tegovi i proteini za devojcice

ljudi, nemojte vi pogreshno da me shvatite, ja sam relativno nov u ovome...
samo sam dosta vremena proveo chitajuci i informishuci se o svemu, pa sam onda to i probao...
ja sada ne izgledam ne znam ni ja kako dobro, ali chinjenica je da sam ja do pre par meseci imao 120+ kila (nisam smeo da se merim, bilo me strah :( ), a sada imam malo manje od 100, i to ce josh uveliko da ide dole, a mishicna masa i snaga su ostali tu...
a josh pride ja idem malo rigoroznije, tj shtetnije u kalorijski deficit, tj donekle i upadam u katabolizam, ali ja imam svoje razloge za to... ***, samo prenosim svoja iskustva!

evo, chim se skupi parica neka za nove kolichine bcaa, poshto on ide kao lud, krece ciklus keto dijete (nadam se u naredinh 10-15 dana da ce krenuti...), pa cemo videti kako ce to sve napredovati :)
 
ja nemam trenutno mogucnosti a ni mooda za keto.. :D

aj kad odradis javi se pa ces mi objasniti tacno kako i sta mada ja jesam upucen al cisto da vidim tacno sta si jeo i koliko i sve...

znam program jedan koji se radi sa keto dijetom u teretani, oci ispadaju, al skidas mast kao poludeo...
 
Ne bih se slozio da soja nema kompletan aminokiselinski sastav. Bas suprotno soja je jedina od
neanimalnih proizvoda koja ima kompletan aminokiselinski sastav. I ista se preporucuje vegeterijancima kao zamena za animalne proizvode. Prirodni izvori proteina su gotove sve namirnice biljnog i zivotinjskog porekla, s tim sto se razlikuju po aminokiselinskom sastavu. Namirnice koje sadrze 8-10 esencijalnih aminokiselina u adekvatnom odnosu, tj. kompletne proteine, su jaja, mleko, meso (namirnice zivotinjskog porekla) i soja (namirnica biljnog porekla). Ostale namirnice ne sadrze dovoljan broj aminokiselina, ali njihovim kombinovanjem dobija se kompletan sastav aminokiselina. Ovo kombinovanje je znacajno kod vegeterijanske ishrane gde se iskljucivo konzumiraju namirnice biljnog porekla koje nemaju kompletan aminokiselinski sastav. Inace ovakve namirnice obezbedjuju samo kvantitet, tj. zadovoljavaju potrebe u azotu (nekompletni proteini). To objasnjava zasto se toliko paznje posvecuje vrsti proteina u namirnicama.
Neto proteinska iskoristljivost nekih namirnica
Jaja 100
Meso, riba 84
Mleko 75
Krompir 71
Pirinac 57
Soja 56
Pasulj, grasak, socivo 47
Zita 40
Sada nesto o soji.
Soja je nekad u prehrani bila poznata uglavnom samo u azijskim zemljama, jer su njezini fermentirani proizvodi bogati belancevinama dopunjavali prehranu temeljenu vecinom na riži. No, zahvaljujuci relativno jeftinoj proizvodnji i sastavu (belancevinama najbogatija biljka), ta se mahunarka proširila delom sveta i njezini su proizvodi (ili pojedini izolati) našli široku primjenu u ljudskoj prehrani. Na tržištu je danas velik broj industrijskih prehrambenih proizvoda koji sadrže neke od sojinih proizvoda.
Od korisnih do nepoželjnih sastojaka.

Uz spomenute relativno velike kolicine belancevina , soja sadrži vrlo korisne omega-3 masne kiseline te citav niz drugih korisnih biljnih stvari (tzv. fitonutrijenata) . Proglašenje soje vrednom prehrambenom namirnicom s antikarcinogenim svojstvima i elementima koji smanjuju štetni kolesterol u krvi (LDL) djelomicno je temeljeno na odredjenim segmentima naucnih istraživanja, a delomicno na propagandnom marketingu danas snažne industrije, proizvodnje soje.
No, uz korisne sastojke, soja i njezini proizvodi sadrže relativno velik broj za covjeka nepovoljnih i opasnih stvarii, koje mogu ozbiljno ugroziti zdravlje. Kako se o takvim nepovoljnim ucincima soje premalo govori u javnosti, nužno je upozoriti one koji je konzumiraju o mogucim zdravstvenim posledicama.
Najcešci su korisnici soje vegetarijanci (zbog deficita bjelancevina u njihovoj prehrani), ali broj korisnika svakim danom raste, jer se mnogi sojini proizvodi kao izolati dodaju industrijski pripremljenoj hrani. Nepovoljne ucinke sastojaka soje i njezinih proizvoda možemo podeliti u dve glavne skupine :

* nepovoljni sastojci semena soje

* nepovoljni sastojci izolata, tj. proizvoda izdvojenih iz soje.

Nepovoljni sastojci semena soje :
1. Piticna kiselina (u obliku pitata)
2. Inhibitori enzima u procesu probave
3. Hemaglutinin
4. Izoflavoni
5. Genetski modificirane vrste soje
6. Herbicidi i pesticidi primenjeni u proizvodnji soje.
Ja se licno ne oslanjam na proteine iz neanimalnih proizvoda i njih ne racunam u onih 2gr. po kilogramu koliko unosim dnevno. Koriscenjem samo biljnih proteina nemogu se postici neki rezultati na razvoj misicne mase ali takodje nije pozeljno ni
izbaciti ih iz upotrebe.
 
kao shto rekoh, ja sam se savetovao sa struchnijim ljudima od mene (izmedju ostalog i nekim nashim bb), i doshao do ta dva glavna zakljuchka zashto soja ne moze da adekvatno zameni meso, jaja i ostale proteine, a to je, nema kompletan ak sastav, i blago podize nivo estrogena... zato je ja i izbegavam...ko misli da je dobra stvar, ko sam ja da mu zabranim :)))


@jelena, bageri:
do sada sam drzao low carb, ali sam isto imao dosta visok unos masti, ali pre svega omega3 (20 grama dnevno), maslinovo ulje je ishlo po malchice u salatu...

a sada cu drzati bash keto, ali cu verovatno ici dva dana punjenja, i to cu ici 5 radnih dana 0 carb (tj nije bash nula, ali je <10-15g), pa subota slabije punjenje, pa nedelja jako punjenje, pa od ponedeljka ispochetka... ali josh ostaje da vidim shta i kako...
nazalost, kao i uvek, sve zavisi od finansijske situacije... treba obezbetiti odredjenu kolichinu bcaa i omega3... a i mesa boga mi :))

@bageri: ispadaju ti ochi, a ti skidash masti?? - prilichno sam siguran da mislish na lactic acid training ;)
 
Niko nije rekao da soja moze da zameni meso, ali cinjenica je da soja ima kompletan aminokiselinski sastav, svidjalo se to nama ili ne. Stvarnost je takva. A sto se tice njene upotrebe ni ja je ne upotrebljavam. Oslanjam se iskljucivo na proteine
iz animalnih proizvoda.
 
Mogu ja nesto da pitam dali moze na 75 kilograma da se unosi do 200 grama proteina dnevno ?? posto sam ja skoro poceo da pijem proteine i unosim sve zajedno oko 140 - 150 grama na dan sto mi daje dobre rezultate..?

moze..mada mislim da je jako malo da unosis svega 50gr proteina iz hrane... to ti je dve tunjevine,nije valjda da ne mozes vise od toga? ;)

bolje bi bilo da taj odnos bude makar 50:50 %
 
pa u sushtini moze i do 2.5g po kilogramu tezine bez upotrebe AAS, ali onda bi mogao da uzimash neki testobooster kao i da imash mnogo jake treninge, shto opet, sa 75kg i nije potrebno bash... to kad dodjesh do 90-100kg mishicne mase, onda cepaj...
vishak proteina nece da s'ebe jetru, vec ce, kao shto je bageri rekao, da ode u salo, poshto organizam ne moze da ih u potpunosti iskoristi, jer kolichina testa. koji vrshi sintezu nije na dovoljno visokom nivou...

inache unost proteina treba da ti uglavnom bude iz hrane!! kroz Whey se trudi da uzimash samo kad morash, a to je u pwm, i eventualno ujutru ako bash hocesh...

e da, ako idete visoko proteinske dijete, i uzimate mozda i kreatin i tako to, potrudite se da drzite i visok unos vode (bar 3-4 litre dnevno)...
ja npr drzim oko 5L bez kreatina...
 
pa pazi, uz kvalitetan kalorijski deficit na nedeljnom nivou nestaje oko pola kilograma sala... pa odradi matematiku :)
naravno, imaj u vidu da prilikom dijete gubish i vodu, pa je to u kilogramima oko 1kg nedeljno recimo... zavisi sve to od dosta faktora... nema univerzalna rachunica :)
samo ishranom + eventualno neki sagorevach, tj da kazem, natural way, mozesh doci do nekih 10ak% bf, mozda i manje... al teshko... za manje od toga su potrebne neke druge stvari :)
 
Moja kuma posto je skoro zavrsila dif pocela je da radi u nekom fitnes klubu nesto kao aerobik i ima tamo vagu koja meri vodu , misicnu masu , salo ....Ta vaga je pokazala 6% a instruktor u teretani kad sam ga pitao dali moze da odredi on je rekao oko 6 do 7 % .
 
ali 6%??
hmmm... neki ljudi chak i uz rigoroznu dijetu i clen ili eca imaju problem da dodju dotle...
jer ako se ne varam 2-5% su esencijalne masti, i profi bb zalaze tu samo za vreme takmichenja, a u offseason su preko 5%...
al ako je tako, onda svaka chast!!! :)
 
Da dodam. Sav visak proteina se ne pretvara u salo kao sto ste naveli, vec se izbaca putem mokrace iz organizma.To je zbog toga sto organizam nema mogucnost da skladisti proteine kao sto to radi sa uh i mastima. Zbog toga ako imas uslove mozes da unosis i preko 2gr.po kilogramo i sav visak nece da ode u salo. Ali s druge strane zasto unositi taj visak kada znamo da ga organizam nece iskoristiti. To je bacanje novca.
 
Jelena nije da ne jedem jedem ja dosta i radim tako pola pola nego sam razmisljao dali da povecam na 200 grama dali bih tako dobio jos vise misicne mase trenutno sam na 6% bf-a .. e da i koristim izolat dali se to samo pije pre i polse treninga

nije stvar u tome da dosta jedes,vec da pravilno jedes... :D
nema potrebe da uzimas toliko proteina iz whey-a bolje povecaj iz cvrste hrane...

6% bf...jel imas neku fotku? sumnjam da je taj podatak tacan,u vecini slucajeva te vage ne prikazuju realno stanje...cak je i vrhunskim takmicarima tesko da se spuste tako nisko ;)
 

Back
Top