KADA BEBA POCINJE DA SEDI?

Postavlja se pitanje definicije "sedenja". Beba, sa dve nedelje ne može da sedi - može da drži glavu uspravno, i kada je stavite u tu stolicu, zaista izgleda kao da sedi - dobro je da beba bude često u uspravnom položaju, jer tako joj se pomaže da brže razvija opažanje (šta se vidi od okoline ležeći?).Samo treba voditi računa o njenim mekim koščicama, i nerazvijenim mišićima, i do koje mere je sve to za nju fizički zamorno....
Nekada se mladim majkam govorilo da beba treba da počne da sedi sa 6 meseci, ali i to se pokazalo kao vrlo individualno, videćeš to bolje na temi o bebama...z:)
Uglavnom, pravim sedenjem se smatra kada beba sedi bez oslonca.
Za tu stoličicu su ti rekli da može sa dve nedelje, u smislu da sme u tom uzrastu da boravi u njoj, a da joj to ne naškodi. Ne znam da li su ti rekli i koliko dugo? Ali, sve to ćeš lepo saznati od bebinog pedijatra.z:)
Sve najlepše, i bebi i tebi.z:poz:
 
Moze li mi neko reci u koliko meseci beba pocinje da sedi?Ja sam mom malom kupila neku stolicu i rekli su mi da moze da bude u njoj od kad napuni 2 nedelje ali meni se cini da on ipak sedi u njoj............z:)

''Столица'' и беба од две недеље???

Беба почиње да седи онда када је сама спремна. У просеку то се збива око шестог месеца, мада неке бебе почну месец раније или касније.
Важно је само не форсирати их ни у чему што саме не могу - не стављати их да седе док саме не седну, не учити их ходању док саме не проходају... Њихове кости су врло мекане...не треба да играти са тим.

Ово ти говорим оно што сам читала у стручним књигама и чула од ортопеда и педијатара, али немој тражити одговоре на оваква питања од других лаика (међу које и сама спадам) кад има толико стручне литературе и сајтова које уређују стручњаци... Боље да то буде компетентна информација него овако где свако може да напише свашта.... Ипак је здравље детета у питању.
 
Moze li mi neko reci u koliko meseci beba pocinje da sedi?Ja sam mom malom kupila neku stolicu i rekli su mi da moze da bude u njoj od kad napuni 2 nedelje ali meni se cini da on ipak sedi u njoj............z:)

Ako pod stolicom podrazumevaš sedište za auto koje liči na nosiljku, možeš da staviš neki tanak jastučić i da beba u sedištu u stvari leži. Tako sam ja uradila.

Kao što ti reče Helen, posavetuj se sa pedijatrom ali za neko pravo sedenje, prerano je.
 
Moze li mi neko reci u koliko meseci beba pocinje da sedi?Ja sam mom malom kupila neku stolicu i rekli su mi da moze da bude u njoj od kad napuni 2 nedelje ali meni se cini da on ipak sedi u njoj............z:)

beba od 2 nedelje nikako ne može da sedi,nikako...šta podrazumevaš pod reč stolica?....svi znamo šta znači stolica?...mislim tradicionalno značenje reči...ako se radi o nekom drugom vidu npr. nosiljka itd.,onda nam pojasni,ali kao što su već druge forumašice pisale obavezno traži stručan savet u vezi ovoga,jer bebica od 2 nedelje da sedi,nipošto..ljubi bebuz:girl:
 
e, ja kao buduća majka...kad kičmica ojača.. ( : od 6.meseca
inačke, ja kao buduća majka..čitao sam da je puženje dece odraz inteligencije..znači, ona brza, okretna deca što ne mogu još da hodaju, ali se oslanjaju fino "na 4 noge" i samo piče ko kića..
 
Po nekom ´´pravilu´´ trebalo bi da počne sa sedenjem oko 6 meseca, ali to je sve individualno !
Što reče *TASKA* samo zna kada je spremno...A tu je i UZ kukova, pa kada su ´´kukići´´ spremni onda je i bebac ´´spreman´´ za sedenje...

 
e, ja kao buduća majka...kad kičmica ojača.. ( : od 6.meseca
inačke, ja kao buduća majka..čitao sam da je puženje dece odraz inteligencije..znači, ona brza, okretna deca što ne mogu još da hodaju, ali se oslanjaju fino "na 4 noge" i samo piče ko kića..
moja sestricina:heart:
ta nije stajala... sad vec uveliko hoda...
a jel znas da (obicno?) prvo pocnu da puze unazad... pa kad dodju do kraja....zarotiraju se, okrenu dupence ka drugom smeru i opet...
 
Седење, може, помало тек од четвртог месеца.

Дете само почне да показује знаке кад је спремно да седи.
То се јасно препознаје. Почне да се задиже из лежећег положаја.

У почетку, не може бити стабилна. Поствите га да седи, а оно се завали, на страну или позади ( ако нема ослонац на леђима).

Све у свему, две недеље је екстремно рано и не треба се играти јер могу остати последице на кичми.
 
За постављачицу теме Anku 27:
покушај да набавиш књигу од др-а Спока ( др Спок)...тамо ти је све фантастично објашњено од првог дана па док дете не проговори да може само да каже шта му је.
 
To je verovatno neka ležaljka, nosiljka ili nesšto slično... Ne verujem da bi neko tek tako mogao da izvali da dete od 2 nedelje može da sedi u nekoj stolici.
Što se tiče pravog sedenja i mišljenja doktora su podeljena. Meni je pedijatar rekao tamo negde sa 4, 5 meseci da mogu sina da podupirem jastucima kako bi "vežbao" sednje i jačao mišiće koji su mu za to neophodni. Listajući raznoraznu literaturu na netu sam videla da se danas doktori uglavnom protive tome, tako da ga ja nisam postavljala u sedeći položaj dok god sam nije bio kadar samostalno da sedi.
 
to je verovatno nagibna stolica. koristi se od 3-4. nedelje. ja sam imala vibrirajucu. vibrira samo malo i dete ne sme da bude u njoj vise od 20.min. bez pauze. ima da se kupe i bez vibriranja. koristi se uglavnom kada je dete nemirno a ti imas nesto hitno da radis. moj sin je uvek bio miran u njoj, cak i kad bi ugasila vibriranje. nisam volela vibriranje puno. on je ispred sebe imao igrackice koje sviraju zakacene za stolicu i zato je bio verovatno miran!!!
 

Back
Top