Ko su Goranci?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
E ljudi svasta cu da cujem ovde...Moram reci da ima interesantnih teorija,za neke sam i prvi put cuo...Evo moje,a sobzirom da sam ja Goranac iz sela Brod kod Prizrena mozda ipak znam koju stvar vise od vas.Rodjen sam u Beogradu,kao i moji otac i majka,dedovi su dosli u Beograd u jedan pre,a drugi posle drugog svetskog rata i bavili se uglavnom polasticarstvom i ugostiteljstvom,a sto je i opste poznata cinjenica da su Goranci odlicni poslasticari i pekari...Poreklo je relativno jasno,opste ja poznata cinjnica da u Goranskim selima postoje temelji starih pravoslavnih crkava,kao i srpska grobna mesta sto dosta govori o Goranskom poreklu...Takodje se zna da islam u gori postoji od vajkada,ali da je dosta sporo napredovao pa su poslednje srpske porodice prirodno nestale u 18 pa sve do kraja 19. veka.Takodje je poznata i priznata cinjenica o baba Bozani koja je poslednja srpkinja poreklom iz konkretno bas mog sela Brod.Isto tako poznat je i mit da su joj deca bila islamske veroispovesti verovatno jer se tako udala.
Ipak o Goranskom poreklu najbolje govori nasa tradicija koja se ljubomorno cuva.Nosnja,pesme koji dosta podsecaju na srpske,s druge strane Goranci su verovatno jedini muslimani koji slave odredjene hricane praznike kao svoje,a pre svega Djurdjevdan (mada se i bozic simbolicki obelezava,zajedno sa mnostvom drugih praznika i svetkovina),isto tako glupe su tvrdnje pojedinih nadri naucnika da se Djurdjevdan slavi isto kao npr. 25. maj nekada jer se on slavi zaista oduvek,a verovatno je bio i seoska slava pre Islamizacije.Druga cinjenica koja govori o Gorancima i njihovom poreklu jeste njihov jezik,koji se moze svrstati u nekakvo posebno narecje ili dijalekt Srpskog jezika sto se dosta vidi ako se povuce paralela izmedju Goranskog i narecja sa podrucja Sumadije (u sta sam se zaista uverio gledajuci "Selo gori a baba se ceslja").A goranac i Srbin mogu da se sporazumeju apsolutno bez problema cak i bolje nego sto mogu da se sporazumeju sa makedoncima.
Goranci su danas rasuti po svetu,uglavnom zbog teske materijalne situacije u Gori,vecina ih je u
centralnoj Srbiji i u Makedoniji u koju su izbegli vecinom nakon ratnih zbivanja(najhomogenija goranska zajednica po meni je u Skoplju)...Srbiju zovu majcicom,ako meni neverujete pitajte nekog starijeg Goranca i veliki su Jugonostalgicari.Njihov glavni problem danasnjice jeste to su apsolutno apoliticni i nemaju nikakvih politickih aspiracija,tako da ih sada svi svojataju i Bugari i Makedonci i posebno Bosnjaci,a dokaz tome jesu skole na Bonjackom jeziku (a zna se da su oduvek skole bile na Srpskom po programu iz Srbije,kao i da su profeori nakon II sv.rata dolazili iz Srbije) koje su pocele da se otvaraju pod poslednjim udarima vehabizma u muslimanskoj zajednici.
Veliki problem Goranaca jeste i to sto su dosta sujetni medjusobom pa im je to glavna prepreka politickom organizovanju i zauzimanju nekakvog stava povodom situacije na Kosovu,moje je misljenje da ukoliko se Srbija kao drzava nezauzme za njihov polozaj onda oni sami nece,a zna se da su za opstanak u Srbiji.
Medju Gorancima ima dosta obrazovnih ljudi,tradicionalisti su mada konzervativizam medju njima sa smenom generacija jenjava.Ljudi prave gresku kada ih porede sa Albancima jer sa njima imamo najmanje dodirnih tacaka,a jedina dodirna tacka mozda jeste veroispovest.Albance nevole posebno jer su uglavnom krali stoku od Goranaca i nista dobro od njih nisu videli iako ima mesovitih brakova sa njima ,ima ih i sa gotovo svim ostalim narodima i narodnostima bivse jugoslavije...
Tek sada sam uocio da samo o Gorancima pisao kao o "njima" moja greska ali me mrzi da sada sve ponovo ispravljam... :)
To je sve sto mi pada napamet pitajte ako vas nesto zanima...

E da o Goranskom poreklu govore i nihova stara prezimena(kao npr. Bogdanovci),pre albanizacije nakon drugog svetskog rata kada su na kraju svakog dodata slova -i ,-ja.Isto tako govore i nazivi planina u Gori koja su dali goranci,tako imate planinu Jelicu, vrh Popova Sapka,zatim imena mlinova,mostova itd...
 
Poslednja izmena:
Postoji mnoge zabune oko Goranaca. Recimo oni u Prizrenu i oko Prizrena nisu goranci vec Torbesi ili Zupljani a sebe smatraju Bosnjacima.
Dok oni sto zive u Dragasu sebe smatraju uglavnom Gorancima ili Bugarima muslimanima jer im je jezik slican bugarskom. Ne bi rek'o da neko od njih sebe smatra srbinom iako jesu lojalniji srbima nego albancima (vecina) ovi iz Gore i Dragasa.

Takodje malo ko zna da se Torbesi i Goranci ne podnose iako pricaju slicnim jezikom mada ne istim niti imaju iste obicaje.
 
Poslednja izmena:
Током 17.-ог и 18.-ог века су доживљавали терор од стране Шиптара, који су им крали стоку, уништавали имовину, убијали их итд. Нису могли ништа да ураде као Горанци, Срби православци пред законом који је фаворизовао Шиптаре, тако да су се масовно стопили са њима и преузели имена, презимена и религију. Отуда та Шиптарска имена и презимена. Како историја потврђује, Шиптари су склони терору, прислилној конверзацији и сличним стварима , па није тешко замислити процес пре 200-300 година
 
Postoji mnoge zabune oko Goranaca. Recimo oni u Prizrenu i oko Prizrena nisu goranci vec Torbesi ili Zupljani a sebe smatraju Bosnjacima.
Dok oni sto zive u Dragasu sebe smatraju uglavnom Gorancima ili Bugarima muslimanima jer im je jezik slican bugarskom. Ne bi rek'o da neko od njih sebe smatra srbinom iako jesu lojalniji srbima nego albancima (vecina) ovi iz Gore i Dragasa.

Takodje malo ko zna da se Torbesi i Goranci ne podnose iako pricaju slicnim jezikom mada ne istim niti imaju iste obicaje.

Torbeši su makedonski muslimani valjda.
Kakvi Bošnjaci bismilah ?
 
Torbesi su iz Makedonije,Goranci sa Gore mogu da se podele na Brojane (tj. gorance iz sela brod) i Zupe ili Zupjane (tj. gorance iz ostalh sela),ostale podele uglavnom su netacne,a i ova podela nastala je jer su je sami Goranci izmislili i nije od neke naucne relevantnosti.Drugo nisu Goranci preuzeli Islam od Albanaca ,nego od Turaka mirnim putem tj. asimilacijom kroz vekove isto kao i Bosnjaci i sami Albanci.Trece nijedan Goranac koji jeste Goranac iz bilo koje podele Goranaca nije Bosnjak,to su ovih zadnjih godina izmislili neki nadri naucnici i istoricari kao sto je Zukorlic u pokusaju da se nametne novi nacionalni identitet...Isto tako Goranci nisu Bugari,nisu Sirijci,nisu Makedonci,nisu Turci,Askalije,Egipcani,a pre svega nisu Albanci...Sa sigurnoscu mozemo reci da nisu ni Srbi (iako jesu prosrpski nastrojeni) po definiciji jesu Srpskog porekla ali je vreme ucinilo svoje i Goranci su sada narod za sebe.Da je tehnicki i gramaticki ispravna rec "Srbijanac" koja se pominje ovih godina Goranci bi verovatno spali u tu grupu,jer oni nemaju druge domovine i drzave osim Srbije iz koje poticu,za raliku od npr. Siptara...Jezik nam je slican i Makedonskom i Bugarskom ali je Srpskom najblizi,realno govoreci sa puno turcizama,verovatno oko 30% jezika cini neka vrsta izvedenica iz Turskog,sto govori o tome koliko su daleko isli Goranci zbog trgovine...A to sto se insinuira da su Goranci ustvari Bugari pojavilo se tek pre mozda dve ili tri godine kada su Bugari nudili pasose Gorancima jer kao pripadaju Bugarskom narodu ili sta vec...Neki od goranaca su ponudu i prihvatili barem po onome sto sam ja cuo iz ociglednih razloga...
I to vam kaze jedan Goranac...
 
Poslednja izmena:
Torbesi su iz Makedonije,Goranci sa Gore mogu da se podele na Brojane (tj. gorance iz sela brod) i Zupe ili Zupjane (tj. gorance iz ostalh sela),ostale podele uglavnom su netacne,a i ova podela nastala je jer su je sami Goranci izmislili i nije od neke naucne relevantnosti.Drugo nisu Goranci preuzeli Islam od Albanaca ,nego od Turaka mirnim putem tj. asimilacijom kroz vekove isto kao i Bosnjaci i sami Albanci.Trece nijedan Goranac koji jeste Goranac iz bilo koje podele Goranaca nije Bosnjak,to su ovih zadnjih godina izmislili neki nadri naucnici i istoricari kao sto je Zukorlic u pokusaju da se nametne novi nacionalni identitet...Isto tako Goranci nisu Bugari,nisu Sirijci,nisu Makedonci,nisu Turci,Askalije,Egipcani,a pre svega nisu Albanci...Sa sigurnoscu mozemo reci da nisu ni Srbi (iako jesu prosrpski nastrojeni) po definiciji jesu Srpskog porekla ali je vreme ucinilo svoje i Goranci su sada narod za sebe.Da je tehnicki i gramaticki ispravna rec "Srbijanac" koja se pominje ovih godina Goranci bi verovatno spali u tu grupu,jer oni nemaju druge domovine i drzave osim Srbije iz koje poticu,za raliku od npr. Siptara...
I to vam kaze jedan Goranac...

GORANCI jesu, kao i žitelji Opolja preuzeli islam, ne od Turaka, već isključivo od Albanaca da bi se zaštitili od njihove tiranije. Otuda i veliki % Albanizovanih Goranaca i potpuna asimilacija Opolja...
 
Ljudi to je opsta zabuna da su Islam preuzli od Albanaca,pa zasto bi ga preuzli od nekoga sa kim su non stop u nekoj vrsti okrsaja...Sela u Gori su trenutno vecinom pusta ali selo iz kog ja poticem,a to je Brod do pre dve godine nije imalo ni jednog jedinog Albanskog zitelja,nema ga ni danas ali su Albanci pre dve godine kupili neku njivu i tu napravili hotel...Sa albancima se nije ni trgovalo ili se trgovalo jako malo,isto tako Goranci ce se pre poistovetiti sa Turcima nego sa Albancima iako ni jedno ni drugo nije tacno...U prilog tome da su preuzeli od Turaka Islam govori cinjenica da u Turskoj pre svega u Istambulu ima mnostvo Goranskih porodica koje su tamo od vajkada,a da ne govoim o pricama starijih ljudi pre svega mojih dedova (a i pradede koji je zaista dugo ziveo) koje mozda nisu relevantne ali u kojima ima dosta istine i narodnog folklora...Drugo Goranci su izuzetno izolovan narod i tako je bilo do skora...Procitao sam ja dosta knjiga o svom poreklu pre svega jer me zanima i tu ima toliko prtuvurecnoti pogotovo ako citas nekog Goranskog autora jer su svi oni veruj mi velike pokondirene tikve i svi znaju najbolje a ustvari samo prepisu jedan od drugog i dodaju po nesto svoje...A albanizacija Goranaca vecim delom desila se nakon drugog svetskog rata u vreme Rankovica,price o tom crnom periodu zaista su tmurne,u glavnom svi su morali ponovo da se upisu i tada je nastala albanizacija Goranskih prezimena koja su bila uglavnom Turcizmi...Barem ja tako znam i to iz pouzdanih izvora,od nekoliko ljudi koji se materijom bave posteno i iz zadovoljtva...
 
Ljudi to je opsta zabuna da su Islam preuzli od Albanaca,pa zasto bi ga preuzli od nekoga sa kim su non stop u nekoj vrsti okrsaja...Sela u Gori su trenutno vecinom pusta ali selo iz kog ja poticem,a to je Brod do pre dve godine nije imalo ni jednog jedinog Albanskog zitelja,nema ga ni danas ali su Albanci pre dve godine kupili neku njivu i tu napravili hotel...Sa albancima se nije ni trgovalo ili se trgovalo jako malo,isto tako Goranci ce se pre poistovetiti sa Turcima nego sa Albancima iako ni jedno ni drugo nije tacno...U prilog tome da su preuzeli od Turaka Islam govori cinjenica da u Turskoj pre svega u Istambulu ima mnostvo Goranskih porodica koje su tamo od vajkada,a da ne govoim o pricama starijih ljudi pre svega mojih dedova (a i pradede koji je zaista dugo ziveo) koje mozda nisu relevantne ali u kojima ima dosta istine i narodnog folklora...Drugo Goranci su izuzetno izolovan narod i tako je bilo do skora...Procitao sam ja dosta knjiga o svom poreklu pre svega jer me zanima i tu ima toliko prtuvurecnoti pogotovo ako citas nekog Goranskog autora jer su svi oni veruj mi velike pokondirene tikve i svi znaju najbolje a ustvari samo prepisu jedan od drugog i dodaju po nesto svoje...A albanizacija Goranaca vecim delom desila se nakon drugog svetskog rata u vreme Rankovica,price o tom crnom periodu zaista su tmurne,u glavnom svi su morali ponovo da se upisu i tada je nastala albanizacija Goranskih prezimena koja su bila uglavnom Turcizmi...Barem ja tako znam i to iz pouzdanih izvora,od nekoliko ljudi koji se materijom bave posteno i iz zadovoljtva...

bilo je puno putopisa francuskih i ruskih diplomata koji su jasno, bez dvoumljenja, izneli stav da su gornci, zbog Albanaca primali islam, čak navode i primjere islamizacije, pa albnizacije koja je usledila odmah u sledecem kolenu. očuvali su se goranci samo tasmo gde su bili homogeni. to se zove mimikrija..pa i odevanje, tj narodna nošnja su vm vrlo slični albanskoj...
po njima, prvo je u islam prešlo najugroženije naselje krstac, a brod na kraju
 
Ok ja pricam jedno vi svi pricate drugo,moj stav znate i prilicno je jasan...Ko hoce moze da tvrdi da su Goranci Bosnjaci,ali taj nije bio nikad u Gori i verovatno nezna ni jednog Goranca,a ako je Goranac onda je verovatno vehabija,a takvih je u Gori jos uvek malo,ili je jedini Goranac koga poznaje jedan...
U krajnjoj liniji svi smo mi ljudi i zasto uopste mora da bude vazno ko je sta?
Svako ima pravo na svoje misljenje pa makar ono bilo i pogresno...Mozda sam i ja upravu ali za sada cisto sumnjam...
Pozdrav
 
Ok ja pricam jedno vi svi pricate drugo,moj stav znate i prilicno je jasan...Ko hoce moze da tvrdi da su Goranci Bosnjaci,ali taj nije bio nikad u Gori i verovatno nezna ni jednog Goranca,a ako je Goranac onda je verovatno vehabija,a takvih je u Gori jos uvek malo,ili je jedini Goranac koga poznaje jedan...
U krajnjoj liniji svi smo mi ljudi i zasto uopste mora da bude vazno ko je sta?
Svako ima pravo na svoje misljenje pa makar ono bilo i pogresno...Mozda sam i ja upravu ali za sada cisto sumnjam...
Pozdrav

Bio sam u Gori, obišao je uzduž i popreko (uključujući i dio koji se nalazi u Albaniji) i izuzetno Vas poštujem, kao radan i vredan narod, ali asimilacija, izgleda, čini svoje..:sad2:
 
Ne bi rek'o da neko od njih sebe smatra srbinom iako jesu lojalniji srbima nego albancima (vecina) ovi iz Gore i Dragasa.

Takodje malo ko zna da se Torbesi i Goranci ne podnose iako pricaju slicnim jezikom mada ne istim niti imaju iste obicaje.
Jel ti to, sa nekom argumentacijom ili onako, po običaju odvaljuješ? Ja ih znam dovoljno koji mi tvrde da su Srbi. Poznajem dobro i familiju Dragaš, i to dva njihova kraka i pravoslavni i muslimanski.

Torlaci i Šopi su Srbi , Goranci su Bošnjaci.

Torlaci su svi koji govore narečjem koje se popularno naziva "torlačkim". Među njima su i Goranci koji svoj krak prizrensko-timočkog dijalekta srpskog jezika nazivaju našinskim jezikom.
 
Ja mislim da su to Srbo Arnauti koji su primili islam ali nisu izgubili svest o svom poreklu i tradicionalno su vezani za Srbiju.Prognani su sa Kosova kao nealbanci i migrirali su vecinom u Srbiju.
Domaci muslimani ih pak smatraju Srbima muslimanima ali SPC ovaj stav osporava.

Koji su sad pa ovi? Ono: korak levo, desno dva - ili nešto slično?

Ma SPC je... . SPC se mnogo mijesa u sve kod vas. Treba je vratiti u okvire onog kako to dolikuje CIVILIZOVANIM ZEMLJAMA.

Naravno, dovešćemo dva-tri raspopa da nam naprave crkvu, pa da budemo civilizovani ka' i vi.

pa i odevanje, tj narodna nošnja su vm vrlo slični albanskoj...


Naravno da Bošnjaci po ovoj nakaradnoj logici nisu Srbi iako imaju srpska imena i isti jezik.
 
"Referendum je oblik kolektivne narodne kulture i kolektivnog narodnog osjećanja, i taj aspekt je osnovica opredijeljenja naroda u svim međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima. Tako se, u tom kontekstu, i populacija Gore, Župe i Podgora opredijelila za svoje nacionalno ime – Bošnjak, i svoj jezički standard – bosanski jezik. I zato se, govor Gore, Župe i Podgora uključuje u dijalekatsku kartu bosanskog književnog jezičkog standarda – kao dijalekat sa osobitim specifičnostima. "
http://www.bosnianmediagroup.com/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=1
 
"Referendum je oblik kolektivne narodne kulture i kolektivnog narodnog osjećanja, i taj aspekt je osnovica opredijeljenja naroda u svim međunarodnim dokumentima o ljudskim pravima. Tako se, u tom kontekstu, i populacija Gore, Župe i Podgora opredijelila za svoje nacionalno ime – Bošnjak, i svoj jezički standard – bosanski jezik. I zato se, govor Gore, Župe i Podgora uključuje u dijalekatsku kartu bosanskog književnog jezičkog standarda – kao dijalekat sa osobitim specifičnostima. "
http://www.bosnianmediagroup.com/index.php?option=com_content&task=view&id=62&Itemid=1

:dash: to je bila namera i Hrvata, jedno vreme su se zalaufali da nam dokažu kako je "torlački" , u stvari hrvatski jezik zato što njime govore Krašovani ( koji su se, uzgred, doselili u Rumuniju iz Timočke Krajine i tamo primili katoličku veru)
 
Bio sam u Gori, obišao je uzduž i popreko (uključujući i dio koji se nalazi u Albaniji) i izuzetno Vas poštujem, kao radan i vredan narod, ali asimilacija, izgleda, čini svoje..:sad2:

O cemu ti pricas,Albanci su izvrsili aneksiju celog Kosova,a kamoli asimilaciju.Gora je prazna veci deo godine,tamo zive samo starci i ljudi koji nemaju kud,svi pecalbare u svetu i okruzenju,ogromna vecina na Goru dolazi samo u vreme Djurdjevdana i u karatkom periodu od nekoliko letnjih meseci kad je svadbarska sezona...Najmanje su pod uticajem Albanaca,za sela koja u su Albaniji nemogu da tvrdim,ali za ostala znam...Neznam ko te vodio kroz Goru,kako si isao cisto turisticki na neciji poziv (nocni zivot tamo je izvrstan,pogotovo u Brodu nije luksuz ali ume da bude nezaboravno) u tom slucaju nisi mogao mnogo da naucis,a ako si isao da istrazujes onda nisi situaciju sagledao objektivno,nego veoma subjektivno i to verovatno kroz oci tvog vodica ko kod da je bio u pitanju...
Ali opet kazem,daj mi nesto sto ce me razuveriti,neki konkretan podatak,moze i link pa makar sa vikipedije...U suprotnom ovde vidim samo pokusaj da me razdrazis ili izprovociras...Tvoje postovanje prema meni i mom narodu uvazavam i isto osecam prema Srbima,kao i prema zemlji Srbiji koja je moja jedina domovina,zemlja porekla i nemam drugu...A ako ti tvrdis drugacije onda mi vise nemamo o cemu da razgovaramo.
 
O cemu ti pricas,Albanci su izvrsili aneksiju celog Kosova,a kamoli asimilaciju.Gora je prazna veci deo godine,tamo zive samo starci i ljudi koji nemaju kud,svi pecalbare u svetu i okruzenju,ogromna vecina na Goru dolazi samo u vreme Djurdjevdana i u karatkom periodu od nekoliko letnjih meseci kad je svadbarska sezona...Najmanje su pod uticajem Albanaca,za sela koja u su Albaniji nemogu da tvrdim,ali za ostala znam...Neznam ko te vodio kroz Goru,kako si isao cisto turisticki na neciji poziv (nocni zivot tamo je izvrstan,pogotovo u Brodu nije luksuz ali ume da bude nezaboravno) u tom slucaju nisi mogao mnogo da naucis,a ako si isao da istrazujes onda nisi situaciju sagledao objektivno,nego veoma subjektivno i to verovatno kroz oci tvog vodica ko kod da je bio u pitanju...
Ali opet kazem,daj mi nesto sto ce me razuveriti,neki konkretan podatak,moze i link pa makar sa vikipedije...U suprotnom ovde vidim samo pokusaj da me razdrazis ili izprovociras...Tvoje postovanje prema meni i mom narodu uvazavam i isto osecam prema Srbima,kao i prema zemlji Srbiji koja je moja jedina domovina,zemlja porekla i nemam drugu...A ako ti tvrdis drugacije onda mi vise nemamo o cemu da razgovaramo.

U Goru sam usao iz Albanije 2009. godine. Svi oni Albanci koji sada naseljavaju opštinu Dragaš u stvari su asimilovani Goranci. Čujem da je i sve više mešovitih brakova sa Albancima, pošto se Bošnjaci iz okoline Prizrena nerado uzimaju sa vama..
Nije mi nikakva namera da te provociram, daleko od toga!
 
Sto se tice brakova,Goranci se u 90% slucajeva uzimaju medjusobom,a u ostalih deset slucajeva brakovi su najraznovrsnije prirode.Evo samo u mojoj familiji jedna grana porodice,tacnije od jedne tetke imam vise mesanih brakova i to bas sa Albancima,a onda s druge strane isto od tetke imam brata koji je ozenjen sa Srpkinjom,a onda na trecoj strani imam sestru koja se udala za Turcina,strica u Hrvatskoj koji se udao za Hrvaticu,pa cak imam i daljeg rodjaka koji je uzeo Svedjanku za zenu...Dakle pravila nema,nekazu dzaba ljubav je slepa isto kao i pravda...Ali jedno je sigurno,ko god je bio za vreme Djurdjevdana u Gori on zna da se Goranci najvecem broju slucajeva uzimaju medjusobom...
 
Evo ga siptar Miralem Sulejmani, iako ga negi zovu goranac :hahaha:

56770.jpg
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top