Ko su Goranci?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.
Што се бели, горе Шар планина?

Да л' је снегче, ил' је бело стадо?
Нит' је снегче, нит' је бело стадо.
Да је снегче, би се растопило,
Да је стадо, би се растурило.
Веч тој беше Милкино чадорче,
Под чадорче болна Милка лега.
Брата и гу Турци заробили,
Заробили, пај га обесили.

Goranci_proslava.JPG


Најубаво њих да питамо шта су

Ово је просто класик маћедонске мјузе.
 
Niko netreba da se stidi svoje istorije,na kraju ona jeste uciteljica zivota,ako su neciji precu ucinili nesto nekome nazao onda iz toga treba izvuci pouku.Ja zaista nevidim zato bi Goranci trebali da okrecu ledja svojoj proslosti kada je cinjenica da su njihovi koreni Srpski.Proslost ne menja sadasnjost i to sto su Goranci nekada bili Srbi neznaci da su ista manje muslimani u danasnjici od bilo kog drugog muslimanskog naroda u svetu i okolini...
Medjutim Goranci sa svojom promenom vere odnosno primanjem Islama nisu odbacili svoj nacionalni identitet koji je ocigledno duboko ukorenjen u tradiciju i folklor.Sa ponosom mogu reci da sam patriota,volim svoju zemlju isto kao i moj komsija,kao i moj najbolji prijatelj (koji su Srbi) i ne osecam se nista manjim covekom od njih.Ja druge zemlje od Srbije nemam i zaista me brine sta ce biti sa Gorom ako Kosovo ostane nezavisno...
To da su Goranci dosli iz Hrvatske ili sta vec to su obicne baljezgarije,ima Goranaca u Hrvatskoj,a ima ih i u Bosni i u Crnoj Gori (Berane,Plav,Rozaje) i u Makedoniji i svuda po belom svetu.Zna se odakle poticu sa Gore i tu nisu niodkuda dosli vec otuda samo odlaze u pecalbu sto cine vec decenijama ako ne i vekovima...
Ovo moje misljenje deli sa sigurnosu 90% Goranaca.Treba znati da su Goranci jedan miroljubiv narod koga zanima zivot u okviru svoje porodice i nikome nisu rival niti neprijatelj.
svaka cast.
 
To o vezi Hercega od Sv. Save sa Svetim Savom pitaj njega kada ga sretneš. Do tada čitaj i edukuj se http://sr.wikipedia.org/sr/Стефан_Вукчић_Косача

Slažem se da su toponimi značajni, ali je tvoj početni post na ovu temu bio nepovezan. a i zašto nastajanje toponima postavljaš tek u vreme turske vladavine? Zar u Bosni nema toponima starijih od 15. veka?

Neka , dok isklofaš tepih, svrati pa ga upitaj ...

Stjepan Vukšić Kosača ženidbom za Bavarsku princezu Barbaru uzima titulu Herzog(vojvoda) te postaje Herceg od Huma i Primorja,titulu uzima da bi Barbara bila udana za sebi ravnog. Njihov sin prelazi na islam i naziva se Ahmet-paša Hercegović a Hercegovina dobiva naziv Dilmaber, na njegov zahtijev sultanu vraća se stari naziv Hercegovina.

Nego - gdje je taj Sveti Sava sahranjen - kod nas u Hercegovini nije.

Ono što još niste shvatili je da smo mi više ono što su naša djeca , nego što su bili naši preci. U islamskoj svijesti se to ogleda što tatu od nekog Tarika zovu ata Tarik - otac Tarika .
 
Niko netreba da se stidi svoje istorije,na kraju ona jeste uciteljica zivota,ako su neciji precu ucinili nesto nekome nazao onda iz toga treba izvuci pouku.Ja zaista nevidim zato bi Goranci trebali da okrecu ledja svojoj proslosti kada je cinjenica da su njihovi koreni Srpski.Proslost ne menja sadasnjost i to sto su Goranci nekada bili Srbi neznaci da su ista manje muslimani u danasnjici od bilo kog drugog muslimanskog naroda u svetu i okolini...
Medjutim Goranci sa svojom promenom vere odnosno primanjem Islama nisu odbacili svoj nacionalni identitet koji je ocigledno duboko ukorenjen u tradiciju i folklor.Sa ponosom mogu reci da sam patriota,volim svoju zemlju isto kao i moj komsija,kao i moj najbolji prijatelj (koji su Srbi) i ne osecam se nista manjim covekom od njih.Ja druge zemlje od Srbije nemam i zaista me brine sta ce biti sa Gorom ako Kosovo ostane nezavisno...
To da su Goranci dosli iz Hrvatske ili sta vec to su obicne baljezgarije,ima Goranaca u Hrvatskoj,a ima ih i u Bosni i u Crnoj Gori (Berane,Plav,Rozaje) i u Makedoniji i svuda po belom svetu.Zna se odakle poticu sa Gore i tu nisu niodkuda dosli vec otuda samo odlaze u pecalbu sto cine vec decenijama ako ne i vekovima...
Ovo moje misljenje deli sa sigurnosu 90% Goranaca.Treba znati da su Goranci jedan miroljubiv narod koga zanima zivot u okviru svoje porodice i nikome nisu rival niti neprijatelj.

Ipak ti kao neki putokaz pročitaj slijedeće :
http://www.vikici.site50.net/document/Stanovnistvo-u-BiH.pdf
 
Neka , dok isklofaš tepih, svrati pa ga upitaj ...

Stjepan Vukšić Kosača ženidbom za Bavarsku princezu Barbaru uzima titulu Herzog(vojvoda) te postaje Herceg od Huma i Primorja,titulu uzima da bi Barbara bila udana za sebi ravnog. Njihov sin prelazi na islam i naziva se Ahmet-paša Hercegović a Hercegovina dobiva naziv Dilmaber, na njegov zahtijev sultanu vraća se stari naziv Hercegovina.

Nego - gdje je taj Sveti Sava sahranjen - kod nas u Hercegovini nije.

Ono što još niste shvatili je da smo mi više ono što su naša djeca , nego što su bili naši preci. U islamskoj svijesti se to ogleda što tatu od nekog Tarika zovu ata Tarik - otac Tarika .

kapa dole.
 
Neka , dok isklofaš tepih, svrati pa ga upitaj ...

Stjepan Vukšić Kosača ženidbom za Bavarsku princezu Barbaru uzima titulu Herzog(vojvoda) te postaje Herceg od Huma i Primorja,titulu uzima da bi Barbara bila udana za sebi ravnog. Njihov sin prelazi na islam i naziva se Ahmet-paša Hercegović a Hercegovina dobiva naziv Dilmaber, na njegov zahtijev sultanu vraća se stari naziv Hercegovina.

Nego - gdje je taj Sveti Sava sahranjen - kod nas u Hercegovini nije.

Ono što još niste shvatili je da smo mi više ono što su naša djeca , nego što su bili naši preci. U islamskoj svijesti se to ogleda što tatu od nekog Tarika zovu ata Tarik - otac Tarika .

Ovaj si detalj zaboravila: Teritorij pod njegovom vlašću, od tada poznat pod imenom herceštvo od Sv. Save. Ima i na tvom jeziku, da se ne mučiš sa prevodom http://bs.wikipedia.org/wiki/Stjepan_Vukčić_Kosača

Sveti Sava nije nigde sahranjen, jer su njegove mošti spalili "civilizovane" poturice. Herceg Stefan se inače krunisao na Savinom grobu u Manastiru Mileševo. Čist bogumilski čin, jel' te?
 

Да цитирамо нешто из овог документа,море ?

Nema nikakve sumnje da je u Bosni u srednjem vijeku živio jedinstven bosanski narod zvan Bošnjani. U odnosu na susjedne zemlje koje su dobile ime po doseljenim Slavenima, pa tako Hrvatska po Hrvatima ili Srbija po Srbima, sBosnom je bilo drugačije. Njezin naziv je predslavenskog korijena. Nauka je već davno utvrdila da se Bosna u rimsko doba nazivala otprilike assania, kako se to može pročitati na epigrafskim spomenicima (ablativni oblik Ad Bassantem, što se odnosi narijeku Bosnu).
Utvrđeno je i to da su Rimljani taj naziv preuzeli od starosjedilačkih Ilira.
Zahvaljujući grčkom historičaru Apijanu iz I stoljeća n. e., saznali smo da je u antičko doba u Bosni živjelo jedno ilirsko pleme koje se zvalo Poseni (bez sumnje iskvarena grafija
od Boseni). Taj naziv su naslijedili srednjovjekovni Bošnjani, odnosno Bosanci. Ustvari, riječ je o jednom te istom narodu istog imena s kontinuitetom od preko 2.000 godina.





Srpski historičari tvrde, pak, suprotno. Po njima, Bosnu su naselili Srbi, pa je shodno tome etnički, kulturno i politički pripadala Srbiji iSrbima.13 Državne politike tih zemalja
su na takvim teorijama izgradile svoje tobožnje "povijesno", odnosno"istorijsko" pravo na Bosnu. Kako za jednu te istu stvar ne mogu postojati dvije istine, jasno je da nijedna od tih strana nije u pravu. S Bosnom se, naime, u vrijeme doseljenja Slavena na Balkan desilo nešto što srpski i hrvatski historičari nisu nikada pokušali uzeti u obzir ni
kao mogućnost a kamoli kao činjenicu. Mnoge okolnosti, naime, govore da je
Bosna ustvari bila zaobiđena u slavenskoj najezdi. Njen brdsko - planinski karakter omogućio je starosjediocima da se spase ispred zavojevača, čega su bili lišeni
stanovnici ravničarskih krajeva. Drugo, Slavenima kao izrazitim ratarima
došlim iz ravničarske postojbine, nije odgovarala brdovita Bosna, i treće, što
je, bez sumnje, bilo odlučujuće,Slaveni su ovdje naišli na otpor
starosjedilačkog stanovništva. Upitanju je gorštačka populacija za koju
se tradicionalno veže visoka borbenost.

- Смеј се или плачи.
 
Ovaj si detalj zaboravila: Teritorij pod njegovom vlašću, od tada poznat pod imenom herceštvo od Sv. Save. Ima i na tvom jeziku, da se ne mučiš sa prevodom http://bs.wikipedia.org/wiki/Stjepan_Vukčić_Kosača

Sveti Sava nije nigde sahranjen, jer su njegove mošti spalili "civilizovane" poturice. Herceg Stefan se inače krunisao na Savinom grobu u Manastiru Mileševo. Čist bogumilski čin, jel' te?

Ne(j)ma na tom linku niđe sv. Save, ne(j)ma u nas nikakvog Mileševa.
Imao je naš Tvrtko kraljevsku krunu kad je ovladao dijelom teritorija na kome je živjelo Srblje,
ali je Mileševo ostalo gdje i Srblje ...
 
Да цитирамо нешто из овог документа,море ?









- Смеј се или плачи.

Iskerno i ocekivao sam neku kvazi istorijsku procenu...Nezelim daje da ulazim u tekst i nezanima me osecam da je ceo u ovom stilu...Jesi citao ceo mozda se pominju i Piramide koje se tamo nalaze...:)

Ne ulazim u Bosnjacku istoriju niti u njihovo poreklo itd...Samo nezelim da se Goranci oznacavaju kao Bosnjaci jer oni to nisu i tu je za mene kraj rasprave...
 
Iskerno i ocekivao sam neku kvazi istorijsku procenu...Nezelim daje da ulazim u tekst i nezanima me osecam da je ceo u ovom stilu...Jesi citao ceo mozda se pominju i Piramide koje se tamo nalaze...:)

Ne ulazim u Bosnjacku istoriju niti u njihovo poreklo itd...Samo nezelim da se Goranci oznacavaju kao Bosnjaci jer oni to nisu i tu je za mene kraj rasprave...

Pa ja pročitah da se oni izjašnjavaju kao Bošnjaci ... kad tebe budu pitali ti im slobodno kaži svoje mišljenje ...
 
Iskerno i ocekivao sam neku kvazi istorijsku procenu...Nezelim daje da ulazim u tekst i nezanima me osecam da je ceo u ovom stilu...Jesi citao ceo mozda se pominju i Piramide koje se tamo nalaze...:)

Ne ulazim u Bosnjacku istoriju niti u njihovo poreklo itd...Samo nezelim da se Goranci oznacavaju kao Bosnjaci jer oni to nisu i tu je za mene kraj rasprave...

Читао сам ову глупост. Изгледа да је ова књижица ослобођена од пореза,што говори нешто.

Интересантано је да теме типа:ко су,шта су итд привлаче највећу пажњу.


Очиглено је да је сада "занемарена" теорија о "босне готима" и да је актуелна теорија везана за племе"посни".
 
Poslednja izmena:
Ne(j)ma na tom linku niđe sv. Save,

Hajde pročitaj ponovo, posebno drugo poglavlje

Dobijanje titule - Herzog [uredi]

Godine 1448. priklonio se Osmanlijama i srpskomu despotu Đurađu Brankoviću u napadu na bosanskog kralja i proglasio se hercegom. U toku trećeg braka, sa bavarskom princezom Cecilie u korespodenciji je koristio njemačku transliteraciju njegove titule Vojvoda - Hercog (što je, u narodnom jeziku, evaluiralo u 'Herceg'). Teritorij pod njegovom vlašću, od tada poznat pod imenom herceštvo od Sv. Save Hercegovina,


Tanka si mi nešto u istoriji. Možda zato što je i bošnjačka istorija tanka?

Imao je naš Tvrtko kraljevsku krunu kad je ovladao dijelom teritorija na kome je živjelo Srblje,
ali je Mileševo ostalo gdje i Srblje ...
Nije, jer se krunisao Kraljem Srblja, a sigurno nije bio jurovid pa da zna kime će da ovlada. I za njega se tvrdi da se krunisao u Mileševi, na Savinom grobu.

No, vaša tanana (h)istorija nije tema ovog pdf-a, pa ako nemaš šta da napišeš o Goranima (Gorancima), a ti onda pasni, što bi rekli preferanci.
 
Hajde pročitaj ponovo, posebno drugo poglavlje

Dobijanje titule - Herzog [uredi]

Godine 1448. priklonio se Osmanlijama i srpskomu despotu Đurađu Brankoviću u napadu na bosanskog kralja i proglasio se hercegom. U toku trećeg braka, sa bavarskom princezom Cecilie u korespodenciji je koristio njemačku transliteraciju njegove titule Vojvoda - Hercog (što je, u narodnom jeziku, evaluiralo u 'Herceg'). Teritorij pod njegovom vlašću, od tada poznat pod imenom herceštvo od Sv. Save Hercegovina,


Tanka si mi nešto u istoriji. Možda zato što je i bošnjačka istorija tanka?


Nije, jer se krunisao Kraljem Srblja, a sigurno nije bio jurovid pa da zna kime će da ovlada. I za njega se tvrdi da se krunisao u Mileševi, na Savinom grobu.

No, vaša tanana (h)istorija nije tema ovog pdf-a, pa ako nemaš šta da napišeš o Goranima (Gorancima), a ti onda pasni, što bi rekli preferanci.

Šta ima da evaluira - narod germanštinu hercog izgovara kao herceg. Što li se baš odluči za germanštinu - ima li kod Srblja toga ?
Tvrtko je isto ovladao Srbljem , pa od našeg bana postao kralj , ja ne znam šta tu nije jasno. Pa i Dušan je bio kralj Srblja, Grka i Arbanasa.
Jeste li uopšte pronašli ko je Zavida i gdje je rođen?
 
Горанце својатају:Бугари,Бошњаци,Македонци,Албанци и Хрвати. - И поред тога што они знају своје српске корене.
 
Šta ima da evaluira - narod germanštinu hercog izgovara kao herceg. Što li se baš odluči za germanštinu - ima li kod Srblja toga ?
Tvrtko je isto ovladao Srbljem , pa od našeg bana postao kralj , ja ne znam šta tu nije jasno. Pa i Dušan je bio kralj Srblja, Grka i Arbanasa.
Jeste li uopšte pronašli ko je Zavida i gdje je rođen?

A gde se ti, bona, gasiš? Sada bi na pdf-u o Goranima sa mnom da raspravljaš o bosanskoj wikipediji :dash:
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top