Zivot u Australiji


Ćaaao Emmily moram te pohvaliti tema ti je extra suuuper !
Ja tj. moja porodica i ja smo još uvek ovde u Srbiji, predali smo za Iseljeničku Vizu za OZ u Aprilu 2008. Sada eto čekamo odgovor !

Sorry što sam se javila...Volela bih da tema malo ´´živne´´ veruj mi rado ću je pratiti...
Pozdrav od Hexy...

Cheers :)

 

Ćao Emmily trebalo bi da dođemo u Sydney, zapravo neka periferija Sydney-a !
Tetka moga muža tamo živi, pa bi mi za prvo vreme trebali kod nje da budemo...

A koliko dugo si ti tamo u AU , Melburn reče ?!

 

Londonderry Road, Londonderry to je u blizini Penritha, ako se ne varam !?
Mada imamo i ponudu za suburb Seven Hills što mislim da je bolje zbog dece i škole...Videćemo još kako će ići sve ovo sa dobijanjem Vize !!!


 
ah kod Penrith-a....to je daleko za nekoga ko radi....i druga stvar, klima je tamo uzasna,i zimi i leti po 10 stepeni razlike....Penrith mozda jeste za malo starije ljude ili ljude bez mnogo obaveza,ali za nekoga kao ti,posto kazes da imate decu,onda je bolje da idete u Seven Hills ako tamo imate neku ponudu. Uostalom,videces i sama kad dodjes da je bitno da budes u relativno dobroj "comunity" (sto oni kazu ovde),narocito da nema mnogo Indijaca ili kineza....i da nadjes dobru skolu za
decu.

Sta vas se dogadja sa vizom? Na kom ste stepenu? Imate li neko obavestenje iz ambasade?
 
Hexy lako je tebi kada da tako kazem IMAS tetku u sidneju. mada mozda i ja stignem in sidney HEHE. Emmily za pocetak da mi bar nadjes da perem sudove u nekom restoranu . jes da sam muskarac, ali svaki pocetak je tezak.
Hehe..potpuno te shvatam kad kazes za vas muskarce i pranje sudova "svaki pocetak je tezak" z:D
Ma tebi je bitnije da prvo sredis kako da dodjes,a za pranje sudova i nije neki problem...z:mrgreen: Ali ako dodjes pranje sudova ti nece nesto bas napuniti novcanik...ali kao sto rece (i istina je) svaki pocetak je tezak,uglavnom.Ja sam dosla i nikoga nisam imala,cak sam i engleski jedva "ubadala" - pa se nisa dala. Bitno je da zelis da se uklopis,a ako to resis,nista ti nece biti tesko do cilja!
 
Hi Emmily, baš dobro što si se javila, inače sam hteo da otvorim par novih tema za raspričavanje, nego ne stigoh.
Ako se ne ljutiš, ja bih dodao da me interesuje od ljudi koji su tamo, kako su našli posao od početka, šta su sve radili, koliko radili, jesu li došli do posla koji im odgovara, i tako....
Jedino ne želim da znam ko će da se vrati a ko neće, jer se tu odmah svi isposvadjaju, neka škakljiva tema, štalije.
pozdrav!
 
ah kod Penrith-a....to je daleko za nekoga ko radi....i druga stvar, klima je tamo uzasna,i zimi i leti po 10 stepeni razlike....Penrith mozda jeste za malo starije ljude ili ljude bez mnogo obaveza,ali za nekoga kao ti,posto kazes da imate decu,onda je bolje da idete u Seven Hills ako tamo imate neku ponudu. Uostalom,videces i sama kad dodjes da je bitno da budes u relativno dobroj "comunity" (sto oni kazu ovde),narocito da nema mnogo Indijaca ili kineza....i da nadjes dobru skolu za
decu.

Sta vas se dogadja sa vizom? Na kom ste stepenu? Imate li neko obavestenje iz ambasade?



Ćao Emmily , znam i ja da bi nam taj Penrith bio daleko zbog posla,škola...Ali nama je varijanta ´´daj šta daš´´ !

I ja sam se ´´zalepila´´ za Seven Hills nekako mi delovao OK, gledala sam neki link > www.domain.com.au link za nekretnine i veruj mi prvo što sam pogledala od ponuda bio je Seven Hills !
Tamo nam druga tetka sprema kuću (koju inače izdaje) da budemo u njoj dok se ne snađemo...Veruj mi da su mi suze krenule na oči jer nisam ni razmišljala da rodbina tamo upšte razmišlja o nama...

A hvala ti za te informacije za ´´comunity´´ ...
A što se tiče naše Vize, čekamo CO da nam se obrati i da nam kaže da li nam još nešto od papira (dokumenata) treba da priložimo...
Kao na iglama smo jer smo svesni da mogu i da nas odbiju, a od Ambasade ćemo dobiti obaveštenje tek na kraju...

Koliko si ti tamo dugo Emmily ? Po tvojim rečima i savetima rekla bih da si se OK uklopila...

z:girl:

Veeeeliki pozdrav od Hexy..... z:poz:


 
Emmily slazem se sa tobom da najpre treba resiti dolazak. kasnije ako uspem naci posao na crno, da potraje recimo godinu dana nece biti problema. konstantan prihod, cak iako je malo ispod proseka, daje mogucnost da se vremenom covek i potpuno useli u pomenutu australiju. znaci prvo dolazak, pa nalazenje posla, pa neki nacin pravljenja papira. ne da zelim da se uklopim, nego bih plivao preko sredozemnog mora i indiskog okeana kada bi to bio uslov za aus. pasport.
 
Hi Emmily, baš dobro što si se javila, inače sam hteo da otvorim par novih tema za raspričavanje, nego ne stigoh.
Ako se ne ljutiš, ja bih dodao da me interesuje od ljudi koji su tamo, kako su našli posao od početka, šta su sve radili, koliko radili, jesu li došli do posla koji im odgovara, i tako....
Jedino ne želim da znam ko će da se vrati a ko neće, jer se tu odmah svi isposvadjaju, neka škakljiva tema, štalije.
pozdrav!

Pa eto koliko vidim samo nas par ovde razmenjuje misljenja, ja odavde i vi odande z:lol:
Ali se slazem u potpunosti sa tobom i mene nervira kad krenu da se svadjaju da li da se vrate ili ne...Ljudi neshvataju jednu stvar - da svako to gleda iz svog iskustva. Ako mi je dobro,sto bi se vratio nazad? A ako mi nije dobro...pa sta cu ovde? I tu je glavna rasprava..I druga stvar, Australija nije gasterbajterska zemlja da se dodje, zarade pare i vratis nazad da dignes kucu vecu nego komsijinu....



Hexy...da ti kazem imas srecu sto imas rodbinu koja te zaista ceka. Ne znam zasto,ali po nekom pravilu ovde,mnogi rodjaci se isposvadjaju,to se desava ljudima u 90% slucajeva....Taj domain.com.au prati cesto,to nije samo za posao tu ti je for rent and for sale web site. Evo ti jos jedan www.realestate.com.au
Za pocetak budite tamo gde vam je najjeftinije,a onda cete polako da vidite gde dalje...ne moze se drugacije, tek kad dodjete i krenete da se "uklopljavate" onda cete videti.I kao sto ti vec rekoh,izbegavajte nasa naselja po zapadnom delu Sydney-a, kao Liverpool i sva ta naselja tamo, to ti je jedan EX Yu Community, kakav ni tamo kod vas nemas...katastrofa, ako tu uletis,uhvatice te pod svoje i nista neces uraditi za sebe i decu u ovoj zemlji. Ljudi idu tamo uglavnom na pocetku,jer kazu "pa gde cu ako ne gde su moji",a onda kad odu ulete u haos tamo,mahom prosti i ne skolovani ljudi zive tamo (svi koji nesto vrede,veruj ne zive tamo,shvatices i ti to kad dodjes i ostanes neku godinu ovde),ne znaju engleski,ne znaju ni kako do centra grada da dodju,nemaju poslove,(ili svi rade nesto na crno ili neke "slabe" poslove) po ceo dan sede po kaficima i pljuju Australiju kako im je tesko ovde,mnogo nasih prevaranata ima tamo,a ceo dan ces slusati savete ljudi koji nemaju pojma ni "a" da prozbore na engleskom,a delice ti savete sta i kako kao da su do juce bili u vladi Australije. Zbog takvih ti kao pocetnik ces ostati tamo jer ces im verovati,a kasnije ce biti kasno za ispravak...Veruj,onaj ko sebi hoce nesto bolje u zivotu taj ne bira zapadne delove Sydney-a za zivot. Vidis kako oni svi tamo,pa na kraju i ti popustis i posle nekoliko godina vidis da si se zakopao u mesto,nista nisi za sebe uradio.
Ne bih htela ovim da uvredim nekoga ko tamo zivi,ali moje je misljenje posle svih ovih godina zivota ovde -bas ovo sto sam i napisala. Da nisam videla kako se stvari odvijaju ne bih ni pisala ovo.

Pitas me koliko sam ja ovde,dugo sam,od kraja 80-tih, navikla sam se imam dobar posao i zadovoljna sam i mislim da bi mi bio problem kada bih trebala da se vratim tamo,ne znam da li bih sad tamo mogla da se uklopim vise?! z:cry:
 
Poslednja izmena:
Emmily slazem se sa tobom da najpre treba resiti dolazak. kasnije ako uspem naci posao na crno, da potraje recimo godinu dana nece biti problema. konstantan prihod, cak iako je malo ispod proseka, daje mogucnost da se vremenom covek i potpuno useli u pomenutu australiju. znaci prvo dolazak, pa nalazenje posla, pa neki nacin pravljenja papira. ne da zelim da se uklopim, nego bih plivao preko sredozemnog mora i indiskog okeana kada bi to bio uslov za aus. pasport.

Raditi na crno i nije resenje,jeste ako znas da ces da se vratis za godinu dana nazad,ali i da bi radio godinu dana na crno trebas naci taj posao...Lakse je naci ga legalno,preko oglasa,nego na crno....Da bi radio na crno,jedino mozes da dodjes sa turistickom vizom, mislim da sve druge vise -imao bi prava na legalan posao.
Atlantic, da li si ti nasao ikakvu visu na njihovom sajtu za koju bi mozda mogao da apliciras?
 
Hexy...da ti kazem imas srecu sto imas rodbinu koja te zaista ceka. Ne znam zasto,ali po nekom pravilu ovde, mnogi rodjaci se isposvadjaju,to se desava ljudima u 90% slučajeva... Taj domain.com.au prati cesto,to nije samo za posao tu ti je for rent and for sale web site. Evo ti jos jedan www.realestate.com.au
Za pocetak budite tamo gde vam je najjeftinije,a onda cete polako da vidite gde dalje...ne moze se drugacije, tek kad dodjete i krenete da se "uklopljavate" onda cete videti. I kao sto ti vec rekoh,izbegavajte nasa naselja po zapadnom delu Sydney-a, kao Liverpool i sva ta naselja tamo, to ti je jedan EX Yu Community, kakav ni tamo kod vas nemas...katastrofa, ako tu uletis,uhvatice te pod svoje i nista neces uraditi za sebe i decu u ovoj zemlji. Ljudi idu tamo uglavnom na pocetku,jer kazu "pa gde cu ako ne gde su moji",a onda kad odu ulete u haos tamo,mahom prosti i ne skolovani ljudi zive tamo (svi koji nesto vrede,veruj ne zive tamo,shvatices i ti to kad dodjes i ostanes neku godinu ovde),ne znaju engleski,ne znaju ni kako do centra grada da dodju,nemaju poslove,(ili svi rade nesto na crno ili neke "slabe" poslove) po ceo dan sede po kaficima i pljuju Australiju kako im je tesko ovde,mnogo nasih prevaranata ima tamo,a ceo dan ces slusati savete ljudi koji nemaju pojma ni "a" da prozbore na engleskom,a delice ti savete sta i kako kao da su do juce bili u vladi Australije. Zbog takvih ti kao pocetnik ces ostati tamo jer ces im verovati,a kasnije ce biti kasno za ispravak...Veruj,onaj ko sebi hoce nesto bolje u zivotu taj ne bira zapadne delove Sydney-a za zivot. Vidis kako oni svi tamo,pa na kraju i ti popustis i posle nekoliko godina vidis da si se zakopao u mesto,nista nisi za sebe uradio.
Ne bih htela ovim da uvredim nekoga ko tamo zivi,ali moje je misljenje posle svih ovih godina zivota ovde -bas ovo sto sam i napisala. Da nisam videla kako se stvari odvijaju ne bih ni pisala ovo.

Pitas me koliko sam ja ovde,dugo sam,od kraja 80-tih, navikla sam se imam dobar posao i zadovoljna sam i mislim da bi mi bio problem kada bih trebala da se vratim tamo,ne znam da li bih sad tamo mogla da se uklopim vise?! z:cry:



Hvala ti Emmily na iskrenim savetima.
Veruj mi da smo na ´´takve´´ stvari već upozoreni...
Rečeno nam je da ako želimo da živimo tamo u AU da bi trebali više da se družimo sa ´´strancima´´ jer je to dobro i zbog jezika a i zbog boljeg ´´uklopljavanja´´ kako ti to kažeš.
Veruj da nam je i ovde muka od ´´kukanja i pljuvanja´´ a o ´´ćaskanju´´ o politici da ti i ne pričam...
I ovde živimo i ´´preživljavamo´´ svoj svakodnevni život i nemamo neka interesovanja za ´´ćaskanje´´ o politici.

Nekako smo više okrenuti porodično jedni drugima, pa verujem da će to tako i ostati...
Kod ´´rodbine´´ ćemo ostati samo onoliko koliko to bude neophodno, posle krećemo sami sebi da ´´krčimo´´ put...
Punim jedrima napred !!!
Želimo samo normalno da živimo, radimo, zarađujemo... A da se pritom osećamo ´´normalno´´...
A što se tiče sajta koji si spomenula i njega pratimo sa vremena na vreme, ali Hvala ti u svakom slučaju... z:kiss:

Vidim da imaš dosta ´´staža´´ tamo u OZ-u, pa i tvoje savete samim tim ozbiljno shvatam...


Hexy .... z:girl:
 
Poslednja izmena:
Drago mi je da nisam jedina koja ti je to rekla, znaci da ima jos ljudi koji dele moje misljenje. Ne bih ovime htela da uvedim ljude koji zive tamo,jer ima i tamo sasvim OK ljudi koji zive,ali iz nekih razloga moraju da budu tamo i ako nisu za takav zivot. Npr. mnogi nasi ljudi kad dodju u Sydney odu tamo jer je zapadni deo dosta jeftiniji za zivot (renta) nego drugi delovi grada, pa su eto primorani dok ne nadju bolji posao i vise placen da budu tamo...Htela sam da ti kazem,pa mi je promeklo u onom postu gore - to sto si i ti rekla da je jako bitno da se druzite sa ljudima koji nemaju mnogo bas veze sa nasima,zbog jezika a i zbog toga sto bar ja vidim u svakom takvom coveku nesto novo, cuces,doziveces videces nesto novo...a svako novo iskustvo je jedan poen vise u zivotu!
Secam se ja dok sam zivela tamo u Srbiji pa samo se pricalo o politici, samo se svadjalo ko je bolji,ko ovo ,ko ono...strasno z:shock: nema toga ovde...politika je tako reci ne cujna. Nema ni kriminala kao kod nas, ja uvek kazem kako kod nas samo kriminalci ili prevaranti mogu da voze dobar auto,a ovde je to normalna stvar za svakog gradjanina, tamo kod nas je to prestiz,a ovde svakodnevna potreba.Ako kupis BMW komsija te nece gledati ispod oka,nece to vervatno ni primetiti....ima on svoja posla...Ne prica se o platama, plate se dobijaju redovno (ja pricam ovo za normalnije poslove,a na crno moze i da bude jos "crnje" z:(), ovde NIKADA ne pitas nikoga "kolika mu je plata" - to je ovde sramota pitati nekoga...Cudna je Australija....mnogo drugacija od Evrope u svemu.
Inace zivot je ovde veoma BRZ!! Ko je usporen i voli zivot na tenane bolje da ne dolazi ovde. Nece se snaci,nece moci da se organizuje, vremena je jako malo i druzenje nasih ljudi je ovde svedeno na nulu -nema se vremena, grad je veliki,razdaljine su ogromne,obaveze su velike,nekada najbolje prijatelje ne vidis po 7-8 meseci....Meni jedna godina ovde prodje kao 5 nasih tamo...
 
Drago mi je da nisam jedina koja ti je to rekla, znaci da ima jos ljudi koji dele moje misljenje. Ne bih ovime htela da uvedim ljude koji zive tamo,jer ima i tamo sasvim OK ljudi koji zive,ali iz nekih razloga moraju da budu tamo i ako nisu za takav zivot. Npr. mnogi nasi ljudi kad dodju u Sydney odu tamo jer je zapadni deo dosta jeftiniji za zivot (renta) nego drugi delovi grada, pa su eto primorani dok ne nadju bolji posao i vise placen da budu tamo...Htela sam da ti kazem,pa mi je promeklo u onom postu gore - to sto si i ti rekla da je jako bitno da se druzite sa ljudima koji nemaju mnogo bas veze sa nasima,zbog jezika a i zbog toga sto bar ja vidim u svakom takvom coveku nesto novo, cuces,doziveces videces nesto novo...a svako novo iskustvo je jedan poen vise u zivotu!
Secam se ja dok sam zivela tamo u Srbiji pa samo se pricalo o politici, samo se svadjalo ko je bolji,ko ovo ,ko ono...strasno z:shock: nema toga ovde...politika je tako reci ne cujna. Nema ni kriminala kao kod nas, ja uvek kazem kako kod nas samo kriminalci ili prevaranti mogu da voze dobar auto,a ovde je to normalna stvar za svakog gradjanina, tamo kod nas je to prestiz,a ovde svakodnevna potreba.Ako kupis BMW komsija te nece gledati ispod oka,nece to vervatno ni primetiti....ima on svoja posla...Ne prica se o platama, plate se dobijaju redovno (ja pricam ovo za normalnije poslove,a na crno moze i da bude jos "crnje" z:(), ovde NIKADA ne pitas nikoga "kolika mu je plata" - to je ovde sramota pitati nekoga...Cudna je Australija....mnogo drugacija od Evrope u svemu.
Inace zivot je ovde veoma BRZ!! Ko je usporen i voli zivot na tenane bolje da ne dolazi ovde. Nece se snaci,nece moci da se organizuje, vremena je jako malo i druzenje nasih ljudi je ovde svedeno na nulu -nema se vremena, grad je veliki,razdaljine su ogromne,obaveze su velike,nekada najbolje prijatelje ne vidis po 7-8 meseci....Meni jedna godina ovde prodje kao 5 nasih tamo...



Potpuno te razumem, o svemu što pišeš i zaista se oko svega slažem !
I ovde se brzo živi - pogotovu oni koji rade, ja doduše ovde ne radim (a tamo ću sigurno raditi bilo šta) ali uz obaveze oko dece i meni vreme leti kao ludo...
Sa sestrom i mojima se isto retko viđam, prođu i meseci da se sa sestrom ne vidim...
A isto živimo svi u Beogradu...
Neverujem da će se to nešto promeniti i kada tamo stignemo, jedino što će mi moji biti još dalje !
Tu je Internet, e-mailovi, pisma...
Ali pošto nam je porodica uvek na mestu br. 1 (mislim na nas četvoro), samo ćemo nastaviti tako, mislim u tom smeru...

A što se tiče preseljavanja tamo kada dođemo - naravno da ćemo otvoriti četvoro očiju...
Imamo klince, ćeru od 13 i sinčeka od 7, moraćemo da gledamo da nešto prečesto nemenjamo mesto boravka - zbog Škola...
Biće dovoljna tj. veeelika promena za njih to što menjaju život sa nama iz korena, pa ne želim da i tamo često menjaju Škole - po sistemu navikavanja na Novu sredinu...

Ima mnogo toga još za pisanje, ćaskaćemo...



Hexy ... z:poz:


 
Skole su im posebna prica...mnogo drugacije nego nase...i tu moras da budes oprezna gde ih upisujes, jer od toga moze da im znaci i sutrasnjica....imas i drzavnih i privatnih i nezavisnih skola, selektivnih,zatim samo za devojcice/decake...veliki broj skola i velika razlika sta se i kako uci tamo. Bas mnogo drugacije nego kod nas.
Ja iskreno ove njihove skole i ne volim mnogo....z:cry:
 
Skole su im posebna prica...mnogo drugacije nego nase...i tu moras da budes oprezna gde ih upisujes, jer od toga moze da im znaci i sutrasnjica....imas i drzavnih i privatnih i nezavisnih skola, selektivnih,zatim samo za devojcice/decake...veliki broj skola i velika razlika sta se i kako uci tamo. Bas mnogo drugacije nego kod nas.
Ja iskreno ove njihove skole i ne volim mnogo....z:cry:



Znam da su im škole sušta suprotnost našim školama.
Ovi naši klinci će morati da idu u Public Schools, zbog novca i svega, eto nama i dodatnih ´´avantura´´ - ´´Kako pronaći odgovarajuću školu !?´´

A da izvineš meni se ne sviđaju ove naše, pa smo opet na istom... z:cry:



Hexy ... z:poz:

 
Drago mi je da nisam jedina koja ti je to rekla, znaci da ima jos ljudi koji dele moje misljenje. Ne bih ovime htela da uvedim ljude koji zive tamo,jer ima i tamo sasvim OK ljudi koji zive,ali iz nekih razloga moraju da budu tamo i ako nisu za takav zivot. Npr. mnogi nasi ljudi kad dodju u Sydney odu tamo jer je zapadni deo dosta jeftiniji za zivot (renta) nego drugi delovi grada, pa su eto primorani dok ne nadju bolji posao i vise placen da budu tamo...Htela sam da ti kazem,pa mi je promeklo u onom postu gore - to sto si i ti rekla da je jako bitno da se druzite sa ljudima koji nemaju mnogo bas veze sa nasima,zbog jezika a i zbog toga sto bar ja vidim u svakom takvom coveku nesto novo, cuces,doziveces videces nesto novo...a svako novo iskustvo je jedan poen vise u zivotu!
Secam se ja dok sam zivela tamo u Srbiji pa samo se pricalo o politici, samo se svadjalo ko je bolji,ko ovo ,ko ono...strasno z:shock: nema toga ovde...politika je tako reci ne cujna. Nema ni kriminala kao kod nas, ja uvek kazem kako kod nas samo kriminalci ili prevaranti mogu da voze dobar auto,a ovde je to normalna stvar za svakog gradjanina, tamo kod nas je to prestiz,a ovde svakodnevna potreba.Ako kupis BMW komsija te nece gledati ispod oka,nece to vervatno ni primetiti....ima on svoja posla...Ne prica se o platama, plate se dobijaju redovno (ja pricam ovo za normalnije poslove,a na crno moze i da bude jos "crnje" z:(), ovde NIKADA ne pitas nikoga "kolika mu je plata" - to je ovde sramota pitati nekoga...Cudna je Australija....mnogo drugacija od Evrope u svemu.
Inace zivot je ovde veoma BRZ!! Ko je usporen i voli zivot na tenane bolje da ne dolazi ovde. Nece se snaci,nece moci da se organizuje, vremena je jako malo i druzenje nasih ljudi je ovde svedeno na nulu -nema se vremena, grad je veliki,razdaljine su ogromne,obaveze su velike,nekada najbolje prijatelje ne vidis po 7-8 meseci....Meni jedna godina ovde prodje kao 5 nasih tamo...

u potpunosti se slazem sa tobom oko tih stvari
 
@Emmily
Pozz Emmily! Pa ako može još koji odgovor iz prve ruke. Malo mi je još rano da razmišljam o tome, još smo daleko, sigurno bar dve godine od dolaska tu (naravno ako...), ali zainteresovala si me sa svojim postovima. Za Liverpool smo izgleda svi čuli da baš i nije neko mesto za odgajanje dece i život uopšte, pre svega da je jako teško naći bilo šta da se radi i z Liverpoola. Onda postoje delovi grada bolji za školovanje dece, pa bolji za prevoz, tj vezu sa poslovima, pa mirniji delovi, pa ovakvi onakvi...Ajde već kad smo počeli tu temu da nam ti kažeš svoje mišljenje gde je kakav život?
I jako me zanima ta stvar u vezi školovanja dece, da li su privatne škole pristupačne (mislim cene i to), koliko se oseti ta razlika između škola i između različitih krajeva grada?
Ponavljam opet da ništa još nisam istraživala u tom smislu šta ćemo i kako ćemo kad tu i ako stignemo nego me jednostavno zanima mišljenje nekog koje prošao kroz taj sistem....Tnx
 
Emmily vodim te na pice jednog dana gde god ti u sidneju izaberes mesto za to ! prica ti je veoma realna. sto se tice nasih svuda na zapadu se slicno ponasaju. na vreme si se iselila sa balkana (sto ja nisam to mi je zivotna greska) i potpuno si u pravu u vezi toga.
studensku vizu mogu dobiti ako ne insistiraju na pokricu od 24 000 aud.
turisticku vizu mogu dobiti takodje preko kursa engleskog u australiji ili uplate uobicajenog tur. aranzmana. ovo bih mogao platiti i nijedna stavka koja se pominje na sajtovima njihove vlade me ne sprecava u tome. e na kraju uvek ostaje pitanje, kako bi sve to proslo u praksi.
 

Znam da su im škole sušta suprotnost našim školama.
Ovi naši klinci će morati da idu u Public Schools, zbog novca i svega, eto nama i dodatnih ´´avantura´´ - ´´Kako pronaći odgovarajuću školu !?´´

A da izvineš meni se ne sviđaju ove naše, pa smo opet na istom... z:cry:



Hexy ... z:poz:


U ovim skolama, narocito drzavnim se jako malo uci...to mi se ne dopada.(videces da su nase ipak bolje, bez obzira koliko sad mislis da nisu) Mnogo su bolje selektivne ili privtne skole, ili katolicke....velika razlika. Ali za sve je jedno isto - na kraju 12-tog razreda (kao nas 4 ti srednje) se polaze HSC - par obaveznih predmeta koje moraju da polazu da bi dobili diplomiu zavrsnog 12-tog razreda,a od tih poena koje dobiju na tom HSC testu im i zavisi da li ce dalje moci da se upisu na neki fakultet...jako stresno za svu tu decu...veoma...to mi se ne dopada.
Takodje i na karju 10-tog razreda (nas drugi srednje) imaju jos jedan test i to je dosta stresno za njih....
Pogledaj ove sajtove

http://www.schools.nsw.edu.au/
http://www.boardofstudies.nsw.edu.au/


I jos nesto da znas - svaka skola se razlikuje ! Znaci nije to kao kod nas da ministarstvo prosvete napise plan sta se uci i to se uci. Ovde ne...I ovde postoji neki plan,ali svaka skola taj plan organizuje na svoj nacin, neke uce nesto vise,neke manje...znaci i kad nadjes skolu,doboro otvori oci i raspitaj se o toj skoli....!!!

Mislim da ce ti ovi sajtovi dosta pomoci. Ovaj drugi je odlican. Srecno! z:poz:
 
Poslednja izmena:

Back
Top