Sta zene misle o sopstvenoj emancipaciji?

stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

M-1980

Iskusan
Poruka
6.821
Sta zene misle o sopstvenoj emancipaciji?
 

Prilozi

  • 4.jpg
    4.jpg
    36,3 KB · Pregleda: 51
Naravno za. Zar treba da se piše razlog?
Pre emancipacije žene su bile bića drugog reda. Nisu mogle da glasaju, retko koja je mogla biti školovana ili da radi. Imale su dva izbora u životu: da se uda ili da ode u manastir (ili gde god u skladu sa svetskim religijama). Muškarac joj je sudio za sve i svašta. Seks je bio jedini način da okrene stvari na svoju stranu i dobije ono što joj treba. Zavisila je najpre od oca a onda od muža. I nije imala drugačiji izbor. To što su neke žene danas pobrkale emancipaciju i ženstvenost, to je druga stvar. Emancipacija je ženi donela dodtne obaveze i brige, ali joj je dala mogućnost da bude čovek. I zato je dobra. Sve ima svoje mane i prednosti. Mislim da su mane emancipacije nebitne u odnosu na prednosti. Treba biti bolji organizator sopstvenog vremena i imati snage za sve to, ali je bolje nego biti robinja muškarcu samo zato što on ima onu stvar, a ti nemaš. I da ne ulazimo u one priče moći iz prikrajka. Žena, ako je muškarac voli, uvek može da vlada njime, ali je ovde stvar u mogućnostima. Zašto da se koristimo seksom i emocijama, da bismo dobile ono što nam treba, kada možemo same to da dobijemo, a seks i emocije da koristimo da budemo zadovoljne u potpunosti.
 
Sta zene misle o sopstvenoj emancipaciji?
Тешко је нама да ти одговоримо на питање.
Све смо се родиле са правом гласа, правом на школовање, правом да се бавимо чиме желимо и да уређујемо свој живот онако како нам одговара.
Ја за другачије не знам. Могу само да замишљам и размишљам.
Знам да се никад нисам осетила спутаном или увређеном од стране мушкарца зато што сам женско.
А шта би било кад би било... Е то ћу оставити другима да нагађају.
 
Тешко је нама да ти одговоримо на питање.
Све смо се родиле са правом гласа, правом на школовање, правом да се бавимо чиме желимо и да уређујемо свој живот онако како нам одговара.
Ја за другачије не знам. Могу само да замишљам и размишљам.
Знам да се никад нисам осетила спутаном или увређеном од стране мушкарца зато што сам женско.
А шта би било кад би било... Е то ћу оставити другима да нагађају.

Zašto da nagađaju. Imaš istoriju. Imaš zabiti i kod nas i u svetu, gde je žena i dalje građanin drugog reda. Čak neke žene u gradu dozvoljavaju da ih muškarci šikaniraju. Mada je to u blažem obliku nego ranije.
 
Naravno za. Zar treba da se piše razlog?
Pre emancipacije žene su bile bića drugog reda. Nisu mogle da glasaju, retko koja je mogla biti školovana ili da radi. Imale su dva izbora u životu: da se uda ili da ode u manastir (ili gde god u skladu sa svetskim religijama). Muškarac joj je sudio za sve i svašta. Seks je bio jedini način da okrene stvari na svoju stranu i dobije ono što joj treba. Zavisila je najpre od oca a onda od muža. I nije imala drugačiji izbor. To što su neke žene danas pobrkale emancipaciju i ženstvenost, to je druga stvar. Emancipacija je ženi donela dodtne obaveze i brige, ali joj je dala mogućnost da bude čovek. I zato je dobra. Sve ima svoje mane i prednosti. Mislim da su mane emancipacije nebitne u odnosu na prednosti. Treba biti bolji organizator sopstvenog vremena i imati snage za sve to, ali je bolje nego biti robinja muškarcu samo zato što on ima onu stvar, a ti nemaš. I da ne ulazimo u one priče moći iz prikrajka. Žena, ako je muškarac voli, uvek može da vlada njime, ali je ovde stvar u mogućnostima. Zašto da se koristimo seksom i emocijama, da bismo dobile ono što nam treba, kada možemo same to da dobijemo, a seks i emocije da koristimo da budemo zadovoljne u potpunosti.


И то би било то! z:)

(Али ја ипак чекам да се појави неко са причом о бркатим мушкарачама мрзитељкама мушкараца! z:mrgreen:)
 
Zašto da nagađaju. Imaš istoriju. Imaš zabiti i kod nas i u svetu, gde je žena i dalje građanin drugog reda. Čak neke žene u gradu dozvoljavaju da ih muškarci šikaniraju. Mada je to u blažem obliku nego ranije.
Знам ја да имам историју и знам шта је све било, али не могу да се замислим у таквој ситуацији. Као што ни оне вероватно не могу да замисле моју.
Да сам живела у таквом времену (или данас у некој забити, како кажеш), вероватно ми не би пало на памет да може другачије и боље.
А сад да причам о томе како је нама боље него што је њима било некад... Не видим смисао тога. Друго време, други проблеми.
Ево, баш мало пре су се укључиле обе моје машине, испрограмиране да почну да перу у овом тренутку. Ево седим и причам са људима које не познајем захваљујући напретку технологије, поред мене је мобилни телефон са преко педесет различитих могућности.
А да ли бих пре сто година кукала што тога нема? Тешко.
Хтела сам само да кажем да се нисам еманциповала у неком тренутку да бих могла тренутно стање да поредим са нечим и да би то све било нагађање.
Да сам се родила у некој забити па се еманциповала у међувремену, е тад бих имала шта да кажем на тему. Овако, еманципација ми је пружена на тацни и немам чиме да се хвалим.
 
Naravno za. Zar treba da se piše razlog?
Pre emancipacije žene su bile bića drugog reda. Nisu mogle da glasaju, retko koja je mogla biti školovana ili da radi. Imale su dva izbora u životu: da se uda ili da ode u manastir (ili gde god u skladu sa svetskim religijama). Muškarac joj je sudio za sve i svašta. Seks je bio jedini način da okrene stvari na svoju stranu i dobije ono što joj treba. Zavisila je najpre od oca a onda od muža. I nije imala drugačiji izbor. To što su neke žene danas pobrkale emancipaciju i ženstvenost, to je druga stvar. Emancipacija je ženi donela dodtne obaveze i brige, ali joj je dala mogućnost da bude čovek. I zato je dobra. Sve ima svoje mane i prednosti. Mislim da su mane emancipacije nebitne u odnosu na prednosti. Treba biti bolji organizator sopstvenog vremena i imati snage za sve to, ali je bolje nego biti robinja muškarcu samo zato što on ima onu stvar, a ti nemaš. I da ne ulazimo u one priče moći iz prikrajka. Žena, ako je muškarac voli, uvek može da vlada njime, ali je ovde stvar u mogućnostima. Zašto da se koristimo seksom i emocijama, da bismo dobile ono što nam treba, kada možemo same to da dobijemo, a seks i emocije da koristimo da budemo zadovoljne u potpunosti.

Za sada nista ne bih dodala....:):ok:
 
Marina.bgd: Pa ko se hvali? Zašto moraš da osetiš bedu da bi znala da ne valja? Neke stvari su prostom logikom jasne. Ropski položaj nikako ne može biti dobar i neko ko je potčinjen nikako ne može biti zadovoljan time. Naravno da je danas bolje i naravno da nam ne treba iskustvo roba da bismo cenili slobodu.
 
ZA!!!!!!!!!!! Donela je zenama mnogo toga. E sad uvek uz dobro ide i lose. Dobro su vec gore naveli, a i lose al onako opste. Sad ja licno mislim da ima jos mnogo diskriminacije nad zenama. Bolje je nego sto je bilo naravno, ali ima jos toga da se uradi da bi bilo dobro. To se pre svega vidi kod zaposljavanja. Po mogucstvu da si mlada, da nisi udata, da ne zelis da se udas, da ne zelis da imas decu....isl. Ali o tome sam vec pisala na temi o zaposljavanju pa ne bih da se ponavljam.
Nevolja je sto smo mnogo obaveza natovarile sebi na vrat. Jeste da dobrom organizacijom moze sve da se postigne, samo po koju cenu??? Bilo bi lakse kada bismo imali bolje plate pa mogle da platimo nekog da nam pomogne bilo bi manje umornih zena. Ovako se ima stvarno dosta obaveza i treba sve stici. Nije nemoguce ali.....
 
Marina.bgd: Pa ko se hvali? Zašto moraš da osetiš bedu da bi znala da ne valja? Neke stvari su prostom logikom jasne. Ropski položaj nikako ne može biti dobar i neko ko je potčinjen nikako ne može biti zadovoljan time. Naravno da je danas bolje i naravno da nam ne treba iskustvo roba da bismo cenili slobodu.
Пошто је тема "Шта жене мисле о соственој еманципацији", нисам осетила потребу да се осврћем на развој еманципације кроз векове. Схватила сам да на тему треба да одговорим само из свог угла.
А ми, са ове тачке гледишта, ипак само можемо само да нагађамо како је женама било тада, да ли су биле мање или више срећне. Некако сам склона да верујем да су биле срећне баш као и ми сада. Е сад ћеш да ме питаш, па зашто су се онда жене бориле за своја права ако су биле срећне.
Па ја имам ту неко другачије мишљење од општеприхваћеног. Мислим да је у историји дошао тренутак када се јавила потреба за више радне снаге. И мислим да је неко повео жене у том смеру. Верујем да су то покренули моћници оног времена који су у томе имали интерес. Не кажем да није требало тако или да нам то ништа добро није донело. Далеко од тога. Али мислим да су жене у том тренутку изманипулисане, као и да се мушкарци нису надали до чега ће све то да доведе. z:mrgreen:
Такође, имам утисак и да су жене данас помало модерни робови. Док се труде да испуне све захтеве модерног друштва, губе помало од своје женствености. Од жена се превише очекује. Очекује се да буду успешне на свим пољима и оне полако губе трку са животом.
 
Ponekad sam skolona da pomislim da smo se mi zene sa tom emancipacijom strasno zeznule...Ajd dobismo pravo glasa(jaka stvar,posebno u zemlji Srbiji),pravo da radimo(sad rmbacimo)pravo da se takmicimo sa njima,da se busamo kako smo samostalne,nezavisne,jake i emancipovane u svakom smislu..A da li smo!?
Pojedine zene su rec emencpacija prihvatile pogresno,prevele na neki svoj nacin.Sta imamo sada...veze za jednu noc,vanbracne veze,rasturene brakove,niko nikoga nece da trpi,zene mogu isto ko muskarci,svi sve mogu sami...
Nekada treba zdrzati nesto iz praistorije ako je zdravo..ne po svaku cenu hrliti napred.Nisam ja zagovornik zivota u plemenskoj zajednici,ali uvidjam nedostatke ovog svog emnacipovanog zivota.
Nemam nista protiv da prema svom muskarcu postupim isto kao i moja baka nekada i ne osecam se ni malo ponizeno pritom...znam kada da cutim,kada da tolerisem,ne guram se bas da u svemu budem prva.
Da li razmisljate da smo mi dobile tu sarenu lazu,emancipaciju, jel,a da li je vaspitanje nasih partnera promenjeno..oni su samo postali jos nesigurniji u sebe,jer ih majke i dalje vaspitavaju da budu muskarcine,da oni treba da grade i hrane porodicu,i onda..sta?
Rezultat:nema razumevanja,nema kompromisa,razlaz,svako na svoju stranu.Sada je cudno kada ljudi opstaju u braku a ne kad isti brak pukne tek sklopljen...
Eto,posmatram na taj nacin,i to sve cesce,sta smo dobile pravom na pilulu,na abortus,na deciji dodatak..bla bla...
Ajd sad me lincujte...
 
Macko vracarko sada si nagrabusila ovim sto si napisala..kada sam jednom nesto slicno bila sam razapeta..htedoh reci..neshvacena..:))..ono sto je osnov svega svih emancipacija .pre bih rekla progresa i civilizaciskog sazrevanja je da je zena u svemu sto je dobila ..srazmerno i izgubila ..pre svega svoju osnovnu funkciju zene..pretvorena je u elegantnu..pametnu..obrazovanu..svemogucu ..robovsku radnu snagu..u zenu masinu koja moze i mora sve..ustvari..rado bi se borila za iskonska prava zene..i da ostanem dosledna..moj solumente ne bi prao svoje gace..sto znaci da nisam emancipovana ..sto je i odgovor na pitanje u temi..sta mislim o svojoj emancipaciji..
 
stanje
Zatvorena za pisanje odgovora.

Back
Top