najmanja konkurencija na filoloskom?

demijan...:
na kom smeru je najmanja konkurencija?opsta lingvistika,bibliotekarstvo ili sta?ako ne racunamo jezike tipa bugarski,slovacki...
da li je istina da posle rezultata postoji nesto tipa licitacije na grupama gde je ostalo mesta?

Najmanja konkurencija na Filoloskom, prosle godine, bila je na grupama za lingvistiku, a i bibliotekarstvo. Naime, tu se uvek prijave ljudi koji nisu sigurni da li ce proci, pa se onda sledece godine prebace na neki jezik. Ako ti neces jezik (kako si naveo/la), onda slobodno izaberi jednu od ove dve grupe. Dosta ljudi primaju, a u odnosu na broj primljenih, relativno malo se prijavi.

Sto se tice licitacije, koliko se secam, mislim da postoji na grupama gde su ostala mesta.

A i svake godine, na svakoj grupi, prosire listu za bar po 10 mesta...
 
Rasta gal:
Da li je moguce na Filoloskom izabrati tri jezika za studiranje? Ili ne?

Moguce su paralelne studije, s tim sto prvo upises neki jezik pa onda kad zavrsis prvu godinu ides pa trazis da studiras paralelno neki drugi (obavis sve te formalnosti) i onda lepo studiras 2. Ali problem je sto se 2. placa (ove godine je ja mislim 30 000, osim ako nemas neki prosek i-ha-ha, recimo, moja najbolja drugarica ima prosek 10.0 i ne mora da placa drugi). Sad bas za tri jezika, ne znam da li moze, ali najbolje je da odes na fakultet da se sam raspitas. :)
 
Rasta gal:
Da li je moguce na Filoloskom izabrati tri jezika za studiranje? Ili ne?
Stvari u praksi ne funkcionisu tako na Filoloskom zato sto koji god jezik da upises, ti studiras taj jezik i knjizevnost. Knjizevnost se radi vrlo opsirno i temeljno na nekim smerovima (npr. engleski) da ne stizes od silnih knjiga ni da ucis svoj glavni jezik kako treba. Imas i drugi strani jezik koji se uci samo prve dve godine, i njemu se nekako ne pridaje velika vaznost, tj nigde ti, osim u indeksu, ne pise koji ti je drugi jezik. Moguce je studirati dva smera, pod uslovima koje je vec neko pomenuo, ali stvarno moras biti genije da bi sve to uspeo da postignes.
 
dollar MC:
Kad vec ima govornika. I kad smo vec kod filoloskog...
Koliko primaju na Japanski, i kakva je tamo konkurencija? Necu da se prebacujem, nego bas da studiram Japance ;)
Ma sve zavisi kakav si ti ucenik, kako spremis prijemni itd. Ako ti imas npr. preko 80 bodova ukupno (za japanski), sta te briga za konkurenciju? Ako nesto zaista zelis, onda se boris za to i spremas se, a ne uzdas se u slabu konkurenciju.
U svakom slucaju razmisli sta ces posle da radis kao diplomirani filolog japanskog. Neki ljudi se zaista super snadju, dobiju posao u ambasadi ili nekoj dobroj firmi, ali nisu svi te srece. Treba misliti na vreme.
 

Back
Top