Zivot u Australiji

@Emmily
Pozz Emmily! Pa ako može još koji odgovor iz prve ruke. Malo mi je još rano da razmišljam o tome, još smo daleko, sigurno bar dve godine od dolaska tu (naravno ako...), ali zainteresovala si me sa svojim postovima. Za Liverpool smo izgleda svi čuli da baš i nije neko mesto za odgajanje dece i život uopšte, pre svega da je jako teško naći bilo šta da se radi i z Liverpoola. Onda postoje delovi grada bolji za školovanje dece, pa bolji za prevoz, tj vezu sa poslovima, pa mirniji delovi, pa ovakvi onakvi...Ajde već kad smo počeli tu temu da nam ti kažeš svoje mišljenje gde je kakav život?
I jako me zanima ta stvar u vezi školovanja dece, da li su privatne škole pristupačne (mislim cene i to), koliko se oseti ta razlika između škola i između različitih krajeva grada?
Ponavljam opet da ništa još nisam istraživala u tom smislu šta ćemo i kako ćemo kad tu i ako stignemo nego me jednostavno zanima mišljenje nekog koje prošao kroz taj sistem....Tnx

Joj Mikice...tvoje pitanje je toliko opsirno, da bih to morala sigurno jedno 2 dana da ti pisem. I ne samo opsirno,vec i tesko za odgovor.
Sto se tice Liverpoola, ne mislim da je on los za zivot zbog daljine posla jer ovde su daljine jako velike (pa ja kolima samo do posla i nazad za 5 dana predjem preko 400km...to je sasvim normalno),vec mislilm da je zbog "kvaliteta" ljudi koji zive tamo los za nekoga ko hoce nesto vise za sebe da uradi u zivotu.
Mada i po klimi Livo (kako ga nasi zovu ovde) nije bas najbolji. Jer i temperatura u Sydney-u je drugacija po raznim delovima grada. Leti su zapadni delovi grada nekada po 10 C topliji od drugih delova grada,a zimi hladniji. Penrith je jako grozan.....tamo su PAKLENE vrucine,a zimi jako hladno.
A daljina posla i stanovanja je ovde posebna prica....zato ovde ne postoji neko ko nema kola. Prevoz nije problem, voz je povezan kroz ceo grad, tako da tu nema problema, e sad ima delova grada gde imaju stanice i voz ima nekih gde nema....znaci ipak su kola jako potrebna.
Takodje postoje i bolji i losiji delovi grada za zivot,skuplji i jeftiniji, sve sto je blize city -ju sve je skuplje, sve sto je blizu mora sve je skuplje, sve sto gleda na more i to je skupo. Skolu moras da biras (pogledaj one sajtove gore sto sam napisala za Hexy) prema svojim mogucnostima. Gde zivis,sta zelis,koliko para imas da placas za dete ili ce ici u drzavne skole ( mada i tu se placa,unifroma je obavezna za svaku skolu,a i to je skupo),privatne skole postoje i bolje i losije i skuplje i jeftinije,za svaciji dzep. Veoma skupe skole (gde roditelji salju svoju decu iz drugih krajeva sveta na skolovanje) kostaju godisnje po $25.000,postoje i jeftinije...Ljudi vecinom ovde rade tako sto cekaju da dobiju neki posao za koji misle da ce im biti stalni,pa onda ako imaju mogucnosti,sele se u taj deo grada i traze skolu za decu tamo,ako je dobar deo grada,a ako ne,onda su primorani da decu upisu u skole koje su im tu dostupne ili se odluce za varijantu da muz radi,a zena ostane kuci i vozi i dovozi decu iz skole koja je na drugom delu grada....mnogo,mnogo opcija i postoji ma veruj,a ne mozes ni za jednu da kazes da je najbolja ili najlosija. Svi smo mi razliciti sa razlicitim potrebama i ukusom.
Svaki deo grada je za sebe,ne mozes da kazes da je neki bucniji ili mirniji.Ovde preovladavaju kuce, Beograd ja uvek kazem ide u visinu,a Sydney u sirinu....ovde su prostranstva velika,sve je veliko,siroko,Sydney je pun boja... Najlepsi delovi grada su oni koji su na plazama, ko to voli,neko voli nesto drugo,negde zive mahom Kinezi,a negde Arapi ili Indijci,negde Makedonci...ti sad biras gde bi...i logicno je da covek sve hoce da uklopi da mu je potaman.
 
Emmily vodim te na pice jednog dana gde god ti u sidneju izaberes mesto za to ! prica ti je veoma realna. sto se tice nasih svuda na zapadu se slicno ponasaju. na vreme si se iselila sa balkana (sto ja nisam to mi je zivotna greska) i potpuno si u pravu u vezi toga.
studensku vizu mogu dobiti ako ne insistiraju na pokricu od 24 000 aud.
turisticku vizu mogu dobiti takodje preko kursa engleskog u australiji ili uplate uobicajenog tur. aranzmana. ovo bih mogao platiti i nijedna stavka koja se pominje na sajtovima njihove vlade me ne sprecava u tome. e na kraju uvek ostaje pitanje, kako bi sve to proslo u praksi.


Hvala za pice atlantic z;)..trudim se da ti dam sto realnije savete,gledajuci to s ove strane odavde...vidim da bi ti dosao,ali vidim i to da ti se toliko zuris da se prosto "saplices" na neke bitne stvari koje su tebi zanemarljive gledajuci iz tvoje perspektive - a te bitne stvari koje preskaces i ne znas da su ustvari i presudne za tvoj dolazak..
Ja mislim da kada bi cak hteo i kao turista da dodjes ovde, trazili bi ti garantno pismo nekoga koga imas u Australiji da garantuje za tebe, bez toga ti ne bi dali vizu, sem - ako bi im pokazao da imas mnogo hiljada dolara na racunu i da ces se sam o sebi brinuti....eto to sam htela da ti kazem koliko je tvoj slucaj drugaciji od ovih koji vec cekaju na nesto...Mada, nemoj da pokleknes, i drugi su bili mozda u jos goroj istuaciji,pa su nasli resenje!!!
 
Emmily 24 000 aud je previse. priblizno plovina od te sume bi verovatno mogla da se obezbedi. za turisticki aranzman vise nego dovoljno. da li bih billo dovoljno i za australian govermment to vec ne znam. sajt koji si mi predlozila cesto razgledam. i na kraju how you said (valjda sam ovo pravilno napisao, jer mi je pisanje najteza stavka in english) neki rizik cu morati da preuzmem na sebe
 
mozda imam pomoc kada stignem moguce u sidnej. ali, recimo da je nemam: my english is not so bad. zatim-hostel. zatim muvanje,kretanje i trazenje posla. za pocetak sasvim dovoljno i party-time.zatim muvanje,kretanje i trazenje recimo:jedna soba uz koriscenje kupatila i kuhinje (smestaj na crno u velikim gradovima zapada se tesko nalazi, ali znam da nije nemoguce). pomalo znam i da kuvam. i vremenom jos ako se nadje full-time job na jedno godinu dana onda ima i love za kretanje(naravno uz izbegavanje problematicnih situacija) i nalazenje supruge fiktivne ili prave, u zavisnosti od toga kako mi je sudjeno da postanem australijanac. e nakon toga Emmily vodim te na pice u bilo koji deo sveta gde odaberes.
 
mozda imam pomoc kada stignem moguce u sidnej. ali, recimo da je nemam: my english is not so bad. zatim-hostel. zatim muvanje,kretanje i trazenje posla. za pocetak sasvim dovoljno i party-time.zatim muvanje,kretanje i trazenje recimo:jedna soba uz koriscenje kupatila i kuhinje (smestaj na crno u velikim gradovima zapada se tesko nalazi, ali znam da nije nemoguce). pomalo znam i da kuvam. i vremenom jos ako se nadje full-time job na jedno godinu dana onda ima i love za kretanje(naravno uz izbegavanje problematicnih situacija) i nalazenje supruge fiktivne ili prave, u zavisnosti od toga kako mi je sudjeno da postanem australijanac. e nakon toga Emmily vodim te na pice u bilo koji deo sveta gde odaberes.

z:) E moj Atlantic...bilo bi lepo kad bi moglo tako kao sto ti mislis,ali na zalost nijez:(
Gledajuci odande sa tvog "terena" mozda bih i ja tako razmisljala,ne kazem d razmisljas pogresno,razmisljas pravilno,jer svi bi tako zamislili snalazenje,ali kad dodjes u tu stvarnost onda veruj SVE bude drugacije.
Nisam razumela, na sta si mislio kad si napisao "party time"?? Na posao ili zurke?
Da bi ziveo tako kao sto si napisao, negde sam ti u jednom postu vec napisala da bi ti trebalo minimum 20-tak hiljada dolara sa sobom,mislim da te ni to ne bi pokrpilo. Mozda bi ti za tu jednu sobu sto ti kazes sa upotebom kupatila trebalo nedeljno minimum $150.(i to u Zapadnim delovima grada) Pa ti racunaj....
Bas taj smestaj bi tebi mnogo para uzeo, veruj mi.
Hosteli iako su jeftini,na to ne racunaj za zivot,to je mnogo para,a da dobijes bilo koji legalan posao (full time,part time ili casual) ne mozes ga dobiti bez legalne vize na kojoj pise da imas prava na rad. Svako ce ti pri zaposljavanju traziti pasos da vidi imas li to.
Engleski je dobro ako ti nije los,sto znaci,sto bolje poznavanje jezika to veca mogucnost da komuniciras sa ljudima i trazenja resenja za svoj ostanak.
Tebi u toj situaciji bi jedino resenje bilo da ides na Zapad da zivis (tamo gde sam pricala da ne preporucujem) jer tamo idu ljudi koji dodju na pocetku ovde i ne znaju gde i sta...tamo bi nasao vrslo brzo ljude nase koji bi te odveli da radis nesto na crno (samo moras da budes jako obazriv u SVEMU sa njima),nasli bi ti i neki smestaj ...Inace,ako odes u bilo koji drugi deo grada, samo ces izgubiti i vreme i pare....Moraces da se boris svo to vreme,jer nece ti biti lako. I sto je najcrnje niko ti ne garantuje ostanak. Jer moras da pazis i to da ako te neko uhvati da radis sa turistickom vizom - ne samo sto ce da te stave Detention Centre i deportuju,nego nikada vise neces ni imati pravo da apliciras ni za kakvu vizu u Au.
Budi oprezan....z;)
 
Emmily bicu veoma oprezan. part-time job na to sam mislio. za zurke bice vremena kasnije kad napravim 1 000 000 aud. o kakvim 20 000 aud govoris ? ja ne planiram da se samo setam godinu dana po australiji. mesec dana soba i hrana ako sam spremas u bilo kom velegradu zapada=oko 900 aud. znam da me od konacnog uspeha deli dugotrajna borba, ali sve se to isplati kad na kraju dodjes do recimo 5 000 000 aud. jos ako me ti podrzis u svemu tome vodim te na kraju na veceru u holivud u den-tanin restoran.
 
Emmily bicu veoma oprezan. part-time job na to sam mislio. za zurke bice vremena kasnije kad napravim 1 000 000 aud. o kakvim 20 000 aud govoris ? ja ne planiram da se samo setam godinu dana po australiji. mesec dana soba i hrana ako sam spremas u bilo kom velegradu zapada=oko 900 aud. znam da me od konacnog uspeha deli dugotrajna borba, ali sve se to isplati kad na kraju dodjes do recimo 5 000 000 aud. jos ako me ti podrzis u svemu tome vodim te na kraju na veceru u holivud u den-tanin restoran.

Pogresno sam te shvatila za party time jer si tako napisao - pa sam te pitala zato da li mislis na part time ili party time? z:)

Pitas me o kakvih $20.000 pricam? Pa od cega ces da zivis?????? Stavi kod sebe na papir da se ovde sve placa nedeljno,stan,kola, svi racuni...Ako sobu placas negde $150 nedeljno - za godinu dana, SAMO ZA TO ti treba $7200...i ti me sad pitas na kojih $20.000 mislim....Gde je ostatak,kao sto je hrana,racuni, prevoz,(doktor)...pa ja mislim da te ni $30.000 ne bi skrpilo. Cak i ako radis neces zaraditi na crno vise od $500-600 nedeljno. (ako i toliko uspes da nadjes) To je nista za potrebe koje ces ti imati u tom momentu.
To sto mastas da ces da napravis milion dolara....bolje se spusti na zemlju. To niko do sada nije uspeo na crno.
Da bi napravio te pare moras da budes u dobroj kompaniji,na dobroj poziciji (sa minimum Masters Degree u ruci) i mnogo rada.....Volela bih da se tebi desi i da se obogatis tako brzo kako zamisljas,ali nece ti se to desiti bas tako lako kako bi ti hteo...Ja da mogu da ti pomognem pomogla bih ti, ne bih ti samo delila savete,ali na zalost ja sam ne mocna u tome.

I jos nesto,to gore sto si napisao da je prosecna zarada $900 mesecno - veruj,taj ko ti je to rekao,slagao te je. Onaj ko zaradjuje te pare ovde ja ne znam kako taj moze da zivi sa tim?! Pa samo za jedan stan (renta) u normalnom kraju ti treba nedeljno oko $400-$450...kako bi neko izveo da plati nedeljnu retnu ako mu je mescna zarada $900?!
 
Poslednja izmena:
Emmily citaj pazljivije ! moj trosak za prosecni mesecni zivot dok budem na crno bio bih oko 900 aud. i ponovo ti kazem, citaj pazljivije, naravno da ne planiram da tamo budem zauvek na crno. vec sam ti ranije pomenuo da bi cim mi se pruzi prilika ozenio u australiji (fiktivno ili stvarno, zavisi od sudbine). nakon toga tek dolaze ostali zivotni i poslovni planovi. znaci Emmily ili ne citas pazljivo ili se ne kapiramo dovoljno, ili me malo zezas ili imas neki predlog pa se jos dvoumis da mi ga saopstis.
jedino si za ovo bila u pravu, nisam lepo napisao part-time.
 
Emmily citaj pazljivije ! moj trosak za prosecni mesecni zivot dok budem na crno bio bih oko 900 aud. i ponovo ti kazem, citaj pazljivije, naravno da ne planiram da tamo budem zauvek na crno. vec sam ti ranije pomenuo da bi cim mi se pruzi prilika ozenio u australiji (fiktivno ili stvarno, zavisi od sudbine). nakon toga tek dolaze ostali zivotni i poslovni planovi. znaci Emmily ili ne citas pazljivo ili se ne kapiramo dovoljno, ili me malo zezas ili imas neki predlog pa se jos dvoumis da mi ga saopstis.
jedino si za ovo bila u pravu, nisam lepo napisao part-time.

Odkud ti sad pa to da te zezam??....Mislim da ti moras malo citkije da pises sta zelis, jer ako se vratis na tih $900 gore, nisam bila sigurna da li si hteo da kazes de je to mesecna zarada ovde ili pare od kojih bi ti ziveo...Uostalom da ti kazem,potrosices mnogo vise od tih $900 za koje mislis da ce ti biti dovoljno.
Ali ajde da ti ja ne pametujem mnogo, i da ne pomislis da te ja zezam, ti kad dodjes eto....videces i sam da stvari nisu onakve kakve ih ti zamisljas tamo da ce biti kad dodjes!
O kakvom to predlogu ti mislis da se ja dvoumim pa ne smem da ti kazem?
Sto god sam imala otvoreno sam ti napisala ovde.
Jako dugo zivim ovde i znam zatvorenih ociju sta se dogadja oko mene, mislim na nacin zivota, mogucnosti i slicne stvari,a po tvom pisanju vidim da bi ti puno hteo (a ne znas odakle da krenes) i mnogo brzo mislis o tome sto bi hteo i isto tako na brzinu mislis da ces to tako uraditi...Mozda zato mislis da te ja zezam kad ti ja kazem istinito da neke stvari nisu takve ovde...
 
Dobro jutro, vi ste se baš raspričali ovdje!
Vidim Emili,da super poznaješ stvari tamo pa ću kad budem dobila vizu i ja ponešto pitati, ono baš, kad napravim spisak ( ja ti bez spiska ne funkcionišem baš kao treba :) )
Za sad i mene interesuju prvo škole pa sve drugo. Pitam se, da li djeca odmah po dolasku moraju u školu ili prvo uče jezik ( stariji sin uči ovdje srednju - kuvarsku, a mlađi je 8. razred ). Ćerka je na fakultetu.
 
Dobro jutro, vi ste se baš raspričali ovdje!
Vidim Emili,da super poznaješ stvari tamo pa ću kad budem dobila vizu i ja ponešto pitati, ono baš, kad napravim spisak ( ja ti bez spiska ne funkcionišem baš kao treba :) )
Za sad i mene interesuju prvo škole pa sve drugo. Pitam se, da li djeca odmah po dolasku moraju u školu ili prvo uče jezik ( stariji sin uči ovdje srednju - kuvarsku, a mlađi je 8. razred ). Ćerka je na fakultetu.

Cao Palma,
negde sam za Hexy napisala dva web sites koja su za skolu,ali evo napisacu i tebi ovde

www.[B]schools.nsw.edu.au/[/B] (ovaj ti je samo za NSW znaci deo Australije gde je Sydney)
www.[B]boardofstudies.nsw.edu.au/[/B]
http://www.schools.nsw.edu.au/schoolfind/locator/ (How to enrol at Public School)
http://www.australianschoolsdirectory.com.au/ (a ovo ti je za celu Australiju)

Prostudiraj dobro ove sajtove,jer ces ovde bas sve odgovore koje te interesuju naci. Nadam se da znas engleski ili bar da imas nekoga da ti pomogne.
Verovatno da deca idu odmah u skolu kad dodju,ne bih bas znala to da ti kazem, jer mozda i to zavisi od vize na koju dolazite. Uglavnom deca idu koliko znam odmah u skolu po dolasku,a usput imaju po podnevne skole gde uce i dodatno jezik,mada to deci nece biti problem,oni se jako brzo uklope za samo par meseci nauce jezik bas zato sto idu u skolu gde svi oko njih pricaju engleski.
 
U ovim skolama, narocito drzavnim se jako malo uci...to mi se ne dopada.(videces da su nase ipak bolje, bez obzira koliko sad mislis da nisu) Mnogo su bolje selektivne ili privtne skole, ili katolicke....velika razlika. Ali za sve je jedno isto - na kraju 12-tog razreda (kao nas 4 ti srednje) se polaze HSC - par obaveznih predmeta koje moraju da polazu da bi dobili diplomiu zavrsnog 12-tog razreda,a od tih poena koje dobiju na tom HSC testu im i zavisi da li ce dalje moci da se upisu na neki fakultet...jako stresno za svu tu decu...veoma...to mi se ne dopada.
Takodje i na karju 10-tog razreda (nas drugi srednje) imaju jos jedan test i to je dosta stresno za njih....
Pogledaj ove sajtove

http://www.schools.nsw.edu.au/
http://www.boardofstudies.nsw.edu.au/


I jos nesto da znas - svaka skola se razlikuje ! Znaci nije to kao kod nas da ministarstvo prosvete napise plan sta se uci i to se uci. Ovde ne...I ovde postoji neki plan,ali svaka skola taj plan organizuje na svoj nacin, neke uce nesto vise,neke manje...znaci i kad nadjes skolu,doboro otvori oci i raspitaj se o toj skoli....!!!

Mislim da ce ti ovi sajtovi dosta pomoci. Ovaj drugi je odlican. Srecno! z:poz:



Hvala ti na sajtovima, ovaj prvi sam već gledala a drugi ću na tenane da ´´prostudiram´´...

z;)

 
Jeste li čuli da je nekog surfera u Au, ćapila ajkula?Ponijeli su ga sa teškim povredama...


ja cula, danas cetovala sa jednim ozijem, odnosno ozijkom...

nego u vezi skola...

mozete na google earth da trazite grad u koji cete ici pa da vam pokaze sve skole npr: perth, primary schools

pa vam izbaci sve skole koje postoje a za svaku skolu sajt , adresa, mail adresa i sve sto treba da vas uputi. takodje mozete napisati odakle kuda zelite da vas put odvede (npr. zivite u jednoj ulici pa da vam pokaze put do te i te skole, tacno ce vam sve pokazati i reci kilometrazu, odn. distancu, takodje otprilike koliko vam treba vremena od-do lokacije u minutima), ovo je pogotovo zgodno onima koji znaju gde ce da zive, kao npr. rodjaka i sl.

Palma, Hexy i ostali, nadam se da vam je ovo od pomoci
 
ja cula, danas cetovala sa jednim ozijem, odnosno ozijkom...

nego u vezi skola...

mozete na google earth da trazite grad u koji cete ici pa da vam pokaze sve skole npr: perth, primary schools

pa vam izbaci sve skole koje postoje a za svaku skolu sajt , adresa, mail adresa i sve sto treba da vas uputi. takodje mozete napisati odakle kuda zelite da vas put odvede (npr. zivite u jednoj ulici pa da vam pokaze put do te i te skole, tacno ce vam sve pokazati i reci kilometrazu, odn. distancu, takodje otprilike koliko vam treba vremena od-do lokacije u minutima), ovo je pogotovo zgodno onima koji znaju gde ce da zive, kao npr. rodjaka i sl.

Palma, Hexy i ostali, nadam se da vam je ovo od pomoci



Hvala draga ja već bila, videla i umalo se ne šlogira ima ih oko 1000000000 z:shock: ali valjda ćemo naći ono što odgovara kada za to dođe vreme... z;)
 
@ Emmily
Hvala veliko na brzom odgovoru! U pravu si, svima su nam interesovanja različita, kao i prohtevi i želje. U svakom slučaju meni lično znači mnogo da čujem različita mišljenja i iskustva.
Biće tu još pitanja za tebe sigurno!z:)
Ali život blizu mora.....mhmm:aha:
 

Back
Top