STVARANJE ATP.

Oblikolog

Zainteresovan član
Banovan
Poruka
361
Da li neko slucajno ima odkucano ili link o svim mogucim sistemima i vidovima za stvaranje ATP, ali ukratko? Moze i opsirno, ali ne razumem se u hemiju pa bi (meni) onda trebala i predavanja iz hemije... jer ne mogu da ucim osim ili ukratko ili 100% detaljno.
 
Poslednja izmena:
Evo ovako pise u knjigu, a ja tako ne mogu da ucim, jer neznam odkud se javljalju neki hemijski Gluko likovi:
Glikoza je monosaharid u ciji sastav ulaze 6 ugljenikovih atoma i koja cini 99 posto svih secera koji cirkulisu krvlju. Izvor glukoze u krvi je iz digestivnog sistema gde dolazi do varenja slozenih ugljenih hidrata i iz glikogena u celijama jetre. Glikogen je slozeni ugljeni hidrat koji nastaje u celijama jetre i misica iz glukoze procesom glikogeneze. Kada nastane potreba za glukozom, dolazi do glukogenolize, tj. razgradnje glikogena do gliko-1-fosfata.

Ako je ovde iko ista shvatio (a da nije koristio prethodna znanja iz drugih izvora) ja mu skidam kapu. U jedan paragraf covek oce u knjigu da mi uvede 10 nekih POJMOVA... svaka cast. PA KAKO GLUKOZA NASTAJE IZ GLIKOGENA KAD GLIKOGEN (PISE DA) NASTAJE IZ NJE? KOJI JE TO *****?
 
Glikogen je polisaharid,koji se sastoji iz mnogo molekula glukoze koje su medjusobno povezani,kada se te veze raskinu oslobodja se glukoza i onda nju organizam koristi kao izvor energije.
To ti je najprostije moguce z:poz:
 
Mozes preko googla naci dosta toga, zavisi koliko opsirno ti treba... E, sad, ne znam kakvu knjigu imas i za sta ti treba, ali nastanak ATPa je objasnjen u svim knjigama iz biohemije. Ako ti treba manje strucna literatura, probaj na wikipediji, oni uglavnom imaju tekstove koje je lako pratiti...
 
Daj preporucite neku knjigu za to... od domaceg autora, da se ne mucim sa engleskim. Da bude nesto uopste o hemiji u celiji... vezano samo za celije i vancelijsku tecnost.
 
Ako se razgradjuje glikogen do gliko-1-fosfata onda je nejasno odakle tu fosfor.
U krebsovom ciklusu se spominje razlaganje adenozin-3 do adenozin-mono fosfat uz oslobadjanje energije.
Iz ovoga se moze zakljuciti da mi idemo na fosfor, a secer je samo aditiv.
Sta sam pogresno procitao? Odakle fosfor?
 

Back
Top