Novi kolektivni ugovor o radu

UltraZvuk

Domaćin
Poruka
3.673
Šta kažete na ovu temu? Iznesite svoja razmišljanja i stavove... Da podsetim, osnova spora između Vlade i zaposlenih je povećanje minimalne cene rada (za oko 50% u praksi), tj. ubacivanje toplog obroka, novog obračuna regresa i putnih troškova u zarade, pa se minimalac podiže sa 15000 na 21500 otprilike... a davanja na teret poslodavca sa 8000 na oko 14000... pobuna je sa obe strane - sindikati traže ovo povećanje a Vlada i poslodavci ga odbacuju zbog teških uslova poslovanja i kreditne krize.
 
link za download Opšteg kolektivnog ugovora, koji ima prošireno dejstvo na osnovu Odluke o primeni OKU na sve poslodavce na teritoriji Republike Srbije

http://www.sendspace.com/file/9l0dfu

Od 1. januara 2009. godine svim zaposlenima poslodavci moraju da obezbede prava utvrđena Opštim kolektivnim ugovorom, kojim su utvrđena su veća prava zaposlenih i veće obaveze poslodavaca od prava i obaveza utvrđenih Zakonom o radu, kao na primer:
• naknadu za ishranu u toku rada u visini 15 % prosečne zarade u Republici,
• regres u visini 75 % prosečne zarade u Republici,
• otpremninu kod otpuštanja s posla - po članu 43. Opšteg kolektivnog ugovora,
• terenski dodatak u visini 3 % prosečne zarade u privredi Republike i dr.
Poslodavac je obavezan da iz mase sredstava za zarade, uz svaku isplatu zarade, izdvoji sredstva u visini 0,15 % za prevenciju radne invalidnosti i rekreativni odmor.
Obaveza poslodavca je i da svakog meseca na svoj teret na isplaćenu zaradu svakog zaposlenog u visini 0,5 % uplati u Fond za razvoj demokratskih industrijskih odnosa, socijalnog dijaloga, razvoja i unapređivanja kolektivnog pregovaranja i edukacije zaposlenih koji su osnovali učesnici Opšteg kolektivnog ugovora, i zaposlenom obezbedi druga prava utvrđena Opštim kolektivnim ugovorom.

Krajem prethodne godine Vlada se založila za odlaganje primene OKU, jer bi njegova primena "vodila u hiperinflaciju i haos". Poslodavci traže otkaz OKU. Sa druge strane, radnici prete protestima.
 
Poslednja izmena:
Ima jedno zgodno digitalno pakovanje,sto stize na adresu privatnih preduzetnika,pa se doticni odlucuje na pristanak hoce li uzeti ili ne.
Zove se Rezon Media Group

Našao sam SREDNJE rešenje. Ja ću biti jedini radnik u mojoj firmi,a ako neko hoće da izvodi neke radove (za mene) neka sam otvori svoju radnju u Agenciji za privredne registre košta 560 din. i ja ću sklopiti ugovor sa njegovom radnjom,a on sam neka se nosi z:p sa svojim pravima i obavezama.
 
Da, kompletne informacije na temi radi:
Ministarstvo rada i socijalne politike objavilo je još 30. decembra 2008. godine Odluku o stavljanju van snage Odluke o primeni Opšteg kolektivnog ugovora na sve poslodavce na teritoriji Republike Srbije, koja je stupila na snagu 1.1.2009...
 
Da, kompletne informacije na temi radi:
Ministarstvo rada i socijalne politike objavilo je još 30. decembra 2008. godine Odluku o stavljanju van snage Odluke o primeni Opšteg kolektivnog ugovora na sve poslodavce na teritoriji Republike Srbije, koja je stupila na snagu 1.1.2009...

Sta je stupilo na snagu 1.1.2009.g. ? Odluka da se ne primenjuje taj "Opsti kolektivni ugovor" ? Koji se primenjuje ? Da li ima negde postavljene razlike izmedju starog i novog Opsteg kolektivnog ugovora ? Neki link ?
 
Ne, nego je stupila na snagu odluka da OKU nema prosireno dejstvo, tj. da se ne primenjuje na sve poslodavce. U tome je i bio "štos", prvo je doneta Odluka o proširenom dejstvu i Aneks OKU, a nedugo zatim je navedena odluka stavljena van snage...
Na članove udruženja poslodavaca koji su ga potpisali se OKU, koliko znam, i dalje primenjuje.
 
Ne, nego je stupila na snagu odluka da OKU nema prosireno dejstvo, tj. da se ne primenjuje na sve poslodavce. U tome je i bio "štos", prvo je doneta Odluka o proširenom dejstvu i Aneks OKU, a nedugo zatim je navedena odluka stavljena van snage...
Na članove udruženja poslodavaca koji su ga potpisali se OKU, koliko znam, i dalje primenjuje.

Da li ima na netu nesto o tome svemu da se procita ? Neki dokumenti ili sl ?
 

Back
Top