Mogucnost izbora operacije, prava pacijenta, nacini placanja

foobar7

Početnik
Poruka
50
Pre svega, hteo bih da naglasim da ne tražim dijagnozu - interesuje me cela organizacija "zdravstvenih ustanova", izvesne razlike privatnih i državnih, mogućnosti izbora i prava pacijenta. Trebao bih da idem na operaciju, pa mi treba nekoliko informacija o mogućnostima izbora intervencije, tj izboru vrste operacije. Naime, pretpostavljam da ja kao osiguraonik u državnom osiguranju nemam neko preveliko pravo izbora na vrstu operativnog zahvata koji će se raditi, već se radi način koji lekar odabira. Medjutim, zainteresovan sam za mogućnosti da se zahvat bira - nešto slično privatnim klinikama. Konkretno, pitanje bi bilo:

Da li je zakonski uopšte moguće da se u državnim bolnicama plati operacija (ipak to nije privatna klinika, možda nije moguće) i da se onda ima izvestan izbor pri odabiru vrste operacije? Pretpostavljam da može, jer čini mi se da sam čuo za razne "kozmetičke zahvate", od kojih za mnoge ne verujem da pokriva državno osiguranje, a verujem da su rađene u državnim ustanovama.

Inače, ja bih radije išao u državnu bolnicu nego privatnu, ali bih da biram zahvat, pa i da ga platim ukoliko je moguće.

Kao što vidite, imam dosta nedoumica i očigledno manjkam sa znanjem iz ove oblasti. Bio bih veoma zahvalan ukoliko bi mi neko pomogao da se informišem/edukujem. Ne oklevajte da govorite/pišete i stvari koje vam možda deluju očigledne ili spadaju u "general knowledge" - kad je zdravstvena zaštita u pitanju ispostavlja se da prilično manjkam sa informacijama.

S obzirom na uopštenost pitanja, verujem da bi ovo mogla biti tema korisna i drugima, na neki način tema o pravima i mogućnostima izbora pacijenta.

Unapred zahvalan.
 
Laik sam, pa će sad biti nagađanja i nestručnih termina...
Koliko sam ja shvatio, mikrohirurški podrazumeva korišćenje mikroskopa tokom operacije da se pouzdanije identifikuju vene koje se operišu, koje se uopšte tretiraju a koje ne, i osim što je verovatnoća uspeha daleko veća, čak se mogu sačuvati krvni sudovi koji bi inače bili odstranjeni.
E sad, u Novom Sadu i Beogradu se rade razne urološke operacije i uz pomoć mikroskopa, ali možda se to ne radi "u opštem slučaju". Možda je potrebno platiti operaciju da bih sam mogao birati da bude uz pomoć mikroskopa.

Koliko je inače moguće u državnim ustanovama plaćati operaciju zarad mogućnosti izbora? Da ne bude suviše filozofski, sve te operacije grudi, himena, penisa i sl koja su estetske prirode se rade i u državnim ustanovama, ali se plaćaju - ako sam dobro razumeo?

Nadam se da sam pojasnio, unapred hvala za odgovor!
 
Poredjenje operacije grudi, himena, penisa sa operacijom varicocele nije bas najsrecnije poredjenje.

Recimo ovako, zucna kesa se operise laparoskopski u svim situacijama izuzev ako trenutno stanje pacijenta ne indikuje upotrebu klasicne operacije.
Sta to znaci?
To znaci da u tvom slucaju samo urolog moze da ti kaze kakav tip operativnog zahvata moze da se uradi kod tebe, i to sto ti zelis da ti se uradi operacija na odredjeni nacin ne znaci da to i moze.
 
Pre svega, hvala na odgovoru.
Poredjenje operacije grudi, himena, penisa sa operacijom varicocele nije bas najsrecnije poredjenje.
Nisam govorio sa medicinskog stanovista, vec sa "finansijskog" stanovista. Ne mogu da zamislim da drzava (tj standardno zdravstveno osiguranje) nekom placa rekonstrukciju himena, mada mogu da zamislim da placa povecanje grudi (cuo sam slucaj da je pacijentkinja imala astmu koja je prosla nakon povecanja grudi - psihosomatska, ali ipak astma), mogu cak da zamislim i da placa povecanje penisa (pretpostavljam da ima extremno malih, da ne kazem neupotrebljivih, mozda neko uostalom razvije neki drugi poremecaj usled toga, kao spomenuta astma). Mada, i dalje stoji da poredjenje mozda nije najbolje, ali nisam poredio medicinski, vec finansijski, tj. da ne verujem da drzava pokriva cisto estetske operacije.

To znaci da u tvom slucaju samo urolog moze da ti kaze kakav tip operativnog zahvata moze da se uradi kod tebe, i to sto ti zelis da ti se uradi operacija na odredjeni nacin ne znaci da to i moze.
Probacu da opisem sta je ovde slucaj, ne znam koliko uspesno...
Laparoskopska operacija mi nije spominjana (mada i to postoji za varicocele), u mom slucaju u obzir dolaze i "Conventional Inguinal" i "Microscopic Inguinal" pristupi, a, ukoliko sam dobro shvatio, zahvati se razlikuju samo po upotrebi mikroskopa. I tada upravo preciznost i preglednost krvnih i ostalih sudova daju ogromnu prednost mikroskopskoj operaciji i zato je mogucnost komplikacije daleko manja (prakticno nemoguca pojava hidrocele, ocuvava se arterija testisa i sl), a manja je i sansa za povratak varicocele.
I tu je sada glavni problem koji nije toliko medicinski, vec više finansijski. Ja verujem da se s vremena na vreme i mikroskop uključuje za varicocele, ali je nesumnjivo to zahtevniji pristup i radi se samo kad se proceni da je "dovoljno težak" stepen varicocele. Uz sve dužno poštovanje ka lekarima (a ovo nije puka fraza, najteži posao rade), ta procena je nešto dosta nezahvalno iz ugla nas pacijenata. Naime, ja sam spreman platiti (naravno, nadam se da iznos nije astronomski) da se uradi mikrohirurški pristup.

Dozvolite da pojasnim i podvučem glavno pitanje:
Da li je uopšte moguće da se u državnim bolnicama plati operacija (ipak to nije privatna klinika, možda nije moguće) i da se onda ima izvestan izbor pri odabiru vrste operacije? Naravno, sve to pod pretpostavkom da je sama operacija odobrena od strane lekara.
 
Poslednja izmena:
Ako lekar odobri intervenciju,ako je intervencija nesto sto se svakodnevno radi, ako si zdravstveno osiguran onda ne vidim zasto bi je placao sam.
Ali odgovor je, da, mozes platiti odredjenu intervenciju u drzavnoj ustanovi ukoliko ona ne ide na teret zdravstvenog osiguranja.
Da li se i na koje tacno intervencije u urologiji se to odnosi, kao sto rekoh to moras pitati svog urologa.
 
dr:
Ako lekar odobri intervenciju,ako je intervencija nesto sto se svakodnevno radi, ako si zdravstveno osiguran onda ne vidim zasto bi je placao sam.
Ali odgovor je, da, mozes platiti odredjenu intervenciju u drzavnoj ustanovi ukoliko ona ne ide na teret zdravstvenog osiguranja.
Da li se i na koje tacno intervencije u urologiji se to odnosi, kao sto rekoh to moras pitati svog urologa.

Hvala na odgovoru!

PS
Sad kad procitam sta sam sve ispisao - ne mogu da verujem koliko mi je trebalo teksta da bi objasnio dosta jednostavnu stvar!
 
Da , moguce je platiti , izabrati drzavnu zdravsvenu ustanovu ,moguce je izabrati lekara koji ce ti intervenciju obaviti , u saradnji sa njim nacin na koji ce se obaviti a da bude najbolje za tebe .....
Ocigledno da si se dobro informisao o nacinima operacije ali ne i o ustanovima u kojima se radi , lekarima ......Kad dodjes do tih informacija , bice ti jasnije dali to moze da se obavi o trosku zdr. osiguranja , a ako ne , znaces bar cenu......Pozdrav i nadam se da sam te bar malo usmerila jer sa ovako postavljenim pitanjem neces dobiti puno odgovora
 

Back
Top