SUMARSKI FAKULTET BG

To je jedan od ukupno 4 Odseka na Šumarskom fakultetu.
Inače, Odsek se zove Prerada drveta.

Ne znam šta te zanima...

Osnovne studije traju 4 godine, a izborom predmeta u III i IV godini biraju se 3 usmerenja: Tehnologija prerade drveta, Dizajn finalnih proizvoda ili Menadžment u preradi drveta.

Inače, vrlo tražena struka u praksi i gotovo da nema nezaposlenih. U poslednje vreme ovi inž. su uglavnom traženi u malim privatnim firmama za nameštaj i sl. stvari.
Upis je vrlo lak, jer nema mnogo zainteresovanih (svi budu primljeni, ako zadovolje minimum) i uglavnom se uopšte ne popuni broj ni posle tri prijemna roka... Ipak, studije nisu jednostavne, ali nisu ni teške, jer su kriterijumi dosta spušteni zbog slabe zainteresovanosti za ove studije.
 
hm po tebi,dobar izbor za studiranje ili ne?Ja sam sad treca godina smer oblikovanje namestaja i enterijera,pa mi se to javilo kao opcija za nastavak skolovanja,a opet nisam sigurna koliko je perspektivno zanimanje...
 
hm po tebi,dobar izbor za studiranje ili ne?Ja sam sad treca godina smer oblikovanje namestaja i enterijera,pa mi se to javilo kao opcija za nastavak skolovanja,a opet nisam sigurna koliko je perspektivno zanimanje...

Ako sam dobro shvatio taj smer koji studiraš je na Fakultetu primenjenih umetnosti? Pa ne znam kakav nastavak školovanja želiš...
To što studiraš treba da završiš, pa ćeš onda videti... Ne znam da li si zainteresovana za master, ili za studiranje osnovnih studija. (?)
Da li je Prerada drveta perspektivna?
U ovom trenutku se smatra da jeste, da li će to tako ostati - ne znam. S obzirom na malu zainteresovanost kandidata, konkurencija u kasnijem zapošljavanju nije velika, pa je i to dobra okolnost. Dobra stvar je i mogućnost formiranja sopstvene firme, jer je to ipak solidan "zanat".
Upravo zbog toga se još uvek Prerada drveta smatra "muškim" zanimanjem (mada je u poslednje vreme sve više devojaka na tom odseku...)
 
Ako sam dobro shvatio taj smer koji studiraš je na Fakultetu primenjenih umetnosti? Pa ne znam kakav nastavak školovanja želiš...
To što studiraš treba da završiš, pa ćeš onda videti... Ne znam da li si zainteresovana za master, ili za studiranje osnovnih studija. (?)
Da li je Prerada drveta perspektivna?
U ovom trenutku se smatra da jeste, da li će to tako ostati - ne znam. S obzirom na malu zainteresovanost kandidata, konkurencija u kasnijem zapošljavanju nije velika, pa je i to dobra okolnost. Dobra stvar je i mogućnost formiranja sopstvene firme, jer je to ipak solidan "zanat".
Upravo zbog toga se još uvek Prerada drveta smatra "muškim" zanimanjem (mada je u poslednje vreme sve više devojaka na tom odseku...)

nenene,ja sam u srednjoj gradjevinskoj skoli-smer oblikovanje namestaja i enterijera...Stavili su tako lep naziv,pa se mi svi poupisivali,a ispade da smo malo vise od tehnicara finalnih proizvoda od drveta...Pa sad ne znam sta mi je ciniti sto se faxa tice...
 
mislim da je fakultet jako dobar samo kada bi bio samo malo savrameniji uce kao pre 20 god slabo rade sa racunarima

ne prati savremenu nauku

neznaju sta ce sa diplomom jer nemaju upotrebljivo znanje

imam studenta u kuci a imam stolarsku radionicu 20 god pa znam od prilike koliko su u stosu verujte jako malo i zeleo bih to ako je moguce da se to sto pre promeni u njihovu korist
 
Poslednja izmena od moderatora:
Aaaaaa, svašta ima u tim srednjim školama...
Osnuju se razna odeljenja, na raznim mestima, u raznim školama... pa onda oblikovanje nameštaja može biti i u srednjoj građevinskoj školi, u srednjoj dizajnerskoj, u srednjoj šumarskoj, srednjoj drvno-prerađivačkoj...
Ako si u građevinskoj školi, onda ti studiranje Prerade drveta ne bi trebalo biti teško, bar što se tiče prisustva tehničkih predmeta... Mada tamo ima dosta i tehnološko-mašinskih predmeta, pa pogledaj studijski program, da vidiš da li ti to odgovara:
www.sfb.bg.ac.rs

Inače, 4 odseka na Šumarskom fakultetu su međusobno potpuno nezavisna (programi su potpuno različiti), ali se ipak na kraju stiče zvanje inženjer šumarstva - za Preradu drveta (ako upišeš taj odsek), a u dodatku diplome će stajati i usmerenje u okviru prerade drveta (mada su ta usmerenja u okviru Odseka vrlo blaga...)
 
znam,pogledala sam program i mislim da bih se snasla,ali ipak ne znam da li je to ono cime zelim da se bavim...hvala ti pomogao si mi jer sam ja iskreno mislila da to zanimanje nikome ne treba...Ali ipak mislim da nije bas za zene osim ako ce da rade kao profesorice u skoli...
 
ima li nekoga sa ovog fakulteta,zanima me smer finalna o drveta...

Cao, evo ja sam apsolvent, na tom odseku...dodushe po starom programu (koji se po mom mishljenju malo vishe isplati od novog, jer nam omogucava veci opseg poslova prilikom zaposhljavanja).
Prerada je smer koji je prvenstveno mushki. To shvatish kad dodjesh na 3 godinu. Ima dosta predmeta koji su slichni mashincu, i chesto mozesh zateci studente sa mashica koji su se prebacili na ovaj smer.
Prednosti kod prerade su ti (ukoliko zelish da se bavish dizajnom enterijera), to shto ti omogucava pored dizajnerskog znanja (koje je veoma slabo bilo obradjeno, bar po starom sistemu), jako puno tehnoloshkog znanja. Nije kreativan smer, smatra se najtezim smerom na shumarskom, i vecina struchnih predmeta se zasniva na uchenju raznoraznih mashina. Ako ne savladash mehaniku i osnove mashinstva, teshko ce ti ici ostatak.

Ono shto je poprilichan nedostatak je sledece. Jako su problermatichni profesori na smeru (narochito na vishim godinama), i nisu spremni na normalnu saradnju. (za razliku od ostalih smerova na shumaskom)
Zatim...nije dozvoljen rad na kompu (barem nama nije bio), na predmetu drvne konstrukcije...tako da nakon zavrshenog faxa, ukoliko se nisi snashla da nauchish sa strane auto cad, moracesh verovatno to da nadoknadjujesh...
Itd, itd...Pitaj sve shto te zanima...
Ako vagash izmedju primenjenih i ovog smera, odmah bi ti preporuchila ovaj smer, jer je mnogo isplativiji kada budesh htela da se zaposhljavash, ALI, ukoliko kao opciju imash i arhitektonski fakultet...onda bih ti pre njega preporuchila...Vishe se bave dizajnom, i za sada su mnogo bolje reklamiran smer nego prerada.
Pozdrav i sve najbolje...:)
 
Kada bih upisala i zavrsila taj fax,ja bi,tako mi se trenutno cini jedino volela da radim u skoli i predajem ili drvne konstrukcije,svojstva materijala ili finalnu obradu...a u sustini dvoumim se izmedju toga i socijalnog rada na FPN...da,znam dve potpuno drugacije stvari...
 
Uh, ne! Najiskrenije, kad sam razmishljala shta bi kao poslednju opciju radila sa ovim fakultetom, chak ni u tom sluchaju mi nije padalo na pamet da predajem u shkoli. :D
Ono shto je meni lichno bezvezno i chega cu se kloniti jeste rad u pogonu, gde si shef, i plata bogami ako si sposoban moze da ti dogura vrlo brzo i na 1000 eu....ali to nije posao koji bih volela da radim...previshe je nekako mushki...i prljav...
Ali pored toga, mozesh da radish u npr, komori, ili chak banci na shumarskim kreditima...mozesh da radish kao dizajner entrijera, mozesh da osnujesh privatnu firmu...mozesh da probash da odesh u inostranstvo...recimo Kanada...Traze jako mnogo inzenjere prerade drveta...itd...itd...Necu ici u detalje...Ali ako na ovom smeru postoji neshto dobro, to je upravo opseg poslova koji ti omogucava kad ga zavrshish...:)
Pozdrav i sve najbolje!
 
Cao, evo ja sam apsolvent, na tom odseku...dodushe po starom programu (koji se po mom mishljenju malo vishe isplati od novog, jer nam omogucava veci opseg poslova prilikom zaposhljavanja).
Prerada je smer koji je prvenstveno mushki. To shvatish kad dodjesh na 3 godinu. Ima dosta predmeta koji su slichni mashincu, i chesto mozesh zateci studente sa mashica koji su se prebacili na ovaj smer.
Prednosti kod prerade su ti (ukoliko zelish da se bavish dizajnom enterijera), to shto ti omogucava pored dizajnerskog znanja (koje je veoma slabo bilo obradjeno, bar po starom sistemu), jako puno tehnoloshkog znanja. Nije kreativan smer, smatra se najtezim smerom na shumarskom, i vecina struchnih predmeta se zasniva na uchenju raznoraznih mashina. Ako ne savladash mehaniku i osnove mashinstva, teshko ce ti ici ostatak.

Ono shto je poprilichan nedostatak je sledece. Jako su problermatichni profesori na smeru (narochito na vishim godinama), i nisu spremni na normalnu saradnju. (za razliku od ostalih smerova na shumaskom)
Zatim...nije dozvoljen rad na kompu (barem nama nije bio), na predmetu drvne konstrukcije...tako da nakon zavrshenog faxa, ukoliko se nisi snashla da nauchish sa strane auto cad, moracesh verovatno to da nadoknadjujesh...
Itd, itd...Pitaj sve shto te zanima...
Ako vagash izmedju primenjenih i ovog smera, odmah bi ti preporuchila ovaj smer, jer je mnogo isplativiji kada budesh htela da se zaposhljavash, ALI, ukoliko kao opciju imash i arhitektonski fakultet...onda bih ti pre njega preporuchila...Vishe se bave dizajnom, i za sada su mnogo bolje reklamiran smer nego prerada.
Pozdrav i sve najbolje...:)

Poz, ja sam na drugoj godini prerade...Slazem se da je po starom programu bolje jer Bolonja pravi od nas decu debile... Mislim da tehnicki predmeti nece praviti problem, meni licno je veci problem savladati sve latinske nazive na zastiti ali to mi je jos i najzanimljivije sa druge... Sto se tice mehanike i masinstva to i nije neki problem, narocito mehanika (u smislu polaganja ispita), jer se ispit moze poloziti preko kolokvijuma a na svakom kolokvijumu se moze koristiti literatura (to je deo gde Bolonja od nas pravi decu debile).... Sad sto se tice profesora (bar za ove dve godine koliko idem na fax) svi su korektni i moram priznati da su blazi prema "bolonjcima" nego prema studentima koji idu po starom programu....
 
Poz, ja sam na drugoj godini prerade...Slazem se da je po starom programu bolje jer Bolonja pravi od nas decu debile... Mislim da tehnicki predmeti nece praviti problem, meni licno je veci problem savladati sve latinske nazive na zastiti ali to mi je jos i najzanimljivije sa druge... Sto se tice mehanike i masinstva to i nije neki problem, narocito mehanika (u smislu polaganja ispita), jer se ispit moze poloziti preko kolokvijuma a na svakom kolokvijumu se moze koristiti literatura (to je deo gde Bolonja od nas pravi decu debile).... Sad sto se tice profesora (bar za ove dve godine koliko idem na fax) svi su korektni i moram priznati da su blazi prema "bolonjcima" nego prema studentima koji idu po starom programu....

Ja tek sad videh poruku. :)
Pretpostavljam da je ovo shto si napisao tachno. E sad, mogu da ti pomognem sa par saveta za ispite koje si spomenuo.
Pretpostavljam da polazesh zashtitu kod Mirica, i savet za njega ti je sledeci (ja imam 10 -ku iz tog predmeta) Sedi "danonocno" u muzeju tako da te kad god prodje vidi (on uzasno obraca paznju na to, i znao je da obara studente koje nije vidjao "dovoljno"). Shto se tiche latinskih naziva, jesu teshki, ali se vrlo brzo zapamte kad provedesh par dana tamo. Ja sam konkretno napravila tabele za svaku vrstu insekata, i tabele za sve familije gljiva, tako da mi je sve to bilo na par listova papira...
Mehanika se i kod nas polagala iz 7 delova (5 kolokvijuma i 2 dela ispita), ali sam ja lichno dushu ispustila dok sam je polozila (tachnije kinematiku, dinamiku i hidrauliku), jer sam matematiku iz prve dala na foru, pa sam morala da nadoknadjujem neznanje na tom predmetu. Mada je moj profesor otishao u penziju, i ne znam kako sada stvari stoje.
Shto se tiche mashinstva, ono nije bilo teshko za polaganje, ali cesh se saplitati na mashinama ako ne savladash najosnovnije delove iz mashinshtva i narochito mehanike (akcenat na kinematici, jer za svaku mashinu imash kinematiku kretanja alata, sa svim jednachinama).
|SHto se tiche profesora, ok su na prve dve godine, na trecoj se malo zatezu stvari, a na chetvrtoj ti dolaze u bukvalnom smislu rechi komleksashi. Zadnja 3 ispita su ti po 1000 strana, polazu se usmeno, i katastrofalni su. Konkretno mislim na povrshinsku obradu drveta (ako si pametan kao shto ja nisam bila, dacesh je preko kolokvijuma), Organizaciju prozivodnje, i Projektovavnje preduzeca.
Pazi se Vukicevica iz operacionih istrazivanja, narochito za seminarske radove i vezbe (na 4 -toj je na organizaciji ostavio bez potpisa u letnjem semestru preko 30 ljudi,koji su potpis dobili kao apsolventi u periodu od sledece 2 godine)...
Itd, itd...
Ako ti zatreba bilo shta, cimni slobodno. Pozdrav :)
 
Jeste, kod Mirica polazem zastitu... Verujem da me je video u muzeju dosta puta a i na predavanjima me je zapamtio... :) Sto se tice latinskih naziva nije problem kada ucim vrste nego anatomiju insekata jer za svaki organ ima latinski... Tabele imam jer nam je pravila Sneza (asistentkinja) da bi lakse polozili kolokvijume...

Mehaniku ti je ako se ne varam predavao Gradimir Danon... Kod njega polazem masine i alate, nije mi on drzao mehaniku nego one njegove asistentkinje, Vladislava i ona mala bucmasta...

Ok su mi i profesori i asistenti, samo me Kolin mnogo nervira... Ima neki trip da pita na casovima u napred, tj. moras u napred da procitas lekcije da kad dodjes na predavanja on moze nesto da te pita i da ti poene za aktivnost...
 
mislim da je fakultet jako dobar samo kada bi bio samo malo savrameniji uce kao pre 20 god slabo rade sa racunarima

ne prati savremenu nauku

neznaju sta ce sa diplomom jer nemaju upotrebljivo znanje

imam studenta u kuci a imam stolarsku radionicu 20 god pa znam od prilike koliko su u stosu verujte jako malo i zeleo bih to ako je moguce da se to sto pre promeni u njihovu korist

Ne bih se slozio sto se tice pracenja savremenih tokova niti u vezi upotrebljivosti znanja, takodje mislim da je pogresno suditi na osnovu jednog studenta i iz perspektive stolarske radionice o citavoj struci... Takodje treba razlikovati stari program Obrada drveta koji je imao ocigledne krupne nedostatke, i novi program odseka Prerada drveta, usmerenja Projektovanje namestaja i enterijera, kao najjnaprednijeg odseka na Sumarskom fakultetu (ali poslednjih godina i na Beogradskom Univerzitetu) koje itekako prati savremene tokove o cemu svedoce pre svega napredni studentski radovi iz domena odrzivog dizajna realizovani u vidu funkcionalnih prototipova (sto je danas retkost kada govorimo o obrazovanju dizajnera i kod nas i u svetu), brojne prestizne nagrade, kao i tri medjunarodne izlozbe na kojima su studenti sa uspehom ucestvovali (Talent Zone 2007- Sajam namestaja u Kopenhagenu, Salone Satellite 2008 - Milanski sajam namestaja, World of Folk, Norveska). Njihovim radovima divili najveci svetski dizajneri, ukljucujuci i Konstantina Grcica i Shin Azumija koji su posetili izlozbu studenata Sumarskog fakulteta tokom Beogradske nedelje dizajna 2008, a u sklopu prve organizovane izlozbe funkcionalnih prototipova u istoriji Srpskog dizajna (Ghost Project for Real), koju je upravo direktno podstaklo usmerenje Projektovanje namestaja i enterijera sa Sumarskog fakulteta i docent mr Jelena Matic, autor projekta i mentor brojnih radova koji nastaju na fakultetu...

Inace vise o radovima i aktivnostima studenata Sumarskog fakulteta, film sa pomenute Milanske izlozbe gde su studenti doziveli izuzetan medjunarodni uspeh (ako ne bili i najbolji) kao i informacije o projektu Rest Wood Design kojom se vec nekoliko godina uspesno promovise odrzivo stvaralastvo u regionu mozete pogledati na blogu:

http://universityofbelgrade.blogspot.com
 
hm po tebi,dobar izbor za studiranje ili ne?Ja sam sad treca godina smer oblikovanje namestaja i enterijera,pa mi se to javilo kao opcija za nastavak skolovanja,a opet nisam sigurna koliko je perspektivno zanimanje...

Sto se tice toga da li je dobar izbor za studiranje ili ne, kao i o kasnijim perspektivama, treba da znas sledece - studiiranje na odseku Prerada drveta nikako nije lako, ali nije ni tesko ako si vredna i normalno ispunjavas sve obaveze na vreme. Tacnije ne treba da te plase raznorazni komentari, sve zavisi od tebe koliko ozbiljno shvatis sve to i nacin na koji startujes na samom pocetku... Realno je reci da su pomenute studije izuzetno ozbiljne i multidisciplinarne, i prema tome zahtevaju ozbiljan rad i posvecenost.. Imaces dosta tehnicko-tehnoloskih predmeta od kojih se mnogi izucavaju na tehnologiji ali i na gradjevini/arhitekturi (to je zato sto su studije multidisciplinarne) Tek u trecoj godini se opredeljujes za neko od ponudjena tri usmerenja tj u tvom slucaju za studije na usmerenju Projektovanje namestaja i enteijera. Ove studije su posebne zbog toga sto se studenti obucavaju da budu i inzenjeri i dizajneri namestaja i enterijera. To je novi profil, koji treba da premosti jaz izmedju dosadasnjeg profila dizajnera i inzenjera u proizvodnji. Naravno, izucava se istorija dizajna i arhitekture, prate saveremeni tokovi (odrzivi dizajn, savremene tehnologije, trendovi), radovi se rade i klasicno i na kompjuteru (3dmax, autocad, archicad...) vec prema licnim afinitetima. Najbolja resenja se stvarno i naprave u vidu prototipova a onda studenti imaju priliku da ih promovisu na domacim i inostranim izlozbama, prodaju ili na drugi nacin ostvare saradnju sa firmama.

Usmerenje ima dobru saradnju i sa poznatim firmama, npr, studenti su pretprosle godine pozvani od strane firme BIESSE iz Italije da posete njihove pogone CNC masina u Pezaru (Italija), nedavno je u saradnji sa fimom GRAPHISOFT organizovan kurs ArchiCAD-a za studente, a krajem godine i konkurs u saradnji sa LG firmom gde su ekskluzivno nasi studenti dizajnirali lampe od HI MAC materijala a sad nas jedan od njih predstavlja na evropskom takmicenju... Vec od sledece godine studenti ce najverovatnije obavljati deo prakse i u firmi IKEA itd itd...
 
Poz, ja sam na drugoj godini prerade...Slazem se da je po starom programu bolje jer Bolonja pravi od nas decu debile... Mislim da tehnicki predmeti nece praviti problem, meni licno je veci problem savladati sve latinske nazive na zastiti ali to mi je jos i najzanimljivije sa druge... Sto se tice mehanike i masinstva to i nije neki problem, narocito mehanika (u smislu polaganja ispita), jer se ispit moze poloziti preko kolokvijuma a na svakom kolokvijumu se moze koristiti literatura (to je deo gde Bolonja od nas pravi decu debile).... Sad sto se tice profesora (bar za ove dve godine koliko idem na fax) svi su korektni i moram priznati da su blazi prema "bolonjcima" nego prema studentima koji idu po starom programu....


Ja sam igrom slucaja poceo po starom programu a nastavio po novom tako da znam mane i prednosti i jednog i drugog sistema. Bolonja ima svojih prednosti, ali kao i svuda, promene mnogi razlicito shvataju. Stari sistem je bio previse zatvoren, vise usmeren na bubanje postojecih 'pravila', odnos prema studentima je bio dosta strog i na distanci (kao i svuda), a gradivo zastarelo. Novi sistem vise prati moderne tokove i studenti se ohrabruju i vise usmeravaju na samostalno istrazivanje sto je svakako bolje. U starom sistemu se bas nista novo nije desavalo i zbog toga su mnogi napustili Sumarski fakultet, prebacili se na turizam, visu poslovnu, Akademije umetnosti i sl. Sada je obrnuta situacija... Sumarski fakultet dozivljava novu ekspanizju uticaja, studenti ostvaruju medjunarodne uspehe na polju dizajna, brojne firme i fakulteti nude saradnju, uveliko je zazivela studentska razmena i formiraju se novi programi studija u saradnji sa inostranim univerzitetima... Bez preterivanja se moze reci da nam mnogi zavide na skorasnjim uspesima nasih studenata, pre svega studenti dizajna sa drugih fakulteta, sto se moze videti po raznim ohrabrujucim komentarima na blogu ali i na raznim inostranim dizajn portalima gde su brojni radovi nasih studenata objavljeni...
 
Jeste, kod Mirica polazem zastitu... Verujem da me je video u muzeju dosta puta a i na predavanjima me je zapamtio... :) Sto se tice latinskih naziva nije problem kada ucim vrste nego anatomiju insekata jer za svaki organ ima latinski... Tabele imam jer nam je pravila Sneza (asistentkinja) da bi lakse polozili kolokvijume...

Mehaniku ti je ako se ne varam predavao Gradimir Danon... Kod njega polazem masine i alate, nije mi on drzao mehaniku nego one njegove asistentkinje, Vladislava i ona mala bucmasta...

Ok su mi i profesori i asistenti, samo me Kolin mnogo nervira... Ima neki trip da pita na casovima u napred, tj. moras u napred da procitas lekcije da kad dodjes na predavanja on moze nesto da te pita i da ti poene za aktivnost...


Sad chitam i kontam koliko se toga promenilo.
Danon mi je predavao mashinstvo, i mashine i alate, i zaista mislim da je super profesor, a asistent na mashinama mi je bio pokojni Djurishic (slobodno mogu da kazem jedan od najboljih asistenata na faxu)...Ispit iz mashina sam polagala jedan put kod Danona, jedan put kod Djurishica. Bez obzira na to koji me pitao (a bili su vrlo korektni za sada su mashine bile zaista najtezi predmet na faxu)....Ali vidim da se mnogo stvari promenilo, i da vi polazete veliki deo gradiva preko kolokvijuma, shto je drastichno olakshano. Ja sam svaki ispit morala da uchim odjedanpu, i polagala sam ih usmeno...
Mehaniku mi je predavao (uf ne mogu da se setim prezimena)...sedi lik...nizi , stariji...ali je on nakon roka u kom sam ja polozila otishao u penziju.
Ja sam sa Kolinom imala super odnos, i hidrotermichka obrada drveta mi nije uopshte bila teshka jer sam pre toga dobro spremila svojstva...E sad priznajem, i nas je pitao unapred, i na osnovu tog znanja (a pita uglavnom teoriju iz svojstava) koje sam pokazala na chasovima (zapamtio me), dobila sam na ispitu 9 -ku...
Profesori koji su na mene ostavili losh utisak su pretezno oni sa 4 -te. Nikad do sada nisam polagala jedan ispit vishe od 2 puta, a od kako su uveli testove, deshava mi se da iz 3 -eg puta polazem. Npr, sad pre neki dan sam dobila 6 iz trgovine, a imala sam 66 poena. Sa 67 poena je 7 -ica. Kada sam otishla kod profesora, da ga zamolim da me pita usmeno ako je potrebno, samo da mi ne da 6 jer mi zaista obara prosek a mislim da znam za vishe, nije hteo da izadje u susret, jer je to kako on reche test, i jako chesto se deshava da studenti dobijaju manje ocene nego na usmenom...Mogu ti reci da sam zaista ozbiljno razmishljala da li da ponishtim ispit...
Cela katedra primarne prerade drveta, shto se tiche profesora mi je krektna, ali kad dodjesh na katedru na kojoj su ekonomika, trgovina, operaciona, organizacija...nekako se stvari menjaju..Jednostavno kao da je drugachiji mentalitet ljudi...
I tako...Pozdrav :)
 
Sto se tice toga da li je dobar izbor za studiranje ili ne, kao i o kasnijim perspektivama, treba da znas sledece - studiiranje na odseku Prerada drveta nikako nije lako, ali nije ni tesko ako si vredna i normalno ispunjavas sve obaveze na vreme. Tacnije ne treba da te plase raznorazni komentari, sve zavisi od tebe koliko ozbiljno shvatis sve to i nacin na koji startujes na samom pocetku... Realno je reci da su pomenute studije izuzetno ozbiljne i multidisciplinarne, i prema tome zahtevaju ozbiljan rad i posvecenost.. Imaces dosta tehnicko-tehnoloskih predmeta od kojih se mnogi izucavaju na tehnologiji ali i na gradjevini/arhitekturi (to je zato sto su studije multidisciplinarne) Tek u trecoj godini se opredeljujes za neko od ponudjena tri usmerenja tj u tvom slucaju za studije na usmerenju Projektovanje namestaja i enteijera. Ove studije su posebne zbog toga sto se studenti obucavaju da budu i inzenjeri i dizajneri namestaja i enterijera. To je novi profil, koji treba da premosti jaz izmedju dosadasnjeg profila dizajnera i inzenjera u proizvodnji. Naravno, izucava se istorija dizajna i arhitekture, prate saveremeni tokovi (odrzivi dizajn, savremene tehnologije, trendovi), radovi se rade i klasicno i na kompjuteru (3dmax, autocad, archicad...) vec prema licnim afinitetima. Najbolja resenja se stvarno i naprave u vidu prototipova a onda studenti imaju priliku da ih promovisu na domacim i inostranim izlozbama, prodaju ili na drugi nacin ostvare saradnju sa firmama.

Usmerenje ima dobru saradnju i sa poznatim firmama, npr, studenti su pretprosle godine pozvani od strane firme BIESSE iz Italije da posete njihove pogone CNC masina u Pezaru (Italija), nedavno je u saradnji sa fimom GRAPHISOFT organizovan kurs ArchiCAD-a za studente, a krajem godine i konkurs u saradnji sa LG firmom gde su ekskluzivno nasi studenti dizajnirali lampe od HI MAC materijala a sad nas jedan od njih predstavlja na evropskom takmicenju... Vec od sledece godine studenti ce najverovatnije obavljati deo prakse i u firmi IKEA itd itd...

E trt. A shta je bilo sa nama starim studentima kada smo trazili da slushamo ( pa josh i da platimo) kurs iz auto cad-a. Niko nije mogao da sredi da se organizuje kurs...
Sad mi po starom sistemu ispadosmo generacija koja je propala, jer sistem uchenja nije bio dobar, a polagali smo i polazemo ispite koji 10 puta obimniji nego ove nove generacije. Shto se onda ne smanje kriterijumi na 4 -toj za studente po starom sistemu, kada ce nam se evidentno diploma manje vrednovati nego ovima po novom? :confused:
 
Ili moze da se izadje u susret studentima po starom sistemu na sledeci nachin.
Poshto kako god da okrenemo placamo po ispitnoj prijavi 700 din. , profesori mogu da nam ubrzaju zavrshetak studija (shto je i u njihovom i u nashem interesu), na taj nachin shto ce nam omoguciti polaganje ispita (ukoliko su u pitanju usmeni), vishe puta u toku meseca. Znachi nakon polozenog kolokvijuma (u redovnom roku) iz dotichnog predmeta, ukoliko student ne polozi usmeni prvi put (shto se chesto deshava), da mu se dozvoli da polaze recimo svakog cetvrtka ispit ponovo. Nas po starom sistemu ima jako malo, jer je zaista veliki broj studenata ( po starom sistemu) odustao nakon upisivanja apsolventskog staza.

Inspiracija za ovaj predlog je potekla od profesora sa mashinskog fakulteta, koji su zbog malog broja studenata (bilo ih je po smeru 4 -5, dozvolili studentima da polazu ispite svake nedelje. Naravno to je generacija studenata koja je upisala mashinski '97 i zavrshila 2004-2005.
 
Висока школа ''Академија фудбала'' Београд у сарадњи са Црвеним крстом Раковица организује хуманитарни фудбалски турнир од ког ће сав приход ићи Средњој занатској школи из Београда коју похађају деца лако ментално ометена у развоју и деца са тешкоћама у учењу, која потичу из социјално угрожених породица субкултурних средина и која су без адекватне подршке у свом развоју и образовању. Турнир ће се одржати у другој половини маја месеца на терену Средње занатске школе на Канаревом брду, Улица Вукасовићева 21а.

Та установа је у веома тешкој ситуацији као и деца која је похађају. Школа поседује дотрајалу и технолошки застарелу опрему (практична настава се одвија на дотрајалим и старим машинама). Такође школа улаже велике напоре да одржи континуитет исхране ученика у оквиру школске кухиње, пошто су залихе хране при крају, а тај оброк је великом броју деце, која потичу из социјално угрожених породица често и једини пристојан у току дана. Велики број деце нема основне услове за живот ни у својим домовима, тако да би се гардероба и средства за хигијену такође на овај начин могли обезбедити. Школска библиотека је јако оскудна, па је и то један од проблема са којим се ова установа среће у последње време.

-На турниру ће учествовати 32 екипе.
-Свака екипа може да пријави 10 играча
-Игра се у систему 5+1+4 измене.
-Екипе ће бити распоређене по групама.
-Постојаће 8 група и свака група ће се састојати од 4 екипе.
-У даље такмичење ће се пласирати по две првопласиране екипе из сваке групе.
-После такмичења по групама екипе ће се такмичити у тзв. ''куп'' систему (систем елиминација 1/8 финала).

Свака екипа која жели да узме учешће на овом хуманитарном турниру мора извршити уплату од 5.000 динара и да достави доказ о уплати организатору турнира. Након уплате и достављене уплатнице екипа је пријављена и стиче право да буде на жребу који ће се одржати 3 дана пре почетка турнира.

Сви који желе да помогну могу то да учине и током турнира јер ће поред терена бити организовани штандови где ће се прикупљати помоћ.
Поред финансијске помоћи потребна је и друга врста помоћи у виду:
-Хране: брашно, шећер, со, уље, месо, квасац, зачини, млеко, конзерве са храном, поврће (свеже-замрзнуто), воће...
-Хигијена: шампони, сапуни, каладонт, тоалет папир...
-Књиге (библиотека је јако оскудна): белетристика, књиге за средњу школу, класика, лектире, стручне књиге... све оно што Вам скупља прашину или што Вам више не треба.
-Гардероба (тинејџерски узраст тј. гардероба за узраст од 14. година па на више) која је очувана, а коју више не носите.

KONTAKT:
За све додатне информације можете питати на:
humanitarni_turnir@yahoo.com
-Затим на 064/480-41-58 Никола
-064/ 94-36-149 Марко
 
Evo ja sam sa tog faxa,ali drugi smer. Mislim da je o.k. smer obrada drveta, mada kao i sa bilo kojim smerom na sumarskom fakultetu( сем опстег смера) nema mnogo sansi za zaposljavanje u toj struci jer kod nas je slabo razvijena i nema tih otvorenih radnih mesta na trzistu.
Inace smer je dobro organozovan,koliko je naporan i zahtevan to ne znam.
 

Back
Top