Merkel i Sarkozi za suštinsku reformu kapitalizma

Danny Elfman

Ističe se
Poruka
2.533
http://vesti.krstarica.com/?rubrika...aca0c9067ba9ace12&dan=08&mesec=01&godina=2009

Nemačka kancelarka Angela Merkel i francuski predsednik Nikola Sarkozi založili su se na konferenciji u Parizu za suštinsku reformu kapitalističkog sistema i upozorili SAD da se tome ne suprotstavlja.

Merkel je predložila da se formira Svetski ekonomski savet, uz Savet bezbednosti UN, precizirajući da bi ovakav savet radio drugačije od Ekonomskog i socijalnog saveta UN, koji provodi, kako je rekla, "mesece i godine da bi sastavio određene ekspertize".

Nemačka kancelarka je zatražila da se donese povelja o dugoročnoj ekonomskoj odgovornosti, poput Povelje UN o ljudskim pravima.

"Ni jedna zemlja ne može danas da reaguje samostalno, čak ni SAD, ma koliko da su jake", naglasila je Merkele u govoru.

Sarkozi je upozorio SAD da ne pokušaju da blokiraju donošenje mera za izmenu kapitalističkog sistema na samitu u Londonu 2. aprila.

"Uvek sam se zalagao za čvrste veze sa SAD, ali neka stvari budu jasne : u 21. veku nema nacije koja može da odredi šta treba da se radi ili kako da se misli", rekao je šef francuske države na otvaranju konferencije "Novi svet, novi kapitalizam".

"Odluke ćemo doneti 2. aprila u Londonu. Nadam se svim srcem da će SAD pratiti ove promene (…) i da ćemo izmeniti svet zajedno sa SAD", poručio je Sarkozi.

:zima:
 
pa kapitalizam i jeste zreo za reformu.iskustvo je pokazalo da ni komunizam u svojoj izvornoj formi,kao ni kapitalizam nisu dobro resenje za funkcionisanje kako privrede jedne drzave tako ni ekonomije na nivou celog sveta,vec bi trebalo napraviti neku kombinaciju ta dva,znaci slobodno trziste ali da neke segmente drzava strogo kontrolise.evropa u nekoj meri ima vec taj sistem,za razliku od amerike,koja je prakticno samoj sebi pljunula u lice a i u ideologiju kad je fed intervenisao sa 700 mlrd dolara ako se dobro secam...ako amerika tvrdoglavo odluci da se drzi svog dosadasnjeg sistema,u opste nema dileme da ce se pre ili kasnije citav sistem raspasti...

uzgred,svidja mi se ovakav sarkozijev stav.
 
Banshee:
pa kapitalizam i jeste zreo za reformu.
zapravo, zreo je za totalno ukidanje, zajedno sa svim ostalim formama otuđene vlasti, otuđene ekonomije, zahuktale tehnologije i eksploatacije, s obzirom da je upravo takav sistem doveo svet u ovo stanje permanentne krize (koja s vremena na vreme kulminira, kao sad), stalnih ratova kako bi se ostvarivale želje ovakvog sistema (resursi, energija, geostrategija, ideološka pokrivenost teritorije, širenje tržišta koje vazda mora biti u stanju širenja,...), ogromne ekološke devastacije (planeta je preživela pet velikih promena, jedna od njih je i ledeno doba; ovo što je usledilo razvojem industrijalizma i kapitalizma mnogi zovu šestom promenom), i sve zajedno, dovedeni smo još pre pola veka na konstantu ivicu masovnog uništenja. ako ti to nije dovoljno, onda se možeš pozabaviti raznim patološkim formama u društvu i ljudima koje je izazvao ovakav sistem, opštom devastacijom života koji se svodi na pasivno učešće u "spektaklu" (u situacionističkom smislu) koje nudi političko ekonomski sistem, opštom unifikacijom načina života i kulture u globalnoj razmeri, i tako dalje, i tako dalje. zaista, milion i jedan razlog za promenu. al ne onu koju oće Obama il Sarkozi.
što se tiče komunizma u izvornoj formi (a ti kao znaš šta je izvorna forma komunizma, iako se nikad niko nije složio oko toga?), znam na šta misliš, a to nije nikakav komunizam, već isti sistem kao kapitalistički: ljudi odvojeni od mogućnosti kontrole vlasti i proizvodnje, koji su u rukama elite (partije), masovno društvo, masovna proizvodnja, ista verzija "blagostanja" kao kapitalistička, koja se zasniva na stalnoj proizvodnji i potrošnji robe, samo na mnogo nižem i siromašnijem nivou od liberalno/demokratsko/socijaldemokratsko/kapitalističkog sistema. i naravno, ceo sistem je daleko manje prefinjen, manje perfidan, i više arhaičan. baš kao što je Orvel primetio: jesu Životinjska farma i 1984ta napisani na račun sovjeta, al i kod njega kući se dešava ista stvar.

i na kraju, vas koji zagovarate staru, izanđalu i prevaziđenu formu socijaldemokratije, tj. kapitalizam kao bazu, a socijalizam kao korektiv "grešaka sistema" (kao da greška nije u samom sistemu), moram da upozorim da su vas vreme i realni život pregazili: socijaldemokratska "država blagostanja" je uspostavljena u evropi kad je bilo moguće napraviti takav kompromis, a neoliberalizam ju je zgazio. tu su sad nove sile, nova jeftina radna snaga, nove mogućnosti za eksploataciju, nova tržišta, nova snaga kapitalizma, i evropa će se, kao stara, istrošena k.u.r.v.a (a ne dama), naći na udaru (zbog neoliberalnog udara iz amerike je i pukla "država blagostanja).
i na kraju krajeva, Sarkozi ne misli uopšte na državu blagostanja, on čovek misli na povećanu državnu kontrolu. te dve struje koje zahtevaju manju il veću kontrolu nad tržištem se ionako stalno smenjuju, sad se klackalica podigla, i "kontrolori" su na vrhu, a desni liberali, libertarijanci, neoliberali i ostali zagovornici fikcije "slobodnog tržišta" su ovom aktuelnom ekonomskom krizom tresnuli na dno.
 
Da dodam ni u jednoj drzavi evrope ne vlade neoliberalizam ni bliblizno.
pa ne vlada neoliberalizam ni u USA, u mnogim segmentima... možda je sve privatno, al' država brani, ebiga. neoliberalizam je forma koju nameću bednim državama, kao što je i naša, kako bi lakše otvorili tržišta, privatizovali, stavili pod kontrolu.
u svakoj, da kažem, "normalnoj" državi (normalna u smislu da drži do sebe), vlada protekcionistička privreda.
 
pa kapitalizam i jeste zreo za reformu.iskustvo je pokazalo da ni komunizam u svojoj izvornoj formi,kao ni kapitalizam nisu dobro resenje za funkcionisanje kako privrede jedne drzave tako ni ekonomije na nivou celog sveta,vec bi trebalo napraviti neku kombinaciju ta dva,znaci slobodno trziste ali da neke segmente drzava strogo kontrolise.
Капитализам одлично функционише док не крене да се меша држава. Онда крећу проблеми и држава их само погоршава.

С**ње које је настало у САД је директна последица мешање Федералне Владе и ФЕД-а, иако широке народне масе мисле обрнуте (као и мног економисти, нажалост) да је то последица необузданог либерализма.

У капитализму постоји лек за кризу - рецесија. Али не, онда се држава почне мешати и само профдубљује кризу (коју је и сама замесила).

evropa u nekoj meri ima vec taj sistem,za razliku od amerike,koja je prakticno samoj sebi pljunula u lice a i u ideologiju kad je fed intervenisao sa 700 mlrd dolara ako se dobro secam...ako amerika tvrdoglavo odluci da se drzi svog dosadasnjeg sistema,u opste nema dileme da ce se pre ili kasnije citav sistem raspasti...
То је финансијска помоћ коју је изгласао Конгрес. ФЕД ради друге свињарије.

uzgred,svidja mi se ovakav sarkozijev stav.
Саркози умислио да је битан фактор z:D.
 
zapravo, zreo je za totalno ukidanje, zajedno sa svim ostalim formama otuđene vlasti, otuđene ekonomije, zahuktale tehnologije i eksploatacije, s obzirom da je upravo takav sistem doveo svet u ovo stanje permanentne krize (koja s vremena na vreme kulminira, kao sad), stalnih ratova kako bi se ostvarivale želje ovakvog sistema (resursi, energija, geostrategija, ideološka pokrivenost teritorije, širenje tržišta koje vazda mora biti u stanju širenja,...), ogromne ekološke devastacije (planeta je preživela pet velikih promena, jedna od njih je i ledeno doba; ovo što je usledilo razvojem industrijalizma i kapitalizma mnogi zovu šestom promenom),...

A alternativa bi bila...?
 
zapravo, zreo je za totalno ukidanje, zajedno sa svim ostalim formama otuđene vlasti, otuđene ekonomije, zahuktale tehnologije i eksploatacije, s obzirom da je upravo takav sistem doveo svet u ovo stanje permanentne krize (koja s vremena na vreme kulminira, kao sad), stalnih ratova kako bi se ostvarivale želje ovakvog sistema (resursi, energija, geostrategija, ideološka pokrivenost teritorije, širenje tržišta koje vazda mora biti u stanju širenja,...), ogromne ekološke devastacije (planeta je preživela pet velikih promena, jedna od njih je i ledeno doba; ovo što je usledilo razvojem industrijalizma i kapitalizma mnogi zovu šestom promenom), i sve zajedno, dovedeni smo još pre pola veka na konstantu ivicu masovnog uništenja. ako ti to nije dovoljno, onda se možeš pozabaviti raznim patološkim formama u društvu i ljudima koje je izazvao ovakav sistem, opštom devastacijom života koji se svodi na pasivno učešće u "spektaklu" (u situacionističkom smislu) koje nudi političko ekonomski sistem, opštom unifikacijom načina života i kulture u globalnoj razmeri, i tako dalje, i tako dalje. zaista, milion i jedan razlog za promenu. al ne onu koju oće Obama il Sarkozi.
Алтернатива?

i na kraju, vas koji zagovarate staru, izanđalu i prevaziđenu formu socijaldemokratije, tj. kapitalizam kao bazu, a socijalizam kao korektiv "grešaka sistema" (kao da greška nije u samom sistemu), moram da upozorim da su vas vreme i realni život pregazili: socijaldemokratska "država blagostanja" je uspostavljena u evropi kad je bilo moguće napraviti takav kompromis, a neoliberalizam ju je zgazio. tu su sad nove sile, nova jeftina radna snaga, nove mogućnosti za eksploataciju, nova tržišta, nova snaga kapitalizma, i evropa će se, kao stara, istrošena k.u.r.v.a (a ne dama), naći na udaru (zbog neoliberalnog udara iz amerike je i pukla "država blagostanja).
Па, могао бих се сложити с тобом по овом питању, с тим да је "државу благостања" угробарила криза морала западноевропског човека (да не улазим дубље).


i na kraju krajeva, Sarkozi ne misli uopšte na državu blagostanja, on čovek misli na povećanu državnu kontrolu. te dve struje koje zahtevaju manju il veću kontrolu nad tržištem se ionako stalno smenjuju, sad se klackalica podigla, i "kontrolori" su na vrhu, a desni liberali, libertarijanci, neoliberali i ostali zagovornici fikcije "slobodnog tržišta" su ovom aktuelnom ekonomskom krizom tresnuli na dno.
Управо тако и тиме ће кризу само продубити.
 
Капитализам одлично функционише док не крене да се меша држава. Онда крећу проблеми и држава их само погоршава.
kad sam rekao da se smenjuju dve struje, "kontrolori" i pristalice "slobodnog tržišta", mislio sam baš na ovakav stav. :mrgreen:
čisto da se zna.
druže, država je neophodna kako bi kapitalizam uopšte mogao funkcionisati, čak postojati, jer država obezbeđuje ceo taj sistem: da nije države, sve bi bila opšta pljačka i otimačina u tom sistemu. a to što ti i slični, zamišljate da bi ljudi sami od sebe pristajali na takve (kapitalističke) odnose, samo pokazuje kako nemate realnu vezu sa društvom i ljudima.
С**ње које је настало у САД је директна последица мешање Федералне Владе и ФЕД-а, иако широке народне масе мисле обрнуте (као и мног економисти, нажалост) да је то последица необузданог либерализма.
da, da, i to je poznata priča... "vlada je slala lažne signale tržištu" i kao da je "prinudila" ljude da daju i uzimaju kredite koje neće moći vratiti. da je sve idealno, da nema države, ne bi bilo ni tih grešaka.
a ne bi bilo ni kapitalizma. :mrgreen:
 
kad sam rekao da se smenjuju dve struje, "kontrolori" i pristalice "slobodnog tržišta", mislio sam baš na ovakav stav. :mrgreen:
čisto da se zna.
Струја која је за слободно тржиште тзв. неолиберална, су најобичнији лицемери, чим су заглавили одмах су позвали државу у помоћ z:D.

druže, država je neophodna kako bi kapitalizam uopšte mogao funkcionisati, čak niti postojati, jer država obezbeđuje ceo taj sistem: da nije države, sve bi bila opšta pljačka i otimačina u tom sistemu. a to što ti i slični, zamišljate da bi ljudi sami od sebe pristajali na takve (kapitalističke) odnose, samo pokazuje kako nemate realnu vezu sa društvom i ljudima.
Па држава је потребна у сваком систему, неко мора да контролише законитост и да штити основна права човека (право на живот, слободу и имовину).

Ти мене очигледно ниси разумео. Ја говорим о улози државе у економији - држава је лош привредник, о томе ја говорим.

da, da, i to je poznata priča... "vlada je slala lažne signale tržištu" i kao da je "prinudila" ljude da daju i uzimaju kredite koje neće moći vratiti. da je sve idealno, da nema države, ne bi bilo ni tih grešaka.
a ne bi bilo ni kapitalizma. :mrgreen:
Опет, ја говорим о економији.

Криза у капитализму је нормална (рецесија), јер се економска активност састоји од циклуса (експанзија - контракција). Управо рецесија служи као корективни механизам (нормално је да ко послује са губицима да банкротира - значи банкроти су нормална појава у капитализму), али проблем настаје када држава из разноразних разлога покушава да ублажи ефекат рецесије или као у САД да је одлаже константно, онда само може бити горе. Да је рецесија у САД избила 2001. после слома дот.ком лудила, свега овога не би било, али су Федералана Влада на челу са Бушом и ФЕД на челу са Гринспеном покренули ново лудило са стамбеном изградњом. Ко је сад ту крив?
 
shta je kina? nebitno, za sad. ali slobodni kapitalizam sigurno nije.
shta smatrash za taj "sistem prinuda"? da li te je neko terao da radish neshto protiv svoje volje?
naravno da postoji slobodni kapitalizam, ako postoji moguchnost da slobodno stvarash, posedujesh, raspolazhesh, etc. - kapitalom. a glupave socijalistichke ideje treba zameniti humanizmom.

a šta je kina nego kapitalizam koji radi na pogon jeftine radne snage, multinacionalki, dok sve drži na okupu KP Kine?
i ne postoji "slobodni" kapitalizam. to je ceo sistem prinuda.
 
shta je kina? nebitno, za sad. ali slobodni kapitalizam sigurno nije.
Економија у НР Кини је капиталистичка. КП Кине више брине и штити приватне индустријалце него раднике. Погледај само колико је радника остало без посла, па су их натоварили у камионе и правац на села у сељаке z:(.
 
Економија у НР Кини је капиталистичка. КП Кине више брине и штити приватне индустријалце него раднике. Погледај само колико је радника остало без посла, па су их натоварили у камионе и правац на села у сељаке z:(.

prethodno su ih i doveli da rade, tako da koga je briga! ako je kinezima dobro sa tim, i meni je.
 
jomini:
A alternativa bi bila...?
duke of serbia:
Алтернатива?

hahah. alternativa je da ljudi počnu da razmišljaju svojom glavom, umesto da traže da im se na tacni servira gotov kruti sistem, spreman za konzumaciju. dokle god ste i vi konzumenti, ništa se neće promeniti, uvek će vas neko jahati, a vi birate ko bolje guzi: Staljin, Truman, De Gol, Regan, Tačerka, Sarkozi, Putin, Staljin, il KP Kine.
a ja nisam prorok, vizionar, niti sam Isus Hrist da povedem čovečanstvo novim putem. niti bi iko trebao to da bude.

mogu da pričam samo o onome što ja mislim da bi trebalo, i tu uopšte ne pretendujem da to nametnem i drugima.
* oslobođenje od imperativa kapitala i proizvodnje, tj. oslobođenje od stalnog pritiska da se proizvodi dalje, brže i više; potrebno je proizvoditi ono što treba, i ono čega treba, umesto da se proizvodi ko blesav i onda reklamira i natura drugima. to je prosta logika, no to ljudi ne mogu da prihvate, jer uzimaju zdravo za gotovo ono što se dešava oko njih. mi smo u situaciji da proizvodimo ogromne količine svega i svačega, a stalno živimo u oskudici da ne možemo zadovoljiti svoje potrebe: uvek postoji nešto što "fali", a to što "fali" je redovno neka glupost koja nam je "neophodna": novi automobil, nova generacija mobilnog, novi plazma ekran, novi računar koji može da podrži nešto opet novo, i tako dalje i tako dalje.... a sve vreme mislimo da "zadovoljavamo svoje potrebe"; dok nismo uspeli ni da definišemo šta mi zapravo osećamo i mislimo o svemu tome, pa i o našim pravim potrebama, već smo uleteli u besmislenu pacovsku trku.
* prepuštanje proizvodnje ljudima koji proizvode, umesto nekolicini ili jednom koji su kao, najpametniji, i koji su kao, pošteno stekli kapital (sve vredno radeći na livadici zelenoj, jel da, pa nikoše fabrike i sve živo)
* totalna revizija privatnog vlasništva: šta je drugo dovelo do degradacije žive sredine i eksploatacije ljudi (robovlasništvo, plaćenički rad, nadničarenje), nego idiotska "misao" da neko može posedovati šume, gore, njive, reke, planine, rude, dakle stvari koje pripadaju svima. kad neko izmisli šumu ili reku, onda može da je poseduje. ili, posedovanje tuđeg rada: praktično uzimaš od 8 do 12 sati nečijeg svakodnevnog života da bi ga platio po najmanjoj mogućoj ceni.
* traženje alternative masovnom društvu u vidu zajednice ljudi u kojima vlada direktna demokratija; to je borba za što više autonomnosti svakome, i zajednici, i čoveku, jer nikakav oblik masovnog društva ne može svakome da obezbedi njegov glas (ne ovaj "glas" koji ti daješ nekom političaru kojeg ti je neko drugio naturio pred nos, nego baš tvoj glas), njegovu autonomnost i integritet kao osobe. masovno društvo po definiciji mora da se masovno kontroliše i unificira, isto kao što se mora masovno proizvoditi... to je zakonitost. a tu autonomnost, posebnost, jedinstvenost i moć ljudi nestaje kako se takvo društvo uvećava.

da ne zamaram dalje (ne verujem da će se iko baktati sa time), to je samo par pravaca u kojima se može razmišljati kada se priča o alternativi.
naravno, ne morate se uopšte slagati sa mnom, akcenat je o tome da se promišlja o alternativi (to je dosta za početak).
ja gotovih formula nemam. ako vam trebaju gotovi obrasci, obratite se Sarkoziju, Merkelki, Reganu, Staljinu, Lenjinu, i ostalima. možete i Boti, Slobi i drugu Titi. pa i čiča Draži, ko voli. :)
 
duke of serbia:
Опет, ја говорим о економији.
pa i ja sam tu govorio o ekonomiji...
dakle, tvoj stav je da država treba da obezbeđuje "pravila igre", ali da se ne meša u privredu, tj. da ne vodi poslove? kako se ti razlikuješ onda od neoliberala, desnih liberala, libertarijanaca, osim što misliš da su oni licemeri? :mrgreen:

epoc:
shta smatrash za taj "sistem prinuda"? da li te je neko terao da radish neshto protiv svoje volje?
sistem prinude je kad nemaš drugi izbor da dođeš do hleba, osim da prodaješ 8 do 12 sati dnevno svog života za neku nadnicu, platicu. samo nepostojanje alternative, osim da pobegneš u neki kraj gde takav jedan "moderan i razvijen sistem" nije stigao, al gde će uskoro stići, dakle samo nepostojanje alternative koja je ukinuta u korist vladajućeg, čini to prinudom. naravno da to nije ono kad ti neko uperi pištolj u glavu, al svejedno nemaš baš puno izbora. posredi je totalitarizam.
jedino ti preostaje da se ubeđuješ da voliš da radiš i do pola dana dnevno, svake nedelje, ako imaš sreće ne baš cele godine, da je to jedini način i da je tako najbolje.
ja sebe nešto ne mogu ubediti u to. :)
 
Poslednja izmena:
hahah. alternativa je da ljudi počnu da razmišljaju svojom glavom, umesto da traže da im se na tacni servira gotov kruti sistem, spreman za konzumaciju. dokle god ste i vi konzumenti, ništa se neće promeniti, uvek će vas neko jahati, a vi birate ko bolje guzi: Staljin, Truman, De Gol, Regan, Tačerka, Sarkozi, Putin, Staljin, il KP Kine.
a ja nisam prorok, vizionar, niti sam Isus Hrist da povedem čovečanstvo novim putem. niti bi iko trebao to da bude.
Pitasmo te samo za mišljenje, ništa drugo. Dakle, koje društveno uređenje može da omogući ovo što ti pričaš?

Realno, svako bi moglo da su ljudi ljudi....
 
jomini:
Pitasmo te samo za mišljenje, ništa drugo. Dakle, koje društveno uređenje može da omogući ovo što ti pričaš?

Realno, svako bi moglo da su ljudi ljudi....
a i ja ti rekoh da nemam gotov obrazac i da ne nudim ništa osim razmišljanja u tom pravcu. to je moje mišljenje, zar ne? zar mora da se klasifikuje u neki već postojeći obrazac da bi bilo priznato kao "mišljenje"?
ja sam tebi dao mnogo više u onom postu od "deklarisanja za društveno uređenje". dao sam ti sopstveno viđenje prioriteta u životu, kakvu kulturu želim. to je ono što definiše sistem i uređenje, to čini duh stvari. a svaki mudar čovek će ti reći da je duh stvari bitniji od forme (sistema, uređenja).

a ljudi nisu ljudi, nego su šta?
 
Poslednja izmena:
sistem prinude je kad nemaš drugi izbor da dođeš do hleba, osim da prodaješ 8 do 12 sati dnevno svog života za neku nadnicu, platicu. samo nepostojanje alternative, osim da pobegneš u neki kraj gde takav jedan "moderan i razvijen sistem" nije stigao, al gde će uskoro stići, dakle samo nepostojanje alternative koja je ukinuta u korist vladajućeg, čini to prinudom. naravno da to nije ono kad ti neko uperi pištolj u glavu, al svejedno nemaš baš puno izbora. posredi je totalitarizam.
jedino ti preostaje da se ubeđuješ da voliš da radiš i do pola dana dnevno, svake nedelje, ako imaš sreće ne baš cele godine, da je to jedini način i da je tako najbolje.
ja sebe nešto ne mogu ubediti u to. :)

"gladan ili rob? pustite me da umrem slobodan." mislim da hrana nije nikakav uzvisheni ideal. u modernom svetu duzhina radnog vremena je potpuno prilagodiva individualnim potrebama.
 
možda samo kod nas u državnim firmama ili bilo gde u državnom sektoru, jer svi mogu sa radnog vremena otići kod zubara ili u šoping, od šatlerske službenice, do ministra i poslanika. :lol:
al ako si kod privatnika, onda moraš da arbajtuješ. 8)
čujem da u onoj divnoj EU firme imaju kamere u zgradi, a da oni koji su ozbiljno shvatili kontrolu čak i ne puštaju da ideš u klonju kad zaželiš. a u Nemačkoj i USA su, čujem, neki pioniri novog doba čak i ugradili čipove zaposlenima, naravno, na obostrano zadovoljstvo. fleksibilno, nema šta. nemoj me farbati, nisam ja došao iz džungle da ne znam... prilagodivo individualnim potrebama. to mu dođe da radiš kol'ko oćeš... kako da ne.
 

Back
Top