Drevni indoevropski tragovi u Srbiji

gost 41715

Elita
Poruka
17.690
Koliko ranih indoevropskih tragova postoji u srpskoj tradiciji?

Otkud opanak?

,,Plemenski koreni hinduizma”, Šiv Kumar Tivari

Kol plemena Centralne Indije



[iv] Arijevci su imali Upanat cipele, Vratje su imale sandale sa krestom.


Sad nešto opširnije, konfuznije i, čini mi se, kontraduktornije u odnosu na prethodno.

Vratje su imale par cipela i dvostruko povezane kozje kože. Sutrakare smatraju da su vratjanske sandale bile šarene. Drugi smatraju da su to bile crne cipele sa jezikom. Sandale im nisu bile samo crne, veċ i zašiljene. Pojam ,,upanah” se prvi put javlja u Jađurveda-Samhiti i u bramanskim sutrama sa kojima su Vratje povezane. S.C. Sarkar kaže - ..Ove pojedinosti ukazuju da su Vratje u to vreme nosile najkicoškiju obuċu”. Oblik i boja njihovih sandala se je prilično razlikovala od arijevskih. Vratje su koristile sandale od crne kože sa ušima i dve kože od ovčje kože. Upanah je takođe bio jedan od delova vratjanske opreme.

U knjizi ,,Uralski i altajski ciklusi”, grupa autora (Denis Sinor, Kaare Ginbeh itd.) latvijske bajke se upoređuju sa starom indoevropskom mitologijom.

Ovaj tip priče opet liči na drevni indo-evropski mit gde bog-gromovnik (Indra) ganja olujnog zmaja (Vrtru ili Valu).

Očigledno je da se i srpska mitologija zasniva na istim korenima, jer, šta god ovdašnji učenjaci trabunjali, ,,ala” ne vodi poreklo iz turskog jezika i na turskom ne znači ,,zmija”.

Sigurno nije ni slučajnost što je jedan od protivnika ala u srpskoj mitologiji upravo Sv. Ilija Gromovnik.

U srpskom narodnom predanju ala se često poistoveċuje ili meša sa aždajom. Međutim slična pojava postoji i u ranoj inedoevropskoj mitologiji.

V.T Brand u svojoj knjizi, ,,Rečnik nauke literature i umetnosti” navodi:

Vritra se ponekad naziva Ahi, ponekad Vala, Pani…

Upoređujuċi Vritru i Valu isti autor kaže:

To čudovište (Vritra) je identično Ahi, velikoj zmiji ili udavu, koji se ponovo javlja u grčkom Echidna, latinskom anguis, od korena ah ili anh (ango, angina), udaviti.

Marina Vorner i Felipe Fernandez Armesto u svojoj knjizi ,,Svet mitova”, obrazlažu mitska biċa zoroastrijanske Persije:

Među ovim ozloglašenim stvorenjima bila su i bajkovita čudovišta koja su izazivali ljudski heroji. Obično su bila u obliku zmija i zmajeva (aži). Najbitnije od svih bila je Aži Dahaka (na modernom persijskom aždaha), troglavo čudovište koje je jelo ljude. Isto troglavo ljudoždersko stvorenje pojavljuje se kao Zahak u Firdovsijevom Šahnameh. U Avesti se Aži Dahaka opisuje kao:

…trousto, troglavo, šestooko sa hiljadu čula…

Dakle, sanskritsko ,,ahi” je očigledno isto što i avestansko ,,aži”.

I za aždaju se tvrdi da je u srpski jezik dospela iz turskog, međutim, iako očigledno i turska reč ,,ejderja” (zmaj), vodi poreklo od avestanske Aži Dahake ili persijske aždahe, srpska reč je vidno bliža izvornom obliku, tako da se ta moguċnost slobodno može isključiti.

Robert Braun u drugom delu svog ,,Velikog dionizijskog mita” piše:

Razne legende koje pobedu nad nekim zmajem, zmijom ili čudovištem povezuju sa tokom vode su prevashodno arijevske. Tako Gdin Koks navodi, ,,Indrin neprijatelj koji ukradena krda krije u svojoj jezivoj jazbini je, zapravo, olujni oblak koji zarobljava kišne oblake spremne da okrepe suvu zemlju: a taj Vritra, Lopov, koji je još i Ahi, Zmija-udav, Vala Neprijatelj i Puni Zavodnik, ,,neprijatelj Indre, javlja se u obliku svih zmajeva, zmija ili crva, koje ubijaju junaci arijevske mitologije.

U okolini Oblačinskog jezera, na jugu Srbije, do današnjih dana je u narodnom predanju očuvan mit o nastanku jezera.

Nažalost, nemam boljih pisanih izvora za ovo, pa ċu kopirati deo sa MyCity foruma:

http://www.mycity.co.yu/Istorija/Kako-je-vase-mesto-dobilo-ime.html

Evo nekih stvari koje sam ja pronašla o mojoj Oblačini
Za ime sela Oblačine vezano je nekoliko legendi. Tako se kaže, da je Rade Oblačić, poznati srpski junak i pobratim Milana Toplice, ovde spremao svoju vojsku za Kosovo, pa se tog dana navukli veoma gusti oblaci, jaki i gusti, koji su onemogućili vojsci da krene u boj protiv Turaka.
Na zapadu od Oblačine nalazi se Oblačinsko jezero, za koje pričaju da je u staro vreme bilo veće i da je u njemu živela troglava zmija, koja je izlazila iz jezera, savijala se oko njega a glavu metala na brežuljak Čukarče, pa se tako sunčala. Narod je taj kamen gde je zmija stavljala svoju glavu nazvao Zmijin kamen. Zmiju je, prema legeni, iz puške ubilo neko Kasapče, pa se to mesto zove Kasapova čuka. Kada je zmija ubijena nastalo je tako veliko naoblačenje da se više ništa nije video pa otuda ime Oblačina.
Za Zmijin kamen je vezano i narodno predanje i verovanje da on ima moć isceljenja od nekih bolesti. Zato su ovde nekada dolazili bolesnici, pre sunca, i tu ostavljali svoje belege. Kamen je porušen prilikom podizanja brane na Oblačinskom jezeru.

Dodao bih još da je pre nekih 20-ak godina taj mit bio prilično živ u obliku urbane (ruralne?) legende, gde se je svaki davljenik u jezeru vezivao za priču o zmiji i kamenu, koji je ,,vukao” ljude na dno jezera.
 
Poslednja izmena:
Niska/niška

Plemenski koreni hinduizma, Šiv Kumar Tivari

Vratje su na vratu ili grudima nosili srebrni nakit. Srebrni nakit je bio specijalnost Vratji, dok su Arijevci nosili zlatan nakit. Pošto se ne pominje ni jedan drugi metal osim srebra kada se radi o vraċanskoj opremi, može se pretpostaviti da nisu razvili veštinu proizvodnje dobara i predmeta od drugih metala… R.R. Bagavat smatra da su vraċanski Grapati (poglavice) nosili nakit zvan Niska ili novčiċ. PB takođe navodi da su srebrni nakit, Nisku, nosili oko vrata. Ovo je bio jedan od delova vraċanske opreme.

Kasnije su razne vrste tog nakita razvrstane po obliku, nameni, itd. Jedan od takvih je označen složenicom niska-griva, t.j. ogrlica od novčiċa koja se nosi oko vrata.

,,Griva” na sansritu znači ,,vrat”.

Niska je i danas prisutna kao prateċi nakit srpske narodne nošnje.

Zanimljivo je da je po niska-grivi i ukrajinski novac dobio ime ,,hrivna” odnosno ,,grivna”.
 
Niska/niška

Plemenski koreni hinduizma, Šiv Kumar Tivari



Kasnije su razne vrste tog nakita razvrstane po obliku, nameni, itd. Jedan od takvih je označen složenicom niska-griva, t.j. ogrlica od novčiċa koja se nosi oko vrata.

,,Griva” na sansritu znači ,,vrat”.

Niska je i danas prisutna kao prateċi nakit srpske narodne nošnje.

Zanimljivo je da je po niska-grivi i ukrajinski novac dobio ime ,,hrivna” odnosno ,,grivna”.



zanimljivo da sam od babe cuo "grivna"
samo ne mogu se setiti u kom znacenju
inace zivim u selu pored nisa
 
Skoro sam gledao neki hrvatski dokumentarac o iranskoj teoriji o poreklu Hrvata. Jedan od glavnih dokaza je kamena ploča sa natpisom ,,Horoathos”. Da li se radi o ličnom, porodičnom ili plemenskom imenu, ne znam, ali u svakom slučaju je dovoljno slično.

Naravno, gde god ima Srbe nema Hrvata i gde ima Hrvata nema Srba.

Dal’ iz učtivosti, dal’ iz inata, tek, redovno se ignorišemo.

Hrvati se još pozivaju i na zoroastrijansko božanstvo Haurvatat.

http://en.wikipedia.org/wiki/Khordad
Haurvatat (haurvatāt) na avestanskom jeziku označava zoroastrijanski pojam ,,potpunosti’’ ili ,,savršenstva”. Otelotvorenje tog pojma je božanstvo Haurvatat, koje je božanstvo vode, blagostanja i zdravlja.
Etimološki, avestansko haurvatat vodi poreklo od indo-iranskog korena i jezički je povezano sa vedskim sansktirskim sarvatāt ,,neukaljanost, savršenstvo’’. Indoiranski koren se zasniva na indoevropskom poreklu.…

Meni je najzanimljivija etimologija. Dakle avestansko Haurvatat vodi poreklo od sanskritskog Sarvatat, odnosno Harvatat od Sarbatat.

Kako god da se okrenemo, dupe nam pozadi, a mi i dalje vučemo vodu svako na svoju vodenicu i pravimo se ludi.
 
Ako se ne varam, ,,grivna" je u srpskom jeziku starinski izraz za narukvicu.

Ali zato ,,griva" kao konjska, lavlja itd. griva ima smisla u odnosu na sansktirsko znacenje, griva-vrat.





ne nije se odnosilo na narukavicu,sigurno


cini mi se da je bilo nesto vezano za kosu,jer sam nosio duzu kosu pa mi stalno prigovarala da se sisam kao Zoran Djindjic z:lol:
 
Poslednja izmena:
ne nije se odnosilo na rukavicu,sigurno


cini mi se da je bilo nesto vezano za kosu,jer sam nosio duzu kosu pa mi stalno prigovarala da se sisam kao Zoran Djindjic z:lol:

nije na rukavicu, vec za narukvicu

artwork_809_thumb.jpg
 
OK, pošto vidim da neki ljudi ne shvataju smisao indo-iranske teorije o poreklu Srba i Hrvata, mislim da je red da to malo pojasnim.

Prvo, niko ni ne tvrdi da smo biološki potomci Iranaca ili Indijaca, tako da nema potrebe da rasisti i nacionalisti rode mečku čitajuċi te teorije. Kada govorim o indo-iranskom poreklu, mislim na kontinuitet imena naroda, kao i nekih jezičkih, kulturnih i mitskih elemenata, koje sam veċ naveo.

Kada govorim o prelasku sanskritskog sarvatat u avestansko haurvatat, ne želim da kažem da su Hrvati nastali od Srba ili Srbi od Hrvata, veċ da postoji moguċnost da se radi o jednoj istoj grupi naroda, koju su različito zvali u odnosu na oblast gde je boravila, tako da su ta imena prihvaċena odvojeno.

Dakle, poenta te teorije je:

Bradtov vodič kroz Srbiju, Lorens Mičel

SRBI Poreklo Srba (i Hrvata) je nepoznato. Jedni tvrde da su Sloveni bili grupa plemena koja su živela u planinskoj oblasti Karpata, blizu današnje rumunsko-ukrajinske granice i da su ih sa tih prostora oterali napadi Avara i Bugara. Drugi kažu da su Sloveni došli iz oblasti Kavkaza i da su pobegli iz kandži iranske elite. Dokaz za ovu drugu teoriju pruža grčki geograf (Ptolomej prim. prev.) u 2. veku, o iranskom plemenu zvanom Serbi ili Serboi, koje živi na obalama reke Don, ali Profesor Džon Fajn, najugledniji istoričar te regije, kaže da čak i da su prvi Srbi i Hrvati zaista bili Iranci, Iranci su brzo asimilovani u društvo, koje je očito bilo slovensko, uprkos neslovenskom poreklu svog vladajuċeg staleža. Kakvo god da je njihovo pravo poreklo, Sloveni su, za razliku od ostalih nadiruċih plemena, došli da ostanu; naselili se na prostore opustošene ratom i grčevito su se držali novootkrivene zemlje.
 
Svima toplo preporučujem knjigu "Obredne pjesme drevnih Srba iz Indije" ,tako da možete da se uverite u suprotnost zvanične istorije i da konačno otkrijete istinu Srbi - najstarija svetska civilizacija.

Za tu knjigu nisam čuo, ali mi sam naslov zvuči preterano.

Ustvari, nema tu nikakve suprotnosti sa zvaničnom istorijom.

Srba u Indiji nije bilo. Možemo da razgovaramo o nekim narodima i plemenima koji su boravili na području Indije i Irana i deo kojih je sa Slovenima došao na Balkan, a naročito o elementima jezika, mitologije itd. koje su preneli Slovenima.

To može da pojasni neke pojedinosti u srpskom jeziku, mitologiji itd., pa i samo ime srpskog naroda.

Dakle, Sarmati i Skiti jesu Evropi doneli konjaništvo, streličarstvo, prve parne kupke i nošenje pantalona, ali to su Sarmati i Skiti, a ne Srbi.

To nasleđe, naravno, nije srpska ekskluziva, ali je nekim sticajem okolnosti dobar deo očuvan među Srbima.

Ova paralela sa starim indovropskim narodima nikako nije poistoveċivanje Srba sa njima.

Ja lično imam problem sa tom teorijom o ,,indijskim Srbima kao najstarijoj civilizaciji”, jer ċe zbog takvog istorijskog senzacionalizma bilo kakav sledeċi pomen Srba i Indije u istoj rečenici biti shvaċen neozbiljno bez obzira koliko neki argumenti bili ispravni i ma o kako važnoj temi se radilo.

Autohtonisti rade to što rade iz nekih političkih, verskih ili kakvih god ubeđenja.

Ja tražim ovakve stvari iz znatiželje, da saznam odakle nam to što danas imamo, a ne da sve izvrnem i tvrdim da smo hiljadama godina bili to što samo danas.
 
Srbi su odvajkada balkanski (helmski) narod ("original balkan"). Moguce je da su tokom vise od petnaest hiljada godina balkanske istorije nasi preci odlazili na sever, jug, zapad i istok. Moguce je da su se kretali ka Iranu, Indiji i ne znam gde, i da su se cak njihovi potomci vracali. Moguce je da i kod nas ima indijskih, iranskih i dr. tragova. Posto su Srbi Balkanci, jasno je da nisu ni Sloveni ali kljuc za sklapanje kockica srpske istorije je otkrivanje veza koje postoje izmedju Srba i drugih, npr. Slovena. Npr. moguce je da su Srbi u svojim kretanjima ka severu/severoistoku uticali na slovensku mitologiju i kulturu. Sami Iranci danas kazu da su najverovatnije pogresili u pretpostavkama da Srbi imaju iransko poreklo. Danas je mnogo toga jasnije nego juce. Ali ova tema je veoma zanimljiva da se pokaze koje sve veze i slicnosti postoje sa Iranom, Indijom i td. i da se ukaze na moguce indoevropske tragove. To moze biti plod mesanja kultura i civilizacija, i dobro je sagledati u kojoj meri su Srbi svoje kulturne i verske obrasce prenosili drugima i sta su primali od drugih. Svakako Srbi su se u kulturnom i svakom drugom (verovatno i fizickom) smislu najvise mesali sa Helenima (vise hiljada godina sazivota). Danas istoricari neke kulture na Balkanu za koje su prvobitno misli da su helenske ukazuju da su moguce srpske. E to moze biti jedna zanimljiva tema za forum.
 
Grivna je u stvari panslovenski izraz... U Ukrajini se npr. koristi da se označi parče srebra! Kod nas je parče srebra bilo poznato kao grivnja! A jasno se sećam trenutka, kad mi je docimer Piroćanac objašnjavao da stari kod njih, reč grivna koriste za specifičan ukras za kosu (napravljen od srebra)... Živi bili proverite...
 
Srbi su odvajkada balkanski (helmski) narod ("original balkan").

I svi znamo da su prvi stigli na Balkan pravo iz Vaseljene.

Npr. moguce je da su Srbi u svojim kretanjima ka severu/severoistoku uticali na slovensku mitologiju i kulturu.

Ma, daleko bilo da je bilo obrnuto.

Sami Iranci danas kazu da su najverovatnije pogresili u pretpostavkama da Srbi imaju iransko poreklo.

Taj deo mi je nekako promakao. Možeš li da mi citiraš neki primer gde su Iranci tvrdili da su Srbi, kao i gde su to demantovali?

Svakako Srbi su se u kulturnom i svakom drugom (verovatno i fizickom) smislu najvise mesali sa Helenima (vise hiljada godina sazivota).

Pretpostavljam da imaš nepobitne dokaze za tu tvrdnju?

Danas istoricari neke kulture na Balkanu za koje su prvobitno misli da su helenske ukazuju da su moguce srpske. E to moze biti jedna zanimljiva tema za forum.

Ja s nestrpljenjem očekujem tu temu da saznam ko su ti istoričari i kako se je došlo do tog epohalnog otkriċa.
 
Grivna je u stvari panslovenski izraz... U Ukrajini se npr. koristi da se označi parče srebra! Kod nas je parče srebra bilo poznato kao grivnja! A jasno se sećam trenutka, kad mi je docimer Piroćanac objašnjavao da stari kod njih, reč grivna koriste za specifičan ukras za kosu (napravljen od srebra)... Živi bili proverite...

Pretpostavljam da nisi čitao celu temu.
 

Back
Top