Bosanske kugle

cizmice

Buduća legenda
Poruka
35.831
U Bosni pronađena još jedna kugla

0343007.17.jpg

U središnjoj Bosni je pronađena još jedna kamena kugla. Promjer joj je veći od jednog metra i pravilnog je oblika. Građena je od pješčenjaka i homogene je i čvrste strukture.

Na teritoriju Bosne i Hercegovine Fondacija Arheološki park: Bosanska piramida Sunca do sada je registrirala preko dvadeset lokacija s misterioznim prahistorijskim fenomenom kamenih kugli.

Kamene kugle su građene od triju vrsta materijala: od pješčenjaka, granita i vulkanskog kamena.

Najveća je težine blizu 15 tona u selu Slatina kod Banje Luke. Osam granitnih kugli je locirano u Teočaku kod Tuzle, a pojedinačne kugle se nalaze kod Vareša, Kaknja, Žepča, Srebrenika, Konjica, Trna, Mostara, Sanskog Mosta...

Najveće nalazište je u Dubokom potoku kod Zavidovića s preko 40 pravilnih kamenih kugli. Fondacija je na toj lokaciji 2006. otvorila Arheološki park: Bosanske kamene kugle, koji je postao turistička atrakcija.

Osim BiH, kamene kugle su pronađene i u južnoj Kostariki (od granodiorita i kokine, vrste pješčenjaka), zapadnom Meksiku (vulkanskog porijekla), Uskršnjim otocima (vulkanske kugle), središnjoj Srbiji i nekoliko drugih lokacija.

0345007.17.jpg


Najnovije bosansko nalazište je udaljeno kilometar od sela Brnjic, a otkrila su ga djeca. Na površini je virio vrh kamene kugle koji je otkopan i ukazala se pravilna kamena sfera.

Djeca su preko predsjednika Mjesne zajednice pozvala predstavnike Fondacije u posjet lokaciji.

Tim Fondacije i drugi obišli su lokalitet u društvu više od stotinu mještana.

Na užoj lokaciji postoji starije tursko groblje, nekoliko stećaka i crkva građena prije dolaska Otomanskog carstva, što govori o kontinuiranoj naseljenosti ovog dijela BiH.

Profesor Muhamed Pašić, šef istraživačkog tima Fondacije, uzeo je nekoliko uzoraka kamene kugle te okolnih stijena za analizu na Institutu Kemal Kapetanović Univerziteta u Zenici.

Ovo je još jedna potvrda da je središnji dio BiH arheološka senzacija u svjetskim razmjerima i zaslužuje daljnje istraživanje.
=============
http://www.net.hr/znanost/page/2008/12/29/0341006.html
 
1. Ovo je javni forum,na kome svako ima pravo izneti svoje mišljenje.
2.Moje mišljenje je da je ovo propagandni trik propale vlade BiH,da privuče turiste
3.Zašto je vlada BiH propala (bankrotirala) pa joj letos ostalo 200 KM na računu mogu da objasnim ali ne na ovom PDF
4.Svi ozbiljni svetski arheolozi podsmevaju se "bošnjačkoj arheološkoj školi" ako treba mogu da kopiram članke
5.To što tkzv."bošnjaci" po noći zakopavaju kamene kugle (a koje nije teško ni skupo napraviti) je manje-više javna tajna u BiH. Što su kugle od kamena a ne od srebra (to se nekad zvala Bosna Srebrena)? Pa zato što je srebro skupo,pa kad bi BH vlasti pravile srebrne kugle bila bi skuplja pita nego tepsija.
7.Eminentni bosansi stručnjaci se razmnožavaju brzinom zečeva,uskoro će svaki pismeni "bošnjak" imati fakultetsku diplomu. Samo Univerzitet u Bihaću je prošle godine podelio 520 diploma. Ja mislim da svi fakulteti u Beogradu (zajedno) nemaju toliko diplomaca godišnje. Da li to znači da se tamo diplome npr.prava, dobijaju ako se redovno ide u džamiju i klanja? Ma ne to samo znači da su "bošnjački vunderkindi" daleko inteligentniji,pa fakultet završe za 6 meseci
8. Specifičnost "bošnjačkih" diplomaca je da su svi ili većina diplomaca dobro zašli u petu deceniju života. Do svoje 40 godine su slagali daske u obližnjoj pilani,onda su upisali fakultet,završili ga za 6 meseci i postali "Arheolozi,pravnici itd...
z:plez::sanke:z:dm:
 
A moze li se kamen "pescar" izlivati? I lava ? Mislim, nije to beton....Kako to falsifikovati ? Pa one stepenice u brdu...Znam za neke tehnike stampanja, farbanja betona, ali to bi se primetilo. I zasto strani arheolozi ne dodju i provere lokalitet ? Ljubomora ! Recimo, jeftinije je doci u Bosnu potrositi pare nego otici u Stonehange. Mozda su to samo ostaci neke srednjevekovne gradjevine sa lagumima za r.rezerve, a ovi utripovali piramide ili ko zna sta. Nesto mora biti, samo je pitanje koliko je spektakularno. Ajd sad da cujem Vas...
Pozdrav za Master Yodu, moju smernicu i glas savesti.
 
Treba da vas bude sram od ovakvih "komentara". Dođete na temu i od početka počinjete da spamujete. Prvi post i ostatak koji je sledio za njim to dokazuje. Ako nemate ništa pameno da napišete bolje bi bilo da se ne javljate.
 
Ej, evo naprimer ja postavim pitanje a vi se bavite spamerima. Lepo sam izneo neke svoje sumnje i razmisljanja, dao Vam sve na tacni ali izgleda da ste Vi tu samo da uterujete jedni drugima. Ignorisite spamere, ucestvujte u raspravama, a ako nemate sta reci misliiiiim....ajd' sad polako. Naravoucenije : drzite se teme i sretna Vam Nova !!!z:lol:
 
jos negde u svetu znam da ima te kugle razlicitih velicina od par centimetara do 2metara ali su od neke rude za koju se zna da se topi na nekim ogromnim temperaturama i nisu obradjene rucno nego nekako salivene bas kao klikeri, uvek sam verovao da nas je neko bombardovao sa tim kuglama z:hm:
 

Back
Top