zmaj i ostali ... pa ne znaci da sada treba da odredjuju sta ko sme da radi po Srbiji iako su je oslobadjali uglavnom dobrovoljno a ne mobilizacijom
mada sve jedno vecina gradjana Vojvodine i to velika ne zeli da pokrajna postane republika tako da nema potrebe o tome previse raspravljati
 

Back
Top